Προς το περιεχόμενο

Προβλημα στο format


schults

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια!!πηρα ενα λαπτοπ σημερα (hp).εχει περασμενα μεσα τα vista και θελω να τον κανω format να βαλω τα (χp).δεν μοθ επιτρεπει ομωσ να τα περασω λεγοντας με πως δεν φαινεται ο σκληρος και δε με αφινει!!!help(γνωριζετε αν υπαρχει καποια ριθυση στο bios ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν ξεκινήσεις το format βεβαιώσου ότι υπάρχουν drivers για XΡ όλων των υποσυστημάτων του laptop για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια!!πηρα ενα λαπτοπ σημερα (hp).εχει περασμενα μεσα τα vista και θελω να τον κανω format να βαλω τα (χp).δεν μοθ επιτρεπει ομωσ να τα περασω λεγοντας με πως δεν φαινεται ο σκληρος και δε με αφινει!!!help(γνωριζετε αν υπαρχει καποια ριθυση στο bios ?

 

φιλε μου το φορματ σε λαπτοπ γινεται καταρχας χωρις cd μεσα απο τα προγραματα που εχει ο υπολογιστης σου και που συνηθως σου ζηταει να τα κανεις μπακ απ μαζι με τους τραιβερς την πρωτη φορα που το ανοιγεις.π.χ στον acer που εχω εγω το e-recovery.

απο αυτο νομιζω πως απλα θα πρεπει να κανεις εγκατασταση τα xp σε οποιο μερος του δισκου θελεις και να επιλεγεις εσυ με πιο θα δουλεψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99% δεν θα βρεις οδηγους για XP και προσεχε οταν και εαν αποφασισεις να κανεις φορματ μην διαγραψεις κρυφο διαμερισμα σκληρου που εχει backup για επαναφορα συστηματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως που έχω παίξει με ένα Toshiba Satellite και dvd με Vista είχε και το κρυφό partition επανήλθε όταν έκανα διαγραφή όλων των partition στο δίσκο και format από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον σκληρό μάλλον "δεν τον βλέπει" γιατί είναι SATA και χρειάζεται driver με το που αρχίζουν να φορτώνουν τα windows xp από το cd και ενημερώνουν να περαστεί σχετικός driver πατώντας το πλήκτρο f6..Kατεβάστε τον από το site της hp ,και κάντε 1 δισκέτα και με εξωτερικό floppy(25 Ευρώ)περάστε τον όταν ζητηθεί.

Πιό φθηνός τρόπος,είναι να φτιάξετε 1 cd xp με to πρόγραμμα nlite,ενσωματώνοντας τον SATA driver για τον controller της μητρικής.

Τέλος(..δηλαδή καλύτερα να είναι το..1ο που θα κάνετε),δεν έχω ιδέα αν παίζει,αλλά τσεκάρετε στο BIOS ΜΗΠΩΣ υπάρχει επιλογή για ΙDE emulation mode(να "φαίνεται" ως IDE και όχι SATA από το cd των win xp...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το κολπο με το F6 δεν γινετε με USBFlachακι που εχω??? Αν γινετε μπορω να χω μια βοηθεια για το πως γινετε ολη η διαδικασια?

Α.. και κατι αλλο.. αν χωρισω το σκληρο με καποιο προγραμμα σε 2 κοματια και στο ενα να βαλω το xp και στον αλλο να αφησω κανονικα τα vista λετε να γινει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει "κόλπο".Η εγκατάσταση των win xp,απλά δέχεται μόνο δισκέτα.Η "όλη διαδικασία" είναι απλά να έχεις φτιάξει 1 δισκέτα(για να τη χρησιμοποιήσεις σε USB floppy drive)με τον SATA controller driver που είτε θα τον βρεις στο cd της μητρικής,είτε θα τον κατεβάσεις από το site της(βάζοντας το μοντέλο του laptop στο search της).Όταν θ' αρχίσει η εγκατάσταση(η 1η μπλε οθόνη),θα δεις στο κάτω μέρος να σου ζητάει να πατήσεις το f6..Aπό 'κει και πέρα,απλά ακολουθάς ό,τι σου λέει...

 

Όσο για την άλλη επιλογή,είπαμε:Βρίσκεις στο web το nlite,το κατεβάζεις,ρίχνεις 1 μελέτη πως ακριβώς,και φτιάχνεις 1 νέο cd win xp,που να περιέχει τον controller driver που λέγαμε,και δε θα χρειαστείς ούτε floppy,ούτε f6,ούτε τίποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει "κόλπο".Η εγκατάσταση των win xp,απλά δέχεται μόνο δισκέτα.Η "όλη διαδικασία" είναι απλά να έχεις φτιάξει 1 δισκέτα(για να τη χρησιμοποιήσεις σε USB floppy drive)με τον SATA controller driver που είτε θα τον βρεις στο cd της μητρικής,είτε θα τον κατεβάσεις από το site της(βάζοντας το μοντέλο του laptop στο search της).Όταν θ' αρχίσει η εγκατάσταση(η 1η μπλε οθόνη),θα δεις στο κάτω μέρος να σου ζητάει να πατήσεις το f6..Aπό 'κει και πέρα,απλά ακολουθάς ό,τι σου λέει...

 

Όσο για την άλλη επιλογή,είπαμε:Βρίσκεις στο web το nlite,το κατεβάζεις,ρίχνεις 1 μελέτη πως ακριβώς,και φτιάχνεις 1 νέο cd win xp,που να περιέχει τον controller driver που λέγαμε,και δε θα χρειαστείς ούτε floppy,ούτε f6,ούτε τίποτε...

 

 

φιλε μου μπορεις να με βοηθησεις λιγο ωστε να κατεβασω το σωστο controller driver που χρειαζετε απο υην HP? Αν μπορεις να μου δωσεις το link ωστε να πατησω μονο download να μη κανω καμια βλακια μπασ και καταφερω να το ενσωματωσω στα xp. Ο τυπος τπυ λαπτοπ ειναι hp G7030ev

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..στο cd του laptop με τους drivers,ΣΙΓΟΥΡΑ θα έχει επιλογή για να φτιάξεις δισκέτα,και αυτό είναι το καλύτερο...Αν όμως θέλεις σώνει και καλά να κατεβάσεις από το site της hp,πάνε σ' αυτή τη σελίδα http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareDownloadIndex?softwareitem=ob-56416-1&lc=el&cc=gr&dlc=el&product=3667390&os=228&lang=el,και κατέβασε το αρχείο από εκεί που λέει "άμεση λήψη"...Ελπίζω στη συνέχεια να βγάλεις άκρη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..στο cd του laptop με τους drivers,ΣΙΓΟΥΡΑ θα έχει επιλογή για να φτιάξεις δισκέτα,και αυτό είναι το καλύτερο...Αν όμως θέλεις σώνει και καλά να κατεβάσεις από το site της hp,πάνε σ' αυτή τη σελίδα http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareDownloadIndex?softwareitem=ob-56416-1&lc=el&cc=gr&dlc=el&product=3667390&os=228&lang=el,και κατέβασε το αρχείο από εκεί που λέει "άμεση λήψη"...Ελπίζω στη συνέχεια να βγάλεις άκρη....

 

Nα σε καλα φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ!!! Ας ελπισω να βρω ακρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...