Προς το περιεχόμενο

προβλημα με ''install vmware tools'' σε kubuntu


stelakkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!!!

Ειμαι αρχαριος στα linux και εχω εγκαταστησει kubuntu σε vmware και δεν μπορω να κανω εγκατασταση τα tools που μου εχει....(απο την επιλογη vm/install vmware tools).

Μου βγαζει στhν επιφανεια εργασειας δυο αρχεια και πρεπει να κανω εγκατασταση το αρχειο rpm!!!

Μπορει καποιος να με βοηθησει??

Ευχαριστω πολυ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάνεις το rpm αλλά το .run που υπάρχει στον δίσκο.Βάλτο στην επιφάνεια εργασίας και δώσε σε κονσόλα

cd Desktop

sudo ./(εδω χωρίς παρένθεση θα βάλεις το όνομα του .run αρχείου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάνε πρώτα δεξί κλίκ πάνω του και στις ιδιότητες του να το βάλεις να είναι εκτελέσιμο και μετά κάνε ότι σου έχω γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανω install VMware Tools και μετα μου βγαζει ενα dvd στην επιφανεια εργασειας...ανοιγω την κονσολα και βαζο cd Desktop kai meta sudo ./ (to onoma tou arxeiou)

alla tipota pali....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα θα κάνεις διπλό κλίκ σε αυτό το dvd μετά θα ανοίξει ένα παράθυρο με κάποια αρχεία.Πάρε το αρχείο με κατάληξη .run και βάλτο στην επιφάνεια εργασίας σου.Εκεί που γράφω (το όνομα αρχείου) να βάλεις το όνομα που έχει το αρχειο φυσικά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δυο αρχεια που μου βγαζει ειναι .tar.gz και το αλλο .rpm!!!!

αρχειο .run δεν μου βγαζει....εχω και τα δυο αρχεια στην επιφανεια εργασειας μου....:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως το rpm πρέπει να κάνει install ως χρήστης root. Αλλιώς, πρέπει να αποσυμπιέσεις το αρχείο με κατάληξη tar.gz και να τρέξεις από εκεί μέσα το πρόγραμμα εγκατάστασης (ως root).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπενω ως root αλλα δεν γινετε κατι!!!μου βγαζει συνεχεια error η κατι οτι δεν γινετε....μπορειτε να μου ξαναπειτε τι εντολες να βαλω για αυτα τα δυο αρχεια??:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν βεβαιώσου πως τα αρχεία αυτά είναι στο Desktop. Όταν επιλέγεις από το menu vm/install vmware tools αυτό που γίνεται είναι να γίνει mount ένα iso στο Kubuntu. Δηλαδή σαν να έχεις βάλει ένα cd στο drive. Από εκεί και πέρα πιθανά σημεία που βρίσκονται τα αρχεία του iso είναι στο /media/ ή στο /mnt

Δεν ξέρω, ίσως ακόμα βρίσκονται και στο desktop αλλά βεβαιώσου πρώτα.

Ας υποθέσουμε πως τα αρχεία βρίσκονται στο /media/cdrom. Τότε σε τερματικό θα γράψεις:

>
$ cd /media/cdrom
$ ls
$ sudo alien -i VMtools.rpm

Με την εντολή cd μετακινείσαι σε διάφορους φακέλους. Αν τα αρχεία βρίσκονται στο /mnt/cdrom θα πρέπει να γράψεις cd /mnt/cdrom. Με την ls βλέπεις τα περιεχόμενα του φακέλου στο οποίο βρίσκεσαι, ώστε να βεβαιωθείς πως το αρχείο είναι όντως εκεί. Και με την sudo alien -i εγκαθιστάς το πρόγραμμα. Μόνο το ένα αρχείο θα πρέπει να κάνεις εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι μεσα στο /media/

Eβαλα στην κονσολα το ls και ειναι εκει μεσα....μου εβγαλε και τα δυο αρχεια οπως ειναι μεσα στο /media/....

μετα βαζω την εντολη sudo alien -i VMtools.rpm και μου βγαζει απο κατω sudo: alien: command not found!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγκατεστησα και το alien μια χαρα και οταν φτανω να εγκαταστησω το αρχειο μου λεει:

Warning: Skipping conversion of scripts in package VMwareTools: postinst postrm preinst prerm

Warning: Use the --scripts parameter to include the scripts.

mkdir: cannot create directory `VMwareTools-7240': Read-only file system

chmod: cannot access `VMwareTools-7240': No such file or directory

cd: 1: can't cd to VMwareTools-7240

mkdir: cannot create directory `VMwareTools-7240/debian': No such file or directory

VMwareTools-7240/debian/changelog: No such file or directory at /usr/share/perl5/Alien/Package/Deb.pm line 330, <GETPERMS> line 5296.

find: VMwareTools-7240: No such file or directory

Ως root πως μπορς να μπω???παλια εβαζα τιν εντολη su και με εβαζε μια χαρα....μηπως αυτο φταιει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ο root σε ?Ubuntu είναι είναι απενεργοποιημένος και δικαιώματα παίρνεις μόνο με το sudo. Δοκίμασε με sudo και αν βγάλει τα ίδια σημαίνει πως τα σφάλματα είναι λόγω του ότι προσπαθεί να κάνει extract τα αρχεία στο /media το οποίο είναι το εικονικό "cdrom", αφού έχει γίνει εκεί το mount.

Αν είναι έτσι, τότε αντέγραψε το αρχείο rpm σε κάποιο άλλο σημείο (π.χ το /tmp) και τρέξε εκεί το sudo alien ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντεγραψα τα δυο αρχεια μεσα στο /tmp και εβαλα παλι κανονικα τις εντολες και μου εβγαλε

Warning: Skipping conversion of scripts in package VMwareTools: postinst postrm preinst prerm

Warning: Use the --scripts parameter to include the scripts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...