Προς το περιεχόμενο

There Will Be Blood


JohnDodger

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνει πρεμιέρα σήμερα ( αν και η επίσημη έγινε στο Παλλάς στις 14).

 

Το είδε κανένας;

 

Εγώ βρέθηκα στο Παλλάς και πραγματικά ήταν μια οσκαρική ταινία του στυλ του aviator.

 

And the oscar goes to...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανυπομονω να το δω,εχω ακουσει τα καλυτερα κ εμπιστευομαι σκηνοθετη κ φυσικα τον πρωταγωνιστη!!!(περαν του οτι γραφει το σουντρακ ενας συγχρονος θεος της κιθαρας-καλα,περιπου,radiohead fan here)-

οσκαρική ταινία του στυλ του aviator

αυτο με τρομαζει λιγο,ελπιζω να μην ισχυει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου πεις την γνώμη σου αφού το δεις.

 

To soundtrack ταιριάζει απόλυτα με το ύφος της ταινίας.

 

Μην σε ανησυχεί μιας και στο There Will Be Blood υπάρχουν κάποια πολύ ''ευχάριστα'' ξεσπάσματα που σε ξελασπώνουν (κάνει μια μικρή κοιλιά )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑΙ-ΝΙ-Α-ΡΑ ! 2,5 ώρες και ούτε ανάσα δεν πήρα ! Κι ο Ντάνιελ ΘΕΟΣ (τον βλέπω με Όσκαρ 1ου αντρικού στο τσεπάκι, εκτός κι αν αποφασίσουν να το χαρίσουν σε κάναν άλλον, επειδή ο Ντάνιελ έχει ήδη 1). Σκηνοθεσία, φωτογραφία και μουσική επίσης θεϊκά. Όσο για το θέμα που πραγματεύεται... Η ιστορία ενός τρυφερού ανθρώπου, που παλεύει αρχικά για την επιβίωση κι έπειτα για μια καλύτερη ζωή. Ζωγραφίζεται αργά, με περισσή τέχνη το σταδιακό πάγωμα του συναισθήματος και της τρυφερότητας , η βαθμιαία αντικατάστασή τους από έναν ακραίο κυνισμό και μισανθρωπισμό, στη διάρκεια του λυσσαλέου κυνηγιού της ύλης, που αποσκοπούσε εξαρχής σε μια καλύτερη ζωή, για τον ήρωα και την οικογένεια του. Ενός ήρωα παγιδευμένου στις ενοχές και τις προσωπικές του φιλοδοξίες. Αυτή τη μεταστροφή την παρουσιάζει αριστοτεχνικά ο πρωταγωνιστής. Ίσως να είναι και η καλύτερή του ταινία ως τώρα (και ΝΑΙ είμαι και του Ντάνιελ φαν, έχοντας δει σχεδόν όλες τις ταινίες, όπου έχει πρωταγωνιστήσει). Μας αφορά όλους. Να το δείτε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγηκε και σε συγγενεις προ ολιγου σε αποδεκτη ποιοτητα.

παντως τις ταινιες που πανε για oscar φετος (ασχετα αν δεν θα το παρουνε) ΜΟΝΟ σε 720p και πανω για μενα. αν και ειδα το atonement σε dvdr :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά 2 σκηνές που μου μείναν.

 

Στο εκκλησάκι που λέει Yes I do, το λέει με απίστευτο ύφος

και φυσικά milkshake και DRAINAAAAAGE!

 

Ντανιελ ΦΟΥ ΤΟΥ ΓΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σποιλερ 2 λέξεις είπα όλες και όλες για να δώσει έμφαση και ο θεατής!Γιατί αν δεν δώσεις μπορεί να το χάσεις(το πρώτο τουλ!)

 

Μετράει άσχημα η ταινία την είδα στην επίσημη πρεμιέρα στις 14 και ίσως ξαναπάω σήμερα να την δω επειδή θέλει η κοπέλα μου.(Θα είναι η πρώτη ταινία που θα βλέπω 2ρη φορά!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΑΙ-ΝΙ-Α-ΡΑ ! 2,5 ώρες και ούτε ανάσα δεν πήρα ! Κι ο Ντάνιελ ΘΕΟΣ (τον βλέπω με Όσκαρ 1ου αντρικού στο τσεπάκι, εκτός κι αν αποφασίσουν να το χαρίσουν σε κάναν άλλον, επειδή ο Ντάνιελ έχει ήδη 1). Σκηνοθεσία, φωτογραφία και μουσική επίσης θεϊκά. Όσο για το θέμα που πραγματεύεται... Η ιστορία ενός τρυφερού ανθρώπου, που παλεύει αρχικά για την επιβίωση κι έπειτα για μια καλύτερη ζωή. Ζωγραφίζεται αργά, με περισσή τέχνη το σταδιακό πάγωμα του συναισθήματος και της τρυφερότητας , η βαθμιαία αντικατάστασή τους από έναν ακραίο κυνισμό και μισανθρωπισμό, στη διάρκεια του λυσσαλέου κυνηγιού της ύλης, που αποσκοπούσε εξαρχής σε μια καλύτερη ζωή, για τον ήρωα και την οικογένεια του. Ενός ήρωα παγιδευμένου στις ενοχές και τις προσωπικές του φιλοδοξίες. Αυτή τη μεταστροφή την παρουσιάζει αριστοτεχνικά ο πρωταγωνιστής. Ίσως να είναι και η καλύτερή του ταινία ως τώρα (και ΝΑΙ είμαι και του Ντάνιελ φαν, έχοντας δει σχεδόν όλες τις ταινίες, όπου έχει πρωταγωνιστήσει). Μας αφορά όλους. Να το δείτε !

 

+1000000 Μιλαμε για ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ταινιαρα,ολος ο κινηματογραφος χτες επαθε σοκ,να πατε να το δειτε,κ για να λετε σε 20 χρονια''ναι,το ειχα δει κ στο σινεμα''...:mrgreen:

Δεν ξερω αν περναει τον πολιτη κεην,παντως ειναι σιγουρα η πρωτη κλασσικη,τεραστια ταινια του αιωνα μας...

 

Απο αλλου,συμπληρωνω:

 

Εμεινα κυριολεκτικα με ανοιχτο το στομα,οταν τελειωσε..καταρχας,PTA,τεραστια προσπαθεια κ επικη σκηνοθεσια,δεν εχει να ζηλεψει τπτ απο κανεναν πλεον,ουτε συνομηλικο ουτε,κατα τη γνωμη μου,πρωγενεστερο!εκανε απιστευτη δουλεια,καθε πλανο,καθε κομματι του εργου ενα μαθημα κινηματογραφου,ενα αριστουργημα..απο το πρωτο βουβο 20λεπτο,ως το φιναλε(που αν οχι ακομα,θα ειναι σε λιγο καιρο ηδη κλασσικο)...η ιστορια χωραει πολλα σχολια κ εμβαθυνσεις,περιεγραψε τρομερα την ανοδο κ την πτωση του αμερικανικου ονειρου,σε πρωτο πλανο,την ανθρωπινη ματαιδοξια,την μισανθρωπια,την αμερικη κ τον καπιταλισμο πανω στον οποιο εδραιωθηκε και εγινε αυτο που ειναι σημερα,οπως κ την εκκλησια κ τον ρολο της στην πορεια αυτου του τοπου...καταπληκτικο σεναριο απο μενα,σιγουρα θελω να το ξαναδω για να δω πραγματα που μου ξεφυγαν αρχικα...η μουσικη τρομερη,λιτη,με βιολια κ διαφορα κρουστα να εχουν τον πρωτο λογο,προσωπικα με βυθισαν σε μια απογνωση κ σε μια ''κολασμενη ατμοσφαιρα'',οπως ακριβως ηταν κ η ατμοσφαιρα κ το σκηνικο της ταινιας...ολο το καστ τρομερο,ο πιτσιρικος που επαιζε τον παπα ηταν α-ψ-ο-γ-ο-ς αλλα κ οι δευτεροι ρολοι ηταν ολοι αυθεντικοτατοι κ παρα πολυ καλοι...

Τελος,Daniel Day Lewis,θα ηταν κριμα για την ταινια να πω πως ΑΥΤΟΣ ηταν ΟΛΗ η ταινια,αλλα ναι,ισχυει...η καλυτερη του ερμηνεια ως σημερα,δεν νομιζω παντως πλεον να μην δεχεται κανεις πως ειναι πλεον ενα απο τα ιερα τερατα της μεγαλης οθονης,δεν υπαρχει ηθοποιος αυτη τη στιγμη,κατα τη γνωμη μου,νεος κ παλιος,που να μην μπορει να τον κοιταξει στα ματια κ να τον επισκιασει αν θελει...με 16 κοντα ταινιες σε ολη του την καριερα,ειναι για μενα απο τους σημαντικοτερους εν ζωη ηθοποιους,μαζι με πατσινο,νικολσον κτλ(που ξαναλεω,για εμενα ειναι ισαξιος,αν οχι κ πολυ καλυτερος απο μερικους της ιδιας κατηγοριας)..απεδωσε αριστουργηματικα τον χαρακτηρα του,αφου στο τελος νομιζα πως,δεν γινεται,ΕΙΝΑΙ αυτος ο χαρακτηρας,δεν εξηγητε αλλιως...

Anyway,10/10 απο μενα,δεν ξερω αν ειμαι τοσο υπερβολικος,αλλα κ να ειμαι,δυσκολα να το παραδεχτω(lol),μετα απο μια τετοια ταινια-εμπειρια..

 

υ.γ.Δεν ξερω αν το ειπα ξανα(),αλλα το τελος ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...