Προς το περιεχόμενο

SONY VAIO


aspasoulina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ LAPTOP SONY VAIO C Series, στο φυλλάδιο του κατασκευαστή ανέφερε ότι με το που τον ανοίξεις την πρώτη φορά πρέπει να δημιουργήσεις rescue disks γιατί δεν τους παρείχαν. Ανέφερε δε ένα συγκεκριμένο τρόπο που έπρεπε να γίνει (υον οποίο και έκανα) αλλά αποτέλεσμα κανένα, έβγαζε ένα μήνυμα ότι δεν μπορούσε να δημιουργήσει το δίσκο???? Ξέρει κανείς τι παίζει?:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι απαραίτητο να δημιουργήσεις τα DVD!

όλα τα vaio έχουν ειδικό partition (χώρο στο σκληρό εννοώ, αν τύχει και δε γνωρίζεις τον όρο) από τον οποίο μπορείς να επαναφέρεις το λειτουργικό σύστημα στην αρχική κατάσταση.

Μπορείς να φτιάξεις αυτά τα DVD επαναφοράς στην περίπτωση που θέλεις να αξιοποιήσεις τον χώρο στο σκληρό σου δίσκο (είναι καλό στην περίπτωση που κρακάρει ο σκληρός) αλλά μπορείς να το κάνεις αυτό οποιαδήποτε στιγμή μέσα από τα windows. Παρέχεται και ειδικό πρόγραμμα για να το κάνεις αυτό, Vaio Recovery Tool ονομάζεται και θα το βρείς εύκολα στα προγράμματα.

Για κάποια βοήθεια, ρώτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι απαραίτητο να δημιουργήσεις τα DVD!

 

φιλε μου θα με βρεις ακρως αντιθετο σε αυτο ειμαι κατοχος 4 vaio τοσα χρονια και εχω ενα πραγμα καταλαβει : ειναι απαραιτητο να τα κανεις αυτα τα δισκακια και να τα αποθηκευσεις για τυχον προβληματα με το partition η ακομα και την αλλαγη σκληρου αν βρεθει καποια μερα εκτος εγγυησης με χτυπημενο σκληρο .Και διαφορες αλλες περιπτωσεις.Φυλλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα.Οποτε καλο ειναι ν ατο κανετε.Το θεωρω απο τα ποιο απαραδεκτα πραγματα στα vaio να μην ερχονται με δισκακια.Αλλα λιγα τα αρνητικα για αυτα τα υπεροχα μηχανηματα με τις κορυφαιες οθοναρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε fsbmaniac θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις ολόκληρο το μήνυμα κάποιου πριν απαντήσεις...

επίσης το "δεν είναι απαραίτητο" δε σημαίνει "μην το κάνεις"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δεν ειναι απαραιτητο ειναι πολυ διαφορετικο απο τοΕιναι εντελως απαραιτητο που πιστευω εγω μετα απο πολλα χρονια συμβιωσης με sony vaio. Συζητηση κανουμε φιλε... relax

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ξερω οτι 3 dvdακια κοστιζουν λιγοτερο απο 1 ευρω...Κια το θεμα δεν ειναι να μην μπει στον κοπο η κοπελα, αλλα να δουμε γιατι δεν μπορει να φτιαξει τα dvd.Οταν τα χρειαστει αργοτερα, και παλι δε θα μπορει να τα φτιαξει!

 

@aspasoulina δοκιμασε να κανεις update το προγραμμα, απο το site της Σονυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ έχω ένα Vaio VGN-AR51SU και δεν μπορώ να κάνω ένα recovery disk τι χαζομάρα είναι αυτή δισκάκια δεν μπορούσαν να έχουν? Αν σε περίπτωση που γίνει κάτι και δεν bootaroun τα windows και δεν έχω recovery disk τι γίνετε δεν μπορεί να κάνει format από το κρυφό patrition???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απλά φέρνεις το setup εκεί που σε εξυπηρετεί (updates/progs/ρυθμίσεις) και τραβάς ένα ghost image. ;)

 

/sc

 

Υπάρχει κάποιο δωρεάν Ghost πρόγραμμα όμως για όσους θέλουν/πρέπει να είναι νόμιμοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι απαραίτητο να δημιουργήσεις τα DVD!

όλα τα vaio έχουν ειδικό partition (χώρο στο σκληρό εννοώ, αν τύχει και δε γνωρίζεις τον όρο) από τον οποίο μπορείς να επαναφέρεις το λειτουργικό σύστημα στην αρχική κατάσταση.

Μπορείς να φτιάξεις αυτά τα DVD επαναφοράς στην περίπτωση που θέλεις να αξιοποιήσεις τον χώρο στο σκληρό σου δίσκο (είναι καλό στην περίπτωση που κρακάρει ο σκληρός) αλλά μπορείς να το κάνεις αυτό οποιαδήποτε στιγμή μέσα από τα windows. Παρέχεται και ειδικό πρόγραμμα για να το κάνεις αυτό, Vaio Recovery Tool ονομάζεται και θα το βρείς εύκολα στα προγράμματα.

Για κάποια βοήθεια, ρώτα...

 

Μέσα από το VAIO RECOVERY TOOL προσπάθησα και εγώ αλλά τίποτα:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ξερω οτι 3 dvdακια κοστιζουν λιγοτερο απο 1 ευρω...Κια το θεμα δεν ειναι να μην μπει στον κοπο η κοπελα, αλλα να δουμε γιατι δεν μπορει να φτιαξει τα dvd.Οταν τα χρειαστει αργοτερα, και παλι δε θα μπορει να τα φτιαξει!

 

@aspasoulina δοκιμασε να κανεις update το προγραμμα, απο το site της Σονυ.

 

Ειλικρινά δεν μου είναι καθόλου κόπος και προσπάθησα αρκετά χωρίς αποτέλεσμα, όταν δε πήγα στο κατάστημα που τον αγόρασα και τους ανέφερα το πρόβλημα μου μου είπαν ότι τώρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα..Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ πληρώνουμε ένα κάρο χρήματα μας βάζουν σε τέτοιες διαδικασίες...:mad:!!!Πάντως σε ευχαριστώ, θα το προσπαθήσω και με Update..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απλά φέρνεις το setup εκεί που σε εξυπηρετεί (updates/progs/ρυθμίσεις) και τραβάς ένα ghost image. ;)

 

 

 

/sc

 

 

Μπορείς να μου πεις περισσότερες λεπτομέρειες γιατί το ακούω πρώτη φορά και δεν έχω ιδέα πως γίνεται? Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις περισσότερες λεπτομέρειες γιατί το ακούω πρώτη φορά και δεν έχω ιδέα πως γίνεται? Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και το Acronis True Image το οποίο νομίζω ότι είναι περισσότερο user-friendly από το Norton. ;)

 

Είναι πολύ εύκολο στην χρήση αλλά φρόντισε να πάρεις image τα εντελώς απαραίτητα αρχεία του C:\ γιατί διαφορετικά θα σου δημιουργηθεί ένα αρχείο πολύ μεγάλο σε μέγεθος και θα σου καθυστερήσει αντίστοιχα η διαδικασία του recovery.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...