Προς το περιεχόμενο

proficiency στα αγγλικα ???


Dafnousaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ακουσει οτι υπαρχουν διαφορα πτυχια για proficiency στα αγγλικα. Γνωριζεται ποια ειναι αυτα και τι αναγνωριση εχουν.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοζ μι ιζ σο κουλ!

 

λοιπόν από πανεπιστήμια του εξωτερικού υπάρχει το κορυφαίο του Cambridge και το αντίστοιχο Αμερικάνικο του Michigan.

Στην Ελλάδα νομίζω έχουν ίδια και ισότιμη αναγνώριση.

Η λογική λέει πως αν έχεις του Cambridge το κατέχεις καλύτερα μιας και είναι αγγλικό πανεπιστήμιο και έχει πιο δύσκολες εξετάσεις.

Από κεί και πέρα έχω ακούσει πως υπάρχει κ ένα αντίστοιχο που δίνει κάποιος οργανισμός στην Ελλάδα αλλά δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cambridge: λεξιλόγιο

Michigan: γραμματική

 

Σε αυτά τα πράγματα εστιάζονται περισσότερο οι εξετάσεις για το καθένα. Κανένα δεν είναι πιο δύσκολο. Αν θυμάμαι καλά στο Cambridge εάν δεν περάσεις σε 1 μάθημα πχ listening και σε όλα τα άλλα είσαι πολύ καλή τότε θα πάρεις το δίπλωμα. Στο Michigan αν δεν περάσεις σε 1 μάθημα τότε δεν θα πάρεις το δίπλωμα.

Έτσι ήταν όταν έδωσα εξετάσεις πριν από 6-7 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cambridge: λεξιλόγιο

Michigan: γραμματική

 

Σε αυτά τα πράγματα εστιάζονται περισσότερο οι εξετάσεις για το καθένα. Κανένα δεν είναι πιο δύσκολο. Αν θυμάμαι καλά στο Cambridge εάν δεν περάσεις σε 1 μάθημα πχ listening και σε όλα τα άλλα είσαι πολύ καλή τότε θα πάρεις το δίπλωμα. Στο Michigan αν δεν περάσεις σε 1 μάθημα τότε δεν θα πάρεις το δίπλωμα.

Έτσι ήταν όταν έδωσα εξετάσεις πριν από 6-7 χρόνια.

 

Ακριβώς, εγώ είχα "κοπεί" (<60%) στο oral αλλά με έσωσαν τα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cambridge: λεξιλόγιο

Michigan: γραμματική

 

Μάλλον αντιθετα θα τα λεγα..Στο michigan στο vocabulary απο τις 40 ερωτησεις με 4 πιθανες απαντησεις η καθε μια (multiple choice) θεμα ειναι αν ξερεις καμια 20αρια λεξεις.. Κυριως απαντας με το "feeling"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τώρα αλλά τότε είμαι 100% σίγουρη ότι ήταν έτσι. Ευτυχώς δεν είχα κάποιο πρόβλημα με κανένα θέμα ακόμη και στην έκθεση που στα ελληνικά είμα άθλια (είναι πιο εύκολο για εμένα να εκφραστώ στα αγγλικά παρά στα ελληνικά αν και είμαι ελληνίδα) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια...αν πας ποτε για μαστερ εξωτερικο π.χ. Αγγλια θα σου ζητησουν ielts,toefl-εννοειτε πως ειναι ευκολοτερα- κ μερικα μονο δεχονται proficiency an to χεις παρει 2 χρονια πριν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

 

Αναγνωρισμένα επισήμως από τον ΑΣΕΠ (όπου και παίρνεις 70 μόρια):

 

Cambridge

Michigan

Κρατικό Πιστοποιητικό Γ2

Edexcel Level 5

 

Προτείνω Michigan για πρακτικούς λόγους ( ισοροπία σε γνώσεις/δυσκολία/κύρος). Δε θα σου πρότεινα το Edexcel, καθώς δε μπορώ να ξέρω τι θα γίνει μελλοντικά με τον εν λόγω πτυχίο και τις εκάστοτε αναγνωρίσεις στην Ελλάδα. Σχετικά με το κρατικό πιστοποιητικό, δοκίμασε κάποιο τεστ και δες αν σου ταιριάζει ο χαρακτήρας του.

 

Cambridge - Πιο θεωρητικό, περισσότερες ώρες διάρκεια εξετάσεων, νούμερο 1 σε αναγνώριση απο Βρετανικά πανεπιστημία.

 

Michigan - Πρακτική φύση, λίγες ώρες διάρκεια εξετάσεων, απαιτεί όμως ταχύτητα.

 

Ουσιαστικά, και τα 2 απαιτούν μελέτη και ετοιμάσου να αφιερώσεις αρκετό χρόνο διαβάζοντας κυρίως λεξιλόγιο.

 

Επισήμως ισότιμα και τα 2, προσωπικά μιας και είμαι καθηγητής Αγγλικών θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις sample tests και απο τα 2 πτυχία ( προσοχή και στην έκθεση) και να δεις πιο ταιριάζει σε σένα, καθώς υπάρχουν άτομα που χρειάζονται χρόνο ( άρα Cambridge ) και από την άλλη άτομα που δυσκολεύονται να παραμείνουν συγκεντρωμένα στις πολύωρες εξετάσεις του Cambridge.

 

Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

 

Αναγνωρισμένα επισήμως από τον ΑΣΕΠ (όπου και παίρνεις 70 μόρια):

 

Cambridge

Michigan

Κρατικό Πιστοποιητικό Γ2

Edexcel Level 5

 

 

 

Κάτι σχεδόν offtopic σχετικά με το παραπάνω:

Αν κάποιος έχει μεταπτυχιακό από αγγλόφωνο πανεπιστήμιο, αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ ως επάρκεια στη γλώσσα; Και αν ναι πια είναι η διαδικασία; πχ πρέπει να περάσει από ΔΟΑΤΑΠ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά, έπρεπε να μείνεις σε αγγλόφωνη χώρα τουλάχιστον 2 έτη για να μπορέσεις να πάρεις τέτοια επάρκεια. Για να μη σου λέω ανακρίβειες όμως, θα ήταν καλό να επικοινωνήσεις με ΔΟΑΤΑΠ και ίσως και με ΥΠΕΠΘ γιατί στο ΔΟΑΤΑΠ είναι λίγο περίεργα τα πράγματα.

 

(ήμουν Βρετανία 1999-2003 σπουδάζοντας αγγλική φιλολογία και θυμάμαι οτι χρειαζόντουσαν κάποια χρόνια για να πάρεις τέτοια επάρκεια )

 

http://www.doatap.gr

http://www.ypepth.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...