Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Vista σε RAID 1 με Norton Ghost 12


mtaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω 2 δίσκους 500gb, στον έναν έχω τα vista και ο άλλος είναι άδειος.

 

Θέλω να δημιουργήσω raid1 αλλά χωρίς να χρειαστεί να κάνω format και νέα εγκατάσταση! Δεν ξέρω αν γίνεται...

 

Αυτό που σκέφτηκα είναι να τραβήξω ένα backup image file με το norton ghost 12 που έχω, να ρυθμίσω το BIOS να έχει RAID1 και να κάνω recovery το image του ghost.

 

Έτσι ελπίζω να γραφτεί και στους δύο δίσκους το περιεχόμενο του image.

 

Η δική σας άποψη;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NΑΙ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΕ SERVER ΜΕ SCSI ΔΙΣΚΟΥΣ ΠΗΡΑ ΜΕ GHOST IMAGE TO MIRROR KAI ΤΩΝ 3 ΔΙΣΚΩΝ(RAID 5) KAI EBAΛΑ

ΑΛΛΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ RAID 5 TOYS NEOYΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΡΑΣΑ ΤΟ IMAGE KAI ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την εμπειρία σου. Μάλλον τις επόμενες μέρες θα προχωρήσω στην διαδικασία recovery γιατί είναι θέμα ασφάλειας.

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα έκανα την απόπειρά μου! Τζίφος.

 

Όρισα raid 1 κανονικά, έκανα επαναφορά από το image του ghost, τα έγραψε κανονικά και στους δύο mirror δίσκους αλλά δεν ξεκινάει ο Η/Υ. Σταματάει σαν να μην βρίσκει μονάδα εκκίνησης.

 

Αρχίζω και καταλαβαίνω τι φταίει. Το backup που τράβηξα ήταν από σύστημα που δεν ήταν σε raid σύστημα. Άρα δεν είχε τους απαραίτητους drivers για raid 1.

 

Οπότε όταν επαναφέρω το σύστημα και στους δύο δίσκους μετά δεν τους αναγνωρίζει!!! (Κάτι παρόμοιο λέει στο manual της μητρικής μου, ότι πρέπει να επιλέξεις τους drivers για raid κατά την εγκατάσταση των windows αλλιώς δεν...)

 

Το θέμα είναι τι να κάνω.

Πως μπορείς να εγκαταστήσεις τους drivers για raid σε windows αν δεν τους εγκαταστήσεις κατά την εγκατάσταση των windows;

Επίσης κατά το recovery με το norton ghost 12 και 14 μου δίνει επιλογή load drivers. Φορτώνω τους drivers πριν το recovery αλλά πάλι δεν.

 

Δεν ξέρω, έχει κολλήσει το μυαλό μου. Καμιά ιδέα;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα αρκετά πράγματα αυτές τις ώρες, διότι το χρειάζομαι το pc σε λειτουργία, και νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο boot manager! Έχει γίνει κανονικά το recovery αλλά δεν αναγνωρίζεται ο νέος τρόπος εκκίνησης του συστήματος.

 

Πως μπορώ να διορθώσω το πρόβλημα του mrb; Έχω το cd recovery του PC από το πλαίσιο. Δεν έχω άλλο cd των vista!

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις το BART PE (Είναι Λειτουργικό που σηκώνει από το Cd διαφορές εφαρμογές)

Εκεί έχει και Μrb fix error Αλλά έχει και το Εργαλείο Recovery for All.Αν δεν το έχεις

Γράψε σε Τtorrent αυτό (tech182) και κάντο Download κάψτε σε Cd και τρέξε με αυτό

Μέσα θα βρεις διάφορα εργαλεία για επιδιόρθωση του συστήματος σου.

Για όποιο πρόβλημα έχεις είμαι στην διάθεση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά. Δυστυχώς παράτησα την προσπάθεια διότι ο Η/Υ είναι εργαλείο δουλειάς στο γραφείο και δεν μπορούσα να τον έχω άλλο κολλημένο. Έκανα restore με ghost χωρίς raid1.

 

Προς το παρόν θα δουλεύω έτσι μέχρι να βρω λίγο χρονο να ρυθμίσω από την αρχή raid 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα το ιματζ να γινει στο πρωτέυουν σκληρό δίσκο αλλά καλό ειναι και το ΑΚρόνις 11 που παρίνει αντίγραφα απο δικτυκαούς δίσκους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...