Προς το περιεχόμενο

***Μεταχειρισμένα βιβλία***


1234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει, ρε παιδιά, κάμια ιστοσελίδα στην οποία να μπορώ να παραγγείλω μεταχειρισμένα βιβλία; Τα θέλω μεταχειρισμένα πρώτον για να μου έρθουν πιο φτηνά (έχω φάει πολλά λεφτά σε βιβλία) και δεύτερον μήπως βρω κάποια τα οποία δεν τυπώνονται πλέον.

Πραγματικά, όποιος ξέρει το οτιδήποτε, μπορεί να με βοηθήσει! Θέλω να βρω οπωσδήποτε κάτι τέτοιο, θα με γλιτώσει από πολλά έξοδα! Ωραία και τα βιβλία με τα "ιλουστρασιόν" εξώφυλλα, δεν λέω, αλλά και τα 15-20 ευρώ για το καθένα καλά είναι! Θέλω να βρίσκω και φτηνά βιβλία.

Το κακό είναι ότι είμαι από επαρχία και δεν υπάρχει εδώ κοντά κάποιο τέτοιο κατάστημα για να κάνω τις αγορές μου, γι' αυτό και ψάχνω κάποια ιστοσελίδα να κάνει αυτή τη δουλειά.

Όποιος γνωρίζει κάτι, ας βοηθήσει! Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε κοιτάξει καθόλου σε sites δημοπρασιών-πωλήσεων?

Έχουν αρκετά βιβλία μεταχειρισμένα και καινούργια.

 

 

http://books.ebay.com/_W0QQ_trksidZp3907Q2em21

http://www.124sold.gr/categories.php?parent=263

http://www.ibid.gr/ViewMainCategoryPage.asp?CategoryId=2

http://www.emarket.gr/browse.php?id=545

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως υπάρχει και άλλη λύση

τώρα τελευταία κατεβαζω e-books και τα εκτυπωνω έρχονται πολυ φτηνά

ειδικα αν δεν εχεις προβλημα με τα αγγλικα θα βρεις πολυ υλικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι μόνο για ελληνικά βιβλία και όχι δεν το έχω ψάξει σε sites δημοπρασιών παρά μόνο στο ebay.co.uk, αλλά έχει μόνο ξένα. Θα τα ψάξω αυτά που μου έδωσες ΤΟΞΟΤΗΣ, έχεις καμιά πρόταση για το από που είναι καλύτερο να τα παραγγέλνω; Α, και αυτά δουλεύουν με PayPal, έτσι;

Ό,τι μπορείτε να προτείνετε, θα με βοηθήσει παιδιά. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι μόνο για ελληνικά βιβλία και όχι δεν το έχω ψάξει σε sites δημοπρασιών παρά μόνο στο ebay.co.uk, αλλά έχει μόνο ξένα. Θα τα ψάξω αυτά που μου έδωσες ΤΟΞΟΤΗΣ, έχεις καμιά πρόταση για το από που είναι καλύτερο να τα παραγγέλνω; Α, και αυτά δουλεύουν με PayPal, έτσι;

Ό,τι μπορείτε να προτείνετε, θα με βοηθήσει παιδιά. Ευχαριστώ πολύ!

 

Συνήθως είναι δημοπρασίες ιδιωτών χωρίς να αποκλείεται να πέσεις και πάνω σε κάποιο online κατάστημα.

Για να δείς αν υποστηρίζει paypal θα πρέπει να το δέχεται ο πωλητής. Φαίνεται στην σελίδα της κάθε δημοπρασίας που σε ενδιαφέρει. Οι τρόποι συνήθως είναι η αντικαταβολή, paypal ή κατάθεση σε λογ/σμό και συστημ.αποστολή.

 

Δεν υπάρχει θέμα καλύτερου. Αυτό θα το διαπιστώσεις μόνο σου. Όπου βρίσκεις το βιβλίο που επιθυμείς να πάρεις, εκεί προφανώς θα είναι και καλύτερα. Απλά θα προσέχεις ο πωλητής να είναι αξιόπιστος (να έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο νούμερο δίπλα στο user name του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταχειρισμένα βιβλία αγοράζω εδώ και αρκετά χρόνια από το Alibris. Τόσο από το αμερικάνικο, όσο και από το αγγλικό παράρτημά τους http://alibris.co.uk.

 

Βεβαία αν ενδιαφέρεστε για ελληνικά βιβλία, ξεχάστε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αμερικάνικο Amazon.com αλλά κυρίως το αγγλικό amazon.co.uk που είναι πιο κοντά στην Ελλάδα. Έχει τα πάντα και αν ξέρεις να ψάχνεις θα βρεις καινούρια βιβλία σε εξευτελιστικά χαμηλές τιμές. Φθηνότερα και από μεταχειρισμένα. Φυσικά έχει και μεταχειρισμένα και απο ποικιλία δε το συζητάω. Έχει τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αμερικάνικο Amazon.com αλλά κυρίως το αγγλικό amazon.co.uk που είναι πιο κοντά στην Ελλάδα. Έχει τα πάντα και αν ξέρεις να ψάχνεις θα βρεις καινούρια βιβλία σε εξευτελιστικά χαμηλές τιμές. Φθηνότερα και από μεταχειρισμένα. Φυσικά έχει και μεταχειρισμένα και απο ποικιλία δε το συζητάω. Έχει τα πάντα.

 

Εκτός κι αν κάνω εγώ κάτι λάθος, να παρατηρήσω ότι δεν έχω καταφέρει ποτέ να βρω κάτι μεταχειρισμένο-οτιδήποτε στο Amazon που να στέλνεται και σε Ελλάδα. Γι'αυτο και ανακάλυψα το Alibris και έμεινα εκεί.

 

Δεν γνωρίζω αν είναι θέμα του εκάστοτε 3rd party με τον οποιο συνεργάζεται το Amazon για να στείλει το used item. Πάντα μου βγάζει error message ότι έχει πρόβλημα με την χώρα αποστολής.

 

Επίσης να προσθέσω ότι δεν είναι μόνο θέμα τιμής. Πολλά μεταχειρισμένα βιβλία (ειδικά όσα δεν είναι τεχνικού περιεχομένου) πωλούνται σε εξευτελιστικές τιμές, πχ. κάτω από 10 ευρώ. Εκεί το θέμα δεν είναι τόσο η τιμή αλλά τα έξοδα αποστολής. Έχει τύχει να αγοράσω πολλά παλιά βιβλία από το Alibris με 5-10 ευρώ που το πραγματικό τους κόστος όμως ήταν τα ταχυδρομικά (περίπου 5 ευρώ για το καθένα).

 

Επίσης να υπενθυμίσω ότι η αγορά μεταχειρισμένων βιβλίων δεν γίνεται μόνο για να κερδίσουμε κάποια χρήματα αλλά και για υλικό το οποιο έχει σταματήσει να εκδίδεται εδώ και χρόνια. Πχ. πρόσφατα αγόρασα απ' το Alibris κάποια βιβλία που έχουν σταματήσει να εκδίδονται εδώ και 25 χρόνια. Δεν υπήρχε περίπτωση να τα βρω κάπου αλλού, μόνο used.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αμερικάνικο Amazon.com αλλά κυρίως το αγγλικό amazon.co.uk που είναι πιο κοντά στην Ελλάδα. Έχει τα πάντα και αν ξέρεις να ψάχνεις θα βρεις καινούρια βιβλία σε εξευτελιστικά χαμηλές τιμές. Φθηνότερα και από μεταχειρισμένα. Φυσικά έχει και μεταχειρισμένα και απο ποικιλία δε το συζητάω. Έχει τα πάντα.

 

Δεν έχει ελληνικά βιβλία όμως, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εκτός κι αν κάνω εγώ κάτι λάθος, να παρατηρήσω ότι δεν έχω καταφέρει ποτέ να βρω κάτι μεταχειρισμένο-οτιδήποτε στο Amazon που να στέλνεται και σε Ελλάδα. Γι'αυτο και ανακάλυψα το Alibris και έμεινα εκεί.

 

Δεν γνωρίζω αν είναι θέμα του εκάστοτε 3rd party με τον οποιο συνεργάζεται το Amazon για να στείλει το used item. Πάντα μου βγάζει error message ότι έχει πρόβλημα με την χώρα αποστολής.

 

[...]

 

Εν συντομία τι γίνεται με τα μεταχειρισμένα του Amazon, τα οποία ονομάζονται Amazon Marketplace;

 

Το Amazon, στη συγκεκριμένη περίπτωση, λειτουργεί ως μεσίτης πωλήσεων. Παρεμβάλλεται, δηλαδή, μεταξύ του πωλητή και του αγοραστή. Αναφέρεται δε ρητά στο site ότι μεταχειρισμένα στέλνονται μόνο στις χώρες που καλύπτονται από το Amazon Payments (απ' ότι καταλαβαίνω, από μία γρήγορη ανάγνωση, πρόκειται για ένα είδος paypal της Amazon που διευκολύνει τον πωλητή).

 

Γι'αυτό και τα μεταχειρισμένα δεν στέλνονται Ελλάδα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν έκανα κάτι εγώ λάθος. Ευχαριστώ για την εξήγηση, paredwse. Μένω εκεί που είμαι, εκεί που στέλνουν και σε Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...