Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;


madsc

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;  

1.286 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή pm του μέλους Freakster ξεκινάμε δημοψήφισμα με θέμα:

 

 

 

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;

 

 

 

Το δημοψήφισμα θα μείνει ανοικτό για αρκετό καιρό καθώς θεωρείται ιδιαίτερα επίκαιρο στη μεταβατική περίοδο από WinXP σε Vista που βρισκόμαστε.

Ψηφίζουμε με σύνεση και με αιτιολογία τους παράγοντες που μας οδήγησαν να επιλέξουμε τη συγκεκριμένη μάρκα/μοντέλο για τις ανάγκες μας. Επιτρέπεται η επιλογή πολλαπλών ψήφων.

 

Κύριοι & κυρίες την ψήφο σας.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ψήφος από εμένα πηγαίνει στη Fujitsu Siemens λόγω της πολύ καλής αναλογίας αξίας προς τιμή που συνεχίζει να έχει και λόγω της προόδου που σημείωσε όσον αφορά τα προβλήματα που παρουσιάζονταν στους φορητούς από την κακή απαγωγή θερμότητας. Ο φορητός που είχα από τη εν λόγω εταιρεία ήταν ο M3438G, ο οποίος όταν αγοράστηκε προσέφερε ακριβώς τα χαρακτηριστικά που επιθυμούσα (πχ επεξεργαστής στα 2.13GHz, αυτόνομη κάρτα γραφικών GeForce Go6800 με 256MB μνήμης, 2GB RAM κλπ) στα χρήματα που επιθυμούσα να διαθέσω, χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει εναλλακτική πρόταση από άλλες εταιρείες. Με συντρόφευσε ακριβώς δύο χρόνια και, παρά τους δύο κολλημένους σκληρούς δίσκους (πιθανώς ελαττωματικά κομμάτια σε συνδυασμό με την κακή απαγωγή θερμότητας, θα τον κρατούσα ακόμη αν δεν είχε μια πτώση από το τραπέζι που βρισκόταν, η οποία είχε ως αποτέλεσμα σπασμένη οθόνη και σασί (προς όσους δουν το post και ενδιαφέρονται για τυχόν ανταλλακτικά, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, έχει ήδη δοθεί ό,τι ήταν σε λειτουργική κατάσταση).

 

Ακόμη μια ψήφο δίνω στην HP, τόσο για τα πρόσφατα μοντέλα της σειράς Pavilion όσο και για τα αντίστοιχα της Compaq, ενός εκ των οποίων είμαι κάτοχος. Ο λόγος φυσικά γίνεται για το 8710w, το οποίο αγοράστηκε πάλι για ακριβώς αυτά που προσφέρει (+ τη δυνατότητα αγοράς με WinXP Professional και την πλήρη υποστήριξη αυτών) στα χρήματα που μπορούσα να διαθέσω, χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει κάτι αντίστοιχο ετοιμοπαράδοτο (μόνο τα BTO της Dell ήταν οι εναλλακτικές μου).

 

Αν μπορούσα να δώσω αρνητική ψήφο, αυτή θα πήγαινε στη Sony για τα μοντέλα AR21B της σειράς VAIO, τα οποία διαπίστωσα ότι έχουν ποιότητα πλαστικών πολύ κατώτερη από αυτήν που θα περίμενε κάποιος, ταχύτατη πτώση απόδοσης της μπαταρίας (σε ένα χρόνο η μπαταρία έχει πέσει κάτω από το 40% της αρχικής απόδοσής της ενώ στο δύο χρόνων παλιό μου φορητό που αναφέρω πιο πάνω η απόδοση της μπαταρίας ήταν σχεδόν ανεπηρέαστη - οι συνθήκες χρήσης των φορητών ήταν οι ίδιες), ενώ το πληκτρολόγιο αλα Mac δε βοηθάει στην πληκτρολόγηση και οι χαρακτήρες δεν είναι ευανάγνωστοι σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

 

Αυτά από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DELL γιατι εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος απο την αγορα μου και την τιμη του τη χρονικη στιγμη που εκανα την αγορα. Αυτο που ξεχωριζει ειναι η στοιβαροτητα του μηχανηματος και η ποιοτητα των υλικων. Ελπιζω αν καποια στιγμη χρειαστω service να μην απογοητευθω και να ανταποκριθει στα σχολια που εχω ακουσει γι αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα acer, αν εξαιρέσουμε το service (κακή ώρα να έχουνε) έμεινα ευχαριστημένος.

 

Έχω F-S καλό είναι, η οθόνη μόνο είναι λίγο μούφα.

 

Αλλά ψηφίζω το φετιχ μου και επόμενο laptop... MAC BOOK PRO!!!!:-D:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω πως η κάθε εταιρία έχει τα υπερ και τα κατά τις. Αν και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τον HP μου, οφείλω να ομολογήσω πως οι VAIO απέχουν με διαφορά στην οθόνη. Σε απόδοση/τιμή πρώτοι έρχονται οι ACER κ. FS αλλά από support ... μίλια μακριά στην Ελλάδα από τις καλύτερες HP και Dell. Τέλος, σχετικά με το θέμα "ποιότητα", καλύτερες κατά τη γνώμη μου είναι Apple, HP, Dell και Toshiba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ψηφοφορία για Laptop είναι αυτή, όταν λείπει από τον κατάλογο η IBM LENOVO? :-( Είναι σαν να ψηφίζουμε για το καλύτερο αυτοκίνητο χωρίς να έχουμε μέσα την Mercendes ή την BMW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω συμφωνω λειπουν τα lenovo?!

 

Απο κει και επειτα.... 1η προτιμηση hp: ΠΟλυ καλη ποιοτητα κατασκευης....μετρια αποδοση/τιμη, αψογο service

2η προτιμηση fujitsu siemens...συμφωνοντας με τον προλαλησαντα...εχει ξεπερασει τα οποια προβληματα ειχε, πολη καλη τιμη/αποδοση..και λιγα προεγκατεστημενα προγραμματα...(αυτο για μενα δεν εχει σημασια αλλα γιακαποιον που αγοραζει laptop χωρις να ειναι αστερι στους υππολογιστες, εχει σημασια το pc να δουλευει ταχυτατα απο τη πρωτη στιγμη αγορας του)

 

3. Turbo x..πολυ καλη τιμη/αποδοση...αν και χειροτερη οθονη. Αψογο service

 

4...ολες οι υπολοιπες....Δεν ανηκει εδω ση sony waio.... Δεν θα επαιρνα ποτε sony....η χειροτερη τιμη/αποδοση, φτηνες κατασκευες μες στην πλαστικουρα..και το laptop θελει καθαρισμα μετα την αγορα του απο το αχρηστο λογισμικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4...ολες οι υπολοιπες....Δεν ανηκει εδω ση sony waio.... Δεν θα επαιρνα ποτε sony....η χειροτερη τιμη/αποδοση, φτηνες κατασκευες μες στην πλαστικουρα..και το laptop θελει καθαρισμα μετα την αγορα του απο το αχρηστο λογισμικο....

 

Συμφωνώ σε πολλά από όσα λές αλλά όχι για το φτηνές κατασκευές. Τα VAIO έχουν φοβερά υλικά κατασκευής, άψογη θερμική συμπεριφορά,πολύ καλή συναρμογή και οθόνες. Εγώ είμαι super ευχαριστημένος από όσα vaio είχα μέχρι τώρα (FS ,TX, FE). Τα FS και FE είχαν κατασκευή από μαγνήσιο και τα TX από ανθρακονίματα. Απο εκεί και πέρα μόνο σε IBM έχω δεί κάτι καλύτερο από άποψη ποιότητας-κατασκευής, ενώ Dell και Mac είναι στα ίδια επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη μια ψηφος απο και εμενα για τα TOSHIBA. εχω ενα εδω και 6 μηνες (Α200-14D) και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. βρηκα κατευθειαν drivers για ΧΡ και εβαλα και Linux χωρις κανενα προβλημα.

 

αρνητικη ψηφο θα εδινα στα F-S καθως ενα που ειχα παλιοτερα σταματησε να γραφει DVD μεσα σε 3 μηνες (το ιδιο συνεβει και σε 2 φιλους μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην έχω ιδιαίτερα παράπονα από την ποιότητα κατασκευής του δικού μου Asus F3, αλλά πλέον αντιλαμβάνομαι πως η Νο1 προτεραιότητα για την αγορά ενός laptop είναι το αξιόπιστο και γρήγορο service. Μετά έρχεται η ποιότητα - επιδόσεις. Οπότε το επόμενο μου μηχάνημα θα είναι Dell.

+ ότι η Dell δίνει τη δυνατότητα επιλογής hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...