Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;


madsc

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;  

1.286 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια παλιά συζήτηση σχετική με με τις εμπειρίες μας από το after sales των διαφόρων εταιρειών κατέληγα "...το επόμενο θα είναι οπωσδήποτε Dell".

 

Δεν ήταν μόνο το επόμενο, αλλά και το μεθεπόμενο που κατέφθασε πρίν λίγες μέρες. Επικοινώνησα με την Dell Hellas για κάποια τυπικά που διευθετήθηκαν άμεσα και το τόλμησα μόνο και μόνο για την τιμή των όπλων: "Ξέρετε έχω ένα παλιό Inspiron 8100, έχω το resource CD, αλλά έχω χάσει το CD των XP. Δεν μου είναι απαραίτητο, το βασικό λειτουργικό του μηχανήματος είναι πλέον Debian, αλλά...".

Σε δύο μέρες το CD ήταν στα χέρια μου με courier και χωρίς την παραμικρή χρέωση! Απίστευτη υποστήριξη για μηχάνημα σχεδόν δεκαετίας.

 

Ας τα βλέπουν μερικοί-μερικοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λείπουν και τα Packard Bell που είναι πολύ καλύτερα κατα τη γνώμη μου απο τα Acer και ανήκουν στη φτηνή κατηγορία. Όπως και τα Lenovo!

 

Ψηφίζω Fujitsu - Siemens! Γιατί δεν παρουσιάζουν τεχνικά προβλήματα όπως άλλες γνωστότερες μάρκες επίσης είναι εμφανίσιμα και έχουν κόστος μέτριο με υψηλές επιδόσεις με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Αν δε διάλεγα τη Fujitsu-Siemens τότε με το χέρι στη καρδιά θα επέλεγα Dell και τίποτα άλλο!

 

---------- Προσθήκη στις 18:27 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:22 ----------

 

ποια η γνωμη σας για τα fujitsu siemens?

 

προσφατα χαλασε το toshiba satellite και εν αναμονη αν φτιαχνεται η οχι, ψαχνω για ΠΙΘΑΝΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗ.

 

σε διαφορα forums, ειδα οτι πολλοι λενε πως πλεον η αντιπροσωπεια της toshiba εχει χειροτερεψει στην Ελλαδα, και διαφοροι προτεινουν fujitsu,

 

εγω σκεφτομουν παλι toshiba να παρα, ισως και dell. Η αντιπροσωπεια της Dell τι λεει γενικα? Εξυπηρετικοί, γρήγοροι?

 

Η ταπεινή μου άποψη είναι...αν δε πάρεις Fujitsu-Siemens που είναι πάρα πολύ καλή επιλογή τότε όντως πάρε Dell όπως λες και εσύ. Εξαρτάται τι κεφάλαιο διαθέτεις. Και τα δύο είναι αξιόπιστα αν και νομίζω οτι σε fujitsu θα βρείς πολύ καλές προσφορές αυτή τη περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λείπουν και τα Packard Bell που είναι πολύ καλύτερα κατα τη γνώμη μου απο τα Acer και ανήκουν στη φτηνή κατηγορία. Όπως και τα Lenovo!

εγω απλα να σου πω οτι η Packard Bell εχει εξαγοραστει απο την acer... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνηση:

 

Τα "Ελληνικά" δεν είναι rebranded Clevo, Compal αλλά barebones (σκελετοί) από τις ίσιες τις εταιρείες. Οι Ελληνικές αλυσσίδες μπορούν να παραγγείλουν μοντέλα από τις παραπάνω OEM για πάρτυ τους με το όνομά τους (Multirana, Turbo-X) ή όπως θέλουνε να λέγονται.

 

Η Sager είναι Αμερικανική εταιρεία που διαθέτει φορητά και παίρνει από Compal και Clevo. Όπως και πάρα πολλοί άλλοι κατασκευαστές.

 

Ακόμα και οι "επώνυμοι" φτιάχνουν τα φορητά τους σε τρίτες εταιρείες ανάλογα με τα specs Που τους δίνουν. Για ψάξτε να δείτε ποιός πραγματικά κατασκευάζει τα Alienware (δεν μιλάω για τη Dell στην οποία ανοίκει αλλά ποιός είναι αυτός που δημιουργεί τα σασί) .

 

Εκτός από Compal και Clevo που είναι κολοσσοί (η Compal είναι ο δεύτερος κατασκευαστής στο κόσμο) υπάρχουν και άλλοι όπως η Arima (χάλια κατασκευή) και η Vestel. Ειδικά η Vestel είναι ΤΟΥΡΚΙΚΗ. Τα πρώτα Turbo-X Iron (ξέρετε αυτά που έβγαλαν άσχημο όνομα) ήταν της Vestel, όταν το Πλαίσιο πήγε να κάνει εξυπνάδες για να ρίξει το κόστος και κόντεψε να σταματήσει να διαθέτει φορητά. Ευτυχώς έβαλε γρήγορα μυαλό και τώρα αγοράζει αποκλειστικά από την Clevo.

 

Η Arima είναι ο κατασκευαστής στην οποία η Acer οφείλει το άσχημο όνομά της ενώ τα τελευταία που είναι πολύ ποιοτικά κατασκευάζονται από Compal και Clevo.

 

Στα Ελληνικά φορητά παίζει ρόλο ο τεχνικός που θα προσθέσει τα επιμέρους υλικά στο σασί. Αν είναι πανάσχετος τη κάτσαμε. Αν όχι, δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα.

 

Έχω δύο Ελληνικά, ένα Multirama και ένα Πλαίσιο, το πρώτο 18 μήνες έχει δουλέψει σαν σκύλος και δεν έχει πει κιχ. Το δεύτερο με i7 επεξεργαστή, θα δείξει, ανάλογα πως θα συμπεριφερθεί το καλοκαίρι που θα σφίξουν οι ζέστες!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dell :) Πριν μερικές αγόρασα το δικό μου  Dell studio xps 1647  με core i5 και είναι ταχύτατο και πολύ ποιοτικό από πλευράς υλικών κατασκευής.

 

από οθόνες όμως πως τα πανε;θερμοκρασίες;επίσης που μπορώ να δω από κοντά μια μεγάλη γκάμα από Dell μοντέλα έτσι ώστε να κάνω συγκρίσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μάρκες φορητών υπολογιστών ποια θα προτείνατε όσο αφορά στο θέμα αντοχή στο χρόνο χωρίς προβλήματα αν υποθέσουμε ότι ο κάθε φορητός υπολογιστής θα δουλεύει συνέχεια και γιατί προτείνετε την εταιρία που προτείνετε.

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό το laptop γιατί στη τιμή που έχει αυτά που δίνει είναι απλά κορυφαία και δεν τα εχω βρει σε κάποια άλλη μάρκα όπως dell ή toshiba.

Τι λέτε καλά θα κάνω ή όχι και γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα για εμένα sony είναι ότι χειρότερο σε laptop.

Και από θέμα τιμής καθότι πανάκριβα γι' αυτά που προσφέρουν και από θέμα service.

Για εμένα το top3 είναι οι εξής μάρκες:

 

1. Toshiba

2. Hewlett packard

3. Dell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα για εμένα sony είναι ότι χειρότερο σε laptop.

Και από θέμα τιμής καθότι πανάκριβα γι' αυτά που προσφέρουν και από θέμα service.

Για εμένα το top3 είναι οι εξής μάρκες:

 

1. Toshiba

2. Hewlett packard

3. Dell

 

sony οτι χειροτερο; σε καμμια περιπτωση

δευτερη την HP; με τα χαλια για service τον ενα χρονο εγγυηση και την μετρια ποιοτητα κατασκευης;

και τριτη την DELL;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Goldeneye ο καθένας έχει το αναφέρετο δικαίωμα να έχει την άποψη του σύμφωνα με τις εμπειρίες που έχει από την κάθε εταιρία.

 

Εγώ λοιπόν από 2 hp laptop και ένα dell ενός φίλου μου είμαι υπερευχαριστημένος με το service τους τώρα αν εσύ είσαι άτυχος και όλα μα όλα τα laptop που αγοράζεις σου χαλάνε και το service της κάθε εταιρίας είτε αργεί, είτε δεν σε καλύπτει τι να πω είσαι από τους λίγους που συμβαίνει κάτι τετοιο(Η εξαίρεση στο κανόνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Goldeneye ο καθένας έχει το αναφέρετο δικαίωμα να έχει την άποψη του σύμφωνα με τις εμπειρίες που έχει από την κάθε εταιρία.

 

Εγώ λοιπόν από 2 hp laptop και ένα dell ενός φίλου μου είμαι υπερευχαριστημένος με το service τους τώρα αν εσύ είσαι άτυχος και όλα μα όλα τα laptop που αγοράζεις σου χαλάνε και το service της κάθε εταιρίας είτε αργεί, είτε δεν σε καλύπτει τι να πω είσαι από τους λίγους που συμβαίνει κάτι τετοιο(Η εξαίρεση στο κανόνα).

 

μην κρινεις μεμονομενα μια εταιρια. στο λεω γιατι εχω ακουσει παρα πολλα για την εν λογω εταιρια εχω δει με τα ιδια μου τα ματια παρα πολλα μοντελα απο το 2004 και μετα οπου η ποιοτητα κατασκευης ειναι πολυ μετρια και το καλυτερο δεδομενο ειναι η παραπανω στατιστικη οπου δειχνει την HP να εχει μολις 19% παρολου που εμφανιζει τις μεγαλυτερες πωλησεις στην ελλαδα (κακως βεβαια αλλα λογω τιμης) ενω αντιστοιχα η toshiba που ειναι τεταρτη - πεμπτη να εχει το 30%. αδικειται η DELL που δεν εχει το καλυτερο δικτυο πωλησεων και επαρκεια μοντελων στην αγορα. και ποια εξαιρεση στον κανονα δες εδω http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3192053&postcount=15 μητρικη στο τριμηνο και 1 μηνα μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζω το laptop που εξυπηρέτει τις ανάγκες μου, με το καλύτερο price/performance ratio.

 

Κατά κανόνα , λοιπόν, τα acer πληρούν τις παραπάνω προδιαγραφές και αυτά ψήφισα.

 

Υ.Γ. Χαλαρά όμως μπορώ να αγοράσω άλλη μάρκα (π.χ. ένα toshiba) αν όταν χρειάζομαι laptop έχει καλύτερο price/performance ratio για δεδομένο hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κρινεις μεμονομενα μια εταιρια. στο λεω γιατι εχω ακουσει παρα πολλα για την εν λογω εταιρια εχω δει με τα ιδια μου τα ματια παρα πολλα μοντελα απο το 2004 και μετα οπου η ποιοτητα κατασκευης ειναι πολυ μετρια και το καλυτερο δεδομενο ειναι η παραπανω στατιστικη οπου δειχνει την HP να εχει μολις 19% παρολου που εμφανιζει τις μεγαλυτερες πωλησεις στην ελλαδα (κακως βεβαια αλλα λογω τιμης) ενω αντιστοιχα η toshiba που ειναι τεταρτη - πεμπτη να εχει το 30%. αδικειται η DELL που δεν εχει το καλυτερο δικτυο πωλησεων και επαρκεια μοντελων στην αγορα. και ποια εξαιρεση στον κανονα δες εδω http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3192053&postcount=15 μητρικη στο τριμηνο και 1 μηνα μεσα.

Όπως εσύ ο ίδιος είπες μεμονωμένα περιστατικά υπάρχουν σε όλες τις μάρκες και οκ το δέχομαι ότι κάθε εταιρία που παράγει πολλά μοντέλα κάποια από αυτά θα είναι ελαττωματικά και θα χαλάνε αμέσως αυτό συμβαίνει σε όλες μα όλες τις εταιρίες και είναι απολύτως λογικό, μπορείς εσύ να μου πεις μια μάρκα που δεν έχει κανένα μα κανένα ελαττωματικό μοντέλο και όλα τις τα μοντέλα δουλεύουν απλά άψογα?

 

Εν κατακλείδι ποιος μπορεί να μας πει ποια μάρκα laptop είναι η καλύτερη όσο αφορά το θέμα service - failure rate με αποδείξεις και όχι απλά ενδείξεις ή μεμονωμένες περιπτώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν κατακλείδι ποιος μπορεί να μας πει ποια μάρκα laptop είναι η καλύτερη όσο αφορά το θέμα service - failure rate με αποδείξεις και όχι απλά ενδείξεις ή μεμονωμένες περιπτώσεις?

 

Αντικειμενικά και σε μεγάλες κλίμακες, ΚΑΝΕΝΑΣ.

 

Μόνο μια εταιρεία μπορεί να δώσει τέτοια νούμερα και φυσικά δε θα το κάνει ποτέ

 

Υ.Γ. Και δεν είναι μόνο τα failure rates που παίζουν ρόλο, αλλά και σε πόσο χρόνο ο πελάτης παίρνει επιδιορθωμένο το laptop του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...