Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;


madsc

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;  

1.286 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως εσύ ο ίδιος είπες μεμονωμένα περιστατικά υπάρχουν σε όλες τις μάρκες και οκ το δέχομαι ότι κάθε εταιρία που παράγει πολλά μοντέλα κάποια από αυτά θα είναι ελαττωματικά και θα χαλάνε αμέσως αυτό συμβαίνει σε όλες μα όλες τις εταιρίες και είναι απολύτως λογικό, μπορείς εσύ να μου πεις μια μάρκα που δεν έχει κανένα μα κανένα ελαττωματικό μοντέλο και όλα τις τα μοντέλα δουλεύουν απλά άψογα?

 

Εν κατακλείδι ποιος μπορεί να μας πει ποια μάρκα laptop είναι η καλύτερη όσο αφορά το θέμα service - failure rate με αποδείξεις και όχι απλά ενδείξεις ή μεμονωμένες περιπτώσεις?

 

αυτο που ρωτας περι αψογων και ελαττωματικων ειναι τελειως ρητορικο. εδω δεν μετραει το 100-0 δουλευει δεν δουλευει. μετραει να μην εχει σχεδιαστικα λαθη και αν προκυψει βλαβη να το παρεις σε μια βδομαδα μεσα στην χειροτερη. οχι μηνες μετα μετα απο εγκεφαλικα...

μιλαω παντα απο την εμπειρια μου τοσα χρονια (ειτε αγοραζοντας για μενα ειτε για παρα πολυ κοσμο που συμβουλεψα κατα καιρους) απο οσα εχω ακουσει απο οσα εχω διαβασει απο οσα εχω ζησει με service ταλαιπωριες και απο τον χειρισμο ατυχων καταστασεων σχετικα με ελαττωματικα προιοντα και ανακλησεις.

ειχα την τυχη-ατυχια τα τελευταια 3 λαπτοπ που αγορασα να ανακληθει (μαλλον γιατι ηθελα πολυ χαμηλο βαρος και αναμονη). acer fujitsu και toshiba. τα της acer γνωστα απο το αντιστοιχο θεμα. η toshiba αυθημερον αποστολη με courier απο το εξωτερικο μπαταριας αντικαταστασης και fujitsu 12 μερες στο service για αλλαγη dvd drive (και κανιβαλισμος της μπαταριας...).

συν μια μελετη που ειχε εκδοθει σε 30.000 λαπτοπ νετμπουκ πριν κανενα 2μηνο και ελεγε οτι acer hp (στην hp λογω υποστηριξης δεν φαινεται και τοσο) ειναι στον πατο (ανω του 20% fail rate στα 2 χρονια) asus dell toshiba ειναι στην κορυφη.

εχω ξαναγραψει οτι για την toshiba γνωριζω οτι καλυπτει σε βαθμο που δεν θα ηταν υποχρεωμενη (χωρις να λειπουν και οι ατυχιες).

αλλα για την acer (ποιοτικα κατωτερη σε ολη την γκαμα, πηγα απο τοσιμπα σε acer και το διαπιστωσα, οχι μονο στο δικο μου) οποιος χρειαστηκε service και δεν ετυχε επαρκεια ανταλλακτικων απλα ταλαιπωρηθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Goldeneye για εσενα ποια εταιρία είναι η καλύτερη για laptop και γιατί?

 

εχω απαντησει στην δημοσκοπηση υπερ της toshiba. ποιοτητα κατασκευης καινοτομιες εξυπηρετηση και το εξτρα που πληρωνεις πραγματικα αξιζει. σαν μεσος ορος παντα, εχει και αυτη ατυχες στιγμες. το μονο κακο ειναι οτι δεν ειναι οτι πιο ωραιο σε design και ειδικα μετα απο ενα δυο χρονια μοιαζουν πολυ παρωχημενα.

 

οριστε μερικες πληροφοριες για την toshiba.

http://laptops.toshiba.com/about/history-of-innovation

και φυσικα το πληκτρο Fn που υπαρχει πλεον σε ολα τα λαπτοπ που ηταν μια πατεντα που σημαινε πολυ χρημα για την toshiba.

 

τωρα γιατι πηρα acer για δευτερο λαπτοπ μην τα ρωτας. στιγμη αδυναμιας, χαμηλη σχετικα τιμη για 13αρι, σχετικα ομορφο και το γεγονος οτι τοτε δεν ειχαν βγει αλλα 13.3 culv με μεγαλη αναμονη στην ελληνικη αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μου το τοπ5 σου σε θέμα αντοχής απόδοση/τιμής σε μάρκες πάντα και αν μπορείς δικαιολόγησε γιατί έχεις την κάθε εταιρία στη θέση που την έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μου το τοπ5 σου σε θέμα αντοχής απόδοση/τιμής σε μάρκες πάντα και αν μπορείς δικαιολόγησε γιατί έχεις την κάθε εταιρία στη θέση που την έχεις.

 

1.Toshiba (γιατι ειναι σκυλια)

2. DELL (γιατι δεν χαλανε συχνα και αν τυχει εχει πολυ καλη υποστηριξη)

3. Sony Vaio (ομορφα, καλες οθονες, αριστο service αλλα στο βελγιο - σιγουρα 1 βδομαδα αναμονη)

4. Asus (αδικημενα στην ελλαδα)

5.Apple (ακριβα αλλα εχουν το κατι παραπανω σε ολα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Toshiba (γιατι ειναι σκυλια)

2. DELL (γιατι δεν χαλανε συχνα και αν τυχει εχει πολυ καλη υποστηριξη)

3. Sony Vaio (ομορφα, καλες οθονες, αριστο service αλλα στο βελγιο - σιγουρα 1 βδομαδα αναμονη)

4. Asus (αδικημενα στην ελλαδα)

5.Apple (ακριβα αλλα εχουν το κατι παραπανω σε ολα)

 

ξερεις που ειναι το σερβις για τα asus και αν μπορει κανεις να κανει επεκταση εγγυησης?

η toshiba εχει το ιδιο καλη υποστηριξη με την dell? γιατι δεν αναφερεις κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις που ειναι το σερβις για τα asus και αν μπορει κανεις να κανει επεκταση εγγυησης?

η toshiba εχει το ιδιο καλη υποστηριξη με την dell? γιατι δεν αναφερεις κατι.

 

Ιnterset S.A. ΚΕΝΤΡΙΚΟ Αθήνα

Ιερά οδός 60 & Καστoριάς 104 47

Τηλ: 210 3490200

Fax: 210 3490221

E-mail: [email protected]

 

http://support.asus.com/service/service.aspx?no=407&SLanguage=en-us

 

η toshiba εχει πολλες παροχες (το γνωστο "οτι και αν συμβει") αλλα η DELL εχει ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπώθηκε πριν απο τον Clipshare για 4 κατασκευάστριες φορητών υπολογιστών: msi, asus, clevo, και compal.

Οι εταιρείες hp, acer, dell, sony και toshiba απο ποια απο τις 2 τελευταίες παίρνει η καθεμία; Ή δεν είναι standard;

Η apple δεν τα κατασκευάζει μόνη της;

Και τέλος εφόσον αν προσθέσουν κάτι θα είναι συνήθως σκληροί και το πολύ κανάς cpu-gpu, τότε γιατί διαφέρουν τόσο στην ποιότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην dell μέχρι πόσα χρόνια μπορείς να επεκτείνεις την εγγύηση?

 

Είμαι ανάμεσα σε dell inspiron 1564 k toshiba satellite l505 -l 500 (βασικά με την toshba δέν ξέρω ποιό να διαλέξω επειδή έχει αρκετά μοντέλα)

 

Κάτι σε διπύρηνο θέλω ή i3 κάτι ανάλογο με το dell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην dell μέχρι πόσα χρόνια μπορείς να επεκτείνεις την εγγύηση?

 

Είμαι ανάμεσα σε dell inspiron 1564 k toshiba satellite l505 -l 500 (βασικά με την toshba δέν ξέρω ποιό να διαλέξω επειδή έχει αρκετά μοντέλα)

 

Κάτι σε διπύρηνο θέλω ή i3 κάτι ανάλογο με το dell

Αυτό ενδιαφέρει κι εμένα.

Και κατά πόσο είναι καλό το service της dell?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

k κάτι ακόμα,

 

Άν κάποιος μπορεί να με ενημερώσει ποιό απο τα μοντέλλα της toshiba είναι ανάλογο του dell 1564?

 

H σειρά L505 είναι παλιά? Έχω δεί και στα 2 site της toshiba(Ελληνικό κ Ευρωπαικό) αλλά δεν έχω βγάλει άκρη..

 

Άλλα στοιχεία επεξεργαστή δίνουν στα καταστήματα κ άλλα στο επίσημο site της toshiba

 

Απο όλα που έχω δεί έχω καταλήξει σε αυτό http://www.toshiba.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=744&Itemid=668

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toshiba θα είναι και το επόμενο laptop μου για τον εξής λόγο:

Βγαίνω από το μπάνιο ξυπόλητος και αφήνω το toshiba μου πάνω σε ένα πάγκο γύρω στο 1,30 ύψος, να παίζει βιντεάκια στο youtube. Μετά από λίγο περνάω από δίπλα του κρατώντας ένα σάκο. Γλιστράω πάνω στα νερά, πέφτω κάτω και τσακίζομαι μαζί με το σάκο. Μετά από κανα λεπτό που συνήλθα βλέπω το laptop δίπλα μου στο πάτωμα... Και το βιντεάκι έπαιζε ακόμα...Το μόνο που έπαθε είναι να στραβώσουν τα μεταλλικά κλιψάκια που κλείνουν την οθόνη, τα οποία και ίσιωσα. Κάτι ανάλογο το έπαθα και χθες, αλλά το τραπεζάκι ήταν χαμηλό. Η ταινία πάλι δεν σταμάτησε να παίζει...Λέγοντας την πρώτη εμπειρία μου σe ένα φίλο κολλημένο με apple, μου είπε ότι το mac δεν 8α έπεφτε κάτω, θα αιωρούνταν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toshiba θα είναι και το επόμενο laptop μου για τον εξής λόγο:

Βγαίνω από το μπάνιο ξυπόλητος και αφήνω το toshiba μου πάνω σε ένα πάγκο γύρω στο 1,30 ύψος, να παίζει βιντεάκια στο youtube. Μετά από λίγο περνάω από δίπλα του κρατώντας ένα σάκο. Γλιστράω πάνω στα νερά, πέφτω κάτω και τσακίζομαι μαζί με το σάκο. Μετά από κανα λεπτό που συνήλθα βλέπω το laptop δίπλα μου στο πάτωμα... Και το βιντεάκι έπαιζε ακόμα...Το μόνο που έπαθε είναι να στραβώσουν τα μεταλλικά κλιψάκια που κλείνουν την οθόνη, τα οποία και ίσιωσα. Κάτι ανάλογο το έπαθα και χθες, αλλά το τραπεζάκι ήταν χαμηλό. Η ταινία πάλι δεν σταμάτησε να παίζει...Λέγοντας την πρώτη εμπειρία μου σe ένα φίλο κολλημένο με apple, μου είπε ότι το mac δεν 8α έπεφτε κάτω, θα αιωρούνταν :P

Θα είναι και το επόμενό σου λάπτοπ toshiba? Γιατί έχεις στο νού σου να παίρνεις τούμπες μαζί του?:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος έχει κάποια άκρη για φτηνότερο λαπτοπ ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Ευχαριστώ πολύ.

 

τι ακριβως εννοεις?

μεταχειρισμενο? καινουργιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...