Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;


madsc

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;  

1.286 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδία,

ψηφίζω Toshiba ως πρός την ποιότητα και τις επιδόσεις,Dell γιατί ειναι μια δυνατή ετερεία,Sony επείσης για τον ίδιο λόγο.Το μόνο πλεονέκτιμα που έχουν τα Turbo-x

είναι οτι έχουν μεγάλη δυνατότητα αναβάθμησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Θα είναι και το επόμενό σου λάπτοπ toshiba? Γιατί έχεις στο νού σου να παίρνεις τούμπες μαζί του?:lol:

 

Μόλις μου έπεσε και τρίτη φορά. από το ίδιο τραπεζάκι. Έχω εκείνη τη βάση από τα ΙΚΕΑ με το μαξιλαράκι για να το έχεις στα πόδια σου. Και το αφήνω πάνω στο τραπεζάκι μαζί με τη βάση. Και μετά από λίγο ακούω ένα γκουπ. Κλασσικά δεν έπαθε τπτ... πρέπει να γίνω πιο προσεκτικός γιατί δεν είμαι για καινούριο λάπτοπ. αυτό το χω τρία χρόνια και δεν το λυπάμαι μάλλον. υποσυνείδητα ίσως θέλω να χαλάσει για να αναγκαστώ να πάρω άλλο...

 

edit: τελικά χάλασε. δεν παίρνει ρεύμα. epic jinx...:(

edit2: τελικά χάλασε η άκρη από το καλώδιο τροφοδοσίας, γιατί προσγειώθηκε όρθιο. Καλά που έχω και 2ο μετασχηματιστή. φιουουου

Επεξ/σία από innerwisp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Έλλαδα αν δεν κάνω λάθος είναι σε πωλήσεις η HP.

Τώρα από εκεί και πέρα ΔΕΝ ξέρω αν αυτό δείχνει ή λέει κάτι σημαντικό.

HP έχω και εγώ και αυτήν ψήφισα χωρίς να έχω κάποιο παράπονο στα 2μισή χρόνια που κατέχω ένα HP.

 

Ίσως, βέβαια, και αυτό να συμβαίνει επειδή ήμουν απλά τυχερός και ΔΕΝ μου έτυχε κάτι συνταρακτικό με το PC.

 

Πιστεύω, ότι σχετικά με το Design του Laptop(κάτι που ίσως αρκετούς ΔΕΝ αφορά και σίγουρα είναι υποκειμενικό) τα HP είναι ένα κλίκ μπροστά από τα άλλα(ίσως μαζί με Apple).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μπορεί στην Ελλάδα η hp να έχει καλό μερίδιο αγοράς στα laptops αλλά παγκοσμίως μια από τις καλύτερες εταιρίες αν όχι η καλύτερη είναι η Toshiba.

 

σε μερίδιο αγοράς, παγκοσμίως πρώτη είναι η HP, μετά η Acer, μετά η Dell, μετά η Lenovo και μετά η Toshiba...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μερίδιο αγοράς, παγκοσμίως πρώτη είναι η HP, μετά η Acer, μετά η Dell, μετά η Lenovo και μετά η Toshiba...

Τι να πω δεν εχω ακούσει πουθενά κάτι τετοιο που λες ότι δηλαδή

1. HP

2. DELL

3. LENOVO(Αυτη την εταιρια και αν δεν την εχω ακουσει για ποιο γνωστη απο τη toshiba)

4. TOSHIBA.

 

Έχεις κάνα σάϊτ που να δείχνει αυτό που λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψήφισα dell (που έχει η κοπελιά) για την δυνατότητα custom built, το aftersale service και τις δυνατότητες εγγύησης....

 

Δυστηχώς (ή ευτυχώς) είμαι κάτοχος FSC (amilo a1667g) αν και το μηχανάκι δουλεύει αδιαμαρτύρητα και σαν τιμή/χαρακτηριστηκά ήταν στο Top όταν αγοράστηκε με έχουν χαλάσει μερικά πράγματα από την Fujitsu και για αυτούς τους λόγους δεν πρόκειται να ξαναγοράσω (είχα ήδη 2 μηχανάκια δίκα τους):

1. Για αλλαγή δίσκου (απλά ήθελα να βάλω μεγαλύτερο) εντος εγγύησης ζήτησαν να στείλω το pc Αθήνα γιατί αν το έκανα μόνος μου ακύρωνα την εγγύηση....(πρώτο και βασικό στράβωμα).

2. Τώρα που το laptop έχει κοντά 3,5 χρόνια έχει αρχίσει να γίνεται αισθητό το aftershale support και εξηγούμαι:

α. Αν εγκαταστήσω Vista η 7 ο επεξεργαστής κλειδώνει στα 800mhz είπαν ότι θα βγάλουν BIOS upgrade εδώ και 1 χρόνο και ακόμα το περιμένουμε....

β. Οι drivers είναι του 2005/2006. πχ. Δεν μπορώ να περάσω κοινούργιους catalyst χωρίς τσατσια και αν τους περάσω δεν κάνουν downclock αυτόματα την κάρτα γραφικών με το πάτημα του κομπιού για silent λειτουργία....

γ. Ενώ στο BIOS έχει επιλογή για Boot from removable device ενοεί το εξωτερικό floppy....ασ έβγαζαν ένα bios να μπορώ να Bootarw από stickaki!

 

Για να το κλείσω δεν έχω την απαίτηση να μου βγάζουν drivers μέχρι το 2020 (πχ catalyst ασ τους έδιναν ανανεωμένους για κάνα επιπλέον χρόνο) αλλά για τα ότι αφορά το BIOS αν τεχνικά είναι δυνατόν το θεωρώ τουλάχιστον απαράδεκτο να μην υπάρχει υποστήριξη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Τι να πω δεν εχω ακούσει πουθενά κάτι τετοιο που λες ότι δηλαδή

1. HP

2. DELL

3. LENOVO(Αυτη την εταιρια και αν δεν την εχω ακουσει για ποιο γνωστη απο τη toshiba)

4. TOSHIBA.

 

Έχεις κάνα σάϊτ που να δείχνει αυτό που λες?

 

http://xtreview.com/addcomment-id-10296-view-Notebook-market-share.html

 

το πιο πρόσφατο αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα παιδες!

εχοντας κανει απειρο search αυτες τις μερες στο νετ, κι εχοντας θεσει καποια στανταρ για την αγορα του νεου λαπτοπ (δυνατο επεξεργαστη για να το χω για τη δουλεια, οθονη μικροτερη απο 14", μνημη τουλαχιστον 4, σχετικα ελαφρυ για ταξιδια και λεφτα εως 1000), κατεληξα σε αυτο:

 

http://www.skroutz.gr/s/255558/Toshiba-Satellite-Pro-U500-1FM.html

 

επειδη ομως εχω ψαξει παντου και δν υπαρχει πουθενα αυτη η πληροφορια, ξερετε ποια ειναι η αυτονομια αυτου του λαπτοπ??? γνωριζει καποιος που το εχει ή εχει καποιο αλλο της σειρας αυτης της τοσιμπα?

 

ευχαριστω εκ των προτερων και σορι αν το εβαλα σε λαθος τοπικ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ πως η κάθε εταιρία έχει τα υπέρ και τα κατά.Εγώ έχω έναν

Acer Apire 9423WSMI με 17" οθόνη και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Ψηφήζω Mackbook λόγω επαγγέλματος (χρησιμοποιώ τα προγράμματα της Adobe),

βεβαίως είναι γνωστό πως οι Macintosh δεν φορτώνονται με ένα κάρο καλούδια

όπως τα PC αλλά για επαγγελματική χρήση είναι κορυφές, άσε το Design!!!

Μπαίνεις όμως σε ένα πολύ κλειστό κύκλωμα κι αυτό δεν συμφέρει.

Εάν όμως θα αγόραζα PC μάλλον θα πήγαινα προς την Dell, είναι αξιόπιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέληξα στο http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Sony-Vaio-VPC-F11M1E-H-VPCF11M1E-H.htm μετά από πολύ καιρό ψάξιμο.

Το επέλεξα γιατί έχει πολύ καλές δυνατότητες εφόσον θέλω να το κρατήσω 3-4 χρόνια, και πιστεύω να μου τα βγάλει άνετα χωρίς κολλήματα, θα του κάνω και μία επέκταση εγγύησης στα 4 χρόνια, και πιστεύω ότι θα είμαι οκ.

Έχει full-hd οθόνη και blu-ray player, και νομίζω την καλύτερη ποιότητα οθόνης που κυκλοφορεί στην αγορά, σημαντικό για μένα, και ωραίο πληκτρολόγιο. Το μόνο που με χάλασε λίγο είναι τα ηχεία, που δεν είναι σαν της toshiba (βασικά αυτά δεν πρέπει να πιάνονται).

Το τέσταρα με ταινία 1080p και την έπαιξε τέλεια (συνδέοντας το σε 32" τηλεόραση) και έπαιξα το Call Of Duty - Modern Warfare 2 που το έβγαλε ανετότατα. Θερμοκρασίες δεν έχει ανεβάσει νομίζω (μόνο αριστερά έχει κάτι που βγάζει ζεστό αέρα)...

Τώρα για την εγγύηση της sony οι απόψεις διίστανται πάρα πολύ μετά από το ψάξιμο που έκανα, άλλος λέει σε 5 μέρες είναι κομπλε, και ο άλλος ένα μήνα, εύχομαι να μην το χρειαστώ.

Επίσης γνωρίζει κανένας αν υπάρχει κάποιο θέμα με την εγκατάσταση linux στα sony, από άποψη drivers για wi-fi κυρίως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε sotos81 δεν διαβάζεις τι λένε σε όλα τα φορουμ για τα acer?

Ναι μεν τρομερές τιμές γι' αυτά που προσφέρουν αλλά χάλια service και ποιότητα κατασκευής επομένως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε sotos81 δεν διαβάζεις τι λένε σε όλα τα φορουμ για τα acer?

Ναι μεν τρομερές τιμές γι' αυτά που προσφέρουν αλλά χάλια service και ποιότητα κατασκευής επομένως...

Μια αλλη σκεψη ειναι και αυτος εδω στην ιδια τιμη

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0446201&catid=010200

Τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...