Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;


madsc

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;  

1.286 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου φαίνεται ότι έβαλες λίγες εταιρείες , γιατί δεν βάζεις και τα Multirama & lenovo notebook να είναι και ολκληρωμένη η δημοσκόπηση;

 

Συμφωνω και εγω..Φιλε madsc πρεπει να βαλεις και τα υπολοιπα..Νομιζω οτι ουκ ολιγοι εχουν αγορασει Multirama(Compal)..Kαι εγω ειμαι ενας απο αυτους.. :-)

 

Ψηφιζω compal για τον λογο τιμη-αποδοσεις-αξιοπιστια-θερμοκρασιες.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ήμουν έτοιμος να αγοράσω έναν vaio FZ 31M,αλλά πραγματικά τρομοκρατήθηκα με ιστορίες απόγνωσης από συνεχείς βλάβες και κακό σέρβις..ξέρει κανείς αν είναι αλήθεια? επίσης είναι αλήθεια το ότι η HDMI έξοδος αναγνωρίζει μόνο τις BRAVIA και όχι π.χ. τις SAMSUNG LCD τηλεοράσεις? Τι να πω, με όλα αυτά που έχω ακούσει θα ψηφίσω TOSHIBA που διαπιστωμένα από εμένα είναι σκυλιά με πολύ καλή οθόνη..Το θέμα είναι ότι σε υπολογιστικά χαρακτηριστικά είναι πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω Compal και εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι το καλύτερο σαν απόδοση/τίμη. ότι πιο ισχυρό κυκλοφορούσε τον sept 07 στην ελληνική αγορά, στα 1200? .... τώρα που έβαλα και dual - vista/XP ....δεν πιάνεται...και σε λίγο μπαίνει και το hybrid tuner για χαβαλέ... αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει. Γι'αυτό ψηφίζω HP. Έχω εδώ και ένα χρόνο το Pavilion 6397 με Win Vista και UBUNTU. Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα και ελπίζω αυτό να συνεχισθεί. Πάντως καλού κακού πήρα και την επέκταση εγγύησης για άλλα δύο χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ Dell για την ποιότητα κατασκευής,αλλά και λόγω του after-sales service που έχει η εταιρεία.

Αν είχα τα λεφτά θα έπερνα ένα Dell laptop.

 

Η HP έρχεται δεύτερη στη προτίμησή μου λόγω του design,και των σχετικά καλών τιμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν θέλεις να κάνεις μια σοβαρή ψηφοφορία δεν είναι δυνατόν να βάζεις υποψήφια Laptop ταTurbo-X,Fujitsu-Siemens, Acer,LG και να εξαιρείς IBM Lenovo. Είναι κατά μακράν καλύτερα σε ποιότητα κατασκεύης, θερμική συμπεριφορά, λειτουργικότητα, ασφάλεια δεδομένων από τα προηγούμενα με τη μόνη διαφορά ότι είναι και κατα πόλυ ακριβότερα. Από την παρούσα λίστα η ψήφος μου πάει πρώτα σε Sony εν συνεχεία σε Dell, Toshiba ,HP και μετα πιστεύω ακολουθούν τα υπόλοιπα με μικρές διαφορές μεταξύ τους για Macbook δεν εκφέρω γνώμη γιατί δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινώντας να πω ότι η ψηφοφορία είναι για κλάμματα αρχής γεννομένης από την ερώτηση που τίθεται:

 

"Ποιό laptop προτιμάτε και γιατί ?" :confused:

 

Καθώς είναι τελείως ασαφές [τι εννοεί ο ποιητής? - Ποιά εταιρεία, ποιό μοντέλο - γενικά (το οποίο δεν ισχύει ούτε κατά διάνοια στους φορητούς)] και δεύτερο όπως πολλά μέλη έχουν αναφέρει, επειδή απουσιάζει από τη λίστα η ΙΒΜ (Thinkpad).

 

Παρόλα αυτά θα φτιάξουμε έναν άτυπο perception map με τις απαντήσεις μας.

 

Εχοντας αναφέρει τα παραπάνω ήθελα να προσθέσω ότι δεν πιστεύω πς υπάρχουν καλά/κακά laptop (ακόμα και από την Acer που προσωπικά πολλάκις την έχω θάψει υπάρχουν εξαιτερικά μηχανήματα, ακόμα και αν αυτό είναι η εξαίρεση στον κανόνα) αλλά κακοί αγοραστές :whistle: που δεν ξέρουν/μπορούν - αδυνατούν/αγνοούν ή ότι άλλο να ορίσουν σωστά τις ανάγκες τους και να επιλέξουν το προιόν που θα τις καλύψει καλύτερα.

 

Γενικά θεωρώ από άποψη ποιότητας κορυφαία τα μοντέλα:

1) IBM Thinkpad Τ,Χ και τα Macbook Pro και μόνον.- :-)

 

2) Πολύ κοντά σε αυτά τοποθετώ τα επαγγελματικά μοντέλα της Dell και τα νέα XPS - HP Compaq - Macbook (Black)+ τα IBM Thinkpad R.

 

3) ακολουθούν τα περισσότερα Sony

 

4) Εδώ βάζω τα υπόλοιπα Dell - Toshiba - τα πεισσότερα από τα νεότερα Fujitsu Siemens- HP Pavillion - Asus - LG.

 

5) Τέλος τα Acer - και τα περισσότερα VBI.

 

Αυτά όσων αναφορά το θέμα ποιότητα, που φυσικά δεν είναι μόνο η ποιότητα κατασκευής και τα υλικά που χρησημοποιήθηκαν για την κατασκευή του, αλλά η γενικότερη προσλαμβάνουσα αξία από το προιόν φορητός υπολογιστής πχ.θόρυβος(ή η απουσία του), θερμοκρασία, συναρμογή, οθόνη, εργονομία, σχεδιασμός, εφευρετικότητα κτλ.

 

Ομως επειδή οι φορητοί υπολογιστές είναι πιο ευαίσθητοι και επειδή η επισκευή τους εκτός εγγύησης κοστίζει ή πολλές φορές είναι τελείως ασύμφορη το επίπεδο after sales της κάθε εταιρείας είναι αυτό που σε συνδιασμό με τα παραπάνω κάνουν πολλους από εμάς να προτιμήσουμε η να απορριψουμε μια εταιρεία.

 

Φυσικά εδώ η πρωτιά ανήκει ολοκληρωτικά στη Dell ;) και έπονται IBM, Toshiba, LG, Sony, HP κοκ.

 

Δυστυχώς η Apple αδικεί αφάνταστα τα προιόντα της έχοντας για εισαγωγέα και αναπόφευκτα για σέρβις την απαράδεκτη :mad:Rainbow:mad:. Κρίμα. (Λες και δεν είναι αρκετό ότι για να αγοράσεις οτιδήποτε Apple πρέπει να πληρώσεις τα διπλά από ότι στις ΗΠΑ):mad:

 

Ιδιαίτερη μνεία χρήζουν τα VBI (Verified by Intel) laptop κυρίως από Πλαίσιο - Multirama, που ενώ είναι συνήθως χαμηλότερης ποιότητας από κάποια επώνυμα (έστω και αν το "σασί" πολλές φορές κατασκευάζεται από τις ίδιες εταιρειες:whistle:) λόγω του ότι τα προωθούν στην αγορά σαν δικά τους μοντέλα πολλές αλυσίδες πληροφορικής, τυγχάνουν σε γενικές γραμμές καλού σέρβις και από πλευράς ταχύτητας και από πλευράς εγγύτητας καθώς οι αλυσίδες αυτές έχουν καταστήματα σε διάφορες περιοχές της χώρας. (Μπορεί να μην γίνεται εκεί το σέρβις αλλα για πολλούς είναι αφάνταστα βολικό να αφήσουν τον χαλασμένο φορητό τους στο κατάστημα της γειτονίας και να το παραλάβουν από εκεί αργότερα από το να τρέχουν σε αντιπροσωπίες-κουριερ ή ότι άλλο).

 

Αν θα ήθελα να ψηφίσω το laptop που θα αγόραζα ή θα ήθελα να αγοράσω (χωρίς περιορισμούς, ανεξατήτου τιμής) γνωρίζοντας τις ανάγκες μου, τότε θα επέλεγα ένα από τα:

 

1) Dell XPS M1330 LED Display (μακάρι να υπήρχε επιλογή για mat οθόνη...):-)

 

2) Thinkpad T61 14''

 

3) Apple Macbook 2.4 Black (ισχύει το ίδιο με το XPS για την οθόνη)

 

 

Για όλα τα παραπάνω αλλά και για το γεγενός ότι η Dell σου δίνει και στο Ελλαδιστάν τη δυνατότητα customization αλλά και επειδή κάνει direct sales προσπερνώντας όλους τους λήσταρχους που εμπλέκονται στη μέση με τις προμήθειές τους και τα καπέλα στις τιμές συν το γεγονός ότι μόνο από τη Dell μπορείς να χτυπήσεις τιμές USA σε αρκετά μοντέλα (εξαιρούνται οι προσφορές από την DEll USA) έχει την ψήφο μου και την μελλοντική μου προτίμηση. :-D

 

ΥΓ: Αυτήν την φήμη "Τα Sony έχουν σούπερ οθονάρες" ποτέ δεν την είδα να αποδεικτύεται στην πράξη, ούτε άμεσα από προσωπική εμπειρία ούτε έμεσα από κάποιο σοβαρό review με νούμερα :rolleyes:. Οντως κάποια μοντέλα της είχαν/έχουν καλές οθόνες αλλά έταιρον εκάτερον. Μην αυθυποβάλεστε :devil:.

 

ΥΓ2: Μου είναι αδιανόητο να δώσω 50% από την τιμή που πωλείται στις ΗΠΑ για ένα "αμερικανικό" laptop. Δεν είναι δυνατό η ίδια σύνθεση Thinkpad T61 από τις ΗΠΑ να κοστίζει μισή τιμή από το Ελλαδιστάν και να περιμένουν να πάρουν μισό ευρώ από εμένα.

 

Εχοντας αυτό υπόψη μου όταν ήμουν πριν 4 ημέρες στο δίλλημα R61 ή 6910p επέλεξα το δεύτερο καθώς η διαφορά στην τιμή του μεταξύ ΗΠΑ-Ελλαδιστάν ήταν "μόνο" 20% από το 40% του Lenovo. Σήμερα που είδα ότι η ΗΡ ανανέωσε τα επαγγελματικά μοντέλα τοποθετωντας τους νέους Penryn χαμηλώνοντας ταυτόχρονα την τιμή, η διαφορά πηγε και για αυτά στο -40% σε σχέση με εδώ :mad:.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά θεωρώ από άποψη ποιότητας κορυφαία τα μοντέλα:

1) IBM Thinkpad Τ,Χ και τα Macbook Pro και μόνον.-

2) Πολύ κοντά σε αυτά τοποθετώ τα επαγγελματικά μοντέλα της Dell και τα νέα XPS - HP Compaq - Macbook (Black)+ τα IBM Thinkpad R.

3) ακολουθούν τα περισσότερα Sony

4) Εδώ βάζω τα υπόλοιπα Dell - Toshiba - τα πεισσότερα από τα νεότερα Fujitsu Siemens- HP Pavillion - Asus - LG.

5) Τέλος τα Acer - και τα περισσότερα VBI.

ΥΓ: Αυτήν την φήμη "Τα Sony έχουν σούπερ οθονάρες" ποτέ δεν την είδα να αποδεικτύεται στην πράξη, ούτε άμεσα από προσωπική εμπειρία ούτε έμεσα από κάποιο σοβαρό review με νούμερα. Οντως κάποια μοντέλα της είχαν/έχουν καλές οθόνες αλλά έταιρον εκάτερον. Μην αυθυποβάλεστε.

 

Τροποποιώ ελαφρά την λίστα: :-D

1) ΙΒΜ Thinkpad T, Macbook Pro

2) Dell Professional series - XPS - Macbook - Thinkpad x,r series - Sony Vaio FE - SZ - TZ series

3) Υπόλοιπα VAIO - DELL και TOSHIBA

4) Lenovo - Fujitsu Siemens (new models) - HP Pavillion - ASUS - ACER

5) LG και ελληνικά built to order

 

p.s: Οι οθόνες της VAIO (xblack dual lamp) έχουν εκπληκτικό contrast και γωνίες θέασης. Πιστεύω είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σήμερα (μαζί με apple) για αναπαραγωγή ταινίων, φωτογραφιών, παιχνιδιών και γραφικών, αλλά υπερβολικά φωτεινές για κείμενα και σερφάρισμα στο internet (αν χαμηλώσεις την φωτεινότητα βέβαια τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά και εκεί). Παρόλα αυτα για επαγγελματική χρήση κειμένων-λογιστικά κτλ θα πρότεινα τις οθόνες της IBM που είναι πολύ πιο ξεκούραστες και με ελάχιστες αντανακλάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δυστυχως δεν εχω την ευχερια να δοκιμασω πολλα laptop.εχω εδω και 4 μηνες ενα hp dv 9543ev.την ποιοτητα κατασκευης ευκολα την αντιλαβανεσε με το που το αγγιζεις..

για τα vaio εχω να πω οτι η τιμη τους δεν στηριζεται στην διαφορα ποιοτητας αλλα φυσικα στο blue ray που εχουν.κατα τα αλλα να κοιταζουμε και τα υπολοιπα χαρακτηριστικα.

 

για τα toshiba εχω να πω οτι ειναι γενικα ωραια και με πολυ καλα χαρακτηριστικα .η τιμη τους ομως ξεφευγει για αυτα που δινουν.

 

dell γιατι δε βρισκω 17αρηδες με καλα χαρακτηριστικα?λογω τιμης?απο τι ειναι φτιαγμενοι?

για μενα ολα τα laptop που εχουν βγει μεχρι τωρα δεν εχουν μελλοντικη χρηση.αν βγει καποιο με δυνατοτητα αναβαθμισης στα περισσοτερα αν οχι ολα parts του τοτε αυτο θα παρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινώντας να πω ότι η ψηφοφορία είναι για κλάμματα αρχής γεννομένης από την ερώτηση που τίθεται:

 

"Ποιό laptop προτιμάτε και γιατί ?" :confused:

 

Καθώς είναι τελείως ασαφές [τι εννοεί ο ποιητής? - Ποιά εταιρεία, ποιό μοντέλο - γενικά (το οποίο δεν ισχύει ούτε κατά διάνοια στους φορητούς)] και δεύτερο όπως πολλά μέλη έχουν αναφέρει, επειδή απουσιάζει από τη λίστα η ΙΒΜ (Thinkpad).

 

Παρόλα αυτά θα φτιάξουμε έναν άτυπο perception map με τις απαντήσεις μας.

 

Εχοντας αναφέρει τα παραπάνω ήθελα να προσθέσω ότι δεν πιστεύω πς υπάρχουν καλά/κακά laptop (ακόμα και από την Acer που προσωπικά πολλάκις την έχω θάψει υπάρχουν εξαιτερικά μηχανήματα, ακόμα και αν αυτό είναι η εξαίρεση στον κανόνα) αλλά κακοί αγοραστές :whistle: που δεν ξέρουν/μπορούν - αδυνατούν/αγνοούν ή ότι άλλο να ορίσουν σωστά τις ανάγκες τους και να επιλέξουν το προιόν που θα τις καλύψει καλύτερα.

 

Γενικά θεωρώ από άποψη ποιότητας κορυφαία τα μοντέλα:

1) IBM Thinkpad Τ,Χ και τα Macbook Pro και μόνον.- :-)

 

2) Πολύ κοντά σε αυτά τοποθετώ τα επαγγελματικά μοντέλα της Dell και τα νέα XPS - HP Compaq - Macbook (Black)+ τα IBM Thinkpad R.

 

3) ακολουθούν τα περισσότερα Sony

 

4) Εδώ βάζω τα υπόλοιπα Dell - Toshiba - τα πεισσότερα από τα νεότερα Fujitsu Siemens- HP Pavillion - Asus - LG.

 

5) Τέλος τα Acer - και τα περισσότερα VBI.

 

Αυτά όσων αναφορά το θέμα ποιότητα, που φυσικά δεν είναι μόνο η ποιότητα κατασκευής και τα υλικά που χρησημοποιήθηκαν για την κατασκευή του, αλλά η γενικότερη προσλαμβάνουσα αξία από το προιόν φορητός υπολογιστής πχ.θόρυβος(ή η απουσία του), θερμοκρασία, συναρμογή, οθόνη, εργονομία, σχεδιασμός, εφευρετικότητα κτλ.

 

Ομως επειδή οι φορητοί υπολογιστές είναι πιο ευαίσθητοι και επειδή η επισκευή τους εκτός εγγύησης κοστίζει ή πολλές φορές είναι τελείως ασύμφορη το επίπεδο after sales της κάθε εταιρείας είναι αυτό που σε συνδιασμό με τα παραπάνω κάνουν πολλους από εμάς να προτιμήσουμε η να απορριψουμε μια εταιρεία.

 

Φυσικά εδώ η πρωτιά ανήκει ολοκληρωτικά στη Dell ;) και έπονται IBM, Toshiba, LG, Sony, HP κοκ.

 

Δυστυχώς η Apple αδικεί αφάνταστα τα προιόντα της έχοντας για εισαγωγέα και αναπόφευκτα για σέρβις την απαράδεκτη :mad:Rainbow:mad:. Κρίμα. (Λες και δεν είναι αρκετό ότι για να αγοράσεις οτιδήποτε Apple πρέπει να πληρώσεις τα διπλά από ότι στις ΗΠΑ):mad:

 

Ιδιαίτερη μνεία χρήζουν τα VBI (Verified by Intel) laptop κυρίως από Πλαίσιο - Multirama, που ενώ είναι συνήθως χαμηλότερης ποιότητας από κάποια επώνυμα (έστω και αν το "σασί" πολλές φορές κατασκευάζεται από τις ίδιες εταιρειες:whistle:) λόγω του ότι τα προωθούν στην αγορά σαν δικά τους μοντέλα πολλές αλυσίδες πληροφορικής, τυγχάνουν σε γενικές γραμμές καλού σέρβις και από πλευράς ταχύτητας και από πλευράς εγγύτητας καθώς οι αλυσίδες αυτές έχουν καταστήματα σε διάφορες περιοχές της χώρας. (Μπορεί να μην γίνεται εκεί το σέρβις αλλα για πολλούς είναι αφάνταστα βολικό να αφήσουν τον χαλασμένο φορητό τους στο κατάστημα της γειτονίας και να το παραλάβουν από εκεί αργότερα από το να τρέχουν σε αντιπροσωπίες-κουριερ ή ότι άλλο).

 

Αν θα ήθελα να ψηφίσω το laptop που θα αγόραζα ή θα ήθελα να αγοράσω (χωρίς περιορισμούς, ανεξατήτου τιμής) γνωρίζοντας τις ανάγκες μου, τότε θα επέλεγα ένα από τα:

 

1) Dell XPS M1330 LED Display (μακάρι να υπήρχε επιλογή για mat οθόνη...):-)

 

2) Thinkpad T61 14''

 

3) Apple Macbook 2.4 Black (ισχύει το ίδιο με το XPS για την οθόνη)

 

 

Για όλα τα παραπάνω αλλά και για το γεγενός ότι η Dell σου δίνει και στο Ελλαδιστάν τη δυνατότητα customization αλλά και επειδή κάνει direct sales προσπερνώντας όλους τους λήσταρχους που εμπλέκονται στη μέση με τις προμήθειές τους και τα καπέλα στις τιμές συν το γεγονός ότι μόνο από τη Dell μπορείς να χτυπήσεις τιμές USA σε αρκετά μοντέλα (εξαιρούνται οι προσφορές από την DEll USA) έχει την ψήφο μου και την μελλοντική μου προτίμηση. :-D

 

ΥΓ: Αυτήν την φήμη "Τα Sony έχουν σούπερ οθονάρες" ποτέ δεν την είδα να αποδεικτύεται στην πράξη, ούτε άμεσα από προσωπική εμπειρία ούτε έμεσα από κάποιο σοβαρό review με νούμερα :rolleyes:. Οντως κάποια μοντέλα της είχαν/έχουν καλές οθόνες αλλά έταιρον εκάτερον. Μην αυθυποβάλεστε :devil:.

 

ΥΓ2: Μου είναι αδιανόητο να δώσω 50% από την τιμή που πωλείται στις ΗΠΑ για ένα "αμερικανικό" laptop. Δεν είναι δυνατό η ίδια σύνθεση Thinkpad T61 από τις ΗΠΑ να κοστίζει μισή τιμή από το Ελλαδιστάν και να περιμένουν να πάρουν μισό ευρώ από εμένα.

 

Εχοντας αυτό υπόψη μου όταν ήμουν πριν 4 ημέρες στο δίλλημα R61 ή 6910p επέλεξα το δεύτερο καθώς η διαφορά στην τιμή του μεταξύ ΗΠΑ-Ελλαδιστάν ήταν "μόνο" 20% από το 40% του Lenovo. Σήμερα που είδα ότι η ΗΡ ανανέωσε τα επαγγελματικά μοντέλα τοποθετωντας τους νέους Penryn χαμηλώνοντας ταυτόχρονα την τιμή, η διαφορά πηγε και για αυτά στο -40% σε σχέση με εδώ :mad:.

 

Απολυτα σοβαρη και τεκμηριωμενη αποψη.

+1 απο εμενα

Προσωπικα εχω ενα thinkpad r30 ειναι 7 περιπου χρονων και ακομα ειναι λειτουργικο χωρις κανενα απολυτως προβλημα πλην φυσικα της μπαταριας που εχει συγκεκριμενο χρονο ζωης.Την ιδια αποψη εχει και ο αδερφος μου για το r50 του.

Η dell ειναι η καλυτερη εταιρεια οσον αφορα την after sales υποστηριξη της, ενω τα προιοντα της ειναι ποιοτικα.H sony ειναι υπερτιμημενη στηριζομενη στη φινετσα και προσπαθωντας να εντυπωσιαζει με τις οθονες της.Δε θα την ειχα στις τοπ επιλογες μου αν ηταν να τα σκασω χοντρα για ενα λαπτοπ.

Για την apple δεν εχω προσωπικη εμπειρια.Oσον αφορα τα περι λησταρχων δειτε τιμη που δινει ενα γερμανικο site για το m72r της κινεζικης clevo με επεξεργαστη+μνημη+hd+dvdr+24μηνη πανευρωπαικη εγγυηση

 

http://www.mycizmo.com/?main_page=product_info&cPath=65_66&products_id=186&zenid=6d00384d50b434b4dc75f8eb3c359829&action=configure

 

και δειτε εδω ποσο κοστιζει μονο του χωρις τα παραπανω(δλδ μονο του το κουτι+μπαταρια+gebcam+οθονη+φορτιστης) στην ελλαδα.

 

755 ευρω χωρις φπα

ενω με φπα 899 ευρω

Το ιδιο λαπτοπ πληρες ομως δλδ κουτι+μπαταρια+gebcam+οθονη+φορτιστης+επεξεργαστη+μνημη+hd+dvdr+24μηνη πανευρωπαικη εγγυηση συν φπα απο γερμανια 799 ευρω συν περιπου 45 ευρω τα εξοδα αποστολης.

Ειμαστε εριφια εμεις και αυτοι οι λυκοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dell κυρίως για την τεχνική της υποστήριξη. Toshiba γιατί σε 2 μοντέλα που έχω χρησιμοποιήσει δεν χρειάστηκε ποτέ η τεχνική της υποστήριξη (φοβάμαι βέβαια κάπως τα καινούρια "φθηνά" της μοντέλα). MacBook για το στυλ :-). Και τέλος Acer γιατί οι επαγγελματικές της λύσεις είναι ποιοτικές χωρίς να είναι πολύ ακριβές. Πιστεύω ότι είναι παράληψη η απουσία ibm-lenovo.

 

Πάντως πιστεύω ότι η ποιότητα κατασκευής είναι κάτι που έχει σχέση με την τιμή. Συνήθως τα "ακριβότερα" μοντέλα κάθε εταιρείας είναι προσεγμένα. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από την κατασκευή ενός travelmate της Acer που έχω αποκτήσει πρόσφατα, παρόλα όσα ακουγόνται για την εταιρεία. Βέβαια τα aspire της ίδιας εταιρείας μοιάζουν πιο πολύ με παιχνίδια. Γενικά πιστεύω ότι ό,τι πληρώνεις παίρνεις, κάθε εταιρεία παρουσιάζει ευρεία γκάμα λύσεων, από εταιρεία σε εταιρεία διαφέρει (λίγο) το κοστολόγιο, και σίγουρα η τεχνική υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου τα dell ειναι τα καλυτερα σε ολα και μετα τα vaio τα οποια ειναι απο τα καληετρα σε design τωρα τα υπολοιπα εχουν μικρες διαφορες και πρεπει να τα δεις απο κοντα για να ξεχωρισεις καποιο μοντελο καλο σε επιδοσεις και design...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ο πόστ, Καλώς σας βρήκα.

Η προτίμησή μου είναι στα HP Laptops καθώς και σε αυτά της Toshiba.

Τα Macbooks είναι το τοπ για μένα αλλά έχει και ανάλογη αλμυρή τιμή.

 

Μια μικρή παρατήρηση. Πλέον δεν ισχύει η ποιότητα κατασκευής στα Laptop της Lenovo, όσο ήταν της IBM. Τόσο στις σειρές Τ,R, όπου έχει κρατήσει το κονσεπτ όσο και στα καινούρια της IdeaPad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...