Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;


madsc

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;  

1.286 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα μόνο θα σας πω...Acer Aspire 5635WLMi...Το έχω περίπου 6 χρόνια(!!! ναι 6) χωρίς ούτε μια φορά να μου δημιουργήσει πρόβλημα, εκτός από τον τελευταίο καιρό που υπερθερμαίνεται γιατί το ανεμιστηράκι τα έχει ψιλοπαίξει...Είναι λίγο αργός ο επεξεργαστής του βέβαια, αλλά έχω βάλει 2GB RAM από 1GB που είχε και δουλεύει μια χαρά...Γραφικά έχει 256MB...Και να φανταστείτε η βασική χρήση του είναι για gaming και internet, άντε και καμιά ταινιούλα...Πάντως ακόμα πετάει σας λέω...Φτού φτού μη το ματιάσω...Πάντως τον τελευταίο καιρό το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για αγορά ενός νέου φορητού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από τα χέρια μου πέρασαν δύο Acer, ζουν ακόμη και τα δύο (το ένα είναι επτά ετών και έχει γυρίσει όλη την Ελλάδα σχεδόν!) και χρησιμοποιούνται και τα δύο. Είτε εγώ ήμουν πολύ τυχερός ή αυτά τα περί προβλημάτων των notebook της Acer είναι... αστικός μύθος!

 

Πάντως, εδώ και ένα μήνα είμαι κάτοχος ενός Toshiba Satellite με Core i7 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dell και Toshiba από εμένα.

 

Dell -> Άψογο service την επόμενη εργάσιμη και απροβλημάτιστη λειτουργία (λιγάκι ακριβά όμως).

Toshiba -> Καλό service, μεγάλη εγγύηση + ασφάλεια κλοπής κλπ, καλές τιμές.

 

Τα παραπάνω ως κάτοχος Dell Latitude e5500, Dell inspiron mini 9,Toshiba A500-1gh, Toshiba A100 (δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο ήταν από τα πρώτα διπύρηνα πάντως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι off topic. μετεφερε το στους φορητους υπολογιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει HP το οποίο ήταν πολύ κάλο και ποιοτικό.

Τώρα ψηφίζω Sony Vaio το οποίο χρησιμοποιώ. Βέβαια είμαι sony fun branded. Το μόνο που θα ήθελα είναι να χρησιμοποιούνταν στα περιφεριακά του μόνο της Sony και όχι για παράδειγμα bluray pioneer αντι για sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσα να δώσω μόνο αρνητικές ψήφους θα έδινα χαλαρά την 1η με διαφορά στα Innovator οπότε πάλι καλά που δεν υπάρχουν στη λίστα! Πιστεύω ίσως και να κερδίζουν τον τίτλο της χειρότερης ποιότητας παγκοσμίως! Στην 2η κάκιστη θέση θα βάλω τα ACER που έχω την ατυχία να είμαι κάτοχος! (και δεν μιλάμε για φθηνά ACER, αλλά μεσαίας κατηγορίας των 800-1000€). Σαν κορυφαία θεωρώ την DELL βλέπωντας από της αδερφής μου, τα φτηνά TOSHIBA επίσης δεν είναι χάλια όπως άλλες μάρκες, σκυλί ήταν!

 

Το Innovator μέσα σε 2χρόνια μου έβγαλε ελάττωμα 7 φορές και το χρησιμοποίησα μόλις τους 6 μήνες καθώς μένω Φινλανδία και έπρεπε να γυρίσω Ελλάδα να το πάω για επισκευή, πράγμα όχι ότι πιο εύκολο. Όλες σχεδόν τις φορές έπρεπε να χάσω σημαντικά αρχεία καθώς δουλεύω σε Πανεπιστήμιο σε έρευνα για το Αλτζχάιμερ. Έπρεπε να τους απειλήσω νομικά για να μου κάνουν αλλαγή με άλλης εταιρείας γιατί δεν ήθελα να ξανα-ασχοληθώ μαζί τους! Πείρα ένα ACER 800€ που προτείνανε που το θεώρησα καλή επιλογή!

 

To ACER τώρα τον 5ο μήνα που το έχω, η οθόνη από μόνη της γρατζουνίστηκε εσωτερικά με αποτέλεσμα να σπάσουν (μάλλον) κάποιοι υγροί κρύσταλλοι και να έχει ένα μαύρο σε εκείνο το σημείο. Επίσης τα πλήκτρα, παρόλο που έχουν κάτι σιδεράκια, φεύγουν πολύ εύκολα και μετά δεν μπορείς να τα βάλεις! Πάλι καλά το 2ο ACER που έχω, μέσα σε ένα 6μηνο δεν έχει βγάλει ακόμα πρόβλημα, αλλά αρκετοί γνωστοί μου με ΑCER και αυτοί βρίζουν!

 

Φίλε αφού κάνεις σοβαρή έρευνα δώσε και σοβαρά λεφτά και πίστεψέ με δεν θα το μετανιώσεις. Πάρε ένα MacBook(δεν σου προτείνω το Air του οποίου είμαι κάτοχος, για λόγους επεκτασιμότητάς και μόνο). Κοστίζει αλλά αξίζει. Και πάλι, τονίζω ότι για τη δουλειά που το θέλεις δώσε κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς καμία αμφιβολία πρώτο είναι το MacBook Air 2.13 Ghz, 256 SSD, 4 Ram του οποίου είμαι ευτυχής κάτοχος εδώ και 2 μήνες περίπου. Προηγουμένως είχα(πηγαίνοντας προς τα πίσω):1)MacBook Air 1.6 Ghz,2 Ram,80 Gb HDD,2)Fujitsu-Siemens Amilo si-1520i,1.6 Ghz,1 Ram,80 Gb HDD,3)HP NX 5000,40 Gb HDD, 1 Ram(?),4)Compaq Presario 1300,750 Ghz,Pentium III,8 Gb HDD,128 Ram,5)Άγνωστη γερμανική μάρκα(1998).

Το γερμανικό ήταν από αυτά που κατασκευάζουν ορισμένα πολυκαταστήματα, μου το πήραν ως φτηνή λύση τότε. Μετά από λίγο η μπαταρία άρχισε να πέφτει και ο σκληρός δίσκος είχε πρόβλημα. Το χάρισα σε φίλο.

Το Compaq υπάρχει και σήμερα,αλλά έχω βάλει μία σπάνια έκδοση linux την οποία αδυνατώ να αφαιρέσω. Πολύ κακή ποιότητα κατασκευής του σασι:γρατσουνίστηκε αμέσως, το χρώμα από τα πλαστικά μέρη έφυγε, ξέβαψε το mouse pad κλπ. Το 2000 που τον αγόρασα κόστισε(με τα παραπάνω αναιμικά χαρακτηριστικά)2400 ευρώ!Το DVD βέβαια που είχε τότε(από τα πρώτα)λειτουργεί. Η μπαταρία φυσικά σύντομα παρέδωσε εαυτόν και δεν λειτουργεί καθόλου σήμερα.

Το ΗP έσπασε πολύ εύκολα το πλαστικό του bluetooth. Εκεί είχα κυρίως προβλήματα Software(Windows XP). Επειδή ήταν μοντέλο που μας είχε παραχωρηθεί δωρεάν στη σχολή, μπορώ να αναφέρω ότι στους υπόλοιπους σε 4 περιπτώσεις χάλασε η οθόνη και σε μία(1)ο σκληρός δίσκος. Σε όλες ήταν μετά την εγγύηση και λόγω ασύμφορης επισκευής τα laptopo πετάχτηκαν. Η μπαταρία βεβαίως σύντομα τα παιξε.

Το Fujitsu-Siemens το αγόρασα το 2007 1200 ευρώ με 12'' οθόνη. Λειτουργεί και σήμερα, αλλά η ποιότητα του σασί, πλαστικών κλπ. είναι ελλεεινή. Παρόλο που τον πρόσεχα, το πίσω μέρος της οθόνης είναι γεμάτο γρατσουνιές, η δεξιά κάτω γωνία έσπασε, το χρώμα από το mouse έσβησε κλπ. Μηχανικά δεν είχα κάποιο πρόβλημα, αλλά μόνο software παλι(καταραμένα XP). Eξαιρείται φυσικά η μπαταρία που σε 1 χρόνο χάλασε εντελώς και σήμερα τον λειτουργώ εννίοτε αλλά έχω αφαιρέσει την μπαταρία(δεν δίνω 120 ευρώ για αντικατάσταση για τόσο παλιό laptop που δεν χρειάζομαι πλέον).

Με τον MacBook Air 1.6 μπήκα στο Mac OS και στους Apple και δεν πρόκειται, το δηλώνω, να επιστρέψω σε Windows τον αιώνα το άπαντα. Άριστη ποιότητα κατασκευής. όταν το πούλησα δεν είχε ούτε 1 γρατσουνιά ήταν σαν καινούργιος(τον είχα 18 μήνες). Επειδή ήταν η πρώτη έκδοση όμως(Ιανουάριος 2008)του συγκεριμένου μοντέλου(είμαστε τώρα στην 4η)είχε πρόβλημα υπερθέμανσης(όπως και τα MacBook εκείνης της γενιάς),κολούσαν ορισμένα προγράμματα λόγω μικρού επεξεργαστή, κάρτας γραφικών(κυρίως) και μνήμης. Για αυτό και μόνο τον άλλαξα.

Ο νέος MacBook Air 2.13 Ghz παίρνει για μένα από 1 έως 10, 11. Είναι ακριβώς ότι χρειάζομαι και δεν έχω μετανιώσει για τα 1950 ευρώπουλα που έσκασα για να τον αγοράσω. Άριστη ποιότητα κατασκευής, γρήγορος, σταθερός, ελαφρής(1.32 κιλά), μπαταρία 7 ώρες με Wifi ανοιχτό κλπ. Από αυτόν γράφω τώρα.

Ξέχασα να αναφέρω έναν Αsus 701 Netbook, 1 Ram, 4 Gb SSD που αγόρασα το 2008. Είχε 7'' οθόνη με 800x600 ανάλυση και δεν βολεύει καθόλου για Internet. Eπίσης, η μπαταρία του χάλασε και την αντικατέστησα πρόσφατα με 40 ευρώ.

Sony δεν είχα ποτέ, αλλά από Design τους θεωρώ, μετά τους Mac, κορυφαίους. Δεν ξέρω τι είδους σχεδιαστές απασχολούν οι άλλες εταιρίες(από Γκάνα?,Αζερμπαιτζάν?,Νεπάλ?)αλλά το Design ολων των υπόλοιπων εταιριών το θεωρώ απαίσιο!(εξαιρούνται κάποια μοντέλα ανταγωνιστικά του MacBook Air, όπως το Adamo της Dell). Aπό ποιότητα κατασκευής δεν γνωρίζω όμως, πέραν των όσων έχω ακούσει και διαβάσει σε forum.

επίσης έχω δουλέψει λίγο σε IBM και μου φάνηκαν πολύ καλοί. Δυστυχώς στην Ελλάδα δύσκολα τους βρίσκεις.

Για το service θα ήθελα να παρατηρήσω ότι δεν γνωρίζω τι συμβαίνει με την Rainbow στην Αθήνα, αλλά σαν το service της Εlite στη Θεσσαλονίκη δεν έχω ξαναδεί. Τον πας τη μία μέρα, χωρίς παραστατικά(βρίσκουν οι ίδιοι πότε τον αγόρασες)και την άλλη είναι έτοιμος. Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη τέτοια εταιρία και σε τόσο προσιτό σημείο(Πλατεία Ναυαρίνου, όχι στου διαόλου τη μάνα που πάνε μερικές και ανοίγουν γραφεία).

Για κάποιον που δεν θέλει να πάει σε Mac(λόγω κόστους ή λειτουργικού ή για άλλους λόγους)θα πρότεινα από άποψη Design μόνο Sony και σαν ποιότητα κατασκευής IBM και Fujitsu Siemens μόνο για το Hardware(όχι για το σασί, όπως είπα πιο πάνω).

 

τι βοηθεια σας παιδες το turbo x laptop που εχω αρχησε να τα παιζει μετα απο 4 χρονια συνεχομενης τρελης χρησης ψηνομαι για το παρακατω αν μπορει καποιος να help ( http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Sony-Vaio-VPC-F13E1E-H-VPCF13E1E-H-GC2.htm ) (http://www.multirama.gr/products/product?pid=0544636&catid=010200) ψαχνω κατι ποu θα λειτουργει συνεχεια σε εφαρμογες δημιουργιας 3d γραφικων ,flash,και gaming κτλπ.

 

για μενα μπορει τα turbox na pasxoun απο αποψη κατασκευησ και θερμοκρασιας οστοσο με λιγη προσοχη την παλευουν για χρονια,τωρα λογο του οτι ειχα δουλεψει σε vaio και hp prothmo vaio logo υλικων και καλης συνολικης συμπεριφορας και λογο οτι στις περιπτωσεις που ξερω το service ηταν αψογο.

 

και μόνο λόγω του παλιού επεξεργαστή δεν θα τα αγόραζα. Πάρε κάτι με Sandy Bridge. Αν έδινες λιγότερα χρήματα δεν θα στο τόνιζα, αλλά στο χιλιάρικο και πάνω ο επεξεργαστής πρέπει να είναι top, διότι σε φορητό δεν αλλάζει(σε αντίθεση με ram, δίσκο κλπ.)

 

HP fan!!!!forever.

απο το 1998 εχω παρει 12 και ολα δουλεψαν μια χαρα.

Τωρα εχω,

dv5-1080ev

dv5-1120ev(πουληθηκε χθες γιατι ηταν το μονο που δεν χρησιμοποιουσα)

dv6400ea

 

και το πιο καινουριο, που ειναι πολυ πιο ομορφο απο μακ!!!το εννοω δειτε το.

dv6t select edition το οποιο πηρα πριν 10 μερες και καστομαρισα εγω απο ΗΡ αμερικης.

μιλαμε για το πιο μαματο μηχανημα που παιζει.αλουμινενιο, οθονη αφης, ι7, ssd, φωτιζομενα πληκτρα και και...Πυραυλος !!!

 

επισης, η κοπελα μου εχει ενα mini 2140 και ενα dv6500ea που δουλευουν υπεροχα!!

ακομα κι ενα παλιο nx9105ea που εχω δωσει σε μια φιλη πριν 2-3 χρονια παιζει μια χαρα!!!

ααααα κι ενα παλιο 6τιας σε αλλη φιλη,παιζει κι αυτο.

ααααα κι ενα pda hx2790 που το εχω ξεκ!@#$%^ πραγματικα, και δε μασαει τιποτα.

 

σε ολα αυτα τα μονο θεματα ηταν με το dvd του 9105(με 60ε τοτε το αλλαξα) και στο ιδιο,

καμμενα πιχελ στην οθονη απο το κουτι(2)!!!τα αφησα να πολλαπλασιαστουν(τελικα ειχα 12)

και δυο μηνες πριν τη ληξη της ΔΙΕΤΟΥΣ εγγυησης μου την αλλαξαν.(δωρεαν εννοειται)

 

τελειωνοντας, αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι εχει πολλη μεγαλη σημασια το πως τους

φερομαστε!!!

εγω τουλαχιστον καθαριζω πολυ συχνα τον αμεμιστηρα και παρολο που τα δουλευω πολυ

φροντιζω να ειναι σε οσο το δυνατο δροσεροτερο περιβαλλον.

Αυτα.

ΗΡ και τα μυαλα στο μιξερ!!! :D

 

Ε καλά τώρα μην τρελαθούμε κιόλας,εντελώς συνηθισμένο design, καμία σύγκριση με Mac!(το dv6t)

 

Καθε μαρκα εχει τα υπερ της και τα κατα της.

Κατ' αρχας υπαρχουν μονο 4 κατασκευαστες laptop παγκοσμιως: Η ASUS, η MSI, η Compal και η Clevo (αν εχω ξεχασει καποιον, συγχωρηστε με). Οι 2 πρωτες εχουν δικη τους γραμμη παραγωγης και πουλανε τα δικα τους, και ολοι οι αλλοι παιρνουνε barebones απ' τους 2 τελευταιους και φτιαχνουνε laptops, με προσθηκη parts (σκληροι δισκοι κυριως και ισως και CPU και GPU στα πιο δυνατα τους μοντελα) απο αλλους vendors, bulk.

 

 

Καθε εταιρια εχει τα υπερ της και τα κατα της:

 

Dell:

ΣΥΝ:

Αξιοπρεπεστατα μοντελα με καλο ως πολυ καλο λογο αποδοσης/τιμη.

Καλο ως αρκετα καλο hardware. Στα πολυ δυνατα μοντελα (Precision) πολυ καλο hardware.

Αρκετα ως πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης (αναλογως το μοντελο).

Mεγαλη ποικιλια μοντελων, για καθε χρηση και καθε περισταση.

Παρουσια πολλων μοντελων με οθονες LED backlight, ακομα και στα μικρα μοντελα.

Iδιαιτερο, ξεχωριστο (αν και συνηθες πλεον και οχι τοσο ποικιλομορφο) στυλ κατασκευης. Οταν δεις ενα Dell, καταλαβαινεις οτι ειναι Dell.

Κορυφαιο support.

ΠΛΗΝ: Λιγο τσιμπημενες τιμες, ιδιαιτερα στα ακριβα workstations, κυριως λογω και της αντιπροσωπιας στην Ελλαδα.

Η Dell ειναι οτι καλυτερο για μεσαιες-μεγαλες επιχειρησεις και η χαρα του ΙΤ.

 

Dell - Alienware:

ΠΛΗΝ:

Δυνατα ως τερατα σε επιδοσεις μεν, αδικαιολογητα ακριβα δε για οσα προσφερουν. Με λιγοτερα χρηματα μπορεις να βρεις κατι με τις ιδιες επιδοσεις.

Πολυ ενεργοβορα, η μπαταρια δεν διαρκει αρκετα, αλλα και παλι, μιλαμε για συστηματα φτιαγμενα για gamers.

Βαρια: στην ιδια κατηγορια, καλυτερα να φτιαξεις desktop PC με λουρακι για τον ωμο.

ΣΥΝ:

Δινουν το παραδειγμα της υπερβολης στους αλλους κατασκευαστες και τους βοηθανε να μην κατασκευαζουνε laptops για το καρναβαλι.

Ειναι πολυ καλη επιλογη για οσους εχουν λεφτα για πεταμα και θελουν να κανουν στον ανηψιο τους ενα εντυπωσιακο δωρο, εκτος απο PS3, που θα εντυπωσιασει και τον ιδιο και τους φιλους του στο σχολειο. Επισης πολυ καλη επιλογη για ενυδρειο (αφαιρειτε τα parts, και πετατε το case μεσα στο ενυδρειο, θα δειχνει πολυ ομορφο και τα ψαρια θα το λατρεψουν).

 

Sony:

ΣΥΝ:

Μπορεις να βρεις φορητο με Blueray drive, ακομα και σε φτηνα και low-spec μοντελα.

Ωραιο και ιδιαιτερο look/αισθητικη, σε αρκετα μικρα μοντελα.

ΠΛΗΝ: Κακη ως αθλια ποιοτητα κατασκευης (ιδιαιτερως τα πλαστικα) και αδικαιολογητα υψηλη τιμη γι' αυτο που παιρνεις (συνηθως στα μεγαλα μοντελα). Πληρωνεις απλα τη μαρκα.

Tα πιο πολλα μοντελα ειναι καλα για οσους προτιμουν ενα φορητο DVD-Blueray player που να μπορει να δουλευει και Office, στα διαλειματα αναμεσα στις ταινιες. Ειναι επισης πολυ καλη επιλογη για χρηστες που θελουν κυριως να βλεπουν ταινιες ή για δωρο σε γυναικα.

 

Acer:

ΣΥΝ:

Απ'τους καλυτερους λογους αποδοσης/τιμη (σπανια θα βρεις μοντελο αλλης εταιριας, με τις ιδιες επιδοσεις και φτηνοτερο). Μοντελα με ιδιαιτερα υψηλα specs, σε χαμηλες τιμες.

Κακη ως πολυ καλη αποδοση, αναλογως το μοντελο (πλην των σκληρων δισκων, που κινουνται ολοι σε μετρια επιπεδα).

ΠΛΗΝ:

Οχι και τοσο καλες οθονες.

Ποιοτητα κατασκευης επιοικως παναθλια.

Η Acer κατα καιρους, βαζει σε διαφορες σειρες μοντελων της parts (συνηθως σκληρους δισκους, καρτες γραφικων ή οθονες) χαμηλης ποιοτητας. Μπορει να πετυχεις σειρα μοντελων που να μην εχει προβλημα πουθενα, μπορει να πετυχεις σειρα που μετα απο 1 μερα, 1 μηνα, 6 μηνες, ενα χρονο να παρουσιασει προβλημα ο σκληρος ή η καρτα γραφικων ή η οθονη ή να εχει προβλημα υπερθερμανσης. Αυτο αφορα οχι και τοσο μεγαλο μερος των Acer που κυκλοφορουν σημερα σην Ελλαδα, αλλα, οπως και να το κανουμε, ειναι λιγο λοταρια. Ειναι ακριβως το ιδιο με τα CD ROM drives της Creative, για οσους θυμουνται... :)

 

Toshiba, HP, LG, Fujitsu-Siemens, IBM-Lenovo:

ΣΥΝ:

Μετρια ως πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και αποδοση (αναλογως το μοντελο). Στην περιπτωση της Toshiba, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης.

Καλος ως πολυ καλος λογος αποδοσης/τιμη και αρκετα μεγαλη ποικιλια μοντελων.

H IBM-Lenovo εχει μακραν τα καλυτερα πληκτρολογια, απο καταβολης κοσμου.

Πολυ καλο support, εκτος κι αν πεσετε στην περιπτωση.

ΠΛΗΝ:

Διαφορα, αναλογα το μοντελο. Αλλα ειναι αξιοπρεπεστατα, καποια μπορει να εχουν οθονη χαμηλων προδιαγραφων, με "white bleed" (οτι πληρωσεις παιρνεις). Γενικα, το μονο ισως "αρνητικο" τους ειναι οτι δεν εχουν να παρουσιασουν μοντελα τα οποια να μπορουν να "χτυπησουν" στα ισια τα πολυ δυνατα desktop replacements αλλων εταιριων ή και αν ακομα εχουν τετοια, τα δινουν ακριβοτερα σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

Ισως η καλυτερη επιλογη για καποιον που χρειαζεται απλως ενα μετριο ως πολυ καλο branded laptop (οχι κορυφαιο) να κανει τη δουλεια του, να παιζει και μερικα παιχνιδια, οχι σε full settings και να του μεινει αρκετα χρονια και δεν εχει ορεξη να μπλεκει με την αντιπροσωπεια της Dell για να το αγορασει. Στην περιπτωση της ΙΒΜ, η καλυτερη επιλογη (μαζι με την Dell) για laptops για επαγγελματιες, χωρις ιδιαιτερα υψηλες επιδοσεις, αλλα με υψηλη αντοχη και βολικα στη χρηση για πολλες ωρες. Τα πολυ ακριβα μοντελα της ΙΒΜ (γυρω στα 4000+ ευρω) ειναι ισως τα απολυτα on-the-go εργαλεια για επαγγελματιες φωτογραφιας και video, μαζι με τα Dell Precision, καθως διαθετουν ενσωματωμενο hardware (tablet, color sensors, καλιμπραρισμενη οθονη, 2ndary display, dock station, κοκ) και κορυφαιες Quadro καρτες γραφικων.

 

MSI:

ΣΥΝ:

Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και λογος αποδοσης/τιμη.

ΠΛΗΝ:

Οχι και τοσο μεγαλη ποικιλια μοντελων, τουλαχιστον οχι στην Ελλαδα.

Δεν εχω ιδιαιτερη πειρα με MSI, για να γραψω περισσοτερα.

 

Custom laptops Πλαισιου / Eshop / αλλων καταστηματων:

ΣΥΝ:

Αρκετα καλη ως πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, αναλογα με το μοντελο.

Τα περισσοτερα εχουν το πλεονεκτημα αντικαταστασης parts, σε περιπτωση βλαβης και πολυ καλης και αμεσης τεχνικης υποστηριξης (συνηθως), καθως δεν μεσολαβει αντιπροσωπεια.

Καλος ως πολυ καλος λογος αποδοσης/τιμη, εξαιρωντας τα πολυ δυνατα μοντελα.

Μοντελα υψηλων επιδοσεων, για οποιον διαθετει τα χρηματα.

ΠΛΗΝ:

Προκειται συνηθως για re-branded Compal και Clevo και μαλιστα μεσω 3ων κατασκευαστων (πχ Sager) και καποιες φορες ακομη και μεσω 3ων αντιπροσωπειων/μεσαζοντων απ'τους οποιους τα αγοραζουν, απ το εξωτερικο, το οποιο σημαινει οτι, με αρκετο ισως ψαξιμο, μπορεις να βρεις το ιδιο (εστω και απ'το εξωτερικο), σε αρκετα ως πολυ χαμηλοτερη τιμη.

Τα μικρα και μεσαια τους μοντελα εχουν καλο ως πολυ καλο λογο αποδοσης/τιμη, αλλα για τα πολυ δυνατα μοντελα, προσωπικα βρισκω τις τιμες εξωφρενικες.

Σε πολυ δυνατα μοντελα, των 2000 ευρω και ανω, τοποθετουν σκληρους δισκους 5400 rpm, για να τους φυγει το stock των σκληρων που τους εχει ξεμεινει.

 

ASUS:

ΣΥΝ:

Μακραν η καλυτερη ποιοτητα κατασκευης (972 ποντοι στο Computer Reliability Report της RESCUECOM, σε σχεση με τους 348 ποντους της 2ης IMB και τους 324 της 3ης Apple --την συναγωνιζεται μονο η ποιοτητα κατασκευης των Dell Precision και ισως των Dell Studio, καποιων ακριβων HP desktop replacements που εχω δει και των πολυ ακριβων επαγγελματικων μοντελων της IBM).

Η μεγαλυτερη ποικιλια προϊοντων και η μεγαλυτερη ποικιλια σχεδιασμου και διαφορετικοτητας/αισθητικης ανα μοντελο (μοιαζουν σαν να 'χει κανει καθε σειρα αλλος κατασκευαστης). Μεγαλη αισθητικη καινοτομια (βλ. laptops με δερμα ή bamboo). Γενικα, η καλυτερη ισως αισθητικη, σε σχεση με τα περισσοτερα laptops της αγορας, τουλαχιστον στα μισα περιπου μοντελα, διοτι τα αλλα μισα ακολουθουν πιο κλασικα και "mainstrean" looks.

Η καλυτερη εφαρμογη καινοτομων ή διαφορετικων τεχνολογιων (συστηματα εξοικονομησης ενεργειας, "ASUS Express Gate", built-in overclocking δυνατοτητες, 3D οθονη --βλ. Asus G50, ηχεια με paper cone --βλ. σειρα Ν71, σειρες με SLI καρτες και 6 παρακαλω ηχεια).

Απ' τους καλυτερους λογους αποδοσης/τιμη, σε σχεση με τα περισσοτερα laptops της αγορας στα μικροτερα μοντελα και ο καλυτερος λογος αποδοσης τιμης σε σχεση με ολα σχεδον τα laptops της αγορας στα υψηλων επιδοσεων μοντελα (εξαιρειται η σειρα "Lamborgini", που πληρωνεις τη μαρκα).

Τα καλυτερα συστηματα ψυξης σε σχεση με οτιδηποτε κυκλοφορει, και με χρηση τεχνολογιων παθητικης ψυξης, ουτως ωστε να μη χρειαζεται να δουλευει ο ανεμιστηρας ποτε (ακομα και σε full load) πανω απο 60-70%. Επομενως και αθορυβα (κυκλοφορει γενικα η φημη οτι τα Asus υπερθερμαινονται, αλλα, οπως και σε καθε laptop, καθε 3-4 μηνες παμε και καθαριζουμε τη σκονη απ τον αεραγωγο, διαφορετικα το συστημα πιανει +10 ως +20 (σε full load) σε θερμοκρασια :P).

Καμια εξαρτηση απο κανεναν 3ο κατασκευαστη (πλην των σκληρων δισκων, των card readers και σε λιγα μοντελα των οθονων) και μια τεχνονγωσια κατασκευης που ξεπερνα τα 20 χρονια. Κυριολεκτικα, σχεδον οτι σκεφτονται, ειναι σε θεση να το κατασκευασουν. Ειναι εξ'αλλου και η εταιρια που καθιερωσε (οχι η 1η που εφτιαξε) τη μοδα των netbooks, με το ΕΕΕ PC.

Η καλυτερη υποστηριξη bundled software (3ες εφαρμογες disk burning, Media Players κτλ) και custom software υποστηριξης του hardware του laptop με δικες τους εφαρμογες.

ΠΛΗΝ:

ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ. Η κοντινοτερη ειναι στην Ιταλια. Οποιασδηποτε μορφης τεχνικη υποστηριξη εξαρταται κυριως απο το καταστημα απ' το οποιο θα το αγορασετε. Ερχονται βεβαια με διεθνη εγγυηση και πολυ καλη τεχνικη υποστηριξη, αλλα απο το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. Ειμαστε ακομα εν αναμονει της δημιουργιας της ASUS Hellas (ειχανε πει για το 2009, αντε να δουμε...).

Στην προσπαθεια της να βγαλει "ξεχωριστα" μοντελα και να χτυπησει μεριδιο αγορας σε hard-core gamers κοκ, καποια καταληγουν να μοιαζουν με ντισκοτεκ ή καρναβαλι, απ' τα φωτακια και τα λοιπα extras.

Εχει μοντελα της ιδιας κατηγοριας επιδοσεων (βλεπε σειρα G70-71 και "Lamborgini"), πουλωντας τα δευτερα πολυ ακριβοτερα, για να πληρωσει ο αγοραστης το brand name που συνοδευει το laptop.

Δεν μπορεις να βρεις πολλα μοντελα ASUS στην ελληνικη αγορα (ιδιο θεμα με τα μοντελα της MSI), περαν των EEE PC, λιγων 17" μοντελων και ακομη πιο λιγων 15" μοντελων (μπορειτε να πατε στο site της Asus, για να δειτε τι και τι φτιαχνει, οχι μονο laptops και ποσα απ'αυτα μπορειτε να βρειτε, ετοιμοπαραδοτα, στην Ελλαδα).

Τα Asus ειναι ισως η καλυτερη επιλογη για δυνατους gamers και για οσους δουλευουν εφαρμογες ηχου ή για σοβαρους power users (που για καποιον λογο δε θελουν desktop PC) και γενικοτερα για καποιον που ψαχνει να βρει ενα πολυ δυνατο desktop replacement, σε πολυ φτηνοτερη τιμη απ' οτι τα δινουν αλλες μαρκες. Επισης πολυ καλη επιλογη για καποιον που απλως θελει κατι που να ξεχωριζει, σχεδιαστικα ("πουλ-μουρ"). Προϋποθεση ολων αυτων, να μην ανησυχειτε τι θα γινει αν σας χαλασει ο φορτιστης, η τουλαχιστον να ξερετε εκ των προτερων τι να κανετε. :P

 

Sager:

Τα Sager θα τα βρειτε, αν δεν κανω λαθος, αποκλειστικα απο e-shops του εξωτερικου και απευθυνονται κυριως σε gamers. Χωρις να διαθετουν την κορυφαια (αλλα πολυ καλη) ποιοτητα κατασκευης και με μια αισθητικη που περισσοτερο θυμιζει τουβλο, προσφερουν ωστοσο απο τους πρωτους τα τελευταια parts καθε τεχνολογιας και φτιαχνουν συστηματα που ειναι πολυ δυνατα desktop replacements, ξεκινωντας απο λογικες τιμες και φτανωντας ως και 2 και 3 χιλιαρικα περιπου (για πολυ δυνατα συστηματα, με SLI καρτες, 3 σκληρους δισκους σε RAID και 4 ηχεια). Θα σας θυμισουν πολυ τα laptops που πουλαει το Plaisio. :P

 

MACbooks:

Τα MACbooks δεν ειναι laptops, ειναι MACs. Ειναι αλλη κατηγορια και φιλοσοφια απο μονα τους και λογω hardware και λογω λειτουργικου και ειναι αδικο να συγκρινονται με αλλα laptops της αγορας. Σιγουρα, μπορειτε να βρειτε, στην ιδια τιμη με ενα MAC, πολλα laptops με αρκετα ως πολυ καλυτερο hardware. Αλλα δε θα ειναι MAC.

Για να μην λέμε ότι θέλουμε:

The following data was used to calculate reliability scores for the 2010 Computer Reliability Report:

 

Manufacturer: U.S. Computer RESCUECOM Computer

Market Share Computer Repair Share Reliability

(percentage Share (percentage of service calls Score

of computers shipped) to 1-800-RESCUE-PC)

 

Apple 8.0 % 2.2 % 365

Asus 2.7 % 0.9 % 305

IBM/Lenovo 3.7 % 1.2 % 305

Toshiba 7.7 % 3.9 % 199

HP/Compaq 26.9 % 18.0 % 149

Πρώτη όπως βλέπετε από τον πίνακα είναι η Apple(θαύμα!).Χειρότερη, ήτοι με τις περισσότερες κλήσεις για service η ΗP/Compaq.

Δες εδώ: http://www.rescuecom.com/2010-annual-computer-reliability-report.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τα lenovo γιατί απουσιάζουν από το δημοψήφισμα. Πιστεύω ότι δικαιούνται κάποια θέση λόγω της ιστορίας που έχουν γράψει τα thinkpads....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...