Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;


madsc

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;  

1.286 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Toshiba

λόγω αξιπιστίας, γρήγορου service για ξένη εταιρία (θεσσαλονίκη), καλού συνοδευτικού software όχι ένα κάρο άχρηστες μ**ακίες στο σκληρό, και κυρίως απίστευτα ηχεία για λαπτοπ (όπου βάζουν καλά Harman/Kardon όπως στο Α100-906 μου)

 

Βέβαια, μη συγκρίνετε τα pc λαπτοπ με τα macbook, κι εγώ όταν αλλάξω, macbook θα πάρω...

 

Φίλε μια ερωτηση.

 

Εχω ακριβως τον ιδιο φορητο απο τον Δεκεμβρη 2006.(toshiba A100-906).

Όμως τωρα τελευταια ζεσταινεται πολυ.

Μεση θερμοκρασια 85 βαθμοί ,μετρημενοι με το notebook hardware control, και με βάση ψύξης zalman με 2 ανεμιστηρες.

 

αν πάρω τηλ.στην ideal, θα μου πουν να τους το στείλΩ?

Σε ποιο τηλ.να απευθυνθω για τεχνικη υποστηριξη??

 

Υπάρχει περιπτωση να μου το φτιαξουν οπως ηταν καινουριο?

 

Του εχω κανει επεκταση εγγυησης στα 3 χρόνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε μια ερωτηση.

 

Εχω ακριβως τον ιδιο φορητο απο τον Δεκεμβρη 2006.(toshiba A100-906).

Όμως τωρα τελευταια ζεσταινεται πολυ.

Μεση θερμοκρασια 85 βαθμοί ,μετρημενοι με το notebook hardware control, και με βάση ψύξης zalman με 2 ανεμιστηρες.

 

αν πάρω τηλ.στην ideal, θα μου πουν να τους το στείλΩ?

Σε ποιο τηλ.να απευθυνθω για τεχνικη υποστηριξη??

 

Υπάρχει περιπτωση να μου το φτιαξουν οπως ηταν καινουριο?

 

Του εχω κανει επεκταση εγγυησης στα 3 χρόνια..

 

Μαλλον εισαι για προσθηκη παστας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα VAIO VGN-A297XP εδώ και 3,5 χρόνια που δουλεύει ασταμάτητα!

Παιχνίδια δεν παίζω ιδιαίτερα, είναι όμως Desktop Replacement όλον αυτόν τον καιρό. Το μόνο "πρόβλημα" που έχει, είναι ότι είναι εκλεκτικός στα DVD που γράφει. Προτιμά Sony, Maxell, TDK και μερικές ακόμη.Πάντως, ο επόμενος υπολογιστής μου θα είναι πάλι Vaio!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εισαι για προσθηκη παστας!

 

Τι εννοεις ρε φιλε.κανεις πλακα ετσι??

 

Αν παρω εκεινο το σπρει πεπιεσμενου αερα τηα κανει δουλεια??

Και που να ριξω, στις απο κατω γριλιες η στις πλαινες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφισα TOSHIBA γιατι ειναι ΄σκυλιά'.

 

Θα ήθελα βέβαια να υπάρχει και η κατηγορία Asus EEE και MSI WIND, διότι αν υπήρχε τέτοια κατηγορία θα την προτιμούσα. (το MSI βασικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις ρε φιλε.κανεις πλακα ετσι??

 

Αν παρω εκεινο το σπρει πεπιεσμενου αερα τηα κανει δουλεια??

Και που να ριξω, στις απο κατω γριλιες η στις πλαινες???

 

Οχι ρε τι πλακα.

Ειναι συνηθης πρακτικη σε laptop καθε 2-3 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείτε τα toshiba πιο αξιόπιστα απο όλα τα laptops, και απο την apple; Γιατί δεν ξέρω τι θα είναι ο επόμενος φορητός μου, και πέρα απο το λειτουργικό του mac, θα ήθελα να ξέρω αν η toshiba είναι πιο αξιόπιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και ενα laptop 17αρι με τον P9500 και με υψηλη αναλυση οθόνης.

http://www.amazon.com/MSI-GX720-033US-17-Inch-Notebook-Blu-Ray/dp/B001FB6OOE

 

Αληθεια εχει κανεις εμπειρεια απο msi laptops?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ψηφίζω HP γιατί :

είναι πολύ αξιόπιστη

βρίσκεις πολύ καλά μηχανήματα σε χαμηλές τιμές

έχω 2 χρόνια φορητό HP και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας όλα τα ποστ του παρόντος θέματος διαπιστώνω ότι:

1. Απουσιάζει η ΙΒΜ

2. Λέγονται καλά λόγια για την ACER!!!! (EleoC!!!)

3. Λέγονται επίσεις καλά λόγια για την Fujitsu-Siemens!!!!

4. Τα Mac δεν αναγνωρίζονται (μην ξεχνάμε ότι απευθύνονται σε ένα συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό και κατά την άποψη μου δεν 8α έπρεπε να συμπεριληφθούν στο poll)

 

Προσωπικά είχα ενα FS Amilo Pi15... κάτι. Περσινό μοντέλλο. Ταχύτατο, με επεξεργαστή στα 2 GHz, 2GB μνήμη χρονισμένη στα 1000, με την αξιόπιστη Go7600 (256 MB).

Το μηχάνημα πέταγε!

Ώς που ήρθε μία μέρα και άρχισαν οι "μπλε οθόνες"... (μετά από 2 μήνες!!!)

Για να μην τα πολυλέω, το πήγα στην αντιπροσωπία (είναι και μακρυά!!!) γύρω στις 5 φορές!!!, λαμβάνοντας την ίδια απάντηση από το service: κάρτα γραφικών που κάηκε!!!!

Και όχι τίποτε άλλο, απο τις 5 φορές τις 3 τις πλήρωσα 350 ευρώπουλα χώρια την εργασία (50!!!).

Ε, την 6 φορα, (πριν ένα μήνα) προτίμησα να δώσω 1300 για να αγοράσω το DELL XPS M1530 (Απίστευτο!!!!, και ας έχει και Vista!)

 

Ότι και να μου λένε, DELL και πάλι DELL. On site εγγύηση 2 χρόνων, 8600 GT γραφικά, Τ9300 επεξεργαστής, 4 GB RAM!

 

Απο κει και πέρα, τι να λέμε????

 

Υ.Γ.: Sayer, η πάστα που σου λέει ο φίλος είναι πάστα απαγωγής θερμότητας. Χρησιμοποιείται συχνά για να αντικατασταθεί η παλιότερη λόγω φθοράς! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LENOVO/IBM με διαφορα τα καλυτερα.

Εχω δουλεψει σε thinkpad και ειναι πραγματικα ο ορισμος του φορητου εργαλειου.

Μεγαλη παραλειψη που δεν ειναι στη ψηφοφορια θα ειχε χαλαρα την πρωτη θεση πιστευω.

Το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχουν σε ανθρωπινες τιμες στην ελλαδα.

Μαλλον οι εισαγωγεις βγαζουν περισσοτερα κερδη πουλωντας τις αλλες μαρκες η λογω εμπορικων συμφωνιωμ...ποιος ξερει?

Απο κει και περα εχω σε μια εκτιμηση στα mac απο αυτα που ακουω οχι απο προσωπικη εμπειρια οπως και στα dell.

Μετα απο αυτα το χαος...Οτιδηποτε αλλο για μενα ειναι ελλιπες υποκαταστατο ενος μετριου εως χαλια desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά παντως πηγαίνωντας απο dell (5ετίας βέβαια) σε FS Xi2428 εμεινα απόλυτα ικανοποιημένος απο την ποιοτητα και το value for money που προσφέρουν.

Το service που χρισιμοποιήσα λογο καποιου προβλήματος με το λειτουργικό ήταν άψογοι! Τον παρέλαβαν απο το σπίτι μέσα σε μια ημέρα και μετά απο 2 ημέρες τον επέστρεψαν χωρίς καμία επιβάρυνση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αγορασα περσι τον Μαρτιο φορητο και επειδη το ηθελα δυνατο σε ολα κατεληξα στο Dominus του ΠΛΑΙΣΙΟΥ εσκασα λοιπον 2500 ευρωπουλα. Η συνθεση του Intel T7600, 2 GB ram DDR2, 160 GB sata και εξωτερικο 500αρη προσφατως, chipset intel 945 pm, 17ara οθονη glare type, καρτα γραφικων 7950 GTXGO 512 DDR3, dvd rw, web cam 1,3 mpixels, bluetooth, wifi. Το σασι ειναι της Clevo, γνωστης παγκοσμιως που πλεον βγαζει πολυ ποιοτικα και αξιοπιστα case. Μεχρι τωρα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ το σπρει πεπιεσμενου αερα που εριξα στο Toshiba A100-906 έγινε σαν καινουριος!!

 

Δροσερος δροσερος και παει σφαίρα.

ευτυχως, και σκεφτομουν να τον στειλω στην αντιπροσωπεια.

 

Παντως κατα την διαρκεια που εριξα το σπρει απο κατω του, τρομοκρατηθηκα γτ φαινοταν να εχει παγωσει τελειως.Έτριζαν τα πλαστικα και ειχα την αντυπωση πως θα διαλυθει σε 1000 κομματια οπως βλέπουμε στις ταινιες.

 

Τελικα μετα απο 5 λεπτά επανηλθε το πλαστικό.

 

Τον ανοιξα και δούλευε ρολόι..

 

Πάμε για αλλα δυο χρονια με το εργαλειο...

Σωθηκα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4. Τα Mac δεν αναγνωρίζονται (μην ξεχνάμε ότι απευθύνονται σε ένα συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό και κατά την άποψη μου δεν 8α έπρεπε να συμπεριληφθούν στο poll)

 

Ποιος ήρθε? Κάνεις λάθος! Ποιο είναι το συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό? Μπορείς να το ορίσεις?

 

Από ότι βλέπω είμαστε στο έτος 2008 και όχι στο 2005 οπότε αυτό που λες είναι άκυρο. Τα Mac είναι μια χαρά και ως windows based μηχανήματα ( το macbook pro ήταν μία περίοδο το ταχύτερο Vista φορητό!) ενώ οι μισοί mac users εδώ στο forum υποθέτω ότι είναι πρώην χρήστες windows όπως και εγώ. Πριν ήμουν φυσιολογικός και τώρα ανήκω σε συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό? Δε το νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...