Προς το περιεχόμενο

Ποιό τραγούδι ακούτε τώρα?


rile

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το τραγουδι ηταν σε μια πολυ δημοφιλή διαφημιση της samsung κι απο εκει το εμαθα.

Ναι ρε 'συ το κατάλαβα απλά δεν την έχω δεί

It's ok :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα κομμάτι γιά τον Εντγκαρ Αλλαν Πόε

 

Οι Beatles τον αναφέρουν στο I Am The Walrus

Οι Stranglers έγραψαν το Raven 10 χρόνια μετά

 

Glass Prism - The Raven (1969)

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να πω τη γνώμη μου για τη χθεσινή συζήτηση που έγινε, και να με συγχωρείτε που δίνω συνέχεια, ενώ εσείς βλέπω πως δεν το συνεχίσατε. Απλώς δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος ντόρος για το τίποτα.

 

Με τον Coscas έχω μιλήσει πάρα πολύ και μπορώ να είμαι βέβαιη για κάποια πράγματα. Απ' αυτό το νήμα τον γνώρισα, κι έτσι αρχίσαμε να μιλάμε και να ερχόμαστε κοντά. Ουδέποτε είδα να το παίζει ο γκουρού τής Μουσικής και να μειώνει κάποιον άλλο εδώ μέσα κατ' οποιονδήποτε τρόπο για τ' ακούσματά του. Τη γνώμη του λέει ο άνθρωπος - μα μέχρις εκεί. Βλέπω κάποιον που, καλώς ή κακώς, προτιμάει μουσική των δεκαετιών '60 και '70. Βλέπω κάποιον που παθιάζεται, εν γένει, με τη Μουσική, που ψάχνεται κι απλώς έρχεται και το μοιράζεται μαζί μας. Προσωπικά, πολύ γουστάρω και μ' αρέσει το πάθος κι ο ενθουσιασμός του. Το κάνω κέφι, και μαθαίνω παράλληλα κάτι που δεν ήξερα. Κάποιοι μπορεί να μην ακούνε "αρχαιολογία", αλλά κάποιοι άλλοι ενδιαφέρονται κι απολαμβάνουν. Και, για μένα, είναι άκρως ενδιαφέρουσες οι επιλογές του. Έχω κρατήσει άπειρα τραγούδια, τα οποία αγνοούσα, κι ίσως καθυστερούσα πολύ ν' ανακαλύψω, καθότι αυτές οι δεκαετίες για μένα είναι άγνωστες - δεν τις έχω ζήσει και δεν τις ξέρω. Κι ακόμη καλύτερα να μπαίνουν τίτλοι, οι οποίοι είναι άγνωστοι. Το ότι είναι άγνωστοι, δε σημαίνει πως είναι σκουπίδια (τουλάχιστον, όχι για όλους, καθώς σε άλλους δεν αντιλέγω πως θα περνάνε στα ψιλά). Αλλιώς όλοι θ' ακούγαμε τα hits, και θα τελείωνε εκεί η ιστορία. Αλλά, επαναλαμβάνω, τα πάντα είναι θέμα προτίμησης στη Μουσική. Το ίδιο είπε κι ο Coscas, δεν είπε κάτι άλλο. Όπως δεν βρίσκω και κακό πως αναφέρεται στο ότι κάποιοι πάτησαν σε κάτι παλαιότερο. Κάποιοι προτιμούν το παλαιότερο, ενώ κάποιοι άλλοι την εκδοχή που προσαρμόζεται στα τρέχοντα της εποχής. Ούτε το ένα είναι κακό ούτε το άλλο. Και προφανώς κανείς δεν παραβγαίνει πρώτος και καλύτερος. Δεν είναι αγώνας, δεν είναι κούρσα. Εγώ; Δεν ασχολούμαι και καν μ' αυτά. Μ' αρέσει; Το γουστάρω; Μπαίνει στ' αγαπημένα και πέφτει λιώσιμο. Κάποιοι, όμως, θέλουν να γνωρίζουν την πορεία; την εξέλιξη; πώςνατοθέσω της Μουσικής. Και γουστάρουν και τη συζήτηση επ' αυτής, κι ας μην υπάρχει πάντοτε κοινό καταληκτικό σημείο. Ταξίδι είναι κι αυτό, και μέσα απ' αυτό μαθαίνεις. Κι αν δεν παίρνουν κάτι καινούριο οι μετέχοντες στη συζήτηση, τότε σίγουρα παίρνουν κάμποσα οι υπόλοιποι του νήματος, που πιθανόν να ενδιαφέρονται και την παρακολουθούν. Οπότε είναι win-win η φάση, έτσι κι αλλιώς.

 

Μα δεν θέλω να σας κουράσω, οπότε ας κλείσω κάπου εδώ. Φαντάζομαι πως καταλάβατε τι ήθελα να πω. Και να με συγχωρείτε που χώθηκα ετσιθελικά στη συζήτησή σας. Να σημειώσω μονάχα πως απλώς καταγράφω τη γνώμη μου σαν astrosunnefo και θαμώνας τού νήματος. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να θίξω/προσβάλω κάποιον. Το πνεύμα μου είναι παντελώς φιλικό, κι ελπίζω έτσι να περνάει - το τονίζω, γιατί ο γραπτός λόγος πολλές φορές μας επιφυλάσσει τ' αντίθετα.

 

Να έχουμε μια όμορφη ημέρα κι έναν καλό μήνα.

 

Και να συνεχίσουμε ν' ακούμε Μουσική και να γουστάρουμε.

Αυτό έχει σημασία, κι αυτό είναι που μένει εν τέλει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...