Προς το περιεχόμενο

Gran Turismo 5 [PS3]


Kadettoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πλάκα είναι ότι για το gameplay ελάχιστοι έχουν μιλήσει (ομοίως και για την ποιότητα του online).

 

Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι ακόμα και αυτοί που συμφωνούν με το "real driving simulator" μάλλον ασχολούνται περισσότερο με τα γραφικά και τα παρελκόμενα (που για ένα ραλάκι που θέλει να αυτοαποκαλείται εξομοιωτής είναι ίσως ο τρίτος-τέταρτος σημαντικότερος παράγοντας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 746
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα τω θεώ στον οποίο πιστεύετε, έχετε ξεφύγει ορισμένοι με τον τομέα των γραφικών.

Υπάρχουν άλλοι, σημαντικότεροι παράγοντες που κρίνουν ένα παιχνίδι και δη, έναν εξομοιωτή αγώνων αυτοκινήτων.

 

Το 1998 που βγήκε το υπέρτατο παιχνίδι, δεν έκανε πάταγο μόνο λόγω του ριζοσπαστικού replay, αλλά λόγω του gameplay του, που όμοιό του δεν υπήρχε ούτε στην άκρη του μυαλού μας μέχρι τότε, καθώς είχαμε μάθει σε κάτι NFS που παίρναμε τις στροφές με 350km/h.

 

Θα πρότεινα να χαλαρώσετε λίγο με τα γραφικά, και ειδικά όσοι μεγάλωσαν με το πρώτο και ακόμα μεγαλύτεροι, καθώς είναι ντροπιαστικό για εσάς.

 

 

κατσε γιατι τα γραφικα. τα premium ειναι ολα τα λεφτα και ειναι οτι περιμενε καποιος απο PS3. μην τρελαθουμε. τωρα για τα υπολοιπα κακως τα αφησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι ότι για το gameplay ελάχιστοι έχουν μιλήσει (ομοίως και για την ποιότητα του online).

 

Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι ακόμα και αυτοί που συμφωνούν με το "real driving simulator" μάλλον ασχολούνται περισσότερο με τα γραφικά και τα παρελκόμενα (που για ένα ραλάκι που θέλει να αυτοαποκαλείται εξομοιωτής είναι ίσως ο τρίτος-τέταρτος σημαντικότερος παράγοντας).

 

το gameplay ειναι παρα πολυ καλο και με πολυ καλη καμπυλη εκμαθησης και φυσικα ακρως εθιστικο. δεν καταλαβαινεις πως περναει η ωρα και παντα λες και αυτη την πιστα αντε και λιγο ακομα να παρω το ταδε αμαξι και να βαλω stage 3 κινητηρα.

η χαρα του petrolhead

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gameplay όπως το εννοώ εγώ έχει να κάνει αποκλειστικά με την συμπεριφορά των αυτοκινήτων στο δρόμο, όμως συμφωνώ ότι είναι απίστευτα εθιστικό το... λεβέλιασμα που περιγράφεις. Εδώ ήταν άκρως πορωτικό σε παιχνίδια όπως τα NFS: Underground 1 και 2, δεν θα είναι στο GT5? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gameplay όπως το εννοώ εγώ έχει να κάνει αποκλειστικά με την συμπεριφορά των αυτοκινήτων στο δρόμο, όμως συμφωνώ ότι είναι απίστευτα εθιστικό το... λεβέλιασμα που περιγράφεις. Εδώ ήταν άκρως πορωτικό σε παιχνίδια όπως τα NFS: Underground 1 και 2, δεν θα είναι στο GT5? ;)

 

το ανεφερα πριν ειναι ακομα πιο ρεαλιστικο απο τα προηγουμενα και ειδικα στο χωμα και στο χιονι ειναι πολυ καλυτερο απο τα προηγουμενα και γενικα παρα πολυ κοντα στην πραγματικοτητα (ειδικα με τιμονιερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαρτία να παίζει κάποιος τέτοια παιχνίδια χωρίς τιμονιέρα.

 

ειναι απολαυση με τιμονιερα και πολυ κοντα στην πραγματικοτητα.

σημερα χαζεψα με το replay στο νιρμπυργκρινγκ με ηλιοβασιλεμα. ολα τα λεφτα.

αντε να πιασω και το level 21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πλάκα είναι ότι για το gameplay ελάχιστοι έχουν μιλήσει (ομοίως και για την ποιότητα του online).

 

Kανεναν δεν συμφερει να μιλησει για το gameplay ποσο μαλλον αρνητικα γιατι ειναι ΤΟ gameplay.Το Gt εχει αυτη την αποδοχη γι αυτον κυριως τον λογο.Simulator με σωστα physics δεν ειναι σε καμια περιπτωση και οποιος υποστιριζει το αντιθετο μαλλον δεν εχει παιξει πραγματικους εξομοιωτες και μιλαει στον αερα.Οσον αφορα τα γραφικα μονο κατι κομπλεξικοι ασχολουνται μα αυτα που καθονται και τα ξεψιριζουν κολλοντας τα ματια τους σε αποσταση 1εκ απο την οθονη για να δουν αν εχει pixelιασματα λες και οταν εισαι στην φυσιολογικη αποσταση απο και πας με 200χλμ θα το παρατηρησεις,οτι να ναι.

 

Αμαρτία να παίζει κάποιος τέτοια παιχνίδια χωρίς τιμονιέρα.

 

Εχω την DFGT αλλα δεν καιγομαι να την χρησιμοποιησω στο GT πρωτων γιατι πρακτικα ειναι λιγο δυσκολο(PS3 και τιμονι βρισκονται σε αποσταση 50χλμ περιπου) και δευτερον γιατι το GT δεν καθεσε να το παιξεις 1-2 ωρες αλλα 6-7 κατι το οποιο σημαινει οτι το τιμονι καποια στιγμη θα γινει κουραστικο.Τριτον δεν ειναι ο απολυτος εξομειωτης που θα μου προσφερει οδηγικη απολαυση,ευτυχως γι αυτο το λογο υπαρχουν τα LFS,rFactor,NetKar Pro.

Επεξ/σία από panos2171
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

panos2171 ωραια ολα αυτα,μεχρι που ειπες οτι δεν καιγεσαι να παιξεις με τιμονιερα..

Δλδ αν δεν βλεπεις διαφορα με την τιμονιερα σε συγκριση με το χειριστηριο στο GT5,αμφιβαλλω αν εχεις δοκιμασει να παιξεις εστω και μια φορα.

Δεν σου μιλαω να εχεις φτασει στο σημειο να χειριζεσαι δυσκολα αυτοκινητα χωρις τα κανενα βοηθημα...(αν δεν ειναι αυτο απολαυση τοτε τι ειναι?)

Για μενα η διαφορα ειναι χαωδης.Αν επαιζε μονο με χειριστηριο το παιχνιδι,δεν θα εμπαινα καν στον κοπο να το αγορασω.Θα αγοραζα το καινουριο ΝFS.

 

 

btw

Yamauchi on GT5’s Mechanical Damage, Updates, & More

http://www.gtplanet.net/yamauchi-on-gt5s-mechanical-damage-updates-more/

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι δεν εχω παιξει με τιμονι οποτε δεν μπορω να αναφερθω σε διαφορες με το χειριστηριο οι οποιες σαφως θα ειναι τεραστιες και δεν το αμφισβητω αυτο.Απλα η χρηση τιμονιου αναμεσα σε GT και netKar πχ σιγουρα ειναι τελειως διαφορετικη(δεν χρειαζεται να τα δοκιμασεις και τα 2 για να καταλαβεις),απο τη στιγμη που δεν μπορει να μου προσφερει αλλο παιχνιδι αυτο το feedback και την συνεργασια με την τιμονιερα δεν σκαω στο να το δοκιμασω.

Αληθεια το GT ποσες μοιρες υποστιριζει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι δεν εχω παιξει με τιμονι οποτε δεν μπορω να αναφερθω σε διαφορες με το χειριστηριο οι οποιες σαφως θα ειναι τεραστιες και δεν το αμφισβητω αυτο.Απλα η χρηση τιμονιου αναμεσα σε GT και netKar πχ σιγουρα ειναι τελειως διαφορετικη(δεν χρειαζεται να τα δοκιμασεις και τα 2 για να καταλαβεις),απο τη στιγμη που δεν μπορει να μου προσφερει αλλο παιχνιδι αυτο το feedback και την συνεργασια με την τιμονιερα δεν σκαω στο να το δοκιμασω.

Αληθεια το GT ποσες μοιρες υποστιριζει???

 

Κοιτα εγω θα σου πω απλα την αποψη μου.Δεν υπαρχει καμια επαφη.Το παιχνιδι με τιμονιερα ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ.Οσο προχωρας,οσο μειωνεις τα βοηθηματα και οσο βελτιωνεσαι,το παιχνιδι γινεται ολο και καλυτερο.

Για το gameplay του εχω να πω τα καλυτερα,χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι τελειο συνολικα σαν παιχνιδι.Εχει αρκετα προβληματα(που ομως απ'οτι φαινεται υπαρχει η διαθεση να διορθωσουν καποια απο αυτα με updates).

 

Ενα quote απο το review του authority που με βρισκει απολυτα συμφωνο.

 

Ο χειρισμός κυμαίνεται από αρκετά καλός και πιστός μέσω του Dual Shock έως απλώς ιδανικός – εκπληκτικός μέσω μιας full turn τιμονιέρας.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μωρέ και εμείς που παίζαμε GT με Dualshock τι πάθαμε; Μια χαρά είναι και με τον μοχλό, αν είσαι expert στο παιχνίδι δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μωρέ και εμείς που παίζαμε GT με Dualshock τι πάθαμε; Μια χαρά είναι και με τον μοχλό, αν είσαι expert στο παιχνίδι δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

 

Μα δεν είναι θέμα ότι θα πάθεις κάτι ή ότι θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα. Ένα παιχνίδι το παίζεις για την ευχαρίστηση που σου προσφέρει, και με μια τιμονιέρα η ευχαρίστηση στο gran turismo ανεβαίνει κατακόρυφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έχω μια άλλη απορία... Το GT5 πωλείται στο amazon στα 60 δολλάρια (45ευρώ) η απλή έκδοση και 99 δολλάρια (75 ευρώ) η collectors edition. Αυτό στην Ελλάδα έχει μεταφραστεί ως 69.90 και 75.00 ευρώ αντίστοιχα!! Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση, ή είναι το γνωστό "ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε κι ό,τι αρπάξει ο κώλος μας";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...