Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι ανάγκη να κάνεις βόλτες.

 

Σήμερα παντού υπάρχουνε ασύρματα δίκτυα σε κάθε γειτονιά.

 

Σε μένα υπάρχουν 6 και από αυτούς οι 2 τα έχουν κλειδωμένα με wpa και οι άλλοι ούτε καν wep έχουνε.Εγώ δεν τους ξέρω.

 

Υπήρχε παλιά ένας φίλος μου στο εξωτερικό(Γερμανία) που έπαιρνε internet επί 5 χρονια από κάποιον γείτονα του χωρίς να ξέρει ο άλλος.Ξέρεις τι χρήμα γλίτωσε επί 5 χρονια?

 

Ένα 50ρίκο κάθε μηνα σου βάζω.

 

γι αυτο τo λόγο μερικοί πάνε και μπαίνουν στα δίκτυα.

 

Αν έχεις ήδη internet μην τo κανεις καθόλου αυτό.

Σωστός...αλλά φίλε μου δεν μπορείς να ξέρεις τι παίζει σε κάθε περιοχή...τα δίκτυα τις γειτονιάς μου είναι όλα κλειδομένα με wpa και wpa2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός...αλλά φίλε μου δεν μπορείς να ξέρεις τι παίζει σε κάθε περιοχή...τα δίκτυα τις γειτονιάς μου είναι όλα κλειδομένα με wpa και wpa2

τι σύνδεση έχουν;

fothnet;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν υποθέσουμε ότι έχω μπει στο δίκτυο του γείτονα έχοντας σπάσει το wep κλειδί του μπορώ να μπω και στο pc του.

Οχι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Το μονο που ισως μπορεσεις να κανεις και υπο προυποθεσεις, ειναι να δεις τυχον shared folders που εχει ο αλλος υπολογιστης.

 

τι σύνδεση έχουν;

fothnet;

Kαι forthnet να εχουν, κανεις δεν σου εγγυαται πως το wpa κλειδι που χρησιμοποιουν ειναι το default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Bασικα τα wep σπανε ευκολα αν εχεις καλη ληψη του δικτυου.Μηπως εννοεις WPA ?

Wep εννοουσε,το οποιο εχει ηδη σπασει και ρωτουσε για το pc του γειτονα πια, απ οτι καταλαβαwink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όχι μόνο ενός γείτονα…

Αλλά το ζήτημα είναι το wpa2 και το πρωτόκολλο n το οποίο δεν το βλέπει η κεραία που χρησιμοποιώ για το σπάσιμο. Και αν η κεραία του laptop είχε την ίδια εμβέλεια με την εξωτερική τότε θα μαμουσε το μηχάνημα. Αν και φίλος μου έχει βάλει σε netbook κεραία βιδωτή με πατέντα 6dbi.

Το wep πλέον είναι θέμα μερικών λεπτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Το μονο που ισως μπορεσεις να κανεις και υπο προυποθεσεις, ειναι να δεις τυχον shared folders που εχει ο αλλος υπολογιστης.

 

Και όμως, είναι εφικτή η πρόσβαση στη γραμμή εντολών (και όχι μόνο) στον υπολογιστή οποιουδήποτε είναι συνδεδεμένος στο ίδιο router. Οπότε γενικά προσοχή στα ασύρματα δίκτυα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως, είναι εφικτή η πρόσβαση στη γραμμή εντολών (και όχι μόνο) στον υπολογιστή οποιουδήποτε είναι συνδεδεμένος στο ίδιο router. Οπότε γενικά προσοχή στα ασύρματα δίκτυα!!!

Βασικα ειμαι εντελως ασχετος με αυτο το αθλημα, αλλα εννοεις προσβαση στη γραμμη εντολων χρησιμοποιωντας καποιες συγκεκριμενες θυρες οπως την 80;Μπορει να λεω και βλακεις...ετσι απο περιεργεια ρωταω γιατι εχουν ακουσει πολλα τα αυτια μου. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...