Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα ειμαι εντελως ασχετος με αυτο το αθλημα, αλλα εννοεις προσβαση στη γραμμη εντολων χρησιμοποιωντας καποιες συγκεκριμενες θυρες οπως την 80;Μπορει να λεω και βλακεις...ετσι απο περιεργεια ρωταω γιατι εχουν ακουσει πολλα τα αυτια μου. :P

 

Ναι κάπως έτσι χρησιμοποιώντας exploits... Για να πάθεις κάτι τέτοιο όμως πρέπει να είσαι πολύ άτυχος και να πέσεις σε χάκερ γείτονα :P Προσοχή σε αυτούς που αφήνετε να μπαίνουν στα router σας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Και όμως, είναι εφικτή η πρόσβαση στη γραμμή εντολών (και όχι μόνο) στον υπολογιστή οποιουδήποτε είναι συνδεδεμένος στο ίδιο router. Οπότε γενικά προσοχή στα ασύρματα δίκτυα!!!

Εφικτη ειναι. Το πως δεν μας ειπες. Εννοεις καποιο exploit που εγραψες μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως είναι περίπου αξίωμα ότι από τη στιγμή που ο επίδοξος χάκερ βρίσκεται ήδη μέσα στο δίκτυό μας, θεωρητικά τα πάντα είναι πιθανά. Στην πράξη βέβαια πολλά εξαρτώνται από την επιμονή του εχθρού, από τις γνώσεις του, από το είδος τους δικτύου μας, απ' τις υπηρεσίες που τρέχει και φυσικά από τις πιθανές (απατσάριστες) τρύπες ασφαλείας.

 

Αυτό μας θυμίζει ότι στις περιπτώσεις που οι εχθροί είμαστε... εμείς οι ίδιοι (δηλ. έχουμε εισβάλει στο wifi του γείτονα), είμαστε ευάλωτοι σε παρόμοιου είδους επιθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νομίζω πως είναι περίπου αξίωμα ότι από τη στιγμή που ο επίδοξος χάκερ βρίσκεται ήδη μέσα στο δίκτυό μας, θεωρητικά τα πάντα είναι πιθανά.

Agreed.Γιατι αφου μπεις στο wireless του ατυχου, πρακτικα τα πραγματα απο κει και περα δεν ειναι σαν το "σπαω ενα wep" ή κανω brute force ενα netfaster.

 

-exploits-

Θελεις exploits?

Εδω εχει μπολικα. Το πως θα τα χρησιμοποιησεις, που, αν θα δουλεψουν, ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφικτη ειναι. Το πως δεν μας ειπες. Εννοεις καποιο exploit που εγραψες μετα?

 

Δε χρειάζεται να πω το πως, απλά αν έχει ασχοληθεί λίγο μπορεί να το κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χακεράδες μου εσείς :lol:

 

 

Είσαι υπερβολικός! Γιατί τη λες σε όλους; <_< :angry: :mad:

 

 

:lol::lol::lol::lol: :P

 

 

 

Εδιτ για ορθογραφικά (και μην ρωτήσεις κανείς το πως κατάφερα να κάνω ορθογραφικά σε 7 λέξεις θα τον φάω :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...