Προς το περιεχόμενο

Προσθήκη Μαλλιών


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ πάλι έχω αρκετή αραίωση (με το που ξυπνάω αναμαλλιασμένος ή με βρεγμένο μαλλί κάνει μπάμ) και έχω αρχίσει ήδη να σκέφτομαι εναλλακτικές. Το κακό είναι πως τώρα που ακόμα το'χω μακρύ κάααπως καλύπτεται, αλλά φοβάμαι πως αν τα κόψω κοντά (κάθε μήνα το αναβάλλω) θα φαίνεται από χιλιόμετρο...

 

Ότι θέλουμε να λέμε, το μαλλί έχει άλλη χάρη. Σε μερικά χρόνια μόνο κάποιος που θέλει θα είναι φαλακρός καθώς νέο φάρμακο είναι καθοδόν.

 

Νεο φάρμακο; ΜΟΛΟΓΑ ΤΑ ΟΛΑ ΡΕ! :-D

 

the more hair I loose, the more head I get... ;-)

 

'Εχω την άδειά σου να το τυπώσω σε μπλουζάκι; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το "καραφλα" είναι πιο ωραίο !

 

Να πω και γώ τώρα κάτι που θα πρέπει να προσπαθήσετε να το πάρετε στα σοβαρά;

Γενικώς προσθετική μαλλιών θα έκανα, γιατί όχι ; Αν όντως είναι ασφαλής και μόνιμη γιατι να σας πω την αλήθεια δεν θα άντεχα να περάσω στην ζωή μου ένα δευτερο σοκ τριχόπτωσης . :lol:

 

Απλώς , η προσθετική που θα επελεγα θα ήταν ανάλογη της περιστάσεως. Δηλαδή δεν θα έχωνα φουλ τρίχες σε όλο το κρανίο , θα διατηρούσα ας πουμε το στυλ ενος γοητευτικού ημι-καράφλα με τάση προς το ανεπαίσθητα καράφλας όσον αφορά το βρεγματικό και καθόλου στο κορυφαίο τμήμα ! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το αναφέρθηκε, παρατήρησε κανείς το σημάδι χαμόγελο του Μπασινά χτες στο ματς με την πορτογαλία? Αν είναι να φαίνεται έτσι, 1000 φορές ξύρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιμπτόντως έχει παρατηρήσει κανείς ποτέ συσχέτιση ανάμεσα σε αραιό μούσι και αραιό μαλλί; Και καλά πως δεν πέφτουν αλλά είναι "από την μάνα τους" έτσι; Όχι τίποτε άλλο, για να πεθάνει τελευταία η ελπίδα πως θα σταματήσει εκεί :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε DHI, γιατί να πας να σε σφάξουν για να βάλεις μαλλί αφού υπάρχει και άλλος τρόπος; Εκτός αν δεν έχω καταλάβει εγώ κάτι σωστά στην όλη ιστορία.

 

Παρεπιμπτόντως έχει παρατηρήσει κανείς ποτέ συσχέτιση ανάμεσα σε αραιό μούσι και αραιό μαλλί; Και καλά πως δεν πέφτουν αλλά είναι "από την μάνα τους" έτσι; Όχι τίποτε άλλο, για να πεθάνει τελευταία η ελπίδα πως θα σταματήσει εκεί :P

 

Όχι ιδιαίτερα :-)

 

Πάντως παίζει να σου μείνουν στάσιμα για αρκετά χρόνια σε ένα σημείο. Διυδροτεστοστερόνη φταίει για την τριχόπτωση τελευταία φορά που το κοίταξα, οπότε από τα επίπεδα αυτής εξαρτάται τι θα κάνουν τα μαλλιά.

 

Minoxidil και Finasteride οι μόνες ουσίες προς το παρόν που κάνουν κάτι για το θέμα. Η πρώτη σχετικά ελεύθερη παρενεργειών και η δεύτερη (με καλύτερα αποτελέσματα) με μερικά *πιθανά* δυσάρεστα αποτελέσματα σε ένα ποσοστό αντρών. Τι να κάνουμε φάρμακο για την υπερπλασία του προστάτη είναι ουσιαστικά αλλά στο 1/10 της δόσης.

 

Για νέο φάρμακο δεν έχω ακούσει και για να είμαι ειλικρινής αν είναι να καταφέρουν πλήρη επανάκτηση μαλλιών αλλά να μένεις ανίκανος τότε όχι ευχαριστώ. Αν το καταφέρουν χωρίς παρενέργειες, ή έστω πολύ light, τότε να τους δώσει κάποιος Nobel παρακαλώ! :-) (τοπικοί DHT blockers ίσως; ποιος ξέρει... μάλλον εμείς όσα χάσουμε δε θα τα πάρουμε πίσω αν έχει περάσει καιρός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Minoxidil και Finasteride οι μόνες ουσίες προς το παρόν που κάνουν κάτι για το θέμα. Η πρώτη σχετικά ελεύθερη παρενεργειών και η δεύτερη (με καλύτερα αποτελέσματα) με μερικά *πιθανά* δυσάρεστα αποτελέσματα σε ένα ποσοστό αντρών. (..)

 

Απο τα λιγα που ξέρω το Finasteride , είναι απο τα χειρότερα φάρμακα . Δεν νομίζω οτι είναι λογικό να θέλει κάποιος να μειώσει το dht του με άμεση συνέπεια στην λίμπιντο , και την δυναμή του ξέρω γω , απλά για να βγάλει περισσότερες τρίχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω την άδειά σου να το τυπώσω σε μπλουζάκι; :lol:

 

Ελεύθερα! Και άμα σε πετύχω πουθενά, θα έρθω να συστηθούμε!!! :-D:-D:-D

 

Α! Παίδες, κάπου το διάβασα αυτό, αλλά είναι η μόνη αλήθεια:

 

Ερ.: Ποιο είναι το μόνο πράγμα που σταματάει την τριχόπτωση;

Απ.: Το πάτωμα... (τι φάρμακα και αηδίες μου λέτε, πάτωμα λέμεεεεεεεεεεεεεεεε....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα λιγα που ξέρω το Finasteride , είναι απο τα χειρότερα φάρμακα . Δεν νομίζω οτι είναι λογικό να θέλει κάποιος να μειώσει το dht του με άμεση συνέπεια στην λίμπιντο , και την δυναμή του ξέρω γω , απλά για να βγάλει περισσότερες τρίχες.

 

Με βρίσκεις σύμφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα παιδιά δεν είναι η καράφλα.

Το πρόβλημα είναι πως με το που αρχίζεις να χάνεις τρίχες από εκεί που τις θες φυτρώνουν εκεί που δεν τις θες. Μύτη, ρουθούνια, αυτιά και τέτοια. Έχω ένα φίλο σαραντάρη που δεν ξέρει πια που τελειώνει το πρόσωπό του και που αρχίζει το στέρνο του. Εγώ δε κάθε μέρα με το τριμεράκι στα ρουθούνια είμαι. Κανα φάρμακο να χώσω στη μύτη δεν υπάρχει;

 

Pull_hair.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι πως με το που αρχίζεις να χάνεις τρίχες από εκεί που τις θες φυτρώνουν εκεί που δεν τις θες. Μύτη, ρουθούνια, αυτιά και τέτοια. Έχω ένα φίλο σαραντάρη που δεν ξέρει πια που τελειώνει το πρόσωπό του και που αρχίζει το στέρνο του.
Η λεγομενη- - - καταγωγή- - - των- - - ειδών! Δεν είναι ωραίο πραγμα να ξέρουμε ποιοι στα αλήθεια είμαστε; :-D

 

Κοιτα για την μύτη , μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάτι τοπικά , για δοκίμασε να σνιφάρεις listering ας πουμε και πες μας τα αποτελέσματα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ και γω ειμαι μελλοντικος καραφλας...τι μελλοντικος απο τα 16 τα ξυριζω.δεν χορτασα μαλλι στην καλυτερη ηλικια μου γιατι δεν ειχα...

τωρα στα 19 ειμαι εντελως αραιομαλλης και εχουν καραφλιασει εντελως οι κροταφοι.ποσο κανει ρε παιδια μια μεταμοσχευση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2265338#post2265338

<<Μέθοδος strip η FUT

Πλεονεκτήματα:

αφαίρεση μεγαλύτερου αριθμού τριχοθυλακίων ανά στάδιο,

καλίτερη επεξεργασία των τριχοθυλακίων λόγω μικροσκοπίου και άμεσης οπτικής επαφής και συνεπώς μικρότερο ποσοστό καταστροφής και απωλειών (5-10% σε έμπειρες ομάδες),

δυνατότητα κάλυψης μεγαλύτερων επιφανειών,

μικρότερη διάρκεια επέμβασης (π.χ. για 2χιλ. τριχοθυλάκια με 6χιλ. τρίχες - 5 ώρες επέμβαση),

μικρότερο κόστος (π.χ. για 2χιλ. τριχοθυλάκια με 6χιλ. τρίχες, περίπου 3000Ε ).

Μειονεκτήματα:

αφήνει μιά επιμήκη ανεπαίσθητη ουλή - σαν γρατζουνιά στο δέρμα - που καλύπτεται από τα μαλλιά που μένουν στη δότρια περιοχή. Αν κάποιος αποφασίσει να ξυρίσει το πίσω μέρος τότε βέβαια θα φαίνεται αυτή η γρατζουνιά. Σε ένα μικρό ποσοστό επεμβάσεων είτε λόγω κακής τεχνικής ή λόγω κάποιας μόλυνσης ή ακόμη και ευαισθησίας του δέρματος μπορεί να δημιουργηθεί μία πιό υπερτροφική ουλή. Και αυτή όμως μπορεί να διορθωθεί μετά από 6 μήνες.

η ιδέα της αφαίρεσης λωρίδας τρομάζει αρκετούς ανθρώπους και είναι αρνητικοί στη τεχνική αυτή.

 

Μεθοδος αφαίρεσης μεμονομένων τριχοθυλακίων ή Fue.

Πλεονεκτήματα:

είναι προτιμώτερη όταν πρόκειται για μικρές επιφάνειες π.χ μικροί κρόταφοι, retouse μπροστινής γραμμής, φρύδια.

δεν αφήνει την επιμήκη ουλή του strip, αλλά πολυάριθμες μικροσκοπικές ουλές σαν κεφάλι καρφίτσας που καλύπτονται και αυτές από τα μαλλιά.

 

Μειονεκτήματα:

δυνατότητα αφαίρεσης λιγότερων τριχοθυλακίων ανά στάδιο με μαχ τα 1000 τριχοθυλάκια,

μεγαλύτερη διάρκεια επέμβασης, για 1000 τριχοθυλάκια υπολογίζεται από 8 έως 10 ώρες,

μεγαλύτερο κόστος επέμβασης, με 5-6 Ε ανα τριχοθυλάκιο. Για 1000 τριχοθυλάκια περίπου 5000Ε.

Μεγαλύτερος αριθμός καταστροφής και απωλειών τριχοθυλακίων κατά την αφαίρεση, επειδή πρόκειται ουσιαστικά για "τυφλή μέθοδο". Σε μελέτες αναφέρονται απώλειες της τάξης του 35-40%. >>

http://www.iimm.gr/hair-transplant/greekp3.html

 

γενικα πριν τις παραπανω λυσεις δοκιμαζεις αμπουλες του στυλ labo crescina-100ε-http://www.crescina.com/start_gr.htm ή τις αλλες που διαφημιζουν στα περιοδικα δεν μ ρχετε το ονομα μπλε κουτι ειναι.αυτες αυξανουν την κυκλοφορια του αιματος εκει που θα ριξεις το υγρο.

κατι παρομοιο κανει κ το regain sprey.

κ τελος τα πιο δραστικα ειναι τα dht blockers π.χ. φιναστερίδης - (Propecia).

ΑΛΛΑ αυτο το φαρμακο ειναι στην ουσια το proscar που ειναι για καρκινο του προστατη κ σαν παρενεργεια ειχε αυξηση τριχοφυιας...

ολα τα παραπανω θα σταματησουν-καθυστερησουν τριχοπτωση κ ισως να επαναφερουν καποια νεκρα θυλακια(οποτε μονο αν εισαι στην αρχη της φαλακρας αξιζει ή αν θες να κρατησεις τα υπαρχον μαλλια π χεις).

 

απ οσο ξερω οι παραπανω λυσεις ειναι κοντα 100ε το μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...