Προς το περιεχόμενο

Στραβοπάτημα της Creative προκαλεί έντονες αντιδράσεις


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eίμαι πολύ περίεργος να δω τί μπορεί να κάνει η οργή του καταναλωτή.

Πιστεύω ότι τους αξίζει ένα γερό λουκέτο.

 

Είμαι κι εγώ ένας απ' τους πολλούς απογοητευμένους αγοράστες της Creative (με μια audigy1 και audigy2zs) που δεν πρόκειται ποτέ να τους ξαναδώσω δεκάρα.

 

Είχα βάλει τα vista και το μόνο που δεν μπορούσα να settαρω ήταν η audigy με τους άθλιους drivers που στην αρχή ήταν beta και μετά έγιναν official χωρίς καμία διαφορά.

Ούτε καν τα μπάσα δε μπορούσα να ρυθμίσω και ο ήχος ακουγονταν κατσαρολέ.

 

Ποτέ ξανα δεκάρα σ' αυτό το μαγαζάκι.

 

Τους drivers αυτού του παίχτη του Daniel πού μπορούμε να τους βρούμε ρε παιδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τραγική η Creative γενικα. Επιτρέπεται να έχει π.χ. μία web camera για xp και να μην βγαίνουν drivers για vista ? Οχι οτι θα βάλουμε τα svista αλλά παίζουν με την νοημοσύνη των πελατών. Υπάρχουν και άλλες εταιρίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κι εγώ πρόβλημα με μία Audigy SE μόλις έβαλα Vista.Ανακάλυψα τότε ότι η onboard κάρτα ήχου με εξυπηρετούσε μια χαρά αφού δε μπορούσα να χρησιμοποιήσω πλέον τις έξτρα δυνατότητες που προσέφερε το software της Creative.

 

Bye Bye Creative!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΤΑΙΕΙ Ο ΟΤΕ!!! :D

 

 

πραγματικά απίστευτη η συμπεριφορά τους! λες και θέλουν να το κλείσουν μια ώρα γρηγορότερα το μαγαζί. προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό τους αλλα ακρη δε βγάζω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι θέλουν να κατεβάσουν τους drivers του Daniel_K μπορούν πολύ απλά να βάλουν για αναζήτηση στο google "Daniel_K vista drivers" και αμέσως θα το βρουν το απαραίτητο .torrent αρχείο. Το κατεβάζω και θα κάνω τις πρέπουσες δοκιμές με την ταπεινή Audigy μου στα Vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καλά στου κουφού την πόρτα, πάρτην και φύγε...

η συμπεριφορά της Creative στο θέμα των drivers ήταν σχεδόν πάντα τα ίδια χάλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους drivers του Daniel_K που ρώτησαν διάφοροι, όντως μία αναζήτηση στο Google θα βρει πολύ πράγμα, γιατί πλέον υπάρχουν άφθονα mirrors με την έκταση που έχει πάρει το ζήτημα.

 

Επίσης και στο forum της Creative, τελευταία φορά που κοίταξα (χθες) υπήρχε ακόμα το link του Daniel_K στο filefront.

 

Μπορείτε επίσης να ρίξετε μια ματιά και εδώ, ένας πρόχειρος mirror:

 

Download Creative Audigy Drivers by Daniel_k

 

Το setup.exe των 2_15_0004EQ drivers είναι το http://www.wtf.is.it/f/SBAX_PCDVT_LB_2_15_0004EQ.exe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφτίλα. Αφού ξέρουν ότι οι drivers που βγάζουν είναι προβληματικοί. Ξέρουν ότι υπάρχουν ένα σωρό προβλήματα ασυμβατότητας.

Στα ξένα forum γίνεται χαμός. Καλά τους κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εχουν πλακα...ποτε ξανα.

Εχω μια Audigy2 και την εχω πεταξει γιατι μολις εβαλα τους updated drivers για XP μου κρασαρε το μηχανημα...πλεον ο περισσοτερος κοσμος παιζει με onboard..η realtek πρεπει να εχει βγαλει πολυ χρημα.

 

Ακριβως ενα απο τα ιδια και εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει άλλο σενάριο από το προφανές... Κάνε τα πρόβατα να νομίζουν ότι φταίνε τα vista και οδήγησε τα στο μαντρί (Να αγοράσουν καινούργιες κάρτες ήχου);

 

Το παραπάνω πάντως δεν είναι αποκλειστικότητα της creative. Είχα πετάξει scanner και tv card απο την μετάβαση win98 σε xp επειδή οι εταιρείες δεν έβγαλαν drivers ρίχνοντας το φταίξιμο στην Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την κίνηση μόνο ως επιχειρηματική αυτοκτονία μπορώ να την χαρακτηρίσω. Οι επόμενες γενιές οικονομολόγων φοιτητών θα συζητούν γι' αυτο είμαι σίγουρος.... Μπράβο μακάκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σωστό αυτό που λέγεται ότι το φαινόμενο έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν από άλλες εταιρίες (μόνο που τότε δεν είχε πάρει τόσο μεγάλη έκταση).

 

Η Creative όμως δεν βγήκε από την αρχή να βγει "Κύριοι, ατυχήσατε, οι παλιότερες κάρτες ήχου μας έχουν όντως πολλά προβλήματα ασυμβατότητας και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γι' αυτό".

 

Όχι. Οι "κύριοι" της Creative έλεγαν επί 2 χρόνια "Θα βγάλουμε νέους official drivers όπου να' ναι, γνωρίζουμε όλα σας τα προβλήματα και θα κάνουμε ό,τι μπορούμε να τα λύσουμε. Αλλά για διάφορους λόγους (και φταίει η Microsoft γι' αυτό) δεν μπορούμε να επαναφέρουμε στα Vista όλα τα features των καρτών. Παρ' ολ' αυτά τις πουλάμε σαν Vista Ready".

 

Η κοινότητα χρηστών που περίμενε την Creative να βγάλει drivers της προκοπής (κυρίως για τις Audigy, γιατί αυτές είχαν το μεγαλύτερο πρόβλημα) είχε απηυδήσει από καιρό και αυτό αποτυπωνόταν στο support forum της εν λόγω λαμογιο-εταιρίας.

 

Η αγανάκτηση είχε βαρέσει από καιρό κόκκινο, βγήκε όμως κάποια στιγμή ο Daniel Kawakami και κυκλοφόρησε τους custom drivers. Σημειωτέρον ότι δεν ήταν ο πρώτος που έβγαλε τέτοιους οδηγούς, απλώς ήταν ο πρώτος που το έκανε πολύ καλά. Τόσο από πλευράς διόρθωσης των διαφόρων bugs, "ξεκλειδώματος" των features που έλειπαν, εξάλειψης του φαινομένου των sound crackles & pops αλλά και εγκατάστασης (απλό setup.exe ή ακόμα και .iso).

 

Η τελευταία stable έκδοση βγήκε αρχές με μέσα Φλεβάρη αν θυμάμαι καλά (η 2_15_0004) και έγινε αμέσως εξαιρετικά δημοφιλής. Μέχρι τότε οι χρήστες της Creative (βλ. κορόιδα όλοι μας) είχαν άλλους drivers ο ένας, άλλους ο άλλος.

 

Επιτέλους βγήκαν όλα στη φόρα. Το κύριο thread στο forum της Creative έχει φτάσει ήδη τις 240 σελίδες, πρακτικά όμως έχουν ανοίξει κάτω από αυτό κι άλλα 20+ παρεμφερή νήματα που τραβάνε πολύ κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...