Προς το περιεχόμενο

Επέκταση ζωής εώς το 2010 για τα Windows Xp


perryleros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την δυσαρέσκια του κόσμου για την απόφαση της να αποσύρει από την αγορά τα Windows XP στο τέλος του χρόνου, η Microsoft πήρε την απόφαση να επεκτείνει τον χρόνο ζωής του λειτουργικού για ακόμα 2 χρόνια μέχρι το 2010. Η απόφαση αυτή, αφορά κυρίως την Home έκδοση ενώ δεν έχει γίνει γνωστό το τι θα γίνει με τις υπόλοιπες εκδόσεις.

 

Η εταιρία υποστήριξε πως οδηγήθηκε στην απόφαση αυτή λόγο της αύξησης της ζήτησης για του λειτουργικού για συστηματα χαμηλού κόστους όπως το Asus Eee PC. Τα μηχανήματα χαμηλού κόστους διαθέτουν λίγη Ram και έτσι είναι εξαιρετικά δύσκολο να λειτουργήσουν με Vista. Φαίνεται πως μετά το SP3 που αναμένεται σε λίγους μήνες τα XP θα είναι ένας πραγματικά δυνατός παίκτης στην αγορά των λειτουργικών συστημάτων.

 

Source.png Πηγή: Zerodaysoldier

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλλον δεν καταλάβατε καλά:

 

PressPass: Will Microsoft extend sales of other editions of Windows XP?

 

Dix: No, there is no plan to extend sales of other editions of Windows XP beyond June 30, 2008. We are very proud of the progress that we have made with Windows Vista over the last sixteen months. Since its launch, Windows Vista has become the fastest-selling operating system in Microsoft history, and more than 100 million Windows Vista licenses have been sold worldwide.

 

Last fall, our OEM partners asked us to extend sales of Windows XP to give their customers more time to transition to Windows Vista while we worked with other software vendors to expand application compatibility. Today, more than 2,500 applications have received the Windows Vista logo (a ten-fold increase since launch) and more than 78,000 devices and components are supported by drivers either in-box or on Windows Update. On NPDʼs list of the top 100 consumer applications selling at retail, 98 are now compatible—and the latest versions of the top free downloads (Adobe Reader, Shockwave and iTunes) are all compatible.

 

Given this landscape and after consulting with our partners, apart from todayʼs announced extension of Windows XP Home for ULCPCs, we are maintaining the timelines we announced in September.

 

I should also note that there will also be no impact on our technical support plans—mainstream technical support will continue to be available until April 2009 and extended support will continue until April 2014.

 

Πηγή: http://www.microsoft.com/presspass/features/2008/apr08/04-03xpeos.mspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι απο την Microsoft πρέπει να είναι πολυ βλάκες.. Είμαι σίγουρος πως στις πωλήσεις των Vista είναι μέσα και οι φορητοί υπολογιστές (π.χ. TOSHIBA) στους οποίους θες δεν θές την πατάτα sVista την πέρνεις αναγκαστηκά... Vista = Millenium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πιστευω οτι τα vista δεν ειναι τοσο χαλια. Απλα αν ηθελαν ο κοσμος να τα μαθει θα επρεπε να σταματαγαν τα xp.

Ολα τα προβληματα (οσα αντιμετωπιζε ο καθενας μας, εγω ελαχιστα) λυθηκαν με το sp1.

 

Αν θυμαμαι καλα το ιδιο ειχε γινει οταν βγηκαν τα xp. Το ιδιο θα γινει και με τα επομενα windows seven ή οπως τα λενε.

 

Ο λογος που δεν τα προτιμουσα μεχρι πριν λιγο καιρο ηταν κυριως οτι δεν εβρισκα προγραμματα για τα vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα προβληματα (οσα αντιμετωπιζε ο καθενας μας, εγω ελαχιστα) λυθηκαν με το sp1.

 

Δηλαδή σταμάτησαν μετά το SP1 να σε ρωτάνε 3 4 φορές αν είσαι σίγουρος οτι θες να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμα και μπορείς με 1 click να φτάσεις στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου ? Αν ναι τότε θα ξαναπροσπαθήσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σταμάτησαν μετά το SP1 να σε ρωτάνε 3 4 φορές αν είσαι σίγουρος οτι θες να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμα και μπορείς με 1 click να φτάσεις στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου ? Αν ναι τότε θα ξαναπροσπαθήσω..

 

το οτι μπορεις να απενεργοποιησεις τον user agent control δεν το εχεις ακουσει, αν και με τοσα που εχουν δει τα ματια μου πρεπει να εχει σωσει πολυ κοσμο καθως υπαρχει κοσμος που παταει απο μονος του το ΟΚ για να εγκαταστησει το spyware στο pc του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα περισσότερα από όσα λες, πάντα όταν βγάζει η MS

ένα καινούργιο λειτουργικό γίνεται χαμός στο Διαδίκτυο για το πόσο χάλια είναι.

Αλλά τόσος κόσμος, φανατικοί υποστηρικτές της MS - μη Linuxάδες να καταφέρονται

εναντίον των Vista, από μόνο του αυτό κάτι λέει για το προϊόν.

Δεν γνωρίζω πολλούς που να είχαν αγοράσει φορητό με XP

και να έβαλαν τα 98άρια ή τα Millenium, ενώ τώρα...

Και μόνο το γεγονός πως τα XP είναι το μακροβιότερο λειτουργικό της MS,

ενώ σε άλλο thread βλέπω πως ο αντικαταστάτης των Vista είναι ήδη στη γωνία

σημαίνει πως και η Microsoft έχει πάρει το μήνυμα.

 

Deja vu? (Από Wikipedia)

Compared with other releases of Windows, Windows Me had a short shelf-life of just over a year;

it was soon replaced by the NT-based Windows XP, which was launched on October 25, 2001.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_XP

http://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Windows_XP

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Vista

http://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Windows_Vista

 

 

 

εγω πιστευω οτι τα vista δεν ειναι τοσο χαλια. Απλα αν ηθελαν ο κοσμος να τα μαθει θα επρεπε να σταματαγαν τα xp.

Ολα τα προβληματα (οσα αντιμετωπιζε ο καθενας μας, εγω ελαχιστα) λυθηκαν με το sp1.

 

Αν θυμαμαι καλα το ιδιο ειχε γινει οταν βγηκαν τα xp. Το ιδιο θα γινει και με τα επομενα windows seven ή οπως τα λενε.

 

Ο λογος που δεν τα προτιμουσα μεχρι πριν λιγο καιρο ηταν κυριως οτι δεν εβρισκα προγραμματα για τα vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα vista ειναι πλεον αψογα,και η καραμελα που πιπιλανε οι υμνηστεs των ΧΡ,πρεπει να σταματησει.

ενταξει υπηρξαν προβληματα,αλλα μετα το aservice pack1 ειναι το σταθεροτερο λειτουργικο που εχει βγαλει η MS μεχρι σημερα.

ασε που οι περισσοτεροι που υποστηριζουν τα ΧΡ δεν εχουν δοκιμασει καν τα vista η εχουν δοκιμασει "πειρατικεs" κοπιεs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε παιδιά αυτό που είπε και ο φίλος πιο πάνω. Μπορώ με ένα κλικ να φτάσω στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου με τα Vista;; Αντί να τα κάνουν πιο έυχρηστα τα έκαναν απίστευτα δύσχρηστα.

 

και δεν είναι ούτε θέμα μίσους ούτε τίποτα. Απλά δεν είναι εύχρηστα! Τι να τις κάνω τις διαφάνειες και τις άλλες γραφικές βλακείες. Πείτε μου κάτι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ που προσφέρουν τα Vista που δεν έχουν τα XP και που να δικαιολογεί τις απαιτήσεις των Vista σε ισχύ και μνήμη... Όχι πείτε μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σταμάτησαν μετά το SP1 να σε ρωτάνε 3 4 φορές αν είσαι σίγουρος οτι θες να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμα και μπορείς με 1 click να φτάσεις στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου ? Αν ναι τότε θα ξαναπροσπαθήσω..

Δεν ειναι και τοσο δυσκολo να απενεργοποιήσεις το UAC...

edit: sorry δεν ειδα το post του disqualified

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε παιδιά αυτό που είπε και ο φίλος πιο πάνω. Μπορώ με ένα κλικ να φτάσω στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου με τα Vista;; Αντί να τα κάνουν πιο έυχρηστα τα έκαναν απίστευτα δύσχρηστα.

 

και δεν είναι ούτε θέμα μίσους ούτε τίποτα. Απλά δεν είναι εύχρηστα! Τι να τις κάνω τις διαφάνειες και τις άλλες γραφικές βλακείες. Πείτε μου κάτι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ που προσφέρουν τα Vista που δεν έχουν τα XP και που να δικαιολογεί τις απαιτήσεις των Vista σε ισχύ και μνήμη... Όχι πείτε μου...

 

 

Οπως τα λέει και ο παραπάνω.Δεν είναι θέμα μίσους απλά είναι δυσχρηστά(προσπαθώ και τα δουλέυω από την beta)Φανταστείτε για έναν που δεν ασχολείται πολύ με τους υπολογιστές και έχει συνηθίσει άλλο λειτουργικό..Πρέπει να είναι γολγοθάς:shock:.Προσωπική μου γνώμη πιστεύω πως τα vista είναι τα πιο καγκουροποιημένα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Vista χάσανε το στοίχημα παίδες, για αυτό και η MS διατηρεί τα XP και πάει για Windows 7.

 

Τα Vista σίγουρα βελτιώθηκαν με το SP1 τεχνικά, αλλά η κακία τους φήμη δύσκολα διορθώνεται οπότε XP και Windows 7 για όσους δεν τα επιθυμούν.

 

Ας μην ξεχνάμε και την εσωτερική αλληλογραφία των στελεχών της MS.. ή τα σχόλια του Gates.. ή την ανακοίνωση για νέα Windows από του χρόνου.. γενικά τα Vista ήταν μια γρουσούζικη έκδοση για την Microsoft -το έχουν πάρει χαμπάρι (ηλίθιοι δεν είναι..) και έτσι σπεύδουν προς αντικατάσταση τους με κάτι που τουλάχιστον.. δεν θα λέγεται Vista (έστω και σε ψυχολογική επίπεδο μετρά).

 

Υ.Γ.

Τα Με. ήταν ένα μεσοβέζικο προϊόν από την αρχή -- ήταν η τελευταία έκδοση των Windows '9x, τα Vista αρχικά δεν προοριζόντουσαν για κάτι ανάλογο, απλά η πορεία τους ήταν .. απογοητευτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...