Προς το περιεχόμενο

Επέκταση ζωής εώς το 2010 για τα Windows Xp


perryleros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το λειτουργικο συστημα windows vista στον φορητο υπολογιστη toshiba που εχω ειναι μια χαρα.Drivers υπαρχουν, οποιο προγραμμα δουλευα με xp υπαρχει και σε vista .Τωρα οσο αναφορα στο dekstop συστημα οταν ειχα βαλει vista υπαρχουν οντως τραγικα προβληματα πχ σε τυχαιες στιγμες εσβηνε ο υπολογιστης , εκανε επανεκινηση ο internet explorer και γενικοτερα ηταν ποιο αργο λειτουργικο απο xp. Δεν υπαρχει περιπτωση να βαλω xp στον φορητο οπως επισης δεν υπαρχει θεμα στο να βαλω vista στον σταθερο υπολογιστη μεχρι τουλαχιστον να βγουν σωστοι drivers. Το uac ειναι σημαντικη προσθηκη ασφαλειας ανεξαρτητα αν σου βγαζει μυνηματα για εγκατασταση προγραμματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σταμάτησαν μετά το SP1 να σε ρωτάνε 3 4 φορές αν είσαι σίγουρος οτι θες να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμα και μπορείς με 1 click να φτάσεις στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου ? Αν ναι τότε θα ξαναπροσπαθήσω..

 

όταν τα λίνουξ (και μάλιστα το αγαπήτο σε πολλούς ubuntu) τα ρώταγε αυτά όοοολοι τα λάτρεψαν και το έλεγαν secure

όταν το έβαλε η MS στα win δεν τους άρεσε

αποφασίστε τι θέλετε! άσε που βγαίνει με 5 click

καλύτερα να υπάρχει εκεί, δέχομαι λιγότερα τηλέφωνα για το πως να διορθώσουν κάτι που χάλασαν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
τα vista ειναι πλεον αψογα,και η καραμελα που πιπιλανε οι υμνηστεs των ΧΡ,πρεπει να σταματησει.

 

δλδ θα βγάζω σε benchmarks καλύτερα (ή έστω ίδια) αποτελέσματα από ότι στα XP? (yes e-penis>all) :o :P

 

Εδώ θα είμαστε και του χρόνου και θα το δείτε:

"Πωπω τι πα(^2)ρια αυτά τα Windows 7, τα Vista πολύ καλύτερα ήταν!!!1111τυρόγαλα"

Κάθε φορά η ίδια ιστορία...

 

αν το καταφέρουν αυτό πρέπει να είναι τρομερά ταλέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν τα λίνουξ (και μάλιστα το αγαπήτο σε πολλούς ubuntu) τα ρώταγε αυτά όοοολοι τα λάτρεψαν και το έλεγαν secure

όταν το έβαλε η MS στα win δεν τους άρεσε

αποφασίστε τι θέλετε!

 

σε καμμία περίπτωση η αντίστοιχη λειτουργία στο ubuntu δεν είναι τόσο εκνευριστική όσο στα vista.Εδώ που τα λέμε στο ubuntu δεν είναι καθόλου εκνευριστίκή απλά εγγυάται την ασφάλεια.Στα vista μόνο που δε σε ρωτάνε αν όντως θες να ανοίξεις τον internet explorer!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Vista είναι δύσχρηστα, και το λενε ολοι οι παλιοί τουλάχιστον (cannot teach an old dog new tricks)

Τι να πρωτοπω,

α)πως κανεις shortcut στο desktop μια dialup?

β) πως πανε στα properties μιας κάρτας δικτύου?? (με 10-15 κλικ και 5 μπρος πισω). αλήθεια πως στον κορακα βλέπεις αν ένα interface είναι down όταν έχεις πάνω από 1 και το 2ο δουλευει ενώ το πρώτο έπεσε?? Μηπως εδώ ΔΕΝ υπάρχει τρόπος να δεις ανεξάρτητα τα NICs σου.

γ) οι βλ..κες αφαίρεσαν το up πλήκτρο!!! Και Μην ακούω επιπολεώτητες ότι είναι το ίδιο με το να κάνεις κλικ στο πισω σκέλος της θέση για΄τι αυτο ΔΕΝ εμφανίζεται ή είναι δυνατό πάντα (πχ όταν κάνεις save link as και σου δείχνει το τελευταίο folder). Αναγκάστηκα να μάθω το alt - up (shortcut του up).

δ) Αμ το search (folders κτλ) είναι καλύτερο δηλαδή... Κάνει search σε έναν ολόκληρο δίσκο χωρίς να σε ρωτάει (πριν πατήσεις enter) έτσι για να γονατίζει το μηχάνημα!!!

ε) ο δίσκος γιατί γρατσουνάει συνέχεια χωρίς να κάνω τίποτα με ρώτησε αν θέλω να τρώω την μπαταρία του λαπτοτ??? Με ρώτησε αν θέλω Indexing ολη την ώρα, να θέλω snapshots 1000 μέρες πριν που για να σταμτησω να γίνεται πρέπει να χωθώ βαθια σε registry και cmd??

ε) Και άλλα ου έστιν αριθμός να γράψω για το ποσο ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ είναι απο interface τα sVista

 

Και αμα θέλαν να κάνουν κάτι νέο και καλό γιατί δεν αρχίζαν από το να βάλουν επιτέλους ενα NEW Folder button στον κ..explorer τους. αν ειναι ολα όσα ήξερα να τα ξεχάσω ή να κάνω google για να τα βρώ ή να το γεμίσω με 3rd party progs και addons για μια πρόοδο που δεν με πείθουν τι να πώ..

 

Υ.Γ. Δεν λέω ότι σε κάποια δεν βελτιώθηκαν, πχ στο rename με extension δεν το διαλέγει τώρα πιο δύσκολο το καταλάθος rename του extension (.doc κτλ). To copy paste αρχειου βάζει το copy στο τέλος και έτσι shortάρει το ίδιο κτλ. Επίσεις το UAC είναι καλό για την μάνα μου και την αδελφή μου (όχι για μένα πιστευω). Αν θέλουν ασφάλεια ας απενεργοποιήσουν το autorun(.inf) πρώτα στα flashdisks εξ ορισμού ή ας μου το κάνουν ευκολο να το κάνω εγώ (εννοώ και στο διπλό κλικ να ΜΗΝ τρέχει όχι μόνο κατά την είσοδο) και άλλα και άλλα βαριέμε να γράφω.

 

Μπορούσε καλύτερα η M$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι και τοσο δυσκολo να απενεργοποιήσεις το UAC...

edit: sorry δεν ειδα το post του disqualified

 

Ok δεν το ήξερα οτι υπάρχει αυτή η δυνατότητα, αλλά δεν είναι και κάτι προφανές. Ποτέ δεν σε ρωτάει κάπου κατα την εγκατάσταση ή μετά αν θέλεις να παίζει κλικι κλικι με το mouse σου όλη την ώρα. Πχ στα windows ΧP αν έμπενες κατα λάθος σε mode για αναπήρους σε ειδοποιούσε (χωρίς παρεξήγηση εδώ αλλά έτσι αισθάνομαι με τα vista).

Απο την άλλη δεν τρέχουν τα άτιμα σε φτηνά laptop με τίποτα. Ο δίσκος δουλεύει ασταμάτητα τρώγοντας την μπαταρία και το interface σου δίνει την αίσθηση οτι όλα πάνε σε slow motion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσες απαντήσεις σε αυτό το νήμα, αλλά μόνο ο keysmith δικαιολόγησε την άποψή του για τα Vista.

 

 

ε) ο δίσκος γιατί γρατσουνάει συνέχεια χωρίς να κάνω τίποτα με ρώτησε αν θέλω να τρώω την μπαταρία του λαπτοτ??? Με ρώτησε αν θέλω Indexing ολη την ώρα, να θέλω snapshots 1000 μέρες πριν που για να σταμτησω να γίνεται πρέπει να χωθώ βαθια σε registry και cmd??

 

 

Ας μου εξηγήσει κάποιος τί ακριβώς είναι αυτό το indexing που δημιουργεί το εκνευριστικό διαρκές γρατσούνισμα (ανά λίγα δευτερόλεπτα γρατσα γρουτσου) και ακόμα περισσότερο πώς μπορώ να το σταματήσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια φορα ,αν ήθελες να βάλεισ τα ΧΡ σε ένα παλιο μηχάνημα π.χ P3 στα 1000 με 256 ram,με λίγη καλή θέληση το χρησιμοποιούσες άνετα για office και internet.Ta vista ακόμα και με 1 GB ram σέρνονται!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε που οι περισσοτεροι που υποστηριζουν τα ΧΡ δεν εχουν δοκιμασει καν τα vista η εχουν δοκιμασει "πειρατικεs" κοπιεs.

 

Ναι έχεις δίκιο. Εγω που τα βαλα στο desktop και μετά καπάκι το sp1 δε μου βλέπαν την κάρτα ήχου.Οπότε τι λες να πάρω καινούργια κάρτα ή να μέινω με τα xp?

 

Εδώ sql server ήθελε ένα παιδι με vista να βάλει και έπρεπε να κατεβάσουμε service pack.

 

Πλάκα πλάκα ναι για να βρεις κατι κάνεις 10 ώρες. Παλιά με δεξί κλικ properties έπαιζες με την ανάλυση τσακ μπαμ ειδικά για μένα που συνδέω το pc (dekstop είτε laptop) στην hdtv.

 

Ta vista ακόμα και με 1 GB ram σέρνονται!!!!

 

Να πάρεις καινούργια μνήμη θα σου πουν τα msbots. Επειδή ρε παληκαρια γουστάρετε να ξοδεύετε λεφτά άσκοπα(αφού η ίδια δουλειά γίνεται και με λιγότερη κατανάλωση μνήμης στα xp) πρέπει εμείς να ταυτιστούμε μαζί σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ενα πραγμα ξερω, εχω μια τροποποιημενη εκδοση των XP, που ειναι Πανεμορφο το περιβαλλον, με τη γνωστη ,απο τα vista side bar οπου εχω ρολοι, μετρητες cpu και μνημη, καιρο ,κλπ, ολα πανεμορφα, 10 κλασεις ποιο ομορφα απο τα vista, μαυρο περιβαλον, μαυρη μπαρα, γιαλιστερη, και οχι αυτη η π@π@ρια που εχουν τα XP τα κλασικα, επισης εχω και πανω πανω στην οθονη την μπαρα rocket dock που ειναι freeware, κατι παρομοιο με αυτη που εχουν οι aple στο δικο της λειτουργικο, (Παρεπιπτοντως προτινω σε οσους εχουν XP να την κατεβασουν και να την εγκαταστησουν στον υπολογιστη τους. Θα απορουν πως δουλευαν τοσα χρονια χωρις αυτη, και θα διαπιστωσουν ποσο πανεμορφη και πρακτικη ειναι). Δυστυχως για να εγκαταστησει κανεις και την sidebar δεν ειναι τοσο ευκολο, οπως επισης για να κανεις τα XP να εχουν τετοιο περιβαλον ,πρεπει να κατεβασεις windowblinds και πολλα αλλα. Ο ευκολος τροπος ειναι να κατεβασει κανεις αυτη την τροποποιημενη windows XP black edition.Το μονο που λειπει ειναι το sp3 και το νεο directx που εχουν βγαλει μονο για τα vista για την ωρα, καθως και υποστηριξη για 4giga μνημη. Αν ειχε κανει αυτο η microsoft ,που ειναι και πολυ ποιο απλο απο το να φτιαξεις ενα λειτουργικο απο την αρχη, ειναι βεβαιο οτι θα το ειχε εγκαταστησει το 100%, ουτε καν το 99%. Οσο για τα sVista, εχουν μιλησει αναλυτικα πολοι αλλοι.. Δεν αμφιβαλω οτι σε νεο, συνχρονο pc μπορει να δουλευουν (σχεδον) τελεια, και οτι σιγουρα και εχουν βελτιωθει, και θα βελτιωθουν και αλλο, αλλα δεν μπορω με τιποτα να χωνεψω: 1. το interface τους που εντελως αντικειμενικα, και οχι απλως επειδη δεν το εχουμε συνηθησει ακομα, ειναι πολυ δυσχρυστο. Αμα κατσουμε και το ρυθμισουμε στα μετρα μας, και βαλουμε και κανα 2 ρυθμησεις registry και μερικα patch βελτιωνεται κατα πολυ βεβαια, αλλα αμα ειναι να αγοραζουμε ενα νεο λειτουργικο για να το τροποποιουμε ωστε να δουλευει, περιπου οπως το παλαιο, δεν μου φαινεται και πολυ σοβαρο..

Και 2. Τρεχουν πολυ ποιο αργα απο τα Xp. To λειτουργικο δεν ειναι αυτοσκοπος, αλλα ενα συστημα για να τρεχεις τα προγραμματα σου. Αμα για να παιξεις μια πασιεντζα, σου τρωει το λειτουργικο ενα καρο πορους τι να πω.. Σαν να λεμε οτι αγοραζουμε μια κουζινα ,που για να αναψεις το μικρο ματι , να ψησεις ενα καφε, υπερθερμενεται ολη η κουζινα, δουλευουν ολοι οι ανεμιστηρες, κανει θορυβο, τρωει 10 kw, και ταυτοχρονως για να ψησεις τον καφε θες και μιση ωρα, οταν με την παλαια κουζινα ,χωρις κανενα προβλημα τον εψηνες σε 5 λεπτα..

Και για οποιον καταλαβαινει, και μονο το γεγονος οτι το επομενο λειτουργικο, προβαλεται με βασικο συν, το μικρο του ογκο, την ταχυτητα του, οτι δηλαδη ΔΕΝ ειναι τα vista, σημαινει οτι και η microsoft καταλαβε το λαθος της, γι αυτο σχεδιαζει ενα λειτουργικο εντελως αντιθετο απο τα vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Vista είναι δύσχρηστα, και το λενε ολοι οι παλιοί τουλάχιστον (cannot teach an old dog new tricks)

Τι να πρωτοπω,

α)πως κανεις shortcut στο desktop μια dialup?

 

γ) οι βλ..κες αφαίρεσαν το up πλήκτρο!!! Και Μην ακούω επιπολεώτητες ότι είναι το ίδιο με το να κάνεις κλικ στο πισω σκέλος της θέση για΄τι αυτο ΔΕΝ εμφανίζεται ή είναι δυνατό πάντα (πχ όταν κάνεις save link as και σου δείχνει το τελευταίο folder). Αναγκάστηκα να μάθω το alt - up (shortcut του up).

 

ε) ο δίσκος γιατί γρατσουνάει συνέχεια χωρίς να κάνω τίποτα με ρώτησε αν θέλω να τρώω την μπαταρία του λαπτοτ??? Με ρώτησε αν θέλω Indexing ολη την ώρα, να θέλω snapshots 1000 μέρες πριν που για να σταμτησω να γίνεται πρέπει να χωθώ βαθια σε registry και cmd?

 

 

Mονο με αυτα τα 3 δεν προκειται να βαλω ποτε τα windows vista ουτε καν να τα δοκιμασω

 

 

Να πω κατι ομως σε αυτους που λενε οτι αργοτερα θα λεμε οτι τα windows vista ηταν καλυτερα απο τα 7 που θα βγουν.Η διαφορα ειναι οτι τα xp ειχαν security problems στν αρχη τα οποια επιλυθηκαν στην συνεχεια επομενως εγιναν το καλυτερο λειτουργικο κ πιο ευχρηστο που εχει βγαλει η ΜΣ. Δεν εχω δοκιμασει τα vista αλλα οταν βλεπω αυτα που εκανα quote πιο πανω οταν δεν μπορεις να πατησεις τ file και πρεπει να πατησεις δεξι κλικ πανω στην μπαρα για να δεις την μπαρα εργασιας με τα file view ktl ktl οταν υπαρχουν καποιοι που δεν εχουν δοκιμασει καν τα vista και δεν προκειται να τα βαλουν δεν πιστευω οτι θα υπαρξει καποιος που θα πει οτι ηταν καλυτερα τα vista. Θα πει ηταν καλυτερα τα xp....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 2. Τρεχουν πολυ ποιο αργα απο τα Xp. To λειτουργικο δεν ειναι αυτοσκοπος, αλλα ενα συστημα για να τρεχεις τα προγραμματα σου. Αμα για να παιξεις μια πασιεντζα, σου τρωει το λειτουργικο ενα καρο πορους τι να πω.. Σαν να λεμε οτι αγοραζουμε μια κουζινα ,που για να αναψεις το μικρο ματι , να ψησεις ενα καφε, υπερθερμενεται ολη η κουζινα, δουλευουν ολοι οι ανεμιστηρες, κανει θορυβο, τρωει 10 kw, και ταυτοχρονως για να ψησεις τον καφε θες και μιση ωρα, οταν με την παλαια κουζινα ,χωρις κανενα προβλημα τον εψηνες σε 5 λεπτα..

Και για οποιον καταλαβαινει, και μονο το γεγονος οτι το επομενο λειτουργικο, προβαλεται με βασικο συν, το μικρο του ογκο, την ταχυτητα του, οτι δηλαδη ΔΕΝ ειναι τα vista, σημαινει οτι και η microsoft καταλαβε το λαθος της, γι αυτο σχεδιαζει ενα λειτουργικο εντελως αντιθετο απο τα vista.

Συμφωνώ φίλε.. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...