Προς το περιεχόμενο

Επέκταση ζωής εώς το 2010 για τα Windows Xp


perryleros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι ρε παιδιά αυτό που είπε και ο φίλος πιο πάνω. Μπορώ με ένα κλικ να φτάσω στις ιδιότητες της κάρτας δικτύου με τα Vista;; Αντί να τα κάνουν πιο έυχρηστα τα έκαναν απίστευτα δύσχρηστα. .

 

Καλά είναι παράδειγμα αυτό; Υπάρχει λειτουργικό που να φτάνεις με ένα κλικ στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου με ένα κλικ;; Όπου κάνεις μονό κλικ θα ανοίγει τις ιδιότητες της κάρτας δικτύου; Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι ΑΥΤΟ θα ήταν το δύσχρηστο;

 

Και στην τελική

 

5422befb.jpg

 

Ναι φτάνεις με ένα κλικ αν θες./

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πείτε μου κάτι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ που προσφέρουν τα Vista που δεν έχουν τα XP και που να δικαιολογεί τις απαιτήσεις των Vista σε ισχύ και μνήμη... Όχι πείτε μου...

 

DirectX 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

άσε που όλα τα παιχνίδια μέχρι στιγμής παίζονται κυρίως σε dx9.0c...κανένα δεν είναι PURE DX10...(ούτε καν το Crysis)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για το DX10 θα πρέπει να αλλάξω λειτουργικό και κάρτα γραφικών; Για 1-2 παιχνίδια; Είναι λογική αυτή;

 

Η λογική χάνεται χωρίς την ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια φορα ,αν ήθελες να βάλεισ τα ΧΡ σε ένα παλιο μηχάνημα π.χ P3 στα 1000 με 256 ram,με λίγη καλή θέληση το χρησιμοποιούσες άνετα για office και internet.Ta vista ακόμα και με 1 GB ram σέρνονται!!!!

 

Επειδη αναφερεσαι σε σπασμενα προφανως....δοκιμασε τα vista lite.... τρεχουν και με 256 ram....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρεις καινούργια μνήμη θα σου πουν τα msbots. Επειδή ρε παληκαρια γουστάρετε να ξοδεύετε λεφτά άσκοπα(αφού η ίδια δουλειά γίνεται και με λιγότερη κατανάλωση μνήμης στα xp) πρέπει εμείς να ταυτιστούμε μαζί σας?

 

 

Ναι αλλα πας και παιρνεις το μηχανημα των 2000 ευρω για να παιξεις crysis....τα 15 ευρω παραπανω σε πειραξαν :devil: .. Αυτο λεγεται υποκτρισια

 

Και στο κατω κατω....για να βαλεις vista θες μνημη ...οπως και καποτε για να πας σε xp δεν εφταναν τα 256 που ελεγε η MS και ολοι αγοαραζατε αλλα 256.... Δεν ειναι λογικη αυτη.... Δεν ειμαι υπερμαχος σε καμμια περιπτωση της αγορας συνεχως νεων μηχανηματων....αλλα προς Θεου δεν ειναι και τοσο βαρια....και με 1gb τα τρεχεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα είμαστε και του χρόνου και θα το δείτε:

"Πωπω τι πα(^2)ρια αυτά τα Windows 7, τα Vista πολύ καλύτερα ήταν!!!1111τυρόγαλα"

Κάθε φορά η ίδια ιστορία...

 

Δε γνωρίζω την ηλικία σου φίλε μου αλλά να ξέρεις ένα πράγμα, κάποια πράγματα μόνο με τη νέα γεννιά περνάνε, η οποία δεν έχει εμπειρίες του παρελθόντος....και κατάλοιπα αν θες. Δεν είναι απαραίτητα κακό αλλά προσωπικά ως χρήστης έχω περάσει από ΟΛΑ τα λειτουργικά. Κανένα δε με εκνεύρισε. Μόνο το vista. Και ειδικά με εκνεύερισε το πόσο δύσχρηστο είναι για νέους χρήστες, ενώ θα περίμενε κανείς να είναι δύσχρηστο για τους παλιούς. Πιο ασφαλές είναι αλλά δε δικαιολογεί το κόστος του. Γιαυτό μόνο όσοι αγόρασαν υπολογιστή, ή το έχουν σπασμένο το έβαλα το vista.

Παλιά κάθε μήνα αλλάζαμε σκληρό, ήταν εποχές όπου η εξέλιξη του υπολογιστή έτρεχε με χίλια. Σήμερα το μόνο που αναναιώνεται είναι η κάρτα γραφικών, άντε και η cpu. Π

αλιά, κάθε εξάμηνο άλλαζες όλον τον υπολογιστή και είχες μηχάνιμα ,που σήμερα θες 5 χρόνια για να καταλάβεις "τέτοιο βήμα" εξέλιξης. Κάθε νέο λειτουργικό το βάζαμε χαπάκι. Και ασχολούμαστε μαζί του γιατί και ο κόσμος της πληροφορικής ήταν πολύ ενδιαφέρον. Πράγματα που σήμερα φαίνονται αστεία, όπως αντιγραφή από cd σε cd, παλιά έβαζες τη δισκέτα΄και ήταν ιεροτελεστία.

Όπως καταλαβαίνεις, μια τέτοια γεννιά δεν μπορείς να την πλανέψεις με όμορφα παράθυρα. Από το vista λείπει το κάτι που θα σε σπρώξει να το βάλεις. Ακόμα και το Με εγώ προσωπικά το έβαλα και το προτίμησα από το 98. Και ας έκανα format κάθε μήνα. Διότι ήταν το ίδιο λειτουργικό με το 98 και πιο όμορφο.

Επίσης με την έλευση του Με /windows 2000 άλλαξε εποχή πυρήνα και όλος ο κόσμος ήταν έτοιμος για προβλήματα και ασυμβατότητες και επιθυμούσε την αλλαγή. Πηγαίναμε βήμα βήμα με τη microsoft, παρέα στην εξέλιξη και στα προβλήματα. Ο κόσμος είχε ανοχή ΄.

 

Το ίδιο και με το xp το οποίο μπορώ να πω ότι είναι επιτέλους η γη της επαγγελίας, με το sp2 βέβαια. Επιτέλους έγινε ένα σταθερό λειτουργικό από τη microsoft. Για πρώτη φορά στη ζωή μου δε δικαιολογώ αλλαγή λειτουργικού. Ίσως επειδή οι σκληροί δίσκοι,επεξεργαστές, δίαυλοι επικοινωνίας, κάρτες ήχου έχουν γίνει τόσο ισχυροί που δε σε προτρέπουν σε αλλαγή λειτουργικού για να τα εκμεταλευτείς. Πάντως αν μου επιτρέπεται η ιδιότητα του παλιού, οσμήζομαι αλλαγές στον αέρα. Έγω τη γνώμη ότι η apple θα ανέβει αρκετά και θα πάρει μεγάλο μερίδιο αγοράς. Όσο για το linux, μένει μόνο ένα βήμα για την παγκόσμια κυριαρχία, τα games....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε με καλυψες 100%

Και εγω τα εχω δουλεψει τα Vista αλλα δε μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα. Βεβαια, 90% ερχονται μαζι με το Norton Security, προγραμμα αρκετο για να γονατισει και το πιο high tech pc, αλλα ελαχιστοι το βγαζουν για ενα πιο νορμαλ και λιγοτερο απαιτητικο Antivirus. Επισης το ΑΕΡΟ, ωραιο δε λεω, αλλα δε μπορεσα να βρω καποια χρησιμοτητα, εκτος της καταναλωσης μνημης. Το μεγαλυτερο προβλημα που εγω αντιμετωπιζω στα Vista ειναι το οτι δεν εχουν κρατησει μια συμβατοτητα με τα προηγουμενα λειτουργικα τους. Ρυθμισεις που θελουν ψαξιμο, πραγματα αλλου, γενικα μια φιλοσοφια διαφορετικη μεν, αλλα χωρις να βοηθαει το προηγουμενο χρηστη να εξοικειωθει ευκολα. Αν εχεις ορεξη για ψαξιμο, τα βρισκεις, αλλα δεν ειναι παντα ο χρονος αρκετος, ειδικα οταν εχεις πιεση να κανεις ή να βρεις κατι.

Αυτο που για μενα ειναι foul, οτι και να μου λενε, ειναι το γεγονος οτι χρειαστηκα λιγοτερο χρονο προσαρμογης για να μεταβω απο τα XP στο Kubuntu απο οτι απο τα XP στα Vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε με καλυψες 100%

Και εγω τα εχω δουλεψει τα Vista αλλα δε μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα. Βεβαια, 90% ερχονται μαζι με το Norton Security, προγραμμα αρκετο για να γονατισει και το πιο high tech pc, αλλα ελαχιστοι το βγαζουν για ενα πιο νορμαλ και λιγοτερο απαιτητικο Antivirus. Επισης το ΑΕΡΟ, ωραιο δε λεω, αλλα δε μπορεσα να βρω καποια χρησιμοτητα, εκτος της καταναλωσης μνημης. Το μεγαλυτερο προβλημα που εγω αντιμετωπιζω στα Vista ειναι το οτι δεν εχουν κρατησει μια συμβατοτητα με τα προηγουμενα λειτουργικα τους. Ρυθμισεις που θελουν ψαξιμο, πραγματα αλλου, γενικα μια φιλοσοφια διαφορετικη μεν, αλλα χωρις να βοηθαει το προηγουμενο χρηστη να εξοικειωθει ευκολα. Αν εχεις ορεξη για ψαξιμο, τα βρισκεις, αλλα δεν ειναι παντα ο χρονος αρκετος, ειδικα οταν εχεις πιεση να κανεις ή να βρεις κατι.

Αυτο που για μενα ειναι foul, οτι και να μου λενε, ειναι το γεγονος οτι χρειαστηκα λιγοτερο χρονο προσαρμογης για να μεταβω απο τα XP στο Kubuntu απο οτι απο τα XP στα Vista.

 

Κοιτα....σιγουρα το norton πρεπει να τρωει ποδι με τη μια....Αλλα και στα laptop απο ταοποια οι περισσοτεροι καινουριου χρηστες εχουν εμπειρια....τα συτηματα φορτωνουν πανω απο 10 εφαρμογες κατα την εναρξη και ενας ασχετος νομιζει οτι φταινε τα vista... Σε καθαρη εγκατασταση τα vista υπερτερουν...ειναι πιο καινουρια πως να το κανουμε...τα xp θελουν και ολα τα updates να κατεβουν... Και θα ερθει ο καιρος που δεν θα υπαρχουν drivers συσκευων για xp οπως τωρα δεν υπαρχουν για windows 98se και ολοι τοτε εχοντας συνιθησει τα vista ή τα windows 7 δεν θα τα αλλαζετε με τπτ....

 

 

Τωρσ αυτο που λες για συμβατοτητες....το normal ειναι οταν αγοραζεις καθε τι καινουριο να διαβαζεις και λιγο εγχειριδιο...και δεν λεω για οσους παιζου τα xp στα δακτυλα αλλα για εναν καινουριο που εχει δουλεψει ελαχιστα xp....υπαρχει λοιπον το δεξι κλικ σε μια συντομευση....ιιδιοτητες/συμβατοτητα/windows xp sp2... τι πιο απλο να το τρεξεις???

 

Λιγοτερος χρονος xp σε kubuntu απ'ο,τι xp σε vista....Εισαι λαθος....εκτος να εβαλες τα kubuntu με τη μια χωρις ασυμβατοτητες και δουλευεις μονο με ο,τι εγκατεστημενο πανω....Τα kubuntu ομως τα διαβασες για να τα δουλεψεις ..μπηκες σε κοιθνοτητες εψαξες....στα vista νομιζες οτι ειναι ιδια με τα xp και δεν ασχοληθηκες καθολου να ρωτησεις.... Δεν σου φταει κανεις γι αυτο.... Εισαι τελειως λαθος σε αυτα που λες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγοτερος χρονος xp σε kubuntu απ'ο,τι xp σε vista....Εισαι λαθος....εκτος να εβαλες τα kubuntu με τη μια χωρις ασυμβατοτητες και δουλευεις μονο με ο,τι εγκατεστημενο πανω....Τα kubuntu ομως τα διαβασες για να τα δουλεψεις ..μπηκες σε κοιθνοτητες εψαξες....στα vista νομιζες οτι ειναι ιδια με τα xp και δεν ασχοληθηκες καθολου να ρωτησεις.... Δεν σου φταει κανεις γι αυτο.... Εισαι τελειως λαθος σε αυτα που λες....

Αυτό από μόνο του δε λέει κάτι. Βάλε ότι δε σου προσφέρει κάτι ουσιαστικό παραπάνω και μάλιστα βάλε και το κόστος και τότε ο συνδυασμός...σκοτώνει...

Το linux θέλει να ασχοληθείς παραπάνω ίσως αλλά μιλάμε για ένα λειτουργικό που λειτουργεί. Δεν είναι windows το Linux!! Εσύ εδώ είσαι ΠΟΛΥ λάθος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Το linux θέλει να ασχοληθείς παραπάνω ίσως αλλά μιλάμε για ένα λειτουργικό που λειτουργεί. Δεν είναι windows το Linux!!!

 

Τοτε μην παραπλανεις καθολου τον κοσμο λεγοντας το αντιθετο.. Λιγο σεβασμος στους γυρω σου....Δεν ειναι ολοι noobia ΕΔΩ!!!!)

 

και στο κατω κατω εισαι εκτος θεματος δεν συγκρινουμε λειτουργικα εδω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε μην παραπλανεις καθολου τον κοσμο λεγοντας το αντιθετο.. Λιγο σεβασμος στους γυρω σου....Δεν ειναι ολοι noobia ΕΔΩ!!!!)

 

και στο κατω κατω εισαι εκτος θεματος δεν συγκρινουμε λειτουργικα εδω....

Δε σε έπιασα , τι αντίθετο λέω????Το θέμα προσφέρεται για σύγκριση, τι θα λέμε δηλαδή, τι ωραία που είναι η πεέκταση και τα πουλάκια ή το πως θα επενδύσουμε τον επιπλέον χρόνο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για το DX10 θα πρέπει να αλλάξω λειτουργικό και κάρτα γραφικών; Για 1-2 παιχνίδια; Είναι λογική αυτή;

 

Αναφερόμουν στην ερώτηση αν έχουν έστω και ΕΝΑ σοβαρό feature τα Vista. Το επιχείρημα "Για 1-2 παιχνίδια;" δεν υφίσταται, καθώς

α) τα παιχνίδια DX10 δεν είναι 1-2 και

β) μπορεί να θες το DX10 για development

γ) δε μίλησε κανείς για αλλαγή κάρτας γραφικών

 

Ναι, είναι λογική. Βασικά είναι απόλυτα λογικό με βάση αυτά τα λίγα που έγραψα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σε έπιασα , τι αντίθετο λέω????Το θέμα προσφέρεται για σύγκριση, τι θα λέμε δηλαδή, τι ωραία που είναι η πεέκταση και τα πουλάκια ή το πως θα επενδύσουμε τον επιπλέον χρόνο??

 

Τρια πουλακια καθονταν και πλεκανε πουλοβερ....

 

Οταν στην αρχη λες οτι σου πηρε λιγοτερο χρονο η μεταβαση απο xp σε kubuntu απ'ο,τι xp σε vista και μετα παραδεχεσαι οτι το linux λιγο περισσοτερο χρονο ενασχοληση...τοτε μιλαμε για παραπλανηση...capito???:X:X:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...