Προς το περιεχόμενο

προβλημα με μελανια πολυμηχανηματος


alt10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τον HP Officejet 6310 αρκετά χρόνια, πάνω απο 5ετία και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε οτι εργασία του έχω αναθέσει.

Τις τελευταίες μέρες όμως, παρουσίασε αυτό το μήνυμα ''Σφάλμα Δοχείου : αφαιρέστε και επανατοποθετηστε το δεξί δοχείο''. Το είχε ξαναπαρουσιάσει οταν τοποθέτησα ενα συμβατό, μη γνήσιο μελάνι HP όμως αυτή τη φορά τα μελάνια ήταν γνήσια. Με το μήνυμα αυτό να αναβοσβήνει συνέχεια δεν μου επιτρέπει να κάνω καμία ενέργεια με τον εκτυπωτή μου.

¨ Έψαξα στο ίντερνετ και δοκίμασα reset, hard reset, Full-NVR reset, Partial reset κλπ. ΤΙΠΟΤΑ. Λίγο πριν κάψω τον εκτυπωτή και πάρω καινούργιο, βρήκα σ'ενα ξενο φόρουμ και έκανα το εξής το οποίο ΔΟΥΛΕΨΕ:

 

-Πατάμε ταυτόχρονα 4 , # , ΟΚ .

-Στην οθόνη εμφανίζεται ενα μενού.

-Με τα βελάκια πάμε στο CHECKSUM FOR RELOCK DATA IMPUT και πατάμε 5 φορές το ΟΚ.

-Τέλος, πατάμε Άκυρο.

-Αν δεν δουλέψει με την πρώτη, το ξανακάνουμε.

 

Σ'εμένα πέτυχε με την 3η.

 

Καλή επιτυχία!  :-D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Έχω τον HP Officejet 6310 αρκετά χρόνια, πάνω απο 5ετία και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε οτι εργασία του έχω αναθέσει.

Τις τελευταίες μέρες όμως, παρουσίασε αυτό το μήνυμα ''Σφάλμα Δοχείου : αφαιρέστε και επανατοποθετηστε το δεξί δοχείο''. Το είχε ξαναπαρουσιάσει οταν τοποθέτησα ενα συμβατό, μη γνήσιο μελάνι HP όμως αυτή τη φορά τα μελάνια ήταν γνήσια. Με το μήνυμα αυτό να αναβοσβήνει συνέχεια δεν μου επιτρέπει να κάνω καμία ενέργεια με τον εκτυπωτή μου.

¨ Έψαξα στο ίντερνετ και δοκίμασα reset, hard reset, Full-NVR reset, Partial reset κλπ. ΤΙΠΟΤΑ. Λίγο πριν κάψω τον εκτυπωτή και πάρω καινούργιο, βρήκα σ'ενα ξενο φόρουμ και έκανα το εξής το οποίο ΔΟΥΛΕΨΕ:

 

-Πατάμε ταυτόχρονα 4 , # , ΟΚ .

-Στην οθόνη εμφανίζεται ενα μενού.

-Με τα βελάκια πάμε στο CHECKSUM FOR RELOCK DATA IMPUT και πατάμε 5 φορές το ΟΚ.

-Τέλος, πατάμε Άκυρο.

-Αν δεν δουλέψει με την πρώτη, το ξανακάνουμε.

 

Σ'εμένα πέτυχε με την 3η.

 

Καλή επιτυχία!  :-D 

 

xatzidim, χίλια ευχαριστώ! Με έσωσες με το παραπάνω μήνυμα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα έχω ένα πολυμηχανημα συγκεκριμένα το hp 1515  το οποίο παίρνει 2 δοχεία μελάνια ένα εγρωμο ενα μαύρο, καθώς έφυγα για στρατό τα έβγαλα τα μελάνια τα πρώτα που είχε δεν είχαν αδιασει απλά θα ξεραίνονταν, τον ιουνιο που γύρισα, αγόρασα τα 2 μελάνια, το μαύρο άρχισε να μην βγάζει καθαρές εκτυπώσεις ενώ ήταν πάνω από την μέση στην κατάσταση στάθμης, εε λέω θα ξεράθηκε πάω παίρνω καινούριο και το καινούριο όμως μαύρο μελάνι έβγαλα μόνο 5 σελίδες και άρχισε και αυτό να βγάζει σιγά σιγά πάλι ξεθωριασμενο χρώμα το χρωματιστό ενώ είναι λίγο ποιο κάτω από την μέση βγάζει κανονικά σελίδες έγχρωμες το μαύρο πάλι άρχισε κάνει τα ίδια, οπότε ή το μελάνι το μαύρο δεν το γεμίζουν μέχρι πάνω και βγάζει 7 10 σελίδες και ας είναι μέχρι πάνω, ή έχει κάποιο πρόβλημα η κεφαλή στο μαύρο μελάνι,  παιδιά είναι ο 3 εκτυπωτής που παίρνω έχω βαρεθεί να τους αλλάζω, τώρα τι φταίει; μήπως να αρχίσω να τα ξανά γεμίζω;  άλλα δεν νομίζω να είναι αυτό γιατι και το προηγούμενο μαύρο που είχα δεν φαινόταν να ήταν άδειο ηταν βαρυ αν ηταν αδειο θα ηταν ελαφρύ ειχε μελάνι μεσα στο έγχρωμο δεν γίνεται, αυτό το έχω από τον ιουνιο εχει περάσει την μέση στάθμη και ακόμα βγάζει σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...