Προς το περιεχόμενο

Περί οθονών... Μικρός οδηγός αγοράς


haHa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και η απορία μου είναι, πόσο αξιόπιστη είναι είναι η 24άρα LG, τη στιγμή που ο άλλος στο Xbitlabs τη βγάζει τον μεγάλο χαμένο? Προφανώς ανάμεσα στις TN της Samsung ε?

 

"Αξιόπιστη" είναι μια λέξη καταταλαιπωρημένη.

Η αξιοπιστία μιας οθόνης, θα έλεγα ότι δεν μετράται με τις ίντσες και το πάνελ. Η 24άρα της LG(το μοντέλο που ανέφερε ο haHa με το P-MVA πάνελ αν δεν κάνω λάθος)είναι μια αξιοπρεπέστατη λύση με ελκυστική τιμή στη δύσκολη κατηγορία των 24", όπου κυριαρχούν "θηρία" όπως αυτά της EIZO και της DELL.

 

Την εποχή που γίνονταν τα πρώτα review/συγκριτικά οθονών 24", υπήρχαν ελάχιστα budget(meaning TN panel) monitors και ο ανταγωνισμός κινούνταν σε υψηλά επίπεδα. Τώρα πια, αφού ξεζουμίσανε τις 22άρες, ήρθε η ώρα να πλημμυρίσουν την αγορά με 24άρια για όλα τα γούστα και όλες τις τσέπες. Θέλει προσοχή!

 

Η γνώμη μου είναι πως, κάποιος που σέβεται τα λεφτά που δίνει και έχει ξεπεράσει τα εφηβικά κολλήματα(του τύπου 'εγώ την έχω πιο μεγάλη από σένα ...την οθόνη') οφείλει να περιορίσει τις απαιτήσεις του σε μέγεθος/ίντσες προς όφελος της ποιότητας κατασκευής και των τεχνικών χαρακτηριστικών.

Εννοείται βέβαια στην περίπτωση που το χρήμα που διαθέτει δεν είναι ατελείωτο :ρ

 

Edit:

Ξέχασα να πω...

πολύ καλός οδηγός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Ωραιο θεματακι, προτεινω κι εγω για sticky!

 

Αλλα θα ηθελα λιγο πιο μεγαλη αναλυση στις διαφορες tn-αλλων εκτος απο τη γωνια θεασης.

Δηλαδη εαν εγω βλεπω την οθονη μου απο... μπροστα και οχι απο κατω τι διαφορες θα δω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο θεματακι, προτεινω κι εγω για sticky!

 

Αλλα θα ηθελα λιγο πιο μεγαλη αναλυση στις διαφορες tn-αλλων εκτος απο τη γωνια θεασης.

Δηλαδη εαν εγω βλεπω την οθονη μου απο... μπροστα και οχι απο κατω τι διαφορες θα δω?

 

 

Αρκετά μεγάλες, κυρίως στην χρωματική απόδοση και πιστότητα. Οι ΤΝ είναι 6-bit που σημαίνει οτί μπορούνε να απεικονίσουν εως 256.000 διαφορετικά χρώματα (αποχρώσεις των βασικών χρωμάτων και συνδιασμούς αυτών δηλαδή). Οι υπόλοιπες τεχνολογίες χρησιμοποιούν 8-bit επεξεργασία χρωμάτων και άρα πετυγχάνουν τα εκατομμύρια χρώματα που υπόσχονται. Για αυτό πολλές φορές το χρώμα που δείχνει μια ΤΝ δεν είναι αυτό που παίρνεις εκτυπωμένο. Άρα ακατάλληλες για γραφίστες και για όσους κάνουν επεξεργασία εικόνας σε σοβαρό επίπεδο. Θεωρητικά μπορεί να κατασκευαστεί ΤΝ με 8-bit επεξεργασία αλλά δεν γίνεται για λόγους κόστους και λογικής καθώς οι ΤΝ κατασκευάζονται με αυτόν ακριβώς τον σκοπό, το χαμηλό κόστος. Υπάρχουν και οθόνες με 12bit και 24bit επεξεργασία (καθαρά επαγγελματικές) αλλά αυτές είναι από άλλο ανεκδοτο. Το ίδιο και η τιμή τους. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά μεγάλες, κυρίως στην χρωματική απόδοση και πιστότητα. Οι ΤΝ είναι 6-bit που σημαίνει οτί μπορούνε να απεικονίσουν εως 256.000 διαφορετικά χρώματα (αποχρώσεις των βασικών χρωμάτων και συνδιασμούς αυτών δηλαδή). Οι υπόλοιπες τεχνολογίες χρησιμοποιούν 8-bit επεξεργασία χρωμάτων και άρα πετυγχάνουν τα εκατομμύρια χρώματα που υπόσχονται. Για αυτό πολλές φορές το χρώμα που δείχνει μια ΤΝ δεν είναι αυτό που παίρνεις εκτυπωμένο. Άρα ακατάλληλες για γραφίστες και για όσους κάνουν επεξεργασία εικόνας σε σοβαρό επίπεδο. Θεωρητικά μπορεί να κατασκευαστεί ΤΝ με 8-bit επεξεργασία αλλά δεν γίνεται για λόγους κόστους και λογικής καθώς οι ΤΝ κατασκευάζονται με αυτόν ακριβώς τον σκοπό, το χαμηλό κόστος. Υπάρχουν και οθόνες με 12bit και 24bit επεξεργασία (καθαρά επαγγελματικές) αλλά αυτές είναι από άλλο ανεκδοτο. Το ίδιο και η τιμή τους. B)

 

Πολύ διαφωτιστικός. Να σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερώτηση αν και δε ξερω κατα ποσο θα ναι σωστη...

Για να ειναι ξεκουραστη μια οθόνη στο μάτι τι κοιταμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτάμε να την ρυθμίσουμε σωστά στα μέτρα μας...

 

Ακριβώς. Κυρίως κατεβάζουμε την φωτεινότητα σε νορμάλ επίπεδα (πολλα TFT monitοrs είναι εντελώς ηλίθια ρυθμισμένα, είναι υπερβολικά φωτεινά) και καθόμαστε σε σωστή απόσταση (εκεί που νιώθουμε άνετα). Επίσης έχουμε ένα φως αναμμένο (λάμπα γραφείου ή το φως του δωματίου), ειδικά όταν δουλεύουμε με ανοιχτόχρωμο φόντο (internet, office κλπ) καθώς αυτό μειώνει πολύ την κόπωση των οφθαλμών. Στα παιχνίδια μπορείς ανάλογα με την ρύθμιση φωτεινότητας και το γραφικό περιβάλλον να κλείσεις το φως. Αν η οθόνη είναι CRT (δεν χρειάζεται πάντα φως σε αυτή την περίπτωση καθώς δεν είναι υπερβολικά φωτεινές συνήθως) ή glossy φροντίζουμε ώστε το φως του περιβάλλοντος να μην "χτυπάει" στην οθόνη και αντανακλάται γιατί μας θαμπώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα στο Πλαίσιο με ένα DVD riparισμένες ταινίες. Αυτές που δεν ήταν καλά riparισμένες φαινότανε χειρότερα από ότι τις έβλεπα εγώ σπίτι μου στη 19άρα. Να το θέσω έτσι, στο σπίτι μου, ε, βλεπότανε, στην 24άρα με τίποτα. Τώρα αυτές που ήταν καλά riparισμένες φαινόντουσαν μια χαρά. Τώρα που το σκέφτομαι, δε φαινόταν μια χαρά, φαινόταν γαμάτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...