Προς το περιεχόμενο

Περί οθονών... Μικρός οδηγός αγοράς


haHa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια μικρη ερωτηση η οποια ομως δεν κολλαει σε κανενα αλλο τοπικ και δε νομιζω οτι αξιζει να ανοιξω καινουργιο θεμα για παρτη της. Αν οι μοντς το θεωρησουν σωστο ας τη σβησουν ή ας τη μεταφερουν.

 

Εχω λοιπον τη hp 2207 και ενω εχω βρει τις καταλληλες ρυθμισεις στο ματι μου, το λευκο της οταν δειχνει λευκες εικονες, οπως πχ στο φορουμ του ινσομνια ειναι πολυ εκτυφλωτικο και κουραζει παρα πολυ τα ματια. Πως γινεται να "απαλυνω" το λευκο της ωστε να μην ειναι τοσο κουραστικο, αλλα κατα προτιμηση χωρις να πειραξω brightness, contrast?

 

Επισης, το ποσο soft ειναι το λευκο, εξαρταται απο το brightness ή το constast?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπαρχουν στην αγορα οθονες 21" με aspect ratio 4:3? Γιατι αναφερονται στον οδηγο αλλα ποτε δεν εχω δει καμια. Αν ναι εχετε δει ποτε καμια στα μαγαζια?

 

 

Ναι, υπαρχει η samsung 214t .

Την εχω δει απο κοντα,εξαιρετικη οθονη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Και μερικες γενικοτερες πληροφοριες:

 

Στις 22" υπαρχουν μονο tn (εκτος απο μια lenovo και την eizo s2231 με τιμες γυρω στα 600 ευρω)

δεν ξέρω πολλά και σίγουρα έμαθα πολλά από όσα λέτε εδώ...

βρήκα όμως αυτή:

http://www.acer.gr/public/page9.do?sp=page4&dau34.oid=22117&UserCtxParam=0&GroupCtxParam=0&dctx1=19&CountryISOCtxParam=GR&LanguageISOCtxParam=el&ctx3=-1&ctx4=Hellas&crc=1848670949

είναι όντως PVA panel????γιατί η τιμή της είναι στα 180 ευρώ...

πολύ φθηνή για τέτοιο panel...σωστά???

τι μπορεί να παίζει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

παιδια καλησπερα.εχω ενα pc:επεξεργαστη 4πυρηνο,4gb μνημη κ καρτα γραφικων 8800 GTX.εχω μια οθονη LG flatron 19' κ θελω να αγορασω μια LG 22' wide k συγκεκριμενα την LG TFT 22" W2252TQ-PF απο το πλαισιο.περισσοτερο χρησιμοποιω τον υπολογιστη για ταινιες κ παιχνιδια.θα μου προτεινατε να κανω αυτη την αγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αδερφια ειχα πετυχει καπου στο forum ενα λινκ για site που σου εδειχνε την σχετικη διαφορα αναμεσα σε 2 οθονες με διαφορετικες ιντσες(διαλεγες τις διαστασεις και π.χ. εδειχνε μια 22αρα απο τα δεξια και μια 19αρα και εαν δεν κανω λαθος την μικροτερη μεσα στην μεγαλυτερη-ποσο επιφανεια διαφορα εχουν-.)

 

Το χει κανεις προχειρο...?

 

Πιστευω πως θα ηταν αρκετα χρησιμο να υπηρχε και εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η διαφορά στην είσοδο σήματος ' 15 Pin D-Sub (αναλογική) ' , ' RGB Analog ' και ' DVI ' και ποια η χρησιμότητα τους. Γιατί σκέφτομαι να αγοράσω την LG L225WS-SF 22'' TFT, η οποία έχει μόνο την πρώτη είσοδο σήματος και δεν έχει την DVI. Με πολυμέσα και άλλα παρεμφερή δεν ασχολούμε. Την θέλω για τελείως απλή χρήση. Ούτε αυτή την οθόνη που έχω τώρα έχει DVI, έχει μόνο το RGB. Δώστε συμβουλές τσακάλια. Ευχαριστώ πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με το DVI η μεταδοση σηματος γινεται ψηφιακα. Αρα δεν εχεις απωλεια απο τη μετατροπη ψηφιακο-αναλογικο-ψηφιακο.

Επισης η εικονα ρυθμιζεται μονη της (ως προς το ορατο πεδιο της οθονης).

 

ΑΛΛΑ, παρολα αυτα, αν τη θες για τελειως απλη χρηση, και το d-sub θα σου ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

όσο μεγαλώνει η ανάλυση όμως τόσο παραπάνω φαίνεται το "πρόβλημα" του d-sub...

 

έχω δει περιπτώσεις που σε d-sub η εικόνα είχε χάλια ευκρίνεια πράγμα που έφτιαχνε όταν χρησιμοποιούσαμε dvi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εξαρταται καθε φορα οχι μονο απο την οθονη, αλλα και απο τη καρτα γραφικων.

Εχω δει 24'' σε dsub να παιζει κομπλε (αλλα σε καρτα γραφικων μολις προηγουμενης γενιας και οχι 5 γενιες πισω), εχω δει να κανει νερα και σε 20'' η οποια ηταν συνδεμενη με μια MX440SE καρτα γραφικων...

 

Παντως για την εντελως τυπικη χρηση και σε σχετικα νεες καρτες γραφικων νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...