Προς το περιεχόμενο

Περί οθονών... Μικρός οδηγός αγοράς


haHa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

σκέφτομαι για αγορά monitor μέσα στο Πάσχα και μάλλον έχω καταλήξει στο dell p2419h. Γενικά θέλω 24αρι, με τιμή γύρω στα 160 ευρώ, 1080p και ips. Η χρήση που θα του κάνω είναι γραφείου με λίγο προγραμματισμό και εργασίες για τη σχολή. Θεωρείται ότι είναι καλή επιλογή για την χρήση που το θέλω; Αν μπορείτε προτείνεται μου κάτι άλλο με αυτά τα χαρακτηριστικά. Στα + θεωρώ τη βάση που μπορείς να ρυθμίσεις το ύψος για μεγαλύτερη άνεση. Επίσης αν έχει κανείς την ίδια ή παρόμοια (πχ πιο παλιό μοντέλο - p241xh) ας μου πει εμπειρίες (χρώματα, αν είναι κουραστική σε πολύωρη χρήση κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδια να σας πω και εγω τον πονο μου....δεν μπορω να συνδεσω το λαπ τοπ με την τηλεοραση μου ασυρματα...samsung τηλεοραση HP lap-top!!!ΟΠΟΙΟΣ θα μπορουσε να εμ βοηθησει θα το εκτιμουσα παρα παρα πολυ!!!σας ευχαριστω!!!

υ.γ ξερω οτι ειναι ασχετο με το θεμα αλλα εχω αγανακτισει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλο το FORUM!

Θα ήθελα να ρωτήσω τι οθόνη θα μου προτείνατε για casual gaming και για επεξεργασία εικόνας και βίντεο?

Όσον αφορά το casual gaming τα παιχνίδια που παίζω είναι Forza Horizon 4, Euro Truck Simulator 2, PUBG, Apex, CS GO κ.λπ. δηλαδή δεν έχω πολλές απαιτήσεις για αυτόν τον τομέα.

Όσον αφορά την επεξεργασία εικόνας και βίντεο, χρειάζομαι μια οθόνη με

  • Καλό Panel (Δηλαδή IPS)
  • Πολύ καλά χρώματα σε εύρος τιμών sRGB και Adobe RGB κοντά στο 100%
  • Διαστάσεις από 24 έως 34 ίντσες
  • Ανάλυση 1080p ή 1440p....?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν θα με βολέψει μια Ultrawide οθόνη για αυτές τις χρήσεις που πρόκειται να κάνω!

Διαστάσεις Γραφείου

  • Πλάτος: 89εκ.
  • Ύψος: 61 εκ.
  • Βάθος:  32 εκ.

Άρα οι οθόνες που μπορούν να χωρέσουν στο γραφείο μου είναι από 24 έως 34 ίντσες το μέγιστο!

Επίσης το εύρος τιμής είναι από 150 έως 350 Max!

Χαρακτηριστικά του Υπολογιστή μου

  • Case: Phanteks Eclipse P400 Tempered Glass
  • Fans: Thermaltake Riing 12 High Static Pressure Red 120mm (3 Fans Pack)

  • PSU: EVGA 650 B3

  • Motherboard: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC

  • CPU: AMD Ryzen 5 2600

  • RAM: Corsair Vengeance LED 16GB DDR4-3000MHz (CMU16GX4M2C3000C15R)

  • SSD: Samsung 850 Evo 250GB

  • HDD: Western Digital Blue 3.5" 1TB (7200rpm)

  • GPU: MSI GeForce GTX1060 6GB Gaming X

 

Κάποιες προτιμησεις που εχω ρίξει μια ματιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα, 

Δυστηχως πολλα προιοντα στην Ελλαδα ειναι πολυ πιο ακριβα απο οτι στο εξωτερικο. Μαζι και με αυτα οι Ultrawide οθονες αλλα και οι gaming οθονες γενικοτερα. Η ultrawide οθονη για ειδικα αν ειναι curved προσφερει τρομερη εμπειρια που συνιστω ανεπιφυλακτα παρολα αυτα ερχονται και με καποια σημαντικα προβληματα οπως το να μην υποστηριζονται απο πολλα παιχνιδια. Σε αρκετες περιπτωσεις ισως χρειαστει να κατεβασεις καποιου ειδος Mod ωστε να παιξεις το game fulls screen και μαλιστα σε stretched γραφικα πραγμα που κανει την εμπειρια χειροτερη αντι για καλυτερη. Μπορεις να διαβασει το παρακατω αρθρο https://www.wepc.com/reviews/best-gaming-monitors/ για να παρεις μια ιδεα περι τον διαφορων μεταξυ οθονων και αν προσαρμοσεις την αποφαση σου μονος σου΄. 

 

Καλη τυχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 3/4/2019 στις 4:38 ΠΜ, klanman είπε

ρε παιδια να σας πω και εγω τον πονο μου....δεν μπορω να συνδεσω το λαπ τοπ με την τηλεοραση μου ασυρματα...samsung τηλεοραση HP lap-top!!!ΟΠΟΙΟΣ θα μπορουσε να εμ βοηθησει θα το εκτιμουσα παρα παρα πολυ!!!σας ευχαριστω!!!

υ.γ ξερω οτι ειναι ασχετο με το θεμα αλλα εχω αγανακτισει!!!

Εχει συνδεθεί η τηλεορασή σου ασύρματα με άλλο λαπτοπ ?

Εχεις συνδέσει το λαπτοπ σου ασύρματα σε άλλη οθόμη ?

Δεν αναφέρεις ούτε το μοντέλο της τηλεόρασής σου όυτε του λαπτοπ σου . Πως να σε βοηθήσει κάποιος ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 1/4/2019 στις 12:59 ΠΜ, johnhatzip είπε

Καλησπέρα,

σκέφτομαι για αγορά monitor μέσα στο Πάσχα και μάλλον έχω καταλήξει στο dell p2419h. Γενικά θέλω 24αρι, με τιμή γύρω στα 160 ευρώ, 1080p και ips. Η χρήση που θα του κάνω είναι γραφείου με λίγο προγραμματισμό και εργασίες για τη σχολή. Θεωρείται ότι είναι καλή επιλογή για την χρήση που το θέλω; Αν μπορείτε προτείνεται μου κάτι άλλο με αυτά τα χαρακτηριστικά. Στα + θεωρώ τη βάση που μπορείς να ρυθμίσεις το ύψος για μεγαλύτερη άνεση. Επίσης αν έχει κανείς την ίδια ή παρόμοια (πχ πιο παλιό μοντέλο - p241xh) ας μου πει εμπειρίες (χρώματα, αν είναι κουραστική σε πολύωρη χρήση κλπ.)

Φιλε το πηρες; Εχω αλριβως τα ιδια ζητουμενα με εσενα. Θα επαιρνα φθηνοτερο dell με πρακτικα ιδιο πανελ, αλλα θελω την βαση απο αυτο το μοντελο που επιτρεπει την ρυθμιση σε υψος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η αποδοση χρωμάτων είναι αρκετα καλή αν και δεν με ενδιεφερε τόσο. Πολύ ξεκούραστη και σε αυτό βοηθάει η ρύθμιση ύψους. Γενικά πολύ ευχαριστημένος για τα λεφτά της. Αν μπορεις να δωσεις παραπάνω θα σου έλεγα να πας σε 2k. Χρήσιμα και τα usb 3 που εχει στο πλαι δεν χρειάζεται να ψαχνεις θύρα στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια αυτη εδω λεει τιποτα η να ψαξω κατι σε curved ?Ειναι καλυτερη δηλαδη απο κατι 27αρες στα 180 ευρω που βλεπω στο σκρουτζ?

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1553896-σφραγισμένο-samsung-27-2560x1440p-144hz-va-panel/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

καλησπερα

 

  καθως ειμαι στην διαδικαια αγορας νεου συστηματος, σκεφτομαι να παρω νεα οθονη

με ενδιαφερει η Samsung LC27CJG50 

https://www.bestprice.gr/item/2155479005/samsung-lc27cjg50.html

παραυτα, καθως το gaming δεν ειναι προτεραιοτητα μου, θα ηθελα να ρωτησω αν σε curved οθονη  oi εργασιες γραφειου τυπου office,  photo & video editing, 3d design, browsing γινονται πιο δυσκολες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, προ ολίγων ημερών παρέλαβα την Eizo2495. Είμαι ήδη κάτοχος Benq και δουλεύω με dell σε εργασιακό χώρο. Όλες 24'' Απλά να καταθέσω ότι η Eizo είναι από άλλο πλανήτη και τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/1/2021 στις 2:17 ΜΜ, Surriento είπε

Καλησπέρα, προ ολίγων ημερών παρέλαβα την Eizo2495. Είμαι ήδη κάτοχος Benq και δουλεύω με dell σε εργασιακό χώρο. Όλες 24'' Απλά να καταθέσω ότι η Eizo είναι από άλλο πλανήτη και τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις..

Μεγειά. Και σκέψου είναι από τα "απλά μοντέλα της Eizo. Εϊναι 8μπιτη IPS με 10bit Lut, 16:10 kαι ενεργειακή κλάση Α++. Αν ψάξεις από χαρακτηριστικά και μόνο σε οποιαδήποτε άλλη μάρκα, βλέπεις ότι τελικά δεν είναι τόσο ακριβή.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους κάηκε η πλακέτα απο την οθόνη LG M2362D και τώρα έχω βάλει αυτή που είχα το '06 μια viewsonic VG2021m οπότε αρχίζω να κοιτάω για άλλη μέχρι 27" λόγω χώρου , καμία πρόταση να πάρω LG ή Viewsonic ; Για Samsung δεν πολυ εμπιστεύομαι γιατι δύο τηλεοράσεις που είχαμε κάηκαν σχετικά γρήγορα ! Το PC ειναι για ίντερνετ και παιχνίδια . Το σύστημα είναι αυτό στην υπογραφή μου πιο κάτω!!

Επεξ/σία από grigoros36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

 Καρτα γραφικων Gigabyte GTX 1660 gaming OC

Οθονη Samsung S22F350 FHU.

Mε την επικρατουσα κατασταση, δεν βλεπω συντομα αναβαθμιση καρτας γραφικων

 Αξιζει να επενδυσω σε καποιο καλυτερο μονιτορ?  24-27" και τιμη γυρω στα 200Ε? Η να περιμενω να το αλλαξω οταν αντικατσαθει και η καρτα?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προσπαθώ να βρω μια οθόνη στις 27" που -όσο γίνεται- να είναι κοντά σε ποιότητα κ specs σε αυτές που φοράνε οι iMac. H  χρήση θα αφορά προγράμματα όπως αυτά της Adobe CC κ τo gaming θα έλεγα πως δεν με πολυ ενδιαφέρει γιαυτό κ δεν χρειάζομαι σχετικά χαρακτηριστικά.

Υπάρχει κάτι τίμιο σε κόστος κ απόδοση πάνω σε αυτά που ζητώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...