Προς το περιεχόμενο

Περί οθονών... Μικρός οδηγός αγοράς


haHa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Εγω ειμαι μια χαρα και με τη 19'' μου τωρα (και μαλιστα στα 2 χρονια που την εχω δε μου φαινεται τοσο 'γερασμενη' οσο η 17'' οταν ειχε κλεισει 2χρονια).

Αν πηγαινα σε καινουρια, θα πηγαινα σε μια πολυ φτηνη 24'' ομως (γιατι ετσι κι αλλιως και οι φτηνες 22 εχουν TN panel, οποτε ουσιαστικη διαφορα δε θα εβλεπα, ενω η εμπειρια της αναλυσης 1920x1200 ειναι ΑΛΛΟ πραμα ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 εχουν TN panel, οποτε ουσιαστικη διαφορα δε θα εβλεπα, ενω η εμπειρια της αναλυσης 1920x1200 ειναι ΑΛΛΟ πραμα ;) )

Δυστυχώς περιορίζομαι σε Tn λόγω κόστους. Δεν έχω βρει κάποια λογική σε τιμή για άλλο panel. Έτσι λέω να πάρω κάποια με βάση την ανάλυση. Αλλά 24 δεν είναι πολλές; Για hd τι πρέπει να κάνω;

Αν είναι να διαλέξω 1680 x 1050 ανάλυση να πάρω 20 ή 22 ιντζες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

φοβερή lg W 194 S-PF

 

Νέο μοντέλο σε wide έκδοση από την κορυφαία κατασκευάστρια LG. Mε ratio 4:3 σε συνδυασμό με το υψηλό contrast 8.000:1, θα σας προσφέρει όλο τον απαραίτητο χώρο που χρειάζεστε για να δουλέψετε άνετα συνδυάζοντας πολλά παράθυρα. Ζήστε και αντιληφθείτε την νέα πραγματικότητα που ξεδιπλώνεται μπροστά σας σε πλάτος πάνελ 19 ιντσών. Ανεπανάληπτη γραφική εμπειρία και δυνατότητες σε συνδυασμό πάντα με πρωτοποριακό design. Μια ολοκληρωμένη λύση ικανή να καλύψει ακόμα και τις πιο απαιτητικές ανάγκες αλλά και απαιτήσεις σας. Ξεπεράστε τα μέχρι τώρα standards και κάντε την υπέρβαση!.

 

# Τύπος Οθόνης: 19'' έγχρωμη Wide TFT LCD με 16.7 εκατομμύρια χρώματα.

# Μέγιστη ανάλυση: 1440 x 900.

# Μέγεθος κουκίδας: 0.285 X 0.285.

# Χρόνος Απόκρισης: 5 ms (GtoG).

# Γωνία θέασης: Οριζόντια: 170, Κατακόρυφα: 170 μοίρες.

# Κοντράστ: 8000:1 δυναμικό, 700:1 πραγματικό.

# Φωτεινότητα: 300 cd/τμ.

# Είσοδος Σήματος: 15Pin D-Sub.

# Οριζόντια συχνότητα: 30 - 83 kHz.

# Κατακόρυφη συχνότητα: 56 - 75 Hz.

# Πρόσθετα χαρακτηριστικά: Προδιαγραφές: TCO03, TCO99, UL(cUL), TUV-GS, SEMKO, FCC-B, CE, EPA. FLATRON f Engine, 4:3 in Wide, λειτουργία Tilt, δυνατότητα μεταβολής του ύψους της οθόνης, Plug & Play (DDC CI).

# Χρώμα: Μαύρο.

# Κατανάλωση: On: 36W, StandBy: <1 W, Off: <1 W.

# Διαστάσεις (W x H x D): 448.4mm x 383.3mm x 198.4 mm.

# Βάρος: 4,1 kg.

# Εγγύηση: 3 χρόνια zero pixel.

 

 

 

99€

 

πληροφορίες εδώ http://www.saturn.com.gr/pdf/catalogue/flyer_1.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφια ειχα πετυχει καπου στο forum ενα λινκ για site που σου εδειχνε την σχετικη διαφορα αναμεσα σε 2 οθονες με διαφορετικες ιντσες(διαλεγες τις διαστασεις και π.χ. εδειχνε μια 22αρα απο τα δεξια και μια 19αρα και εαν δεν κανω λαθος την μικροτερη μεσα στην μεγαλυτερη-ποσο επιφανεια διαφορα εχουν-.)

 

Το χει κανεις προχειρο...?

 

Πιστευω πως θα ηταν αρκετα χρησιμο να υπηρχε και εδω.

 

Το πετυχα εχθες και ειπα να εχουμε το λινκ κ εδω...

 

http://www.displaywars.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας. Σκεφτομαι την αγορα ενος laptop, αλλα επειδη με ενδιαφερει και η μεγαλη οθονη για ταινιες (για το σπιτι αυτο φυσικα), εχω την εξης απορια, που εχει να κανεις με την οθονη του laptop και μια κανονικη οθονη απο desktop pc: Μπορεις να συνδεσεις ενα laptop με μια σκετη οθονη, ετσι ωστε το dvd που παιζει στο laptop να το βλεπεις στην 19αρα ή 22αρα κλπ οθονη??

 

 

(δεν ξερω αν ταιριαζει και τοσο σε αυτο το "Θεμα" η ερωτηση μου, αλλα στο "Θεμα" των φορητων υπολογιστων δεν ηξερα που να θεσω το ερωτημα.. αν ειναι καλυτερα, ας μεταφερθει στην καταλληλη ενοτητα)

Επεξ/σία από giannis k.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Σκεφτομαι την αγορα ενος laptop, αλλα επειδη με ενδιαφερει και η μεγαλη οθονη για ταινιες (για το σπιτι αυτο φυσικα), εχω την εξης απορια, που εχει να κανεις με την οθονη του laptop και μια κανονικη οθονη απο desktop pc: Μπορεις να συνδεσεις ενα laptop με μια σκετη οθονη, ετσι ωστε το dvd που παιζει στο laptop να το βλεπεις στην 19αρα ή 22αρα κλπ οθονη??

 

 

(δεν ξερω αν ταιριαζει και τοσο σε αυτο το "Θεμα" η ερωτηση μου, αλλα στο "Θεμα" των φορητων υπολογιστων δεν ηξερα που να θεσω το ερωτημα.. αν ειναι καλυτερα, ας μεταφερθει στην καταλληλη ενοτητα)

 

Συνδεοντε κανονικοτατα και μπορεις να την ορισεις ως mirror(να δειχνει οτι εμφανιζετε στην οθονη του λαπτοπ) η ως extended (που πρακτικα σημαινει οτι επεκτεινεις την επιφανεια εργασιας και στην κανονικη οθονη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδεοντε κανονικοτατα και μπορεις να την ορισεις ως mirror(να δειχνει οτι εμφανιζετε στην οθονη του λαπτοπ) η ως extended (που πρακτικα σημαινει οτι επεκτεινεις την επιφανεια εργασιας και στην κανονικη οθονη).

 

Πολυ ωραια.. Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου!

 

edit: Αν δεν κανω λαθος τα laptop εχουν μια εξοδο/υποδοχη για τη συνδεση με αλλη οθονη. Υπαρχουν και μοντελα που δεν διαθετουν τετοια εξοδο ή ειναι κατι στανταρ, που εχουν ολα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα και σε ένα θέμα αλλά κανείς δεν μου απάντησε οπότε το γράφω κ εδώ...

 

Ποια είναι η καλύτερη 22' οθόνη αυτή την στιγμή με το καλυτερο panel(PVA,IPS) με <450Ευρω;

Υπάρχει κανένα site που τεστάρουν οθόνες...;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

για site υπάρχει το http://www.prad.de (υπάρχει επιλογή για αγγλικά)

 

δεν αξίζει 22αρι με PVA μιας και με λίγα χρήματα παραπάνω παίρνεις 24αρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...