Προς το περιεχόμενο

Αεροβόλα


p_pan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχω κομματάκι αγριέψει με την εγκληματικότητα και ζω σε ένα χωριό που συχνά-πυκνά πέφτει θύμα διαρρήξεων (μόλις πριν 1 μήνα άνοιξαν το σπίτι του γείτονα ενώ άνοιξαν και το δικό μου πριν λίγα χρόνια) πήρα τα μέτρα μου τοποθετώντας σιδεριές στα χαμηλά παράθυρα και συναγερμό παντού με εξωτερική και εσωτερική σειρήνα που ευελπιστώ να διώξει τον διαρήκτη ακόμα κι αν απενεργοποιήσει την εξωτερική.

 

Παράλληλα, επειδή έχω 2 παιδιά που θα τα προστατεύσω με κάθε κόστος και ταυτόχρονα ξέρω ότι δε θα ελέγξω τα νεύρα μου, θέλω να νιώθω την "ασφάλεια" ενός όπλου αλλά δε θέλω αληθινό όπλο για να μην πάω φυλακή αν χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω. Νομίζω ότι ένα αεροβόλο είναι η ιδανική λύση.

 

Με δεδομένο ότι ίσως να μην το χρησιμοποιήσω ποτέ, ποιο "καλό" και φτηνό προτείνετε; Επίσης, αν μείνει στο κουτί του 4-5 χρόνια και κάποια στιγμή το χρειαστώ θα είναι ετοιμοπόλεμο ή θα έχει "ξεφουσκώσει" ο αέρας / χαλαρώσει το ελατήριο;

 

Δεν έχω ιδέα από αεροβόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί είσαι τόσο σίγουρος πως δεν θα πας φυλακή αν χρησιμοποιήσεις το αεροβόλο; :P

 

Επιτουθέματος, συναγερμοί και σιδεριές πιστεύω πως είναι αρκετά για να αποθαρρύνουν τον οποιονδήποτε, εκτός αν έχεις να κάνεις με pros. Σε αυτή την περίπτωση το αεροβόλο απλά θα τους τσαντίσει περισσότερο.

 

Για αυτοάμυνα δεν θα το πρότεινα με την καμία.

 

Ας πούμε όμως οτι θέλεις ένα για σκοποβολή τα σαββατοκύριακα και να ξεδίνεις από το γραφείο mkay; Δεν υπάρχουν καλά και φτηνά σαν γενική ιδέα, εσύ φαντάζομαι θέλεις κάτι ρεαλιστικό. Οπότε πηγαίνεις σε ρέπλικα πιστολιού και όχι flashy σκοποβολής. Θα πρότεινα με κανονικό γεμιστήρα (και όχι με εσωτερικό μύλο) λόγω περιορισμένων βολών και οπωσδήποτε με διοξείδιο (co2) τα ελατηρίου δεν είναι τόσο δυνατά άσε που άλλο το ΜΠΑΜ και άλλο το "spriing" που βγάζουν. Δες στο vasilikos.com.gr έχει αρκετά μοντέλα. Για το αν μείνει 4-5 χρόνια στο κουτί δεν θα είναι και άχρηστο εφόσον δεν έχεις αφήσει αμπούλα αερίου μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτοάμυνα το θέλω. Γιατί δεν το προτείνεις με καμία; Ακόμα και να το δείξω στον επίδοξο κακοποιό και να τον διαολοστείλω δε θα είμαι πιο πειστικός απ' ότι χωρίς τίποτα στα χέρια μου; Άλλωστε, θα μοιάζει με κανονικό όπλο και θα φαίνεται ότι του κάνω χάρη που τον αφήνω να φύγει. Σκοπός μου είναι άλλωστε να αποφύγω τη μάχη, κυρίως για εκφοβισμό το θέλω.

 

Επίσης, αν τελικά πυροβολήσω, απ' ότι ξέρω δεν προκαλεί ζημιά -εκτός κι αν τη φάει στο μάτι ας πούμε- αλλά αρκετό πόνο, οπότε 4-5 μαζεμένες θα τον τσούξουν αρκετά και θα με φέρουν σε πλεονεκτική θέση στη μάχη που θα ακολουθήσει. Δεν το παίζω ράμπο, σκέφτομαι ρεαλιστικά αν μου συμβεί η στραβή. Στάνταρ δεν πρόκειται να κάτσω με σταυρωμένα χέρια και να αφήσω γυναίκα και 2 κόρες στο έλεος τους.

 

Τέλος, το χρειάζομαι ετοιμοπόλεμο, όχι να ψάχνω μες τη νύχτα να βάλω αμπούλες και σφαίρες. Σιγά μη χρησιμοποιήσω και ξόρκι χρονοκαθυστέρησης. Τι χρειάζεται; Να αλλάζω αμπούλα σε ετήσια βάση ας πούμε;

 

Υ.Γ. Δε νομίζω να γίνει το σπίτι μου στόχος επαγγελματιών, δεν είμαι πλούσιος. Άμα έρθουν επαγγελματίες, τη γάμησα ότι κι αν κάνω -εκτός κι αν κοιμάμαι με ντόπερμαν αντί για τη γυναίκα μου. Χμ, τώρα που το σκέφτομαι... B)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεψου το καλα. δεν ειναι παρανομο να αγορασεις αεροβολο για αυτο και πωλουντε απολυτως ελευθερα στα ειδη κηνυγιου, αλλα και μεσω ιντερνετ και ακομα και ξενα σαιτ στελνουν ελλαδα.

ειναι παρανομο να τα χρησιμοποιεις ομως οπουδηποτε εκτος οργανωμενο σκοπευτηριου και αν σε σταματησουν για ελεγχο και βρεθει στο αμαξι σου αεροβολο θα πρεπει να επιδειξεις ταυτοτητα ή καρτα σκοπευτη-σκοπευτηριο αλλιως κατασχεση και αυτοφορο.

εννοειτε η χρηση του για αμυνα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ....εδω απαγορευεται ακομα και το κυνηγι με αεροβολο οποιαδηποτε εποχη του χρονου ακομα και κηνυγετικη περιοδο.

απο εκει και περα υπαρχουν αεροβολα πιστολια με αμπουλα και τουφεκια pcp(προσυμπιεσμενου αερα) και ελατηριου. αν θες να δοκιμασεις τις σκοπευτικες σου ικανοτητες και μονο διαλεξε και παρε. σκοπευτηριο απο οτι ξερω εχει στο Σχιστο ειδικα για αεροβολιστες οποτε δε θα σου φανε τα αυτια τα πυροβολα. Αλλα για αμυνα ξεχνα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτοάμυνα το θέλω. Γιατί δεν το προτείνεις με καμία; Ακόμα και να το δείξω στον επίδοξο κακοποιό και να τον διαολοστείλω δε θα είμαι πιο πειστικός απ' ότι χωρίς τίποτα στα χέρια μου; Άλλωστε, θα μοιάζει με κανονικό όπλο και θα φαίνεται ότι του κάνω χάρη που τον αφήνω να φύγει. Σκοπός μου είναι άλλωστε να αποφύγω τη μάχη, κυρίως για εκφοβισμό το θέλω.

 

Και όμως, ακόμα και στις πιο ρεαλιστικές ρέπλικες, η διαφορά κάνει κρά (π.χ. διαμέτρημα κάνης). Πειστικός μπορεί να είσαι, αλλά αυτό δεν λειτουργεί πάντα υπέρ σου, σίγουρα δεν θα λειτουργήσει υπέρ σου δηλαδή στην περίπτωση που σε καταλάβει και οπλοφορεί και αυτός, έστω και με μαχαίρι. ;)

 

Τέλος, το χρειάζομαι ετοιμοπόλεμο, όχι να ψάχνω μες τη νύχτα να βάλω αμπούλες και σφαίρες. Σιγά μη χρησιμοποιήσω και ξόρκι χρονοκαθυστέρησης. Τι χρειάζεται; Να αλλάζω αμπούλα σε ετήσια βάση ας πούμε;

 

Η αμπούλα κρατάει μερικές δεκάδες βολές έτσι κι αλλιώς. Όταν σκοπεύεις να το αποθηκεύσεις δεν την κουμπώνεις επάνω γιατί αν δεν απατώμαι μπορεί να κάνει ζημιά στους μηχανισμούς (από την πίεση or sth) ή να διαρρεύσει. Επίσης χρειάζεται και συντήρηση (έστω λίγο λαδάκι στην αμπούλα πριν την κουμπώσεις) οπότε μην περιμένεις να το παρατήσεις ενα χρόνο και μετά να είναι ετοιμοπόλεμο.

 

Υ.Γ. Δε νομίζω να γίνει το σπίτι μου στόχος επαγγελματιών, δεν είμαι πλούσιος. Άμα έρθουν επαγγελματίες, τη γάμησα ότι κι αν κάνω -εκτός κι αν κοιμάμαι με ντόπερμαν αντί για τη γυναίκα μου. Χμ, τώρα που το σκέφτομαι... B)

 

Κοινώς, έχεις πάρει τα μέτρα σου και απέναντι στον επίδοξο ληστή είσαι 99.9% καλυμένος. Δεν νομίζω πως χρειάζεται τίποτα περισσότερο, αν όπως λες και εσύ (χτύπα ξύλο) είχες να κάνεις με επαγγελματίες ίσως να μην σε έσωζε ούτε πυροβόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι με το που δει ο άλλος το νεροπίστολο σας, θα μπει σε do or die mode και θα πάρει το δικό του Glockάκι και θα σας κεράσει 3-4 9άρες το έχετε σκεφτεί;

 

Αν είναι να οπλοφορείτε - μεγάλη κουβέντα - go all the way. Τουλάχιστον 32άρια, αν θέλετε να έχετε υποψία ελπίδας σε καουμποϊλίκια :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι με το που δει ο άλλος το νεροπίστολο σας' date=' θα μπει σε do or die mode και θα πάρει το δικό του Glockάκι και θα σας κεράσει 3-4 9άρες το έχετε σκεφτεί;

 

Αν είναι να οπλοφορείτε - μεγάλη κουβέντα - go all the way. Τουλάχιστον 32άρια, αν θέλετε να έχετε υποψία ελπίδας σε καουμποϊλίκια :)[/quote']

 

Ένα glockaki αν το έχεισ σε έξυπνο-σειφ μέρος(οχι στο κρεβατι πχ για να προλαβεις να ξυπνησεις :P) κάνει δουλειά πάντως. Απλά θέλει προσοχή στα χεντσοτς. Αν το πας για θάψιμο κατευθειαν, τσιμπάς μια καραμπίνα με μονοβολ και καλή τύχη.(σχεδον σε οποιο ελληνικο χωριο κι αν πας κάτι τετοιο παιζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι με το που δει ο άλλος το νεροπίστολο σας, θα μπει σε do or die mode και θα πάρει το δικό του Glockάκι και θα σας κεράσει 3-4 9άρες το έχετε σκεφτεί;

 

Αν είναι να οπλοφορείτε - μεγάλη κουβέντα - go all the way. Τουλάχιστον 32άρια, αν θέλετε να έχετε υποψία ελπίδας σε καουμποϊλίκια :)

τα καλα αεροβολα ριχνουν υπερηχητικα το διαμετρημα των 4.5μμ με πανω απο 1000f/s 300-350 m/s ειδικα τα pcp και στο ανετο σε σκοτωνουν αν ξερεις να σημαδεψεις. οποτε μην αλλοιωνουμε την εικονα αν δε ξερουμε οτι το αεροβολο ειναι νεροπιστολο γιατι καποιος μπορει να το παρει στα σοβαρα και προξενησει σοβαροτατη ζημια.

Ναι δε κανουν για αμυνα αν ο αλλος εχει πυροβολο γιατι απλα ο αλλος σε σκοτωνει με μια σφαιρα αν μπορει να σε σημαδεψει κορμο. Αλλα μην αλλοιωνουμε τα πραγματα

Αν θελετε οπλο για αμυνα μαθετε μια πολεμικη τεχνη και βαλτε πανοπλια...και αφηστε τα πυροβολα και τα αεροβολα κατα μερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι μπορεί να πεθάνεις σε 7-8 μέρες, από αιμορραγία ^_^

 

Εδώ τα 22άρια δεν θεωρείται ότι έχουν επαρκές lethality και μιλάμε για αεροβόλα; Πραγματικά δεν εύχομαι σε κανένα να χρειαστεί να αμυνθεί σε 9mm/.40/.45 ή ακόμα και σε 7.62 με το φαντεζί αεροβόλο του. Επίσης αν θέλεις να αναφέρεις μόνο ταχύτητες και διαμετρήματα, χωρίς να αναφέρεις βάρη (grains) και ballistics, τότε πραγματικά η συζήτηση στερείται σοβαρής τεκμηρίωσης. Ανακεφαλαιώνω: Νεροπίστολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω κομματάκι αγριέψει με την εγκληματικότητα και ζω σε ένα χωριό που συχνά-πυκνά πέφτει θύμα διαρρήξεων (μόλις πριν 1 μήνα άνοιξαν το σπίτι του γείτονα ενώ άνοιξαν και το δικό μου πριν λίγα χρόνια) πήρα τα μέτρα μου τοποθετώντας σιδεριές στα χαμηλά παράθυρα και συναγερμό παντού με εξωτερική και εσωτερική σειρήνα που ευελπιστώ να διώξει τον διαρήκτη ακόμα κι αν απενεργοποιήσει την εξωτερική.

 

Παράλληλα, επειδή έχω 2 παιδιά που θα τα προστατεύσω με κάθε κόστος και ταυτόχρονα ξέρω ότι δε θα ελέγξω τα νεύρα μου, θέλω να νιώθω την "ασφάλεια" ενός όπλου αλλά δε θέλω αληθινό όπλο για να μην πάω φυλακή αν χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω. Νομίζω ότι ένα αεροβόλο είναι η ιδανική λύση.

 

Με δεδομένο ότι ίσως να μην το χρησιμοποιήσω ποτέ, ποιο "καλό" και φτηνό προτείνετε; Επίσης, αν μείνει στο κουτί του 4-5 χρόνια και κάποια στιγμή το χρειαστώ θα είναι ετοιμοπόλεμο ή θα έχει "ξεφουσκώσει" ο αέρας / χαλαρώσει το ελατήριο;

 

Δεν έχω ιδέα από αεροβόλα...

στη θεση σου ,εγω θα επαιρνα μια κυνηγητικη καραμπινα εστω μεταχειρισμενη με χαρτια βεβαιως σε καλη κατασταση. νομιμα απλα κ ωραια .τι αεροβολα -φλομπερ σφενδονες κ τοξα ....... για σκεψου το λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι μπορεί να πεθάνεις σε 7-8 μέρες, από αιμορραγία ^_^

 

Εδώ τα 22άρια δεν θεωρείται ότι έχουν επαρκές lethality και μιλάμε για αεροβόλα; Πραγματικά δεν εύχομαι σε κανένα να χρειαστεί να αμυνθεί σε 9mm/.40/.45 ή ακόμα και σε 7.62 με το φαντεζί αεροβόλο του. Επίσης αν θέλεις να αναφέρεις μόνο ταχύτητες και διαμετρήματα, χωρίς να αναφέρεις βάρη (grains) και ballistics, τότε πραγματικά η συζήτηση στερείται σοβαρής τεκμηρίωσης. Ανακεφαλαιώνω: Νεροπίστολα!

διαβασε ξανα την απαντηση μου. νομιζεις οτι με ενδιαφερει η βαλλιστικη και να πω για grains? μπραβο σου που ξερεις και μπραβο σου για τις γνωσεις σου. ευγε.

ελπιζω να μη διαβασει κανεις την απαντηση σου και παρει ενα αεροβολο και βαρεσει καποιον στη καρδια στο ματι ή ακομα και στο ποδι για πλακα...

 

ευγε αγορι μου. ισως η πιο καμμενη και επικινδυνη απαντηση που εχω δει εδω και χρονια απο χρηστη φορουμ. πραγματικα καποιες φορες απορω για μερικους χρηστες...απορω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα συζήτηση, κρατάω ότι δε θα είναι ετοιμοπόλεμο αν το χρειαστώ γιατι θα πρέπει να βάλω εκείνη τη στιγμή αμπούλα και λίγο λαδάκι. Εκτός κι αν πέσω σε ληστή με κατανόηση, στην ουσία είναι άχρηστο.

 

Το ξέρω ότι είναι παράνομο να το χρησιμοποιήσω αλλά το θέλω για την εναλλακτική να μπει κάποιος μέσα με σκοπό να κάνει κακό στην οικογένειά μου. Προτιμώ να παρανομήσω, αν με πιάνετε. Επίσης, θα είναι σε αρκετά ψηλό σημείο που δε φτάνουν τα παιδιά ούτε να το δουν. Δε θέλω όμως ούτε καραμπίνες, ούτε μάγκνουμ.

 

Με λίγα λόγια, υπάρχει αεροβόλο που να μπορεί να αποθηκευτεί έτοιμο προς χρήση ανά πάσα στιγμή; Κι ας το κάνω μια συντήρηση κάθε 8 μήνες ας πούμε. Το αν είναι ορθό/ηθικό να χρησιμοποιηθεί, αν θα ήταν καλύτερο να πάρω μπαζούκα ή να στήσω κώλο για να μην αγριέψω το ληστή, ας το κρίνω εγώ. Όποιος ξέρει από αεροβόλα, ας απαντήσει στην άνω ερώτηση αν μπορεί. Θενξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασε ξανα την απαντηση μου. νομιζεις οτι με ενδιαφερει η βαλλιστικη και να πω για grains?

 

τα καλα αεροβολα ριχνουν υπερηχητικα το διαμετρημα των 4.5μμ με πανω απο 1000f/s 300-350 m/s ειδικα τα pcp και στο ανετο σε σκοτωνουν αν ξερεις να σημαδεψεις.

 

Το lethality που περιγράφεις δεν είναι μέρος της βαλλιστικής; Τι είναι; Trajectory characteristics; :rolleyes:

 

Σπιρτούλι, είναι άλλο να λες ότι σου κατέβει για τα όπλα, άλλο να σε διορθώνει κάποιος που από συγκυρίες ξέρει κάτι παραπάνω και άλλο τα σενάρια βλακείας και παράνοιας που περιγράφεις, με άτομα που πυροβολούνται επειδή έτσι τους παρακίνησε (ffs) ο caution στο insomnia.gr.

 

Τουρλουμπούκι το post σου - χωρίς κανέναν λόγο. Περαστικά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...