Προς το περιεχόμενο

Αεροβόλα


p_pan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το lethality που περιγράφεις δεν είναι μέρος της βαλλιστικής; Τι είναι; Trajectory characteristics; :rolleyes:

 

Σπιρτούλι, είναι άλλο να λες ότι σου κατέβει για τα όπλα, άλλο να σε διορθώνει κάποιος που από συγκυρίες ξέρει κάτι παραπάνω και άλλο τα σενάρια βλακείας και παράνοιας που περιγράφεις, με άτομα που πυροβολούνται επειδή έτσι τους παρακίνησε (ffs) ο caution στο insomnia.gr.

 

Τουρλουμπούκι το post σου - χωρίς κανέναν λόγο. Περαστικά μας.

Αντι να αντιπαρατιθεσαι μαζι μου για γνωσεις πανω στα αεροβολα και να ποσταρεις ''μισες'' απαντησεις μου για να δειξεις οτι τα χω χαμενα και απανταω οτι να ναι θα ηταν καλυτερο να ξανασκεφτεις οτι υπαρχουν και ευκολοπιστοι ανθρωποι που μπορει να παρουν ενα αεροβολο με τη παρακινηση σου θεωρωντας το σαν ενα σπρευ πιπεριου πχ ή κατι αλλο. Αν ειναι σεναριο βλακειας να παιζουν με το αεροβολο ή νεροπιστολο οπως το λες και να φυγει μια βολιδα καταλαθως στο λαιμο ή στο ματι τοτε παω πασο.

Αυτο ηθελα να σε κανω να καταλαβεις. Οχι να σου δειξω οτι ξερω με ποσο τρεχουν οι βολιδες. Αλλα μαλλον ειδες το δεντρο και δεν ειδες το σκατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε 'συ, γιατί να "δείξω ότι τα 'χεις χαμένα"; Βρισκόμαστε σε καμία "σκηνή" και έχω πρόθεση να σε εκθέσω για να φανώ κάποιος; Που; Στο internet; Μου αποδίδεις προθέσεις που δεν έχω.

 

Έκανα μία παρατήρηση για τα όπλα που αναφέρθηκαν, αυτό είναι όλο. Αν με εγκαλείς για μειωμένη ευαισθησία στα μόγκολα εκείνα που για να δουν αν είναι δυνατό το αεροβόλο τους θα πυροβοληθούν μεταξύ τους, τότε ναι, την δέχομαι και την κατηγορία και την επίθεση. Δεν πρόκειται να μπω στην διαδικασία να φιμώνομαι, μόνο και μόνο γιατί κάποιος ημίβλακας μπορεί να πέσει θύμα της ανοησίας που κουβαλάει. Πάντα ήμουν πολύ μακρυά από την λογική που επιβάλει να αναγράφεται "μακρυά από φλόγα" πάνω στο μπουκάλι με τον οινόπνευμα... αν είσαι τόσο μπάζο, δεν πρόκειται να σε σώσει η ένδειξη, θα καείς ούτως ή άλλως (και έτσι θα βελτιωθεί το gene pool για τους επόμενους :-D)

 

Στο επόμενο τεύχος, και επειδή χαρακτηρίστηκα και επικίνδυνος, θα σας μάθω πως να φτιάχνετε εκρηκτικά από λίπασμα. Και δεν θα σας επισημάνω ότι πρέπει να απομακρύνεστε κατά την έκρηξη... :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα. Να κανω και γω μια ερωτηση που θελω ? :) Αμα παραγγειλω ενα πιστολι αεροβολο μεσω Internet (απο ελλαδα ομως) θα εχω κανα προβλημα ?? η θα ερθει κανονικα στο σπιτι μου οπως το καθε τι που παραγγελνουμε μεσω Internet ... ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Ελλάδα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, αρκεί να σκανάρεις ταυτότητα για το κατάστημα, τα περισσότερα το ζητάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω :) Και μια αλλη ερωτησουλα οποιος εχει δοκιμασει και τα 2 τι προτεινεται καλυτερα πιστολι με Co2 η με ελατηριο .. και γενικα λεει να παρω πιστολι αντιγραφο οπως Beretta colt κτλ .. Θελω να παρω το συγκεκριμενο Link μπορειται να μου πειτε γνωμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.google.com/m/imgres?imgurl=http://www.chweston.co.uk/acatalog/rohm_twinmaster_trainer.jpg&imgrefurl=http://www.chweston.co.uk/acatalog/Rohmn_CO2.html&h=125&w=225&sz=11&tbnid=9YCBWJ6DGGXzPM:&tbnh=70&tbnw=126&prev=/search%3Fq%3Drohm%2Btwinmaster%2Btrainer%2Bwoodgrip%26tbm%3Disch%26tbo%3Du&zoom=1&q=rohm+twinmaster+trainer+woodgrip&usg=__wYFIx5abpg-yfl8djQa61X9J2qU=&hl=el&sa=X&ei=LSf1T4-AEsOk8QP75eyqBw&ved=0CBUQ9QEwBA&site=images&bl=universal

 

http://m.youtube.com/watch?gl=US&hl=el&client=mv-google&rl=yes&v=WIb0JZob2oM

 

Rohm Twinmaster Trainer wood grip

αυτο ειναι το δικο μου, το πηρα απο το μαγαζακι στην Ομονοια γωνια με Πανεπιστημιου αν θυμαμαι καλα πριν 10 χρονια περιπου,σκοποβολη εκανα στη Παρνηθα για να περναει η ωρα στο περιπολικο δασων.

Η φιρμα βγαζει και με επαναγεμιζομενη δεξαμενη αερα,δε γνωριζω πως γεμιζει γιατι δεν το εψαξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω επειδη θελω να παρω φιρμα (αντιγραφο οπλου ) οπως και αυτο που εχω στο link που ειναι το beretta fs92 θελω να μου πειτε αν αξιζει να δοσω τα λεφτα θα κανει δουλεια ή ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω κομματάκι αγριέψει με την εγκληματικότητα και ζω σε ένα χωριό που συχνά-πυκνά πέφτει θύμα διαρρήξεων (μόλις πριν 1 μήνα άνοιξαν το σπίτι του γείτονα ενώ άνοιξαν και το δικό μου πριν λίγα χρόνια) πήρα τα μέτρα μου τοποθετώντας σιδεριές στα χαμηλά παράθυρα και συναγερμό παντού με εξωτερική και εσωτερική σειρήνα που ευελπιστώ να διώξει τον διαρήκτη ακόμα κι αν απενεργοποιήσει την εξωτερική.

 

Παράλληλα, επειδή έχω 2 παιδιά που θα τα προστατεύσω με κάθε κόστος και ταυτόχρονα ξέρω ότι δε θα ελέγξω τα νεύρα μου, θέλω να νιώθω την "ασφάλεια" ενός όπλου αλλά δε θέλω αληθινό όπλο για να μην πάω φυλακή αν χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω. Νομίζω ότι ένα αεροβόλο είναι η ιδανική λύση.

 

Με δεδομένο ότι ίσως να μην το χρησιμοποιήσω ποτέ, ποιο "καλό" και φτηνό προτείνετε; Επίσης, αν μείνει στο κουτί του 4-5 χρόνια και κάποια στιγμή το χρειαστώ θα είναι ετοιμοπόλεμο ή θα έχει "ξεφουσκώσει" ο αέρας / χαλαρώσει το ελατήριο;

 

Δεν έχω ιδέα από αεροβόλα...

 

Αυτό έχω., γύρω στα 70 ευρώ χωρίς αμπούλες, σφαιρίδια και θήκη, μαζί με τα κομφόρια γύρω στο 90άρι το έχεις στο χέρι.

 

412.00.00_1.jpg

 

Και πάλι, όπλο στο σπίτι με μικρά παιδιά και να το έχεις και ετοιμοπόλεμο, σε τρώει ο κώλος σου για ατύχημα.

 

Ευχαριστω :) Και μια αλλη ερωτησουλα οποιος εχει δοκιμασει και τα 2 τι προτεινεται καλυτερα πιστολι με Co2 η με ελατηριο .. και γενικα λεει να παρω πιστολι αντιγραφο οπως Beretta colt κτλ .. Θελω να παρω το συγκεκριμενο Link μπορειται να μου πειτε γνωμες

 

Άνθρακα, αλλά πολλά λεφτά για κάτι που δείχνει σαν αληθινή μπερέτα και δεν είναι, πάνε βγάλε μια κανονική άδεια, πλήρωσε κανένα 800αρι και πάρε το real thing.

 

Αν το βρεις στη μαύρη θα σου πάει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σ αρεσει η σκοποβολη με προοπτικες κυνηγιου παρε κανενα τουφεκι αερος

 

Αν σ αρεσει η σκοποβολη με προοπτικες μαχης παρε ενα co2 που ριχνει επαναλαμβανομενα και γενικα στις αποστασεις που θα ριχνεις μοιαζει πολυ με κανονικο πιστολι δτο χειρισμο του περα απο την ανακρουση

 

Εγω εχω ενα crossman 357 ριχνει 10 σφαιρακια οσο γρηγορα μπορεις να τραβηξεις τη σκανδαλη, ειναι αρκετα δυνατο ωστε να μπορω να κανω την καβλα μου αλλα και να ειναι εφικτο να ριχνω μες στο σπιτι μου.. Αυτα

 

Να ξερεις οτι αυτα που ειναι αντιγραφα κανονικων και εχουν blowback για να το πετυχουν αυτο κοβουν απο τη δυναμη της σφαιρας(η κοβουν σε βολες, σναλογως)

 

Επισης ta bbs δηλαδη τα στρογγυλα σφαιρακια πολυ συχνα γυρνανε πισω και θελεις απαραιτητως γυαλια για να εισαι ασφαλης... Τα "ποτηρακια" ειναι μολυβενια και στην προσκρουση παραμορφονονται οποτε δε γυρνανε

 

(πλαστικη vs ελαστικη Κρουση... Κατι χρειαζοταν και η φυσικη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα συζήτηση, κρατάω ότι δε θα είναι ετοιμοπόλεμο αν το χρειαστώ γιατι θα πρέπει να βάλω εκείνη τη στιγμή αμπούλα και λίγο λαδάκι. Εκτός κι αν πέσω σε ληστή με κατανόηση, στην ουσία είναι άχρηστο.

 

Το ξέρω ότι είναι παράνομο να το χρησιμοποιήσω αλλά το θέλω για την εναλλακτική να μπει κάποιος μέσα με σκοπό να κάνει κακό στην οικογένειά μου. Προτιμώ να παρανομήσω, αν με πιάνετε. Επίσης, θα είναι σε αρκετά ψηλό σημείο που δε φτάνουν τα παιδιά ούτε να το δουν. Δε θέλω όμως ούτε καραμπίνες, ούτε μάγκνουμ.

 

Με λίγα λόγια, υπάρχει αεροβόλο που να μπορεί να αποθηκευτεί έτοιμο προς χρήση ανά πάσα στιγμή; Κι ας το κάνω μια συντήρηση κάθε 8 μήνες ας πούμε. Το αν είναι ορθό/ηθικό να χρησιμοποιηθεί, αν θα ήταν καλύτερο να πάρω μπαζούκα ή να στήσω κώλο για να μην αγριέψω το ληστή, ας το κρίνω εγώ. Όποιος ξέρει από αεροβόλα, ας απαντήσει στην άνω ερώτηση αν μπορεί. Θενξ.

 

Το αεροβολο που προτεινα παραπανω το εχω αφησει και μηνα με γεματη αμπουλα χωρις προβληματα...

 

ΑΛΛΑ.... Τα αεροβολα δεν ειναι αποτελεσματικα για αμυνα τετοιου τυπου!!!!!!! Το μονο που θα καταφερεις ειναι να εκνευρισεις τον επιδοξο κακο που πιθανοτατα θα ειναι και οπλισμενος, με τα αναλογα αποτελεσματα για εσενα και την οικογενεια σου!!! Ειναι μια πολυ καλη προπονηση για αν πιασεις στο χερι σου κανονικο πιστολι αλλα ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ κανουν για αμυνα απεναντι σε κανεναν οπλισμενο ακομα και σουγια να εχει!!!!!!

 

 

Θα σου εξηγησω και τον λογο... Ο λογος που πεφτει καποιος που πυροβολειται με σκοπο το να τον σταματησεις ειναι το σοκ που του προκαλει η σφαιρα και οχι η αιμοραγια... Το σωμα μας ειναι στην ουσια σαν ενα μπουκαλι με νερο... Αν πιεστει (πχ απο σφαιρα) θα αυξηθει η πιεση στα τοιχοματα του... Αυτη η αποτομη και τρομακτικη αυξηση πιεσης ειναι που προκαλει το σοκ που θελεις... Τα αεροβολα ακομα και τα δυνατοτερα (pcp) δεν μπορουν να το καταφερουν αυτο παρα μονο σε πολυ μικρα θηραματα

 

Παρε το αεροβολο σου για να κανεις την πλακα σου και για να πετυχαινεις κανενα φιδι ποντικι κλπ αν χρειαστει αλλα για αμυνα αν εισαι αποφασισμενος ακομα και το ματσουκι απο το τζακι ειναι καλυτερο

 

Εκτως αν εισαι τοσο σιγουρος οτι εκεινη τη στιγμη θα καταφερεις να του ριξεις 10 σφαιρακια μες στα ματια πριν προλαβει αυτος να ριξει ενα και καλο...

 

-----------------------------------

-----------------------------------

 

Και μια και το συζηταμε εχει πεσει σε κανενος στα χερια το οεγομενο drozd??

 

Ρωσσικο, αυτοματο με αμπουλα, με χωρηντικοτητα 30 σφαιρακια...

Παιρνει απειρα mods οπως εξωτερικη καταδυτικη αμπουλα για αυξηση δυναμης, mod στο γεμιστηρα για αυξηση των βολων και τα λοιπα...

 

Δυστηχως στην ελλαδα πωλειται μονο η εκδοση που δε ριχνει αυτοματα (αν και αποτι εχω καταλαβει ειναι ευκολη η τροποποιηση) και δυστυχως κανει κανενα 300 αρι... Ενω στο αμερικα πολυ πιο λιγα δολλαρια... Παντως αν το εχει πιασει κανεις στα χερια του ας πει εντυπωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σ αρεσει η σκοποβολη με προοπτικες κυνηγιου παρε κανενα τουφεκι αερος

 

Αν σ αρεσει η σκοποβολη με προοπτικες μαχης παρε ενα co2 που ριχνει επαναλαμβανομενα και γενικα στις αποστασεις που θα ριχνεις μοιαζει πολυ με κανονικο πιστολι δτο χειρισμο του περα απο την ανακρουση

 

Εγω εχω ενα crossman 357 ριχνει 10 σφαιρακια οσο γρηγορα μπορεις να τραβηξεις τη σκανδαλη, ειναι αρκετα δυνατο ωστε να μπορω να κανω την καβλα μου αλλα και να ειναι εφικτο να ριχνω μες στο σπιτι μου.. Αυτα

 

Να ξερεις οτι αυτα που ειναι αντιγραφα κανονικων και εχουν blowback για να το πετυχουν αυτο κοβουν απο τη δυναμη της σφαιρας(η κοβουν σε βολες, σναλογως)

 

Επισης ta bbs δηλαδη τα στρογγυλα σφαιρακια πολυ συχνα γυρνανε πισω και θελεις απαραιτητως γυαλια για να εισαι ασφαλης... Τα "ποτηρακια" ειναι μολυβενια και στην προσκρουση παραμορφονονται οποτε δε γυρνανε

 

(πλαστικη vs ελαστικη Κρουση... Κατι χρειαζοταν και η φυσικη)

 

 

Εχο και τουφεκι πολυ καλο μαλιστα.. Απλα θα ηθελα να παρω και πιστολι για να εχω και απο αυτην την κατηγορια οπλο και γενικα να νιωσω λιγο πως ειναι η αισθηση του οπλου .. Επισης δεν μπορω να δοσω παραπανω απο 250Ε.. Απλα θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για το συγκεκριμενο που θελω να παρω.. Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

HELLO... ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ ΤΟ FORUM ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΕΛΟΣ.

 

ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΑ ΑΕΡΟΒΟΛΑ... ΚΑΙ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ CROSSMAN Phantom 1000 ΜΑΖΙ ΜΕ ΔΙΟΠΤΡΑ.

 

ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΝΕΤ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΛΟΧΡΙΣΙΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΕΝΑ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ 4 ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΟΙΧΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑΝ ΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΡΟΠΟΝΟΥΜΕ. ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΩ ΤΟ ΟΠΛΟ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΤΙΡΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ(ΣΤΗΝ ΘΗΚΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΛΕΙΠΑ) ΕΠΙΔΙ ΘΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΙΟΠΤΡΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΤΟ ΒΡΟΥΝΕ; ΚΑΙ ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΛΟΓΟ ΑΝ ΚΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΕ ΑΔΙΑ ΤΑ ΑΕΡΟΒΟΛΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;

 

ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΙ ΣΤΙΝ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΑΠΟ ΝΕΤ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΝ ΘΕΣΣΑΛΙΝΙΚΗ..

 

(ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΔΥΣΛΕΚΤΙΚΟΣ)

πωλουνται αεροβολα πιστολια

πωλουνται αεροβολα πιστολια σκοποβολης ολοκαινουργια

προς 200 ευρω εκαστο.Ολα λειτουργουν με παλινδρομηση κλειστρου.Τυποι glog bereta colt swiss army

και τα 4 δουλευουν με αμπουλα αερος.Ακομα προς πωληση σκοπευτρο λειζερ προς 100 ευρω.για επικοινωνια

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...