Προς το περιεχόμενο

Αεροβόλα


p_pan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο bolsevikos πουλαει αεροβολα οπλα. προμηθευτης εγκληματικης οργανωσης δλδ και σκοπευει να καταλυσει το "Δημοκρατικο" πολιτευμα.. γρηγορα η κλαπα να επιληφθει του θεματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HELLO... ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ ΤΟ FORUM ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΕΛΟΣ.

 

ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΑ ΑΕΡΟΒΟΛΑ... ΚΑΙ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ CROSSMAN Phantom 1000 ΜΑΖΙ ΜΕ ΔΙΟΠΤΡΑ.

 

ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΝΕΤ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΛΟΧΡΙΣΙΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΕΝΑ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟ 4 ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΤΟΙΧΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑΝ ΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΡΟΠΟΝΟΥΜΕ. ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΩ ΤΟ ΟΠΛΟ ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΤΙΡΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ(ΣΤΗΝ ΘΗΚΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΛΕΙΠΑ) ΕΠΙΔΙ ΘΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΙΟΠΤΡΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΤΟ ΒΡΟΥΝΕ; ΚΑΙ ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΛΟΓΟ ΑΝ ΚΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΕ ΑΔΙΑ ΤΑ ΑΕΡΟΒΟΛΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;

 

ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΙ ΣΤΙΝ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΑΠΟ ΝΕΤ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΝ ΘΕΣΣΑΛΙΝΙΚΗ..

 

(ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΔΥΣΛΕΚΤΙΚΟΣ)

εχω βαλει αγγελια..ριξε αν θες μια ματια..      http://www.insomnia.gr/classifieds/various/variousvarious/313262-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1-%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%B1/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Θέλω ένα αεροβόλο το οποίο θα το χρησιμοποιώ στο χωριό για σκοποβολή (κανένα κουτάκι-μπουκάλι, όχι γάτες κλπ). 

 

Έχω ψάξει λίγο μόνος μου απλά για να κάνω την καλύτερη αγορά θα ήθελα να μου εξηγήσετε τις διαφορές ανάμεσα στα αεροβόλα ελατηρίου, co2 και airsoft.

Ποιο ταιριάζει περισσότερο στις "ανάγκες" μου; 

 

Budget : 50€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αεροβόλο ελατηρίου παράγει την απαιτούμενη πίεση απελευθερώνοντας απότομα ένα ελατήριο με πώμα σε έναν κύλινδρο. Το ελατήριο το οπλίζεις όταν "σπας"το τυφέκιο για να βάλεις βολίδα.

 

KIzO9aws.gif

 

Με διοξείδιο του Άνθρακα (CO2) η απαιτούμενη πίεση προέρχεται από μία φιάλη που περιέχει το αέριο σε πίεση.

 

cxBMK1Js.jpg  gEmvXZAs.jpg

 

 

Airsoft είναι αυτά που πετάνε συνήθως πλαστικά σφαιρίδια. Παιχνίδια σε σχέση με τα άλλα (φτιαγμένα από πλαστικό συνήθως). Νομίζω πως δεν θέλουν ούτε άδεια. Η πρόωση των σφαιριδίων (ή pellets) μπορεί να γίνει με αέρα ή εντελώς μηχανικά. Μπορεί επίσης να είναι και ηλεκτρομηχανικά (ενέργεια από μπαταρία).

 

KGaZ6bes.gif  9Y1EQRKs.jpg  t3IJgtIs.jpg

 

 

 

Με 50 €, στην κατηγορία των παιχνιδιών σε βλέπω. Πάρε ένα airsoft, και αν σου αρέσει το άθλημα της σκοποβολής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.survival.gr/aerovolo_umarex_baby_desert_eagle_70287-p-396.html

 

http://www.survival.gr/aerovolo_umarex_ik_g36c_advanced_70900-p-2027.html

 

Αυτα τα δύο πήρα πρόσφατα. Γιά αρχή στη σκοπόβόλη πολύ καλά μου βγκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λες 6 χρόνια μετά ακόμα να ψάχνει ; :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνώμη μου ανέβασε λίγο το μπάτζετ (+ 20-30 ευρώ ευρώ) και πάρε ένα ελατηρίου η μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση . Κυκλοφορούν και κάποια κινέζικα σε μαγαζιά που για τα λεφτά τους είναι πολύ καλά και δίνουν και κάποια εγγύηση μη φανταστείς δλδ ότι επειδή θα είναι κινέζικο θα είναι της πλάκας...

 

Είναι αρκετά διασκεδαστικό για αυτό που το θες και θα μάθεις και σημάδι. Ειναι επίσης εξαιρετικά αξιόπιστα, έχουν αυτονομία,  δύναμη. Το μόνο αρνητικό είναι ότι είναι όπλα μιας βολής σχεδόν όλα.

 

Αυτά με την αμπούλα αν και είναι εξισου διασκεδαστικά, πιο φθηνά σχετικά, πολύσφαιρα και πρακτικά, κατά τα άλλα δεν έχουν καλή ευθυβολία, είναι μέτρια σε δύναμη όπως και σε ποιότητα κατασκευής και επίσης θα πρέπει να προμηθεύεσαι αμπούλες... Με 60 ευρώ πάντως βρίσκεις ένα τέτοιο αλλά δεν θα συγκρίνεται με ελατηρίου.

 

Τα άλλα με τα πλαστικά σφαιρίδια είναι τελίως παιδικά αν και διασκεδαστικά.

 

ορίστε η δική μπυ πρόταση σε αυτά τα λεφτά:

http://www.vasilikos.com.gr/index.php?MDL=pages&Branch=N_N0000000002_N0000002001_N0000002033_N0000002034_N0000002326_P0000005067

 

η

 

http://www.vasilikos.com.gr/index.php?MDL=pages&Branch=N_N0000000002_N0000002001_N0000002033_N0000002034_N0000002326_P0000001948

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά βρήκα το συγκεκριμένο πιστόλι. Αυτό ΕΔΩ

 

Το θέλω ίσα ίσα για να ρίχνω σε κανένα κουτάκι στην αυλή. Αξίζει τα λεφτά του;

 

Επίσης έχω δει κι αυτά εδώ: 

Πρώτο

Δεύτερο

Τρίτο 

Τέταρτο

 

Ποιο μου προτείνετε να αγοράσω σαν αρχάριος που είμαι;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Ρε παιδιά ποια η γνώμη σας για τα flobert όπλα;

 

Γιατί να προτιμήσει κάποιος ένα αεροβόλο για κυνήγι ας πούμε και όχι ένα flobert πάνω κάτω στα ίδια λεφτά; Ποια η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ποια η γνώμη σας για τα flobert όπλα;

 

Γιατί να προτιμήσει κάποιος ένα αεροβόλο για κυνήγι ας πούμε και όχι ένα flobert πάνω κάτω στα ίδια λεφτά; Ποια η γνώμη σας;

 

Δεν έχουν την παραμικρή σχέση μεταξύ τους αυτά τα δύο είδη.

 

Το flobert παίρνει φυσίγγια με σκάγια, όπως αυτά των «κλασσικών» κυνηγετικών όπλων, αλλά σε ...μικρογραφία. Το αεροβόλο παίρνει μονό σφαιρίδιο.

 

Προφανώς και δεν υπάρχει κανένας λόγος να ...προτιμήσει(!) κάποιος το αεροβόλο για κυνήγι. Ακριβολογώντας, είναι τελείως ακατάλληλο για τέτοια χρήση.

 

Φυσικά, αν σκέπτεται να «κυνηγήσει» κάποιος με flobert, πρέπει στο μυαλό του να έχει ότι το πιθανό θήραμά του, θα είναι κάτι μεγέθους σπουργιτιού. Ούτε τη δύναμη έχει για να σκοτώσει κάτι μεγαλύτερο, ούτε την ικανότητα για μακρινές τουφεκιές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Να υποθέσω ότι η χρήση σκόπευτρου σε αεροβόλο όπλο ελατηρίου απαγορεύεται ακόμα και αν πρόκειται καθαρά για χρήση σε σκοποβολή;

 

πχ αυτό http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=3609

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Να υποθέσω ότι η χρήση σκόπευτρου σε αεροβόλο όπλο ελατηρίου απαγορεύεται ακόμα και αν πρόκειται καθαρά για χρήση σε σκοποβολή;

 

πχ αυτό http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=3609

 

Γιατί να απαγορεύεται; Υπό την έννοια τού να υφίστασαι νομικές κυρώσεις εννοώ. Στο κυνήγι όντως απαγορεύεται ή, τουλάχιστον, απαγορευόταν την τελευταία φορά που κυνήγησα στην Ελλάδα, αλλά έχουν περάσει αρκετά χρόνια και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Στη σκοποβολή όμως, δε βλέπω τη λογική σε κάτι τέτοιο...

 

Εκτός κι αν εννοείς ότι η χρήση της πιθανώς αντιτίθεται στους κανόνες τού αθλήματος τής σκοποβολής - εφόσον ασχολείσαι «by the book» μ' αυτό (σκοπευτήριο, συμμετοχή σε επίσημες διοργανώσεις κ.τ.λ.) - πράγμα το οποίο δεν το γνωρίζω. Ίσως, αν κάποιο μέλος τού forum γνωρίζει συγκεκριμένα λόγω ενασχόλησης, να μπορεί να σού το διευκρινίσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...