Προς το περιεχόμενο

Αεροβόλα


p_pan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοώ αν υφίστανται νομικές κυρώσεις ως κάτοχος τηλεσκοπικής διόπτρας... Η αν απαιτείται ειδική άδεια πχ. Εξυπακούεται ότι δεν πας για κυνήγι με το αεροβόλο ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Αν έχω καταλάβει σωστά, τα αεροβόλα διακρίνονται στις εξής υποκατηγορίες;

- Ελατηρίου

- CO2

- Airsoft

 

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα έχουν; (κόστος, θόρυβος, απόσταση, συντήρηση κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Καλημέρα,

ενδιαφερομαι να αγορασω το αεροβόλο Gamo Big Cat 1000 E, το εχει καποιος να μου πει τη γνωμη του? 

Εχει αποτελεσμα σε ενοχλητικα κορακια? (πχ στη ταρατσα-κεραιες) 

ΥΓ1. Υπαρχει κατι ποιο οικονομικο κινεζικο και ισαξιο? (παντα για ελατηριου) 

ΥΓ2. Καποτε κοιτουσα για Weihrauch, αλλα τα οικονομικα μου δεν το επιτρεπουν, αντιθετως κατεβασα κατα πολυ το budget.

 

  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kolossos said:

Καλημέρα,

ενδιαφερομαι να αγορασω το αεροβόλο Gamo Big Cat 1000 E, το εχει καποιος να μου πει τη γνωμη του? 

Εχει αποτελεσμα σε ενοχλητικα κορακια? (πχ στη ταρατσα-κεραιες) 

ΥΓ1. Υπαρχει κατι ποιο οικονομικο κινεζικο και ισαξιο? (παντα για ελατηριου) 

ΥΓ2. Καποτε κοιτουσα για Weihrauch, αλλα τα οικονομικα μου δεν το επιτρεπουν, αντιθετως κατεβασα κατα πολυ το budget.

 

Απαγορέυεται πάντως η χρήση που γράφεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, l337 είπε

Απαγορέυεται πάντως η χρήση που γράφεις.

Εκ παραδρομής, τενεκεδάκια ήθελα να γράψω! 

Στη πορεία είδα και τα παρακάτω: 

TSS B2-4P γυρω στα 50€ 

ΒΑΜ 26 γυρω στα 150€

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημερα,

Εδω και λιγο καιρο καποιος στη γειτονια μου εχει παρει αεροβολο και καθεται και βαραει οτι να ναι.

Το θεμα ειναι πως αρκετες φορες ερχονται στο μπαλκονι μου αδεσποτες και εχω και ζωντανα οποτε φοβαμαι και μη φαω καμια και εγω και ο γατος-σκυλος μου.

Απο οτι καταλαβα εχει καποιο απο αυτα που τρομπαρεις με τα χερια και πρεπει να ειναι η καποιος βλαμμενος η καποιο πιτσιρικι καθως σημερα ξεκινησε απο τη 7μιση το πρωι να βαραει πραγματα.

Εχει πεσει φωνη οτι θα γινει καμια ζημια,αλλα δεν απαντησε προφανως καν (για αυτο και σκεφτομαι οτι θα ειναι κανας πιτσιρικας),παρολα αυτα εντοπισα απο που τη κανει τη δουλεια και αν χρειαστει θα παω να χτυπησω κουδουνι.

Θα ηθελα ομως να μαθω τι λεει η νομοθεσια για κατοχη τετοιου αεροβολου καθως καποιες φορες που το τρομπαρει πολυ (Pun intended),ριχνει με αρκετη δυναμη που αν παρει ανθρωπο πιστευω πως θα κανει ζημια.Δεν ειναι σε καμια περιπτωση δηλαδη σαν αυτα που ειχαμε πιτσιρικια με το ελατηριο που εκτος και αν την ετρωγες σε κανα ματι,απλα ετσουζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Καλημερα,

Εδω και λιγο καιρο καποιος στη γειτονια μου εχει παρει αεροβολο και καθεται και βαραει οτι να ναι.

Το θεμα ειναι πως αρκετες φορες ερχονται στο μπαλκονι μου αδεσποτες και εχω και ζωντανα οποτε φοβαμαι και μη φαω καμια και εγω και ο γατος-σκυλος μου.

Απο οτι καταλαβα εχει καποιο απο αυτα που τρομπαρεις με τα χερια και πρεπει να ειναι η καποιος βλαμμενος η καποιο πιτσιρικι καθως σημερα ξεκινησε απο τη 7μιση το πρωι να βαραει πραγματα.

Εχει πεσει φωνη οτι θα γινει καμια ζημια,αλλα δεν απαντησε προφανως καν (για αυτο και σκεφτομαι οτι θα ειναι κανας πιτσιρικας),παρολα αυτα εντοπισα απο που τη κανει τη δουλεια και αν χρειαστει θα παω να χτυπησω κουδουνι.

Θα ηθελα ομως να μαθω τι λεει η νομοθεσια για κατοχη τετοιου αεροβολου καθως καποιες φορες που το τρομπαρει πολυ (Pun intended),ριχνει με αρκετη δυναμη που αν παρει ανθρωπο πιστευω πως θα κανει ζημια.Δεν ειναι σε καμια περιπτωση δηλαδη σαν αυτα που ειχαμε πιτσιρικια με το ελατηριο που εκτος και αν την ετρωγες σε κανα ματι,απλα ετσουζε.

Εγω θα ενημέρωνα και αστυνομία πάντως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Εγω θα ενημέρωνα και αστυνομία πάντως.

Θελω να το κρατησω σαν τελευταια λυση,γιατι αν ειναι οντως κανα πιτσιρικι,οκ δεν εχουν μυαλο σε αυτη την ηλικια.

Απλα θελω να ειμαι ενημερος για τη νομοθεσια ωστε εαν χτυπησω κουδουνι για να ειδοποιησω γονεις και πεσω σε τιποτα ζωα,να ξερω να τους αναφερω και κατι, πριν μπω στη διαδικασια να φερω τους πολισμανους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Καλημερα,

Εδω και λιγο καιρο καποιος στη γειτονια μου εχει παρει αεροβολο και καθεται και βαραει οτι να ναι.

Το θεμα ειναι πως αρκετες φορες ερχονται στο μπαλκονι μου αδεσποτες και εχω και ζωντανα οποτε φοβαμαι και μη φαω καμια και εγω και ο γατος-σκυλος μου.

Απο οτι καταλαβα εχει καποιο απο αυτα που τρομπαρεις με τα χερια και πρεπει να ειναι η καποιος βλαμμενος η καποιο πιτσιρικι καθως σημερα ξεκινησε απο τη 7μιση το πρωι να βαραει πραγματα.

Εχει πεσει φωνη οτι θα γινει καμια ζημια,αλλα δεν απαντησε προφανως καν (για αυτο και σκεφτομαι οτι θα ειναι κανας πιτσιρικας),παρολα αυτα εντοπισα απο που τη κανει τη δουλεια και αν χρειαστει θα παω να χτυπησω κουδουνι.

Θα ηθελα ομως να μαθω τι λεει η νομοθεσια για κατοχη τετοιου αεροβολου καθως καποιες φορες που το τρομπαρει πολυ (Pun intended),ριχνει με αρκετη δυναμη που αν παρει ανθρωπο πιστευω πως θα κανει ζημια.Δεν ειναι σε καμια περιπτωση δηλαδη σαν αυτα που ειχαμε πιτσιρικια με το ελατηριο που εκτος και αν την ετρωγες σε κανα ματι,απλα ετσουζε.

Καμία σχέση με τον προηγούμενο με τα τενεκεδένια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, giorgoskoy είπε

Καμία σχέση με τον προηγούμενο με τα τενεκεδένια?

Τωρα που το λες πριν κατι χρονια ειχαμε κανα δυο καρακαξες που φωναζανε αλλα εξαφανιστηκαν διχως να αφησουν ιχνος 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Dantε είπε

Απλα θελω να ειμαι ενημερος για τη νομοθεσια

Δεν ξέρω αν είναι ακόμα σε ισχύ, αν δεν έχει τροποποιηθεί δηλαδή με νεότερο νόμο ή αν έχει καταργηθεί

ΝΟΜΟΣ 2168/1993

Άρθρο 10, παρ. 11

11. Απαγορεύεται να φέρουν αεροβόλα όπλα και τουφέκια αλιείας άτομα που δεν συμπλήρωσαν το 18ο και 16ο έτος της ηλικίας τους, αντίστοιχα. Η μεταφορά αυτών επιτρέπεται μόνο από τον τόπο κατοικίας στο χώρο άσκησης στη σκοποβολή και αλιεία και αντίστροφα. Η χρήση των όπλων αυτών έξω από τους ειδικούς χώρους που προορίζονται για την άσκηση στη σκοποβολή ή την αλιεία απαγορεύεται.

https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/222364/nomos-2168-1993

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...