Προς το περιεχόμενο

Αεροβόλα


p_pan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Δεν ξέρω αν είναι ακόμα σε ισχύ, αν δεν έχει τροποποιηθεί δηλαδή με νεότερο νόμο ή αν έχει καταργηθεί

ΝΟΜΟΣ 2168/1993

Άρθρο 10, παρ. 11

11. Απαγορεύεται να φέρουν αεροβόλα όπλα και τουφέκια αλιείας άτομα που δεν συμπλήρωσαν το 18ο και 16ο έτος της ηλικίας τους, αντίστοιχα. Η μεταφορά αυτών επιτρέπεται μόνο από τον τόπο κατοικίας στο χώρο άσκησης στη σκοποβολή και αλιεία και αντίστροφα. Η χρήση των όπλων αυτών έξω από τους ειδικούς χώρους που προορίζονται για την άσκηση στη σκοποβολή ή την αλιεία απαγορεύεται.

https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/222364/nomos-2168-1993

Ως αεροβολα οπλα θεωρουνται τα παντα,ακομα και τα παιδικα που λεει ο λογος?

Googlαρα προφανως αλλα δε βρηκα κατι χρησιμο...Για να μη διευκρινιζει υποθετω οτι δεν υπαρχει διακριση και τα παιρνει ολα το ιδιο.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ως αεροβολα οπλα θεωρουνται τα παντα,ακομα και τα παιδικα που λεει ο λογος?

Ίσως ένα τηλέφωνο ή μια επίσκεψη στο Τ.Α της περιοχής σου και θα σε κατατοπίσουν πλήρως (στο γραφείο που ασχολείται με τις άδειες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχετε να πτροτεινετε κανα αξιόλογο αεροβόλο πιστόλι γυρω στα 150  ευρώ ; Μου εχουν γυαλίσει αυτα τα δύο αλλα δε σκαμπαζω πολλα απο τα χαρακτηριστικά τους που βλεπω εκτος οτι το ένα πχ ειναι πλαστικό ενω το άλλο μεταλλικό . Κοιτάζω σε αμπούλα γιατι σε αυτη τη τιμη τα πιστόλια ελατηρίου μου φαινεται οτι δεν αξίζουν κ σύντομα χάνουν τη δύναμη του ελατηρίου . Η χρήση θα ειναι κυριως για σκοποβολή σε ένα εξοχικό μακριά απο σπίτια .

   https://www.tacticalshop.gr/αεροβόλο-πιστόλι-τουφέκι-umarex-morph-3χ-cο2-12g-45mm ( Το βρίσκω στα 75  ευρω απο μαγαζί στη Κρήτη οπου κ μένω ) 

https://www.ionex.gr/index.php?act=viewProd&productId=4557&skr_prm=WyI4Y2M4NzQ2ZC03YWI0LTRjZWEtYmMxOS0xNDE5ZTdmODJmMzQiLDE2MzU2ODkzMTk5MDMseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Επεξ/σία από totalius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν το όπλο έχει blowback (το 2ο διάβασα πως έχει) δεν θα έχει μεγάλη δύναμη, αλλά θα είναι πιο ρεαλιστικό.
Εγώ έχω το ASG CZ Shadow 2 το οποίο είναι λίγο πιο πάνω από το όριο των 150€ που θέτεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 200€ έχω το UMAREX WALTHER CP88 που ειναι απο τα καλύτερα πιστόλια που μπορει να πάρει κάποιος. 

4,5mm (BB's) με αρχική Ταχύτητα 120 μ/δευτ. Βάρος 1040 γρ.

Umarex Walther CP88 Nickel - Skroutz.gr

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Στα 200€ έχω το UMAREX WALTHER CP88 που ειναι απο τα καλύτερα πιστόλια που μπορει να πάρει κάποιος. 

4,5mm (BB's) με αρχική Ταχύτητα 120 μ/δευτ. Βάρος 1040 γρ.

Πολύ όμορφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, duende είπε

το θεμα ειναι που μπορεις να τα χρησιμοποιησεις χωρις να σε πανε μεσα..σε σκοπευτηρια και συλλογους δε παιζουν με τετοια μοντελα

Στο χωράφι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω ένα κινεζικο αεροβόλο(tss) και δεν μπορώ να βρω τα κλικ βαράω ένα μπουκάλι στο κέντρο και αυτό παει 10 ποντοι δεξια-αριστερα κάποιος βοήθεια😩

Επεξ/σία από Gerasimos20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Gerasimos20 είπε

Παιδιά έχω ένα κινεζικο αεροβόλο(tss) και δεν μπορώ να βρω τα κλικ βαράω ένα μπουκάλι στο κέντρο και αυτό παει 10 ποντοι δεξια-αριστερα κάποιος βοήθεια😩

Αν πήγαινε 10 πόντους μόνο αριστερά ή μόνο δεξιά, θα ήταν πρόβλημα των σκοπευτικών. αν πηγαίνει μια δεξιά μια αριστερά, είναι πρόβλημα δικό σου. Δεν ξέρω τι όπλο είναι αλλά φαντάζομαι από τα φτηνά σκοποβολής και λογικά δεν θα μπορείς να κλείσεις το διάκενο στο πίσω σκοπευτικό.
Ξέρεις να βλέπεις τα σκοπευτικά;
Μην σημαδεύεις μπουκάλια αν θες να εξασκηθεις. Πάρε χάρτινους στόχους και ρύθμισε το όπλο έτσι ώστε να σημαδεύεις λίγο κάτω από το μαύρο του κέντρου (στο 5-6 περίπου) και το σφαιράκι να πηγαίνει στο μαύρο. Μη σημαδεύεις ποτέ στο μαύρο γιατί είναι μαύρα και τα σκοπευτικά και χάνεται η ακίδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 22/4/2022 στις 8:57 ΠΜ, G.bar είπε

Αν πήγαινε 10 πόντους μόνο αριστερά ή μόνο δεξιά, θα ήταν πρόβλημα των σκοπευτικών. αν πηγαίνει μια δεξιά μια αριστερά, είναι πρόβλημα δικό σου. Δεν ξέρω τι όπλο είναι αλλά φαντάζομαι από τα φτηνά σκοποβολής και λογικά δεν θα μπορείς να κλείσεις το διάκενο στο πίσω σκοπευτικό.
Ξέρεις να βλέπεις τα σκοπευτικά;
Μην σημαδεύεις μπουκάλια αν θες να εξασκηθεις. Πάρε χάρτινους στόχους και ρύθμισε το όπλο έτσι ώστε να σημαδεύεις λίγο κάτω από το μαύρο του κέντρου (στο 5-6 περίπου) και το σφαιράκι να πηγαίνει στο μαύρο. Μη σημαδεύεις ποτέ στο μαύρο γιατί είναι μαύρα και τα σκοπευτικά και χάνεται η ακίδα. 

 Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Δεν ξέρω καθόλου απο αεροβόλα αυτό το πήρα για σκοποβολή στον ελευθερο μου χρόνο ,πριν 7 χρόνια ειχα ένα αεροβόλο Diana που ήταν πολυ ευκολότερο να το ρυθμίσεις, αυτό τωρα όπως και να το ρυθμίσεις λίγο να σε πέσει κάτω χαλάνε τα κλίκ δεν ήταν όπως παλιά με κατσαβιδάκι που δεν πάθανε τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. 

Σκέφτομαι να πάρω ένα αεροβόλο με μεταλλικές μπίλιες και C02

Η χρήση του θα ειναι για σκοποβολή, για εξάσκηση αλλά και για αυτοάμυνα στο σπίτι. (το τρίτο ξέρω οτι είναι παράνομο αλλά με αυτά που γίνονται κάθε μέρα)

Αυτό λέει τίποτα ή δεν αξίζει?

https://defenceandprotection.gr/product/umarex-smith-wesson-mp40-military-police-co2-45mm/

Έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο μέχρι 100 ευρώ?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pavloa είπε

Καλησπέρα. 

Σκέφτομαι να πάρω ένα αεροβόλο με μεταλλικές μπίλιες και C02

Η χρήση του θα ειναι για σκοποβολή, για εξάσκηση αλλά και για αυτοάμυνα στο σπίτι. (το τρίτο ξέρω οτι είναι παράνομο αλλά με αυτά που γίνονται κάθε μέρα)

Αυτό λέει τίποτα ή δεν αξίζει?

https://defenceandprotection.gr/product/umarex-smith-wesson-mp40-military-police-co2-45mm/

Έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο μέχρι 100 ευρώ?

https://www.greekairsoft.gr/eshop/product.php?id_product=4942 Ειχα το 6" airsoft και το μετάνιωσα που το εδωσα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Gerasimos20 είπε

 Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Δεν ξέρω καθόλου απο αεροβόλα αυτό το πήρα για σκοποβολή στον ελευθερο μου χρόνο ,πριν 7 χρόνια ειχα ένα αεροβόλο Diana που ήταν πολυ ευκολότερο να το ρυθμίσεις, αυτό τωρα όπως και να το ρυθμίσεις λίγο να σε πέσει κάτω χαλάνε τα κλίκ δεν ήταν όπως παλιά με κατσαβιδάκι που δεν πάθανε τίποτα. 

Αν σε ενδιαφέρει η σκοποβολή πιο σοβαρά πρέπει να δώσεις αρκετά για πιστόλι που να ρυθμίζεται σωστά. Αλλιώς μπορείς να πας σου τουφέκι αεροβόλο που ειναι αρκετά φθηνότερα και με πιο αξιόπιστα σκοπευτικά  για ερασιτεχνική χρήση. 

15 ώρες πριν, pavloa είπε

Καλησπέρα. 

Σκέφτομαι να πάρω ένα αεροβόλο με μεταλλικές μπίλιες και C02

Η χρήση του θα ειναι για σκοποβολή, για εξάσκηση αλλά και για αυτοάμυνα στο σπίτι. (το τρίτο ξέρω οτι είναι παράνομο αλλά με αυτά που γίνονται κάθε μέρα)

Αυτό λέει τίποτα ή δεν αξίζει?

https://defenceandprotection.gr/product/umarex-smith-wesson-mp40-military-police-co2-45mm/

Έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο μέχρι 100 ευρώ?

Αεροβόλο με μεταλλικές μπίλιες κάνει μόνο για σκοποβολή σε αλουμινένια κουτάκια σε κανένα χωράφι γιατί οι μπίλιες έχουν την τάση να εξωστρακιζονται πολύ εύκολα και να καταλήγουν σε μάτι. 
Όσο για την αυτοάμυνα με αεροβόλο, το μόνο που θα κάνεις θα είναι να τσαντίσεις τον εισβολέα περισσότερο και δεν θες να φανταστείς τι θα γίνει αν έχει και εκείνος κανονικό όπλο και πας να τον απειλήσεις με το παιχνίδι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, pavloa είπε

Καλησπέρα. 

Σκέφτομαι να πάρω ένα αεροβόλο με μεταλλικές μπίλιες και C02

Η χρήση του θα ειναι για σκοποβολή, για εξάσκηση αλλά και για αυτοάμυνα στο σπίτι. (το τρίτο ξέρω οτι είναι παράνομο αλλά με αυτά που γίνονται κάθε μέρα)

Αυτό λέει τίποτα ή δεν αξίζει?

https://defenceandprotection.gr/product/umarex-smith-wesson-mp40-military-police-co2-45mm/

Έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο μέχρι 100 ευρώ?

Σκεφτόμουν και εγώ να αγοράσω κάτι τέτοιο για αυτοάμυνα, αλλά δεν είναι σίγουρο πως θα σου προφέρει αυτό που θέλεις. Ζημιά στον άλλον μπορείς να κάνεις μόνο αν τον πετύχεις στο πρόσωπο, δεν μπορείς να ξέρεις πως θα ξεκινήσει ένα συμβάν και αν θα σε αιφνιδιασει, μπορεί να μπει ο άλλος στο σπίτι σου την ώρα που κοιμάσαι και μέχρι να πάρεις το όπλο να τον στοχεύσεις αυτός θα σε στοχεύει ήδη με το δικό του πραγματικό όπλο, ακομα και να μην έχει όπλο με σφαίρες μπορεί να σε χτυπήσει με άλλο αντικείμενο πχ μαχαίρι επειδή θα φοβηθεί, δεν είναι σίγουρο ότι θα το βάλει στα πόδια να, φύγει. Δεν είσαι γενικά σε θέση να αντιμετωπίσεις κάποιον με τέτοιο όπλο διότι δεν έχεις σπουδάσει ούτε σε σχολή αστυνομικών ούτε έστω σε κάποια στρατιωτική με ειδική εκπαίδευση. 

Συνεπως θα σου έλεγα περισσότερο, αν θες πάρε το όπλο μόνο για σκοποβολή και εξάσκηση η σαν χομλυ. Αν το πάρεις για αυτόν τον σκοπό λάβε όλα τα μέτρα ασφαλείας. Οι φιάλες CΟ2 κάνουν θόρυβο, φρόντισε να μην σε δει κανένας γείτονας και καλέσει την αστυνομία. 

Για το πιο να πάρεις, δες στο skroutz τυχόν κριτικές η πάρε οποίο σου αρέσει εξωτερικά, δεν υπάρχουν και πολλά που μπορείς να μάθεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...