Προς το περιεχόμενο

VelociRaptor: Nέοι σκληροί δίσκοι 300Gb 10k RPM από την Western Digital


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να ρωτήσω κάτι; πόσο πιθανό βλέπετε σε κάποιο χρονικό σημείο στο μέλλον να βγουν Raptors στις 15000 στροφές; δεν θα ήταν ωραίο να να απολαμβάνουμε ταχύτητες SCSI σε home use; :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

όχι ιδιαίτερα σύντομα πιστεύω...τουλάχιστον όχι μέσα στο 2009...

 

 

http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=6976&Itemid=1

 

γύρω στα 250 euro πάνω κάτω...230-255 για την ακρίβεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να γίνουν οικονομικά προσιτοί θα πειρμένουμε λιγάκι, πάντως οι ταχύτητες αργά αλλά σταθερά ανεβαίνουν...για να δούμε απάντηση και απο τις υπόλοιπες εταιρείες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα αντιπροσωπευτικό Βίντεο στο youtube

Άσχετο,αλλά κάθε φορά που πατάω λινκ περιμένω να αντικρίσω τον Rick Roll :P (rickrollphobia xD)

 

http://www.fudzilla.com/index.php?option=com_content&task=view&id=6976&Itemid=1

 

γύρω στα 250 euro πάνω κάτω...230-255 για την ακρίβεια

 

Πάντα πέφτω μέσα ο φούστης! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20-30% πιο γρήγορος...διπλάσια χωρητικότητα, χαμηλότερη κατανάλωση/θερμοκρασία και λιγότερος θόρυβος...τι άλλο να θέλουμε? καμιά ρωσίδα?

 

Αν πρόσεξες, αναφέρθηκα στα πέντε χρόνια που χρειάστηκαν για να βγάλουν το επόμενο μοντέλο. Οι εξελίξεις είναι τόσο γρήγορες που δυσκολευόμαστε να τις προλάβουμε!

 

Αν βγάλεις τη διπλάσια χωρητικότητα (δεν πιστεύω να έχει κανείς το ράπτορα για αποθήκη οπότε και τα 150 γίγα μια χαρά είναι για λειτουργικό και παιχνίδια) η πρόοδος (καλό ε) είναι για γέλια. Υποπτεύομαι πως αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που προσφέρουν διπλάσια χωρητικότητα: Για να αποφύγουν τα γέλια των απανταχού υπολογιστάκηδων.

 

 

 

 

Υ.Γ. Προτιμώ τις Αγγλίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ε δεν τους πήρε και 5 χρόνια...το 2004 βγήκε ο 74αρης και ο 150αρης βγήκε πρόπερσυ?

άρα 2 χρόνια το πολύ τους πήρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε πάντως πως είναι 2 1/2" ο νέος. Οπότε -αν μπορεί να δουλέψει σωστά χωρίς την ψύκτρα- είναι κατά 30%+ γρηγορότερος από οτιδήποτε κυκλοφορεί σήμερα για laptop. Δεν είναι λίγο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση είναι, μέσα σε laptop χωρίς την ψύκτρα, σε τι θερμοκρασίες δουλεύει;

 

The 2.5" form factor that WD utilizes is 15mm thick compared to the standard 9mm option found in the majority of notebooks. This means the drive will not work in the majority of notebooks available today, although we would not be surprised to see a DTR design utilizing this drive in the high-end market.

http://www.anandtech.com/storage/showdoc.aspx?i=3291&p=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λίγο άσχετο, και μάλλον χαζό το ερώτημά μου, αλλά δεν σκαμπάζω και πολλά από hardware:

 

Έχει διαφορά στην ταχύτητα το να έχω στο σύστημά μου έναν πχ 74GB Raptor από το να έχω 2 36άρηδες σε Raid 0??

 

Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τις μνήμες RAM?? Δηλαδή είναι καλύτερα να έχω 2χ1GB σε dual mode από το να έχω 1χ2GB??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...