Προς το περιεχόμενο

How I met your mother


Japan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πεταχτώ σαν την πορδή να πω ότι Friends με το How I Met Your Mother έχουν μια πολύ σημαντική διαφορά: το Friends δεν ξεκίνησε με κανένα premise, δεν περιείχε teasers για την συνέχεια και, τέλος πάντων, ποτέ δεν στηρίχθηκε στην ιστορία για να διατηρήσει (ή να προκαλέσει) το ενδιαφέρον. Από την άλλη, το How I Met Your Mother, ειδικά στην αρχή, στηρίχθηκε πολύ σε αυτό, στο στόρι δηλαδή, και δεν το κρύβω και εγώ ότι το ρομαντικό κομμάτι του, η σχετικά φρέσκια αφήγηση, καθώς προφανώς και το πολύ ωραίο - και διαφορετικό σε σχέση με τα Φιλαράκια - χιούμορ του με τράβηξε, και καταφχαριστήθηκα τις πρώτες 3 σεζόν. Στη συνέχεια το ότι παράτησαν τελείως το backstory στη μοίρα του, πετώντας ψίχουλα σε φινάλε ή πρεμιέρες σεζόν, για να κρατάνε το ενδιαφέρον, σε συνδυασμό με την φθορά στο χιούμορ και τις καταστάσεις, έφεραν θεωρώ τη σειρά σε ένα σημείο που μου είναι σχεδόν αδιάφορη. Πρόσεξε Manuel, εγώ θεωρώ το στόρι πάντα παίζει ρόλο, δεν είναι θέμα ψειρίσματος. Αν το χρησιμοποιήσει καλά μια ομάδα σεναριογράφων μπορεί να το κάνει όχημα. Ακόμα και στα Φιλαράκια που δεν είχαν κάποιο τόσο προφανές backstory, κάθε σεζόν είχε ένα main theme, με γενικό theme το Ross-Rachel, και όλα τα εκμεταλλεύτηκαν πολύ καλά, ακόμα και του Joey αυτό που αναφέρεις παλευόταν. Αντίθετα, στο How I Met Your Mother με έχει ενοχλήσει το ότι δεν προχωράνε επίτηδες το στόρι, επειδή κάπου στην 3η σεζόν ένιωθαν ότι είχαν την κότα με τα χρυσά αυγά. Ομολογώ βέβαια ότι αν ήταν το ίδιο αστείο και ενδιαφέρον ίσως να μη με ενοχλούσε, αλλά, κακά τα ψέμματα, το ενδιαφέρον που είχαν οι πρώτες σεζόν ήταν ακριβώς αυτό, ότι δηλαδή είχες την περιέργεια κάθε γκομενάκι που εμφανιζόταν να παίξει κάποιο ρόλο, να έχει κάποια σημασία. 7 σεζόν μετά και 300 γκομενάκια μετά, βαρέθηκα και τη σειρά και τους χαρακτήρες. Γι' αυτό έχουν μαζευτεί αρκετά επεισόδια που δεν είχα ποτέ όρεξη να τα δω και λιώνω στο Seinfeld. Δεν το λέω για να συγκρίνω, μην πιαστείτε από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοννακ οπως παντα συμφωνω,ωστσο κι εγω πιστευω οτι αν το χιουμορ ηταν σε καλο επιπεδο δε θα σε πειραζε η απουσια θεματος/στορυ.

 

Εδω και αρκετες σαιζον σπανια γελαω με τα επεισοδια της σειρας τη βλεπω απο συνηθεια.Τωρα θα πεταχτει ο Μανουελ και θα πει οτι εχει δεθει με τους χαρακτηρες και δεν τον ενδιαφερουν τα αστεια.Δεκτο και αυτο!Προσωπικα δεν εχω δεθει ιδιαιτερα με κανεναν χαρακτηρα κατι που συνεβει στα Φιλαρακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι βλεπω δεν ειμαι μονος που εχω ξενερωσει αφανταστα με τη σειρα. Ο konnak τα ειπε ολα νομιζω. Προσωπικα στην τελευταια σαιζον δεν παιζει ουτε καν να χαμογελασα σε καποιο επεισοδιο. Απλα τα βλεπω απο συνηθεια και περιμενοντας μια εξελιξη στην πλοκη αλλα δεν. Ο Τεντ απο κει που ειχε καταντησει κομπαρσος τωρα παει και κανει αυτο. Epic Fail..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όταν απο ένα σημείο και μετά έχουν μαζευτεί ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΕΙΡΕΣ στην κατηγορία ''Τίποτα το σπουδαίο, απλά για να περνάει η ώρα'', ε κάποια στιγμή πρέπει να κάνεις και ένα ξεσκαρταρισμα του τι θα μείνει και τι θα φύγει. Γιατι πραγματικά ειδικα φέτος είναι υπερβολικά λίγες οι σειρές που αξίζουν και έχουν κάτι να σου δώσουν και όχι απλά ''ε μωρε, για να περνάει η ώρα καλή είναι''. Αν υπάρχουν 20 σειρές για να περνάει η ώρα, τότε και με τις 5 απο αυτές, μια χαρά πέρασε η ώρα. Οπότε δρόμο στα σκουπίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@konnak δεν έχεις καθόλου άδικο. Δράττομαι της ευκαιρίας να προσθέσω ότι...

Ακόμα και στα Φιλαράκια που δεν είχαν κάποιο τόσο προφανές backstory, κάθε σεζόν είχε ένα main theme, με γενικό theme το Ross-Rachel, και όλα τα εκμεταλλεύτηκαν πολύ καλά, ακόμα και του Joey αυτό που αναφέρεις παλευόταν.

 

...όσον αφορά το παραπάνω, πραγματικά ούτε εμένα με είχε χαλάσει. Δεν ήταν αυτό που προσπαθούσα να πω. Αντιθέτως, θεώρησα πολύ έξυπνο τον τρόπο που ειδικά ο Joey καψουρεύτηκε τη Rachel.

 

Τωρα θα πεταχτει ο Μανουελ και θα πει οτι εχει δεθει με τους χαρακτηρες και δεν τον ενδιαφερουν τα αστεια.

Μπα, έχω ήδη γράψει ότι η σειρά έχει πέσει και για μένα πολύ.Στο τελευταίο επεισόδιο για να καταλάβεις, κανένα σοκ, καμία αντίδραση. Βέβαια, αυτό οφείλεται και στο γεγονός πως αποδίδω τα γεγονότα στις συναισθηματικές καταστάσεις και όχι σε κάτι βαθύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sellers συμφωνω 100%!Το θεμα ειναι ποιες να συνεχισεις να βλεπεις,διοτι εδω υπαρχει και ο παραγων συνηθεια..

 

Manuel το φιναλε του επεισοδιου το εξελαβα ως μια κακογουστη φαρσα.Γενικοτερα οι επινοησεις αυτου του τυπου μου την εσπασαν απιστευτα και στα Φιλαρακια με Joey/Rachel,μου φανηκε μεγαλο φαουλ εστω και αν εβγαλε σε καποεις στιγμες αρκετο γελιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ΟΠΑ

 

 

Πρόσεξε κανείς τον Conan o'Brien μέσα στο μπαρ στη σκηνή που έφευγε τρέχοντας ο Barney μόλις διάβασε το bet ότι δεν θα βρει το sex tape?!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, δεν είχα διαβάσει κάτι, απλά παρακολουθώ την εκπομπή του πιο συχνά φέτος και έχει προσαρμοστεί το μάτι μου στο μαλλί, στο μπόι και στην ατσουμπαλιά του :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε σχέση με τα τελευταία καλό ηταν. Θελω να πιστευω παντως οτι εχουν ακομα καποιες καλες ιδεες και απλα επειδή το τραβάνε τις κρατάνε για το τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thomasG4, εγώ πάντως ανατρίχιασα εκεί. Δεν έχω ιδέα γιατί.

 

Επίσης, βούρκωσα όταν είδα ξανά τη σκηνή που σταματάει ο χρόνος για τον Barney. Ωραίο επεισόδιο ήταν εκείνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...