Προς το περιεχόμενο

How I met your mother


Japan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω μερικους που γραφουν πως κ ποσο βαριουνται οταν βλεπουν μια σειρα κ ή την πανε με forward ή κανουν κι αλλα πραγματα παραλληλα κλπ κλπ,

ρε παιδια, να ρωτησω κατι; σας υποχρεωνει κανεις να βλεπετε μια σειρα που σας κανει να βαριεστε;

εεε, κοψτε την κ δειτε κατι αλλο αμα ειναι ετσι, τι μαζοχισμος κυκλοφορει θεε μου :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω αυτούς που υποστηρίζουν μια σειρά λες και είναι δικιά τους και αφρίζουν με την (δικαιολογημένη) κριτική. Κάποια επεισόδια έχουν ακόμα πλάκα και είναι διασκεδαστικά, κάποια (όπως το τελευταίο) ήταν κάτω του μετρίου και ναι, άνοιξα browser να χαζέψω μέχρι να τελειώσει μια βαρετή σκηνή. Η σειρά είναι 20 λεπτά και δεν είναι δα και The Wire, ότι το επίπεδο είναι σαφώς χειρότερο από τις πρώτες σεζόν πιστεύω όλοι το παραδεχόμαστε, γιατί λοιπόν πρέπει να αρχίσει και εδώ το φαινόμενο της γκρίνιας για την κριτική από "υπεράνω" τηλεθεατές;

 

Έλεος πια με το σύνδρομο του Prison Break και του Lost. Θα γράφουμε ό,τι θέλουμε, τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω μερικους που γραφουν πως κ ποσο βαριουνται οταν βλεπουν μια σειρα κ ή την πανε με forward ή κανουν κι αλλα πραγματα παραλληλα κλπ κλπ,

ρε παιδια, να ρωτησω κατι; σας υποχρεωνει κανεις να βλεπετε μια σειρα που σας κανει να βαριεστε;

εεε, κοψτε την κ δειτε κατι αλλο αμα ειναι ετσι, τι μαζοχισμος κυκλοφορει θεε μου :lol: :lol: :lol:

 

Ε καλα μην το ψαχνεις. Απο παλια ετσι γινοταν, για γυρνα πισω στο thread θα δεις απειρα τετοια ποστ. Εβλεπα πολλες φορες κατι σχολια τυπου "καταπληκτικο" και στο αμεσως επομενο επεισοδειο "χαλια, δεν βλεπεται" κι ελεγα ρε πουστη μου εγω αλλη σειρα βλεπω?... :huh: Αλλα αμα δεις λιγο πολυ ετσι γινεται και στα υπολοιπα threads, εδω ομως βλεπουμε κατ αποκλειστικοτητα τετοια σχολια. Τι να κανεις ομως. Εγω το εχω πει εκτος απο την σειρα γελαμε και με το thread. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα, σωστος ο SteveAngello :P

 

konnak εννοειται οτι θα γραφετε οτι θελετε, για αυτο ειμαστε εδω για να γραφουμε ο καθενας την αποψη του,

συμφωνουμε στο οτι.. διαφωνουμε, οκ, χωσεεεεεεεεεεεε :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί λοιπόν πρέπει να αρχίσει και εδώ το φαινόμενο της γκρίνιας για την κριτική από "υπεράνω" τηλεθεατές;

 

Φαινόμενο της γκρίνιας: κάποιοι τύπου που δεν αφήνουν κάποιους άλλους να γκρινιάξουν με την ησυχία τους, με αποτέλεσμα να υπάρχει γκρίνια, ενώ θα έπρεπε να υπάρχει μόνο η πρώτη γκρίνια και όχι αυτή που φέρνει από πίσω.

 

Δυστυχώς, το φαινόμενο της γκρίνιας, φέρνει και τρίτο κύμα γκρίνιας ως διαμαρτυρία για την ύπαρξή του.

 

ΥΓ. Το ποστ μου, αποτελεί ένα τέταρτο επίπεδο γκρίνιας. Είναι δηλαδή γκρίνια, για την γκρίνια που υπάρχει γκρίνια για την γκρίνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινόμενο της γκρίνιας: κάποιοι τύπου που δεν αφήνουν κάποιους άλλους να γκρινιάξουν με την ησυχία τους, με αποτέλεσμα να υπάρχει γκρίνια, ενώ θα έπρεπε να υπάρχει μόνο η πρώτη γκρίνια και όχι αυτή που φέρνει από πίσω.

 

Δυστυχώς, το φαινόμενο της γκρίνιας, φέρνει και τρίτο κύμα γκρίνιας ως διαμαρτυρία για την ύπαρξή του.

 

ΥΓ. Το ποστ μου, αποτελεί ένα τέταρτο επίπεδο γκρίνιας. Είναι δηλαδή γκρίνια, για την γκρίνια που υπάρχει γκρίνια για την γκρίνια.

 

Di caprio εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά τα ίδια πραγματικά. Το έχω πει άπειρες φορές, πρέπει να ανοίγονται δύο θέματα για κάθε σειρα: ''HIMYM ΕΚΘΕΙΑΣΤΕ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΣΑΣ'', και ''HIMYM ΘΑΨΤΕ ΤΗΝ, ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ''. Το θέμα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αποκλειστικά για να λέμε ''Ααααα τι ωραίο''. Γιατί κι εμείς απο την άλλη π.χ θα μπορούσαμε να γράψουμε κάτι του στυλ ''Έλα ρε παιδιά έλεος με τις επευφημίες αφού η σειρά έχει πιάσει πάτο''.

 

 

Το καλύτερο βέβαια ήταν στο Λοστ, που το βλέπαμε ξερω γω κάποιοι απο την πρώτη σεζόν επεισόδιο - επεισόδιο, και όταν στην τελευταία σεζόν που πήδηξαν την σειρά παρα φυσιν την θάβαμε, υπήρχαν μερικοί που λέγαν ''αν δεν σας αρέσει ρε παιδιά κόφτε την''. Είδαμε ρε παιδί μου 100 επεισόδια και στα τελευταία 5 θα την κόψουμε. Χαλαρώστε μερικοί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και δύο τόπικ να ανοίγαμε δε θα χε νόημα. Ακόμα και τώρα που έχει πέσει το επίπεδο σχετικά με τις πρώτες σεζόν, το βλέπω γιατί αφ' ενός κάποια επεισόδια είναι ακόμα διασκεδαστικά, αφ' ετέρου μετά από 5 σεζόν έχω δεθεί και με τους χαρακτήρες και θέλω να δω την εξέλιξή τους. Το να πω το παράπονό μου σε κάποια επεισόδια κάτω του μετρίου (ή την περσινή κακή σεζόν) δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να "ενοχλεί". Ούτε γκρινιάζω αδικαιολόγητα ούτε πολύ. Άντε να γράψω ένα σχόλιο κάθε δύο επεισόδια. Ακόμα και δύο τόπικ στα δύο άκρα να άνοιγαν, εγώ θα ήμουν στη μέση. Εν τω μεταξύ, νομίζω η συντριπτική πλειοψηφία συμφωνεί για το HIMYM (ποια επεισόδια είναι καλά, ποια μέτρια, ότι η προηγούμενη σεζόν ήταν η χειρότερη, κτλ.).

 

Θα θελα να δω ένα τόπικ "HIMYM (ΝΟ CRITICISM, JUST PRAISE)". Θα ήταν το πιο βαρετό τόπικ στην ιστορία...

 

Για να γυρίσουμε στο θέμα, φοβάμαι ότι αν συνεχίσει η σειρά να μην εξελίσσει τη βασική ιστορία, με σκοπό να το ξεχειλώσουμε χωρίς να δώσουμε τη μάνα, πιο πιθανό είναι να πέσει σταδιακά η τηλεθέαση (αν συνεχίσει την καθοδική πορεία στην ποιότητα των δύο τελευταίων σεζόν) και να κινδυνέψει να κοπεί χωρίς να μάθουμε ποτέ τη μάνα, lol. Στις πρώτες τρεις σεζόν το σενάριο είχε πάντα στο πίσω μέρος την ιστορία της μάνας, πλέον έχει ξεχαστεί τελείως. Απορώ που δείχνει και τα παιδάκια που και που, αφού τους λέει ένα κάρο άσχετα γεγονότα.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά τα ίδια πραγματικά. Το έχω πει άπειρες φορές, πρέπει να ανοίγονται δύο θέματα για κάθε σειρα: ''HIMYM ΕΚΘΕΙΑΣΤΕ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΣΑΣ'', και ''HIMYM ΘΑΨΤΕ ΤΗΝ, ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ''. Το θέμα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αποκλειστικά για να λέμε ''Ααααα τι ωραίο''. Γιατί κι εμείς απο την άλλη π.χ θα μπορούσαμε να γράψουμε κάτι του στυλ ''Έλα ρε παιδιά έλεος με τις επευφημίες αφού η σειρά έχει πιάσει πάτο''.

 

 

Το καλύτερο βέβαια ήταν στο Λοστ, που το βλέπαμε ξερω γω κάποιοι απο την πρώτη σεζόν επεισόδιο - επεισόδιο, και όταν στην τελευταία σεζόν που πήδηξαν την σειρά παρα φυσιν την θάβαμε, υπήρχαν μερικοί που λέγαν ''αν δεν σας αρέσει ρε παιδιά κόφτε την''. Είδαμε ρε παιδί μου 100 επεισόδια και στα τελευταία 5 θα την κόψουμε. Χαλαρώστε μερικοί.

 

 

Ρε sellers σαφως και δεν υπαρχει το θεμα μονο για επευφημιες αλλα μερικες φορες ειναι λες και τους εχουν δεσει μερικους στον καναπε και λενε "δεν παω να θαψω λιγο τωρα μετα το βασανηστηριο που περασα βλεποντας το". Πολλες φορες εχω δει ξερωγω "ποπο αριστουργημα το σημερινο, μου θυμησε τα παλια" και την επομενη βδομαδα "αθλιο ουτε ο σκυλος μου μπορουσε να την δει" και ουσιαστηκα το δευτερο να ηταν ιδιο ή και καλυτερο απο το προηγουμενο. Οτι να ναι δλδ... Αμα δεν μπορεις να δεις ενα 20λεπτο και χαλιεσαι τοσο πολυ ε κοψτηνα ρε γμτ, τοσο μιζερια πια. Και αν θυμασαι καλα ετσι πηγε ολη η 5η σεζον. Τα ιδια και φετος. Δεν ειναι το ιδιο το lost, εκει δικαιολογημενα υπηρχε γκρινια γιατι φαινοταν κατα που το πηγαινανε. Αλλα ειναι διαφορετικη περιπτωση μην συγκρινουμε αδικα.

 

Τεσπα συνεχιστε σεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε sellers σαφως και δεν υπαρχει το θεμα μονο για επευφημιες αλλα μερικες φορες ειναι λες και τους εχουν δεσει μερικους στον καναπε και λενε "δεν παω να θαψω λιγο τωρα μετα το βασανηστηριο που περασα βλεποντας το". Πολλες φορες εχω δει ξερωγω "ποπο αριστουργημα το σημερινο, μου θυμησε τα παλια" και την επομενη βδομαδα "αθλιο ουτε ο σκυλος μου μπορουσε να την δει" και ουσιαστηκα το δευτερο να ηταν ιδιο ή και καλυτερο απο το προηγουμενο. Οτι να ναι δλδ... Αμα δεν μπορεις να δεις ενα 20λεπτο και χαλιεσαι τοσο πολυ ε κοψτηνα ρε γμτ, τοσο μιζερια πια. Και αν θυμασαι καλα ετσι πηγε ολη η 5η σεζον. Τα ιδια και φετος. Δεν ειναι το ιδιο το lost, εκει δικαιολογημενα υπηρχε γκρινια γιατι φαινοταν κατα που το πηγαινανε. Αλλα ειναι διαφορετικη περιπτωση μην συγκρινουμε αδικα.

 

Τεσπα συνεχιστε σεις.

 

Μα φίλε μου ο καθένας λέει την γνώμη δεν γίνεται όλοι να συμφωνούμε με όλους. Και δεν γίνεται επίσης σε μια σειρά όλα να είναι αριστουργήματα ή όλα να είναι γτπ. Και εγώ έχω πετύχει 2-3 επεισόδια στο HIMYM που τα είδα ευχάριστα στο πέλαγος της κλισαδούρας που έχει πέσει. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι δεν μπορώ να καταλαβω για ποιο λόγο μερικοί τσινίζουν όταν κάποιοι γράφουν ότι δεν τους άρεσε το επεισόδιο. Εγώ π.χ έχω κόλλημα με το BBT, αλλά δεν σπάζομαι όταν κάποιοι λένε μάπα το επεισόδιο. Και ακόμα και σε εκείνο το thread μπορεί ο ίδιος να πει για το 5ο επεισόδιο τι ωραίο και για το 6ο τι μαλακία. Δεκτόν. Αφού έτσι του φάνηκε. Και εγώ το έχω πάθει και είναι και απο τις αγαπημένες μου σειρές.

 

Θελω να πω εν τέλει, ότι όπως δεν είναι κουραστικό να μπαίνει ο καθένας και να λέει πολύ ωραίο επεισόδιο έτσι δεν είναι κουραστικό να λέει και τι χάλια επεισόδιο. Διότι αν αναγκάσουμε τον δεύτερο να σταματήσει, ούτε εγώ βλέπω κάποιον λόγο κάθε Δευτέρα να ανοίγω ένα thread που θα λέει ''Μπραβο πολύ καλό.'' Και έτσι θα ερημώσει το thread και δεν υπάρχει κανένα νόημα. Δικιο δεν έχω; Αν για παράδειγμα έμπαινε κάθε Δευτέρα π.χ ο Μανουελ και το εκεθείαζε θα κολλούσε να του έλεγα εγώ: ''Ντάξει ρε φίλε το καταλάβαμε ότι σου αρέσει, ξεκόλλα.'' Θα μου την έπεφταν όλοι και είναι και λογικό. Γιατί τώρα αν κάποιος μπαίνει και λέει το αντίθετο αμέσως οι υποστηρικτές της σειράς το την πέφτουν?

 

Και το ''Αν δεν σου αρέσει κόψτην'' δεν είναι απάντηση. Ότι θέλει θα κάνει ο άλλος, εφόσον δεν σε ενοχλεί (άλλον αν ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι σε ενοχλέι). (όχι εσύ συγκεκριμένα SteveAngello, γενικά μιλάω.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φίλε μου ο καθένας λέει την γνώμη δεν γίνεται όλοι να συμφωνούμε με όλους. Και δεν γίνεται επίσης σε μια σειρά όλα να είναι αριστουργήματα ή όλα να είναι γτπ. Και εγώ έχω πετύχει 2-3 επεισόδια στο HIMYM που τα είδα ευχάριστα στο πέλαγος της κλισαδούρας που έχει πέσει. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι δεν μπορώ να καταλαβω για ποιο λόγο μερικοί τσινίζουν όταν κάποιοι γράφουν ότι δεν τους άρεσε το επεισόδιο. Εγώ π.χ έχω κόλλημα με το BBT, αλλά δεν σπάζομαι όταν κάποιοι λένε μάπα το επεισόδιο. Και ακόμα και σε εκείνο το thread μπορεί ο ίδιος να πει για το 5ο επεισόδιο τι ωραίο και για το 6ο τι μαλακία. Δεκτόν. Αφού έτσι του φάνηκε. Και εγώ το έχω πάθει και είναι και απο τις αγαπημένες μου σειρές.

 

Θελω να πω εν τέλει, ότι όπως δεν είναι κουραστικό να μπαίνει ο καθένας και να λέει πολύ ωραίο επεισόδιο έτσι δεν είναι κουραστικό να λέει και τι χάλια επεισόδιο. Διότι αν αναγκάσουμε τον δεύτερο να σταματήσει, ούτε εγώ βλέπω κάποιον λόγο κάθε Δευτέρα να ανοίγω ένα thread που θα λέει ''Μπραβο πολύ καλό.'' Και έτσι θα ερημώσει το thread και δεν υπάρχει κανένα νόημα. Δικιο δεν έχω; Αν για παράδειγμα έμπαινε κάθε Δευτέρα π.χ ο Μανουελ και το εκεθείαζε θα κολλούσε να του έλεγα εγώ: ''Ντάξει ρε φίλε το καταλάβαμε ότι σου αρέσει, ξεκόλλα.'' Θα μου την έπεφταν όλοι και είναι και λογικό. Γιατί τώρα αν κάποιος μπαίνει και λέει το αντίθετο αμέσως οι υποστηρικτές της σειράς το την πέφτουν?

 

Και το ''Αν δεν σου αρέσει κόψτην'' δεν είναι απάντηση. Ότι θέλει θα κάνει ο άλλος, εφόσον δεν σε ενοχλεί (άλλον αν ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι σε ενοχλέι). (όχι εσύ συγκεκριμένα SteveAngello, γενικά μιλάω.)

 

Μα δεν ειναι θεμα συμφωνιας ή διαφωνιας. Ειναι οτι ακουγονται μερικες φορες παραλογα πραγματα. Μα αυτο ακριβως λεω οτι εχει τυχει να δω επεισοδειο και να μην εχω τρελαθει (εμενα που μου αρεσει η σειρα πχ) και να διαβαζω απο καποιον αλλον οτι τα εσπαγε (εσενα που δεν πολυγουσταρεις πχ). Πιστευω οτι μερικοι ισως εχουν παρα πολυ υψηλες προσδοκιες, ή εστω ειχαν, και τωρα εχουν βαρεθει. Η αληθεια ειναι καπου στην μεση. Ουτε αριστουργημα ειναι ουτε γτπ. Αμα το δουνε πιο χαλαρα θα καταλαβουν οτι ειναι μια πολυ καλη σειρα που βλεπετε ευχαριστα. Αυτο τπτ περισσοτερο τπτ λιγοτερο. Αν παλι οχι ποιος ο λογος να την βλεπεις? Ναι οκ δεν ειναι δικο μου προβλημα, just saying... Προσωπικα με ενοχλουν τα θετικα σχολια οσο και τα αρνητικα. Φυσικα και θα κανει ο καθενας οτι θελει αλλα αυτο μου δινει και μενα το δικαιωμα να μην παιρνω στα σοβαρα τα λεγομενα του. Γενικα οι υπερβολες δεν μου αρεσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ άλλο δεν καταλαβαίνω:

 

Ποιος αποφασίζει ποιο είναι το επίπεδο που πρέπει να "κόβουμε" την κριτική-γκρίνια; Δικαίωμα κάποιου είναι να γράφει ότι του φάνηκε "βλακεία η σειρά και έχει πέσει", και δικαίωμα του άλλου να γράφει "καλά, πού βλέπεις να έχει πέσει, και αφού κάνεις τόσο σκληρή κριτική μην κάθεσαι να τη δεις" και δικαίωμα του τρίτου να γράφει "μα πως τολμάς να μου τη λες και να μου προτείνεις να την κόψω" και δικαίωμα του προηγούμενου να ανταπαντά "ε, μα αφού η δική μου γνώμη είναι η αντικειμενική" και ο τελευταίος να ολοκληρώνει αυτόν τον χαριτωμένο διάλογο με το "δεν καταλαβαίνω τι σκέφτεσαι και από που τα βγάζεις όλα αυτά και μπλαμπλαμπλα<ανούσια επιχειρήματα>μπλαμπλαμπλα"

 

Δεν τελειώνει, λοιπόν, το πράγμα, οπότε συνεχίζουμε.

 

Ακόμα και ο SteveAngello που είναι υποστηρικτής του "δεν γκρινιάζουμε, γιατί αρέσει σε κάποιους και τους τη σπάμε", ανέφερε ότι η γκρίνια στο Lost είναι δικαιολογημένη, ξεχνόντας ότι για κάποιους η σειρά ήταν ακριβώς αυτό που ήθελαν να είναι.

 

Γενικά ξεκολλήστε με την αντικειμενικότητα και καλό θα είναι οι εκφράσεις που χρησιμοποιούνται να είναι περισσότερο του τύπου "δε μου αρέσει το στυλ των τελευταίων επεισόδιων", παρά του τύπου "έχει πέσει πάρα πολύ η σειρά", που εκφράζει μια δήθεν αντικειμενικότητα.

 

Έχετε δικαίωμα τώρα να μου γράψετε "και ποιος είσαι εσύ που θα μας πει τι θα κάνουμε" και θα έχετε δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...