Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, godlike είπε

μμμ ναι. Δεν μας λες τι είναι αυτό και σε μας τους άσχετους που έχουν να βάλουν windows καμία δεκαετία; 

Τα power plans στα windows διαχειριζονται σε 1ο επιπεδο το brightness/dimming της οθονης , cpu governor , συμπεριφορα του συστηματος σε χαμηλα επιπεδα μπαταριας. Σε 2ο επιπεδο , διαχειριζονται ενσωματωμενα γραφικα , θυρες , wifi κλπ σε διαφορα σεναρια χρησης.
Ολα αυτα χρειαζονται καποιες πληροφοριες , που τις παρεχει το acpi συνηθως. Αυτες λοιπον οι πληροφοριες παρεχονται απο τον κερνελ και το acpi στο λινουξ , αλλα μεχρι τωρα κανενα DE δεν εκατσε να φτιαξει ενα gui στις ρυθμισεις του για να τις διαχειριζεται αυτες τις πληροφοριες. Επρεπε να βαζεις εξτρα addons/extensions/applets. Ή το καταπληκτικο TLP που κανει πολυ σοβαρο power management αλλα με πολλη χειροκινητη δουλεια εκ μερους του χρηστη...

Ερχεται το gnome εν ετει 2021 , στην εκδοση 41 , (και το kde στην επομενη εκδοση του) να φτιαξει κατι που υπαρχει στα windows , απο εποχη windows 95 ... Εγω το βλεπω λιγο τραγικο σαν γεγονος...

4 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Η φιλοσοφία τους τελικά δεν έχει καμία σχέση με την ελευθερία εφόσων λειτουργούν εγωιστικά. (Gnome)

Προφανως. Το κραξιμο για το gnome 3 , ξεκινησε απο την πρωτη μερα που εκανε την εμφανιση του. Μεχρι σημερα δεν εχουν αλλαξει γραμμη στην φιλοσοφια του σχεδιασμου του. Ετσι το γουσταρουν , ετσι το φτιαχνουν. Δεν ρωτανε τους χρηστες , ρε παιδια λειπει κατι ? Βολευεστε ετσι ? Να αλλαξουμε κατι ? Ποια extensions χρησιμοποιειτε πολυ αν ειναι να τα ενσωματωσουμε... Μπααααα στα @@ τους...
 

6 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Είχα την εντύπωση desktop διανομές Ubuntu fedora suse δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν λειτουργικά από την Microsoft παρά μόνο στην αντικειμενική εμφάνιση. Πόσο παραπάνω προσφέρει η μικροσοφτ σε λειτουργία; 

Κοιτα η συγκριση ειναι λιγο αδικη για το λινουξ. Γιατι μεγαλο μερος της λειτουργικοτητας τους , τα windows την οφειλουν στους 3rd party devs , που φτιαχνουν εφαρμογες/παιχνιδια/drivers για αυτα. Για καθημερινη home user χρηση , θεωρω το λινουξ και τα windows ειναι στα ισα , τουλαχιστον. Οι διαφορες φαινονται σε εξιδεικευμενες περιπτωσεις , εξωτικο hardware κλπ. Για μεγαλο διαστημα ειχα προβλημα με multi-display σεναρια.. κανενα DE δεν μπορουσε να τα λειτουργησει τοσο καλα οσο τα windows... Να πω για τα optimus γραφικα ? Αδικο γιατι δεν φταιει το λινουξ , αλλα απο την αλλη τα 9 στα 10 φορητα εχουν τετοιου ειδους hardware... Να πω για το pulseaudio που οπου κοιταξω το κραζουν ? Τωρα ερχεται το pipewire..για να δουμε και με αυτο.. Στα γραφικα... να μιλησω για xorg , wayland , DEs ? Να μιλησω για το hw accel στους browsers ? Δεν θελω να κραζω , το κανουν αλλοι για μενα.
Προφανως εχει κανει αλματα απο το '95 που το θυμαμαι , αλλα ειναι ακομα πισω...

Υπαρχει μια ανακατωσουρα και δικαιολογημενα δεν ασχολουνται πολλοι devs να φερουν το προιον τους...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ερχεται το gnome εν ετει 2021 , στην εκδοση 41 , (και το kde στην επομενη εκδοση του) να φτιαξει κατι που υπαρχει στα windows , απο εποχη windows 95 ... Εγω το βλεπω λιγο τραγικο σαν γεγονος...

Το Plasma μπορεί να μην έχει «Power Profiles», έχει όμως Power Management (powerdevil) πολλάαααααα χρόνια πριν από το GNOME, το οποίο περιλαμβάνει ακόμα και εκτέλεση scripts, διαφορετική συμπεριφορά ανά τύπο δικτύου και επίσης διαφορετική συμπεριφορά ανά Activity. Ιστορικά, όταν η κοινότητα KDE σκεφτόταν και υλοποιούσε features (καλά ή λιγότερο καλά), τα υπόλοιπα DEs (εν μέρει και τα Windows) δεν είχαν κάνει καν τη σκέψη.

Ειδικά στα της διαχείρισης ενέργειας όμως νομίζω ότι διαφεύγει κάτι σημαντικό: τα Windows (και το macOS) ξέρουν επακριβώς το hardware στο οποίο θα τρέξουν (συμφωνίες με κατασκευαστές). Το Linux δεν το έχει αυτό και δε θα μπορέσει ποτέ να το έχει στον ίδιο βαθμό. Συνεπώς, υπάρχουν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν περιπτώσεις όπου το ACPI ή η όποια άλλη λύση δε θα λειτουργεί ικανοποιητικά.

22 λεπτά πριν, mphxths είπε

Τωρα ερχεται το pipewire..για να δουμε και με αυτο.. Στα γραφικα...

Anecdotal evidence προσωπικής χρήσης αλλά αυτό που μπορώ να πω είναι ότι από τότε που αντικατέστησα το PulseAudio με το PipeWire δεν έχει χρειαστεί να ασχοληθώ με την παραμικρή ρύθμιση. Επίσης, το PipeWire σχεδιάζεται για την ενοποιημένη διαχείριση τόσο του ήχου όσο και των γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Soulrain είπε

Anecdotal evidence προσωπικής χρήσης αλλά αυτό που μπορώ να πω είναι ότι από τότε που αντικατέστησα το PulseAudio με το PipeWire δεν έχει χρειαστεί να ασχοληθώ με την παραμικρή ρύθμιση. Επίσης, το PipeWire σχεδιάζεται για την ενοποιημένη διαχείριση τόσο του ήχου όσο και των γραφικών.

Δεν ξερω τι ετοιμαζεται να κανει το pipewire , αλλα εχω την εντυπωση οτι μπηκε στην ζωη μας αποτομα. Το pulseaudio εχει απλωσει πλοκαμια παντου. Θυμαμαι σε καποιες εγκαταστασεις με pipewire , καποια προγραμματα αναζητουσαν ακομα το pulseaudio. Στο vmware , το pipewire (στα guest os) ειναι λιγο προβληματικο ακομα...
Ας ελπισουμε να εξελιχθει και να κανει καλυτερη δουλεια απο το pulseaudio. Αυτο που λεω παντα , ειδικα σε κουβεντες με το systemd , αν κατι κριθει ανεπαρκες θα βγει κατι αλλο καλυτερο να παρει την θεση του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν ξερω τι ετοιμαζεται να κανει το pipewire , αλλα εχω την εντυπωση οτι μπηκε στην ζωη μας αποτομα. Το pulseaudio εχει απλωσει πλοκαμια παντου. Θυμαμαι σε καποιες εγκαταστασεις με pipewire , καποια προγραμματα αναζητουσαν ακομα το pulseaudio. Στο vmware , το pipewire (στα guest os) ειναι λιγο προβληματικο ακομα...
Ας ελπισουμε να εξελιχθει και να κανει καλυτερη δουλεια απο το pulseaudio. Αυτο που λεω παντα , ειδικα σε κουβεντες με το systemd , αν κατι κριθει ανεπαρκες θα βγει κατι αλλο καλυτερο να παρει την θεση του. 

Δε θα το έλεγα απότομα. Αναπτύσσεται για περισσότερα από 4 χρόνια και ήρθε στην επικαιρότητα μόλις "χθες", ενώ πλην του Fedora (αναμενόμενο λόγω της φύσης της διανομής) δε γνωρίζω καμία άλλη από τις "μεγάλες" που να το έχει ως προεπιλογή.

Πάντως, ο δημιουργός του, Wim Taymans, διατηρεί ένα εκτενές FAQ με πληροφορίες, για όποιον ενδιαφέρεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Soulrain είπε

δε γνωρίζω καμία άλλη από τις "μεγάλες" που να το έχει ως προεπιλογή.

Στο arch , το archinstall script , το προτεινει στις "ερωτοαποκρισεις" που κανει ... Απο κει και περα και εγω δεν το εχω δει πουθενα αλλου εκτος απο arch/fedora. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Στο arch , το archinstall script , το προτεινει στις "ερωτοαποκρισεις" που κανει ... Απο κει και περα και εγω δεν το εχω δει πουθενα αλλου εκτος απο arch/fedora. 

Άλλο είναι η επίσημη υλοποίηση σε μια διανομή και διαφορετικό μια απλή πρόταση σε ένα install script που δεν είναι καν ο συνηθισμένος τρόπος εγκατάστασης του Arch.

Arch και Fedora συνεργάζονται όμως και ενίοτε έχουν κοινές επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει κάτι, στα latest news προτείνετε installer του Giancarlo Razzolini αλλά υπάρχει μια σχετική δυσφορία στην διανομή ; ή λέμε τις απόψεις μας μου αρέσει δεν μου αρέσει ο installer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nick0lis είπε

Δεν έχω καταλάβει κάτι, στα latest news προτείνετε installer του Giancarlo Razzolini αλλά υπάρχει μια σχετική δυσφορία στην διανομή ; ή λέμε τις απόψεις μας μου αρέσει δεν μου αρέσει ο installer.

Ε ενταξει , στο arch ειμαστε , αν δεν γινεται με το χερι κατι δεν ειναι καλο :) Το σκριπτ σαν πρωτη προσπαθεια ειναι αρκετα καλο. Σηκωνει προφανως βελτιωση...αλλα για καποιον που δεν θελει να μπλεξει με την χερατη διαδικασια για οποιονδηποτε λογο ειναι καλη εναλλακτικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nick0lis είπε

Δεν έχω καταλάβει κάτι, στα latest news προτείνετε installer του Giancarlo Razzolini αλλά υπάρχει μια σχετική δυσφορία στην διανομή ; ή λέμε τις απόψεις μας μου αρέσει δεν μου αρέσει ο installer.

Το archinstall υπάρχει ως εναλλακτική και δεν είναι ο επίσημα υποστηριζόμενος τρόπος εγκατάστασης, κάτι το οποίο είναι εμφανές από το wiki αλλά και αποτυπώνεται σαφέστατα με το «addition to the default method of installation (based on the installation guide)» στα latest news που ανέφερες.

Ως μέθοδος εγκατάστασης τώρα, επί του παρόντος δεν πλησιάζει καν τις δυνατότητες της «χειροκίνητης» εγκατάστασης και δε διαφέρει ιδιαίτερα από οποιοδήποτε third-party install script, ενώ σε σημεία είναι και χειρότερο/ελλιπές. Φυσικά, μπορεί να βελτιωθεί και ενδεχομένως στο (μακρινό) μέλλον να γίνει ο επίσημος τρόπος εγκατάστασης, όπως συνέβαινε παλιότερα με το Arch Linux Installation Framework.

Αν υπάρχει δυσφορία, αυτό δεν αφορά τους προγραμματιστές του Arch, καθώς δε λαμβάνουν αποφάσεις με βάση κάποιο user consensus. Είναι απλά «να 'χαμε να λέγαμε».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mphxths είπε

Ε ενταξει , στο arch ειμαστε , αν δεν γινεται με το χερι κατι δεν ειναι καλο :) Το σκριπτ σαν πρωτη προσπαθεια ειναι αρκετα καλο. Σηκωνει προφανως βελτιωση...αλλα για καποιον που δεν θελει να μπλεξει με την χερατη διαδικασια για οποιονδηποτε λογο ειναι καλη εναλλακτικη...

Ναι, συμφωνώ τέτοιου τύπου διανομές όλη η χάρη τους είναι μέσο του οδηγού και τα χέρια μας. Έχουν και ένα θετικό διδακτικό σκοπό. Τώρα αν κάποιος θέλει να προσεγγίσει γρήγορα την διανομή της arch δεν ξέρω αν είναι σωστός τρόπος εφόσον το σκριπτ είναι  επιπέδου και δεν τα κάνει σαλάτα. 

Στην gentoo πάντως δεν έχει κανένα νόημα ένα τέτοιο σκριπτ, αν δεν επιλέξεις τα flags να φτιάξεις τις προσωπικές παραμέτρους δεν έχει νόημα η διανομή. 

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
15 ώρες πριν, jim_p είπε

Kde 5.23 σημερα που το project κλεινει 25 χρονια παρουσιας.
https://kde.org/announcements/plasma/5/5.23.0/

Τώρα ό,τι και να βγάζουν, δεν με συγκινούν πια.

Νοσταλγώ την εποχή που το KDE3.5 με είχε κατενθουσιάσει

Με το KDE4 άρχισα να απογοητεύομαι σιγά σιγά, κάνανε το Amarok σαν τα μούτρα τους, μάλλον καβάλησαν το καλάμι κάπως πρόωρα... και την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια και τώρα μετά από 10 χρόνια σε άλλο DE είδα ότι τελικά ...γλίτωσα την ταλαιπωρία !

🙃

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 23/9/2021 στις 3:40 ΜΜ, mphxths είπε

Ολα αυτα χρειαζονται καποιες πληροφοριες , που τις παρεχει το acpi συνηθως

Τα ACPI tables δεν είναι πάντα σωστά. Επίσης το UEFI δίνει συχνά διαφορετικές πληροφορίες ανάλογα με το λειτουργικό και σε πολλές μητρικές οι πίνακες είναι εντελώς λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...