Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το οτι δε συνεργαζονται δε σημαινει οτι το systemd δεν είναι καλο και πρέπει να μην το υοιθετήσουν οι διανομές. Νομίζω οτι σχεδιαστικά και προγραμματιστικά φέρνει πολλές βελτιώσεις στο linux σαν init manager. Απλα κάπου το παρακάνουν με τοσους πολλoυς daemons και θα κάνει spawn πόσα υπο systemd-* processes. Εγω το βλέπω σα κάτι που έλειπε απο το linux, ένας service manager. Μαλλον ο lennart βλέπει πολλές σχεδιαστικές  ατελειες και αλλάζει τόσα πολλά. Παραδειγμα το systemd-networkd, systemd-resolved, systemd-timedated κ.α που αντικαθιστούν NetworkManager. Εμένα δε μου προξενει εντύπωση που δε συνεργάζεται πάντως. Αν το δει κανείς απο τη μεριά του είναι ένας επαγγελματίας developer με milestones και timelines απο την εταιρία που πληρώνεται γιαυτο και δε λογοδοτει στις αλλες διανομές αλλα στην εταιρία που τον έχει προσλάβει.

 

Ο Denys Vlasenko που έκανε commit το patch στο busybox δουλεύει στην RH. :-)

Το systemd όντως έχει  θετικά χαρακτηριστικά, πολύ σημαντικά - ειδικά αν το συγκρίνεις με το sysvinit/sysvrc (process supervision, αξιόπιστο logging π.χ.). Έχει και αρνητικά, εξ' ίσου σημαντικά όμως. Αυτό είναι όμως μεγάλη ιστορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ανταγωνισμός τμημάτων - μάλλον διαφορά αντιλήψεων. Ο Vlasenko έχει γράψει (χρόνια πριν εμφανιστεί το systemd) το εξαιρετικό SysV Init must die, το οποίο είναι μία ωραία απάντηση σε όσους νομίζουν ότι πριν το systemd και το upstart όλοι λάτρευαν το sysvinit και δεν υπήρχαν σοβαρές εναλλακτικές προτάσεις...

 

 

 

 

 

Λόγος επεξεργασίας : Διόρθωση ορθογραφικού :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

X.Org Server 1.18 (Moussaka) Officially Released
 
Ως συνηθως:

X.Org Server 1.18 does bump the video ABI so that means the proprietary graphics drivers will need to see new releases... If you're using the NVIDIA Linux driver you're in good shape while AMD Catalyst users will need to wait for a new release, which could be a while considering the upstream driver still doesn't support the latest Linux 4.x kernel releases without third-party patches.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ψήνει να πάρω αυτό την έκδοση angry bidrd να την κάνω σαν δώρο. Αν δεν είχα το blackberry θα το είχα πάρει και για μένα αλλά με έχει βολέψει πάρα πολύ το blackberry os. Αυτό  που θέλω να αγοράσω είναι το tablet αλλά δεν το βλέπω πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...