Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Πριν χιλιετιες που πηγαινα φροντιστηριο , μας ελεγε ο καθηγητης καθε φορα που καναμε καποια μαλακια σε ασκηση : "Ριχτε μια εσωτερικη ΧΡΙΣΤΟΠΑΝΑΓΙΑ , και πιαστε την ασκηση απο την αρχη.Αν δεν τα ριξετε τα καντηλια σας , δεν θα βγει η ασκηση."

Αρα ο λινους κανει στους αλλους , αυτα που επρεπε να κανουν οι αλλοι..στον εαυτο τους :) Και ουτε ευχαριστω δεν ειπανε...

Ο καθηγητης ειχε δικιο..αν δεν ξεχεσεις τον εαυτο σου για τις μαλακιες σου..δεν θα τις διορθωσεις...δεν θα τις ξανακανεις..θα κανεις νεες...θα ριξεις εκ νεου τα καντηλια σου..θα τις διορθωσεις και αυτες.. κ.ο.κ. Ετσι παει το πραμα :)

Λινους εισαι πολυ μπροστα λεμε !!! :)

Οσο για αυτο που λες bourdoulas..εχει να κανει γιατι πραμα μιλαμε και τι σοβαροτητα εχει.Αν κανω χοντραδα , και μου πει καποιος με ομορφο τροπο..μια δυο τρεις φορες..οτι ξερεις..εκανες μαλακια..μην το ξανακανεις με αυτον τον τροπο..και παω και το ξανακανω..οκ...αμα ακουσω τα γαλλικα του θα χει και δικιο.Και οταν μιλαμε για κατι που ο λινους εφτιαξε απο μονος του και πλεον το χρησιμοποιει ολος ο πλανητης Γη και απο αυτον ερχεται η τελικη εγκριση του τι περναει και τι οχι...ε οκ...και γω αν εβλεπα μαλακιες απο "φτασμενους" προγραμματιστες που θα τους ειχα πει χιλιαδες φορες να μην τις κανουν...θα ακουγαν τα βρισιδια τους :) Δεν ειναι εκει να κανει φιλους..ειναι εκει να βγαλει ενα σωστο προιον ...

Θα μου πεις αν τους τα ελεγε με το μαλακο ισως ηταν καλυτερα...δεν αποκλειεται..επελεξε να μην τα πει με το μαλακο και κρατησε το "προιον" σε υψηλο επιπεδο με κοστος καποιοι ευεραισθητοι να προσβληθουν...αν σκεφτουμε τι κρινεται απο ολο αυτο..χεστηκα για αυτους που προσβληθηκαν :)

Αν μου λεγανε οτι θα βγαλει η nvidia , optimus support αν απαρνιομουν τον λινους..αν τον ριχναμε στην πυρα..ισως το σκεφτομουν..μεχρι τοτε...οχι :)

EDIT : Tωρα σκεφτομουν που ελεγε για καποιους να πανε να πεθανουν και ο κοσμος θα ηταν πιο ομορφος...και για αυτην την περιπτωση ταυτιστηκα..ταυτιστηκα με την αγανακτηση του.Μιλουσε για διανομες που για καποιες απλες διεργασιες επρεπε να δουλευεις (με ορους windows) με administrative privileges.Διεργασιες οπως π.χ. να εγκαταστησεις εναν νεο εκτυπωτη στο συστημα.Εχω δει και αλλες μαλακιες τετοιου τυπου που για απλα πραγματα πολλες διανομες εχουν στηθει με τροπο τετοιο να σου ζητανε administrative privileges. 

Νομιζω στο debian για ενα φεγγαρι (δεν ξερω αν το αλλαξανε) , δεν μπορουσες να τρεξεις το "dmesg" σαν απλος χρηστης..υπηρχε τροπος να το "διορθωσεις"..αλλα η default λογικη ηταν να μην σε αφηνει.Επισης αυτο με τους εκτυπωτες το χω πετυχει σε πολλες διανομες...

Παλιά οι καθηγητές έδερναν τα παιδιά για να πάρουν το μάθημα τους. Να αρχίσουμε να δέρνουμε λοιπόν. Πίστεψε με αν ο άλλος κάνει λάθος και του σπάσω το κεφάλι δεν πρόκειται να το ξανακάνει. 

Πολύ αποδοτικότερη μέθοδος από την χριστοπαναγία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Νομιζω στο debian για ενα φεγγαρι (δεν ξερω αν το αλλαξανε) , δεν μπορουσες να τρεξεις το "dmesg" σαν απλος χρηστης..υπηρχε τροπος να το "διορθωσεις"..αλλα η default λογικη ηταν να μην σε αφηνει

Αυτο ειναι παραμετρος του πυρηνα και default εδω και 2 χρονια σχεδον, δεν ειναι του debian μονο.

$ cat /boot/config-4.18.0-1-amd64 | grep DMESG
CONFIG_SECURITY_DMESG_RESTRICT=y


 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Παλιά οι καθηγητές έδερναν τα παιδιά για να πάρουν το μάθημα τους. Να αρχίσουμε να δέρνουμε λοιπόν. Πίστεψε με αν ο άλλος κάνει λάθος και του σπάσω το κεφάλι δεν πρόκειται να το ξανακάνει.  

Πολύ αποδοτικότερη μέθοδος από την χριστοπαναγία. 

Ας κάνουμε μιά αναγωγή. Χειρούργος και βοηθός χειρούργου έχουν ασθενή ανοιχτό και κάνουν bypass. Λέει ο χειρούργος στον βοηθό "μήν το κάνεις αυτό θα πεθάνει". Στις πόσες φορές θα ήθελες να αρχίσει τα γαλλικά ο γιατρός τότε αν ο βοηθός συνέχιζε να κάνει του κεφαλιού του;

Και μήν ακούσω οτι το ένα είναι θέμα ζωής και θανάτου και το άλλο οχι, στην αναγωγή το ίδιο κρίσιμη είναι η καρδιά του ασθενούς με τις βασικές αρχές του kernel.

Δεν είναι σχολείο το Linux για να μάθει ο κάθε πικραμένος στη πλάτη εκατομμυρίων χρηστών και συστημάτων. Αν δεν του αρέσει να επιστρέψει στην Angular και τη Ruby.

 

PS. Και ναι, έχω φάει κι εγώ απίστευτο κράξιμο σε απόπειρες να κάνω commit κώδικα και υπογράφω οτι είχανε δίκιο, και λίγα μου είπανε.

Επεξ/σία από NullScan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NullScan είπε

Ας κάνουμε μιά αναγωγή. Χειρούργος και βοηθός χειρούργου έχουν ασθενή ανοιχτό και κάνουν bypass. Λέει ο χειρούργος στον βοηθό "μήν το κάνεις αυτό θα πεθάνει". Στις πόσες φορές θα ήθελες να αρχίσει τα γαλλικά ο γιατρός τότε αν ο βοηθός συνέχιζε να κάνει του κεφαλιού του;

Και μήν ακούσω οτι το ένα είναι θέμα ζωής και θανάτου και το άλλο οχι, στην αναγωγή το ίδιο κρίσιμη είναι η καρδιά του ασθενούς με τις βασικές αρχές του kernel.

Δεν είναι σχολείο το Linux για να μάθει ο κάθε πικραμένος στη πλάτη εκατομμυρίων χρηστών και συστημάτων. Αν δεν του αρέσει να επιστρέψει στην Angular και τη Ruby.

PS. Και ναι, έχω φάει κι εγώ απίστευτο κράξιμο σε απόπειρες να κάνω commit κώδικα και υπογράφω οτι είχανε δίκιο, και λίγα μου είπανε.

Η σύγκριση που κάνεις είναι άστοχη. Οπότε ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε σε αυτό το κομμάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται τόσο κουβέντα για το Code of Conduct και τί προσπαθείτε να δικαιολογήσετε ακριβώς μερικοί. Σταματήστε επιτέλους να κρύβεστε πίσω από την "ελευθερία" και να νομίζετε ότι έχετε δικαίωμα να βρίζετε τον άλλο. Οι βρισιές και bullying είναι κατακριτέα σε κάθε περίπτωση και δεν υπάρχουν εξαιρέσεις. Το ότι θέλετε να έχει μια ποιότητα ο kernel είναι απόλυτα λογικό και θεμιτό. Όμως όσο χάλια και να είναι ένα commit, κάνε ένα κόσμιο σχόλιο, μην το κάνεις merge και συνέχισε τη ζωή σου. Στη χειρότερη, μην τον αφήσεις να ξανακάνει commit αυτός που το έγραψε. Δε χρειάζεται να αραδιάζεις βρισιές και διάφορες "ευχές" μαζί για να του πεις ότι δεν έχει κάνει καλή δουλειά. Μπορεί κάποιοι να γουστάρετε να ακούτε "γαλλικά" όταν κάνετε κάτι λάθος και έτσι να βελτιώνεστε. Ευτυχώς όμως είστε η εξαίρεση. Οι περισσότεροι δεν ανέχονται να ακούνε "γαλλικά" και προσβολές σε καμία περίπτωση. Μάλιστα μια τέτοια αντιμετώπιση έχει χειρότερες συνέπειες από το να τους βοηθήσει να βελτιωθούν. Αυτά είναι βασικές αρχές ψυχολογίας και διδασκαλίας.

Τα λόγια που έχουν ειπωθεί από τον Linus αλλά και γενικά την κοινότητα, δεν προσβάλουν μόνο αυτούς τους οποίους απευθύνονται άμεσα. Αυτόματα αποθαρρύνουν και ένα σκασμό άλλων ατόμων που είναι εσωστρεφείς από το να συνεισφέρουν στο project. Οι περισσότεροι υποτιμάτε το ποσοστό των ανθρώπων που επηρεάζονται από τέτοιες συμπεριφορές και νομίζεται ότι το Code of Conduct μπήκε για καμιά 10-15 άτομα.

Τώρα κάτι συγκρίσεις και επιχειρήματα υπέρ της συμπεριφοράς του Linus που γράφτηκαν και εδώ και αλλά και σε άλλα forums, είναι το λιγότερο για γέλια. Ειδικά οι συγκρίσεις, δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα. Από τη στιγμή που το παραδέχεται και ο ίδιος ο Linus ότι έχει φερθεί λάθος σε αρκετές περιπτώσεις, θεωρώ ότι το θέμα έχει λήξει και δεν χρειάζονται να προσπαθούμε να βρούμε δικαιολογίες.

Κατά τη γνώμη μου επιτέλους οδηγούμαστε σε μια πιο ανθρώπινη open source κοινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zarzonis

Δυστυχως η ανθρωπινη κοινωνια στον πλανητη Γη , ειναι μια απανθρωπη κοινωνια και ακραιες συμπεριφορες αποκαλυπτουν ψυχολογικα προβληματα.
Μιλησες για bullying. Κατ'εμε δεν υφισταται η εννοια του bullying σε ενηλικους.Τι εννοω..αν ερθει ενας και μου πει "πως εισαι ετσι ρε κοντε...ουτε 1.50 δεν εισαι με τα χερια στην αναταση..πωπω...εισαι κοντοστουπης...πωπω εισαι για να παιξεις το ρολο του χομπιτ " , θα το θεωρησω bullying?
Oχι , γιατι ειμαι σε μια ηλικια που κρινω την αξια του αλλου που μου την λεει καθως και την ουσια αυτων που λεει.Αν ειμαι 1.80 και περασει λοιπον ο ακυρος περαστικος και μου πει τα παραπανω , μπενακης , βγαινακης..Δεν θα παω στην επομενη γωνια να κατσω να κλαψω.
Στο συγκεκριμενο παραδειγμα ο τραμπουκος εχει ψυχολογικα προβληματα , αν η αντιδραση μου ηταν το κλαψομουνιασμα στην γωνια , τοτε εχω και γω τα ψυχολογικα μου..οπως ειπα..ακραιες συμπεριφορες αποκαλυπτουν ψυχολογικα προβληματα.

Παμε τωρα στο θεμα μας.Εχουμε τον λινους , με το πνευματικο του παιδι/δημιουργημα/κατασκευασμα/εργο ζωης , που εχει παρει τετοιες διαστασεις που πλεον η φιλοσοφια που το περιβαλλει ειναι να συμβαλλει ολος ο πλανητης για την εξελιξη του.Μιλαμε για προγραμματιστες που εργαζονται σε μεγαλες εταιριες, σε διανομες κλπ.Δεν ειναι εκει για να μαθουν.Για να βελτιωθουν.
Ειναι εκει επειδη ξερουν οτι εχουν τις γνωσεις και τον χρονο και την ορεξη να συνεισφερουν.Δεν ειναι εκει να τους λεει ο Λινους "ξερεις παιδακι μου , δεν το εκανες σωστα , ελα να σε παρω απο το χερακι να σου δειξω πως γινεται"....ειναι εκει να κανουν δουλεια...και να την κανουν με τους κανονες που εχει θεσει καλως ή κακως ο Λινους.

Και μενα αν εκανα μαλακια δεν θα γουσταρα να με βρισουν ,να μου την πουν ή οτιδηποτε παρομοιο αλλα υπαρχουν πολλοι που οταν τους παιρνεις με το καλο δεν μαθαινουν , επαναλαμβανουν τα ιδια ή και καινουργια λαθη.Πρεπει να χει δει πολλες μαλακιες ο Λινους για να βριζει τοσο.Λες να ξυπναει καθε πρωι και να λεει..ποιον να βρισω σημερα!!!? Βαλε και οτι απο ο,τι λενε οι Φιλανδοι ειναι και λιγο του μπινελικιου , της αντικοινωνικοτητας..δεν θελει πολυ η δουλεια.
Αν λοιπον αυτοι οι φτασμενοι προγραμματιστες θιγονται ευκολα απο τα βρισιδια του Λινους για κατι που κανανε και αποδεχονται οτι ηταν μαλακια...και απλα θελουν να τους μιλανε με το σεις και με το σας , τοτε εχουν ψυχολογικα..Δηλαδη να κανεις την μαλακια και να λες "ΜΑ ΜΗΝ ΜΕ ΒΡΙΖΕΤΕ !!". Ειναι δυνατον ?

47 λεπτά πριν, zarzonis είπε

Κατά τη γνώμη μου επιτέλους οδηγούμαστε σε μια πιο ανθρώπινη open source κοινότητα.

Το θεμα ειναι ο πυρηνας που οδηγειται.Διοτι επειδη καποιοι θελουν να τους μιλανε ευγενικα οδηγηθουμε σε μια κατασταση "αχ μην του μιλατε ασχημα , θα παθει τιποτα , περαστε του τον κωδικα να ηρεμησει , να μην μας πει και τραμπουκους ή ρατσιστες ή δενξερωγωτιαλλο" , τοτε χαιρετα μας τον πλατανο.

52 λεπτά πριν, zarzonis είπε

Αυτόματα αποθαρρύνουν και ένα σκασμό άλλων ατόμων που είναι εσωστρεφείς από το να συνεισφέρουν στο project.

Ναι , γνωστο παραδειγμα , η nvidia , τους εκανε το κωλοδαχτυλο για αυτο δεν βαζουν optimus support στον driver..θα το ακουσω και αυτο καποια στιγμη οπως παμε :)

Προσωπικα προτιμω τους ανθρωπους που ριχνουν τα μπινελικια τους εκει που πρεπει ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ , παρα αυτους που δεν κανουν σωστη δουλεια (για τους χ,ψ λογους) και κρυβονται πισω απο codes of conduct και παπαριες.

6 ώρες πριν, jim_p είπε

Αυτο ειναι παραμετρος του πυρηνα και default εδω και 2 χρονια σχεδον, δεν ειναι του debian μονο.


$ cat /boot/config-4.18.0-1-amd64 | grep DMESG
CONFIG_SECURITY_DMESG_RESTRICT=y


 

Μηπως καθε διανομη οταν "ετοιμαζει" τον πυρηνα , αλλαζει τα settings αναλογα την φιλοσοφια της?Δηλ στο arch που χω στο διπλανο φορητο ποτε δεν ειχα θεμα με το dmesg..σαν χρηστης το εκτελω κανονικα.Και σε αλλες διανομες το ιδιο.Σε ελαχιστες ειχα πετυχει την μαλακια με το dmesg που εγραψα και κανα δυο αλλες εντολες συστηματος που δεν σε αφηνε να τις χρησιμοποιεις σαν απλος χρηστης για "λογους ασφαλειας"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zarzonis είπε

οδηγούμαστε σε μια πιο ανθρώπινη open source κοινότητα

σε παιδικη χαρα οδηγουμαστε, αμα ειναι σε καθε kernel update να τρεμει το φυλλοκαρδι μας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

@zarzonis

Δυστυχως η ανθρωπινη κοινωνια στον πλανητη Γη , ειναι μια απανθρωπη κοινωνια και ακραιες συμπεριφορες αποκαλυπτουν ψυχολογικα προβληματα.
Μιλησες για bullying. Κατ'εμε δεν υφισταται η εννοια του bullying σε ενηλικους.Τι εννοω..αν ερθει ενας και μου πει "πως εισαι ετσι ρε κοντε...ουτε 1.50 δεν εισαι με τα χερια στην αναταση..πωπω...εισαι κοντοστουπης...πωπω εισαι για να παιξεις το ρολο του χομπιτ " , θα το θεωρησω bullying?
Oχι , γιατι ειμαι σε μια ηλικια που κρινω την αξια του αλλου που μου την λεει καθως και την ουσια αυτων που λεει.Αν ειμαι 1.80 και περασει λοιπον ο ακυρος περαστικος και μου πει τα παραπανω , μπενακης , βγαινακης..Δεν θα παω στην επομενη γωνια να κατσω να κλαψω.
Στο συγκεκριμενο παραδειγμα ο τραμπουκος εχει ψυχολογικα προβληματα , αν η αντιδραση μου ηταν το κλαψομουνιασμα στην γωνια , τοτε εχω και γω τα ψυχολογικα μου..οπως ειπα..ακραιες συμπεριφορες αποκαλυπτουν ψυχολογικα προβληματα.

Παμε τωρα στο θεμα μας.Εχουμε τον λινους , με το πνευματικο του παιδι/δημιουργημα/κατασκευασμα/εργο ζωης , που εχει παρει τετοιες διαστασεις που πλεον η φιλοσοφια που το περιβαλλει ειναι να συμβαλλει ολος ο πλανητης για την εξελιξη του.Μιλαμε για προγραμματιστες που εργαζονται σε μεγαλες εταιριες, σε διανομες κλπ.Δεν ειναι εκει για να μαθουν.Για να βελτιωθουν.
Ειναι εκει επειδη ξερουν οτι εχουν τις γνωσεις και τον χρονο και την ορεξη να συνεισφερουν.Δεν ειναι εκει να τους λεει ο Λινους "ξερεις παιδακι μου , δεν το εκανες σωστα , ελα να σε παρω απο το χερακι να σου δειξω πως γινεται"....ειναι εκει να κανουν δουλεια...και να την κανουν με τους κανονες που εχει θεσει καλως ή κακως ο Λινους.

Και μενα αν εκανα μαλακια δεν θα γουσταρα να με βρισουν ,να μου την πουν ή οτιδηποτε παρομοιο αλλα υπαρχουν πολλοι που οταν τους παιρνεις με το καλο δεν μαθαινουν , επαναλαμβανουν τα ιδια ή και καινουργια λαθη.Πρεπει να χει δει πολλες μαλακιες ο Λινους για να βριζει τοσο.Λες να ξυπναει καθε πρωι και να λεει..ποιον να βρισω σημερα!!!? Βαλε και οτι απο ο,τι λενε οι Φιλανδοι ειναι και λιγο του μπινελικιου , της αντικοινωνικοτητας..δεν θελει πολυ η δουλεια.
Αν λοιπον αυτοι οι φτασμενοι προγραμματιστες θιγονται ευκολα απο τα βρισιδια του Λινους για κατι που κανανε και αποδεχονται οτι ηταν μαλακια...και απλα θελουν να τους μιλανε με το σεις και με το σας , τοτε εχουν ψυχολογικα..Δηλαδη να κανεις την μαλακια και να λες "ΜΑ ΜΗΝ ΜΕ ΒΡΙΖΕΤΕ !!". Ειναι δυνατον ?

Το θεμα ειναι ο πυρηνας που οδηγειται.Διοτι επειδη καποιοι θελουν να τους μιλανε ευγενικα οδηγηθουμε σε μια κατασταση "αχ μην του μιλατε ασχημα , θα παθει τιποτα , περαστε του τον κωδικα να ηρεμησει , να μην μας πει και τραμπουκους ή ρατσιστες ή δενξερωγωτιαλλο" , τοτε χαιρετα μας τον πλατανο.

Ναι , γνωστο παραδειγμα , η nvidia , τους εκανε το κωλοδαχτυλο για αυτο δεν βαζουν optimus support στον driver..θα το ακουσω και αυτο καποια στιγμη οπως παμε :)

Προσωπικα προτιμω τους ανθρωπους που ριχνουν τα μπινελικια τους εκει που πρεπει ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ , παρα αυτους που δεν κανουν σωστη δουλεια (για τους χ,ψ λογους) και κρυβονται πισω απο codes of conduct και παπαριες.

Μηπως καθε διανομη οταν "ετοιμαζει" τον πυρηνα , αλλαζει τα settings αναλογα την φιλοσοφια της?Δηλ στο arch που χω στο διπλανο φορητο ποτε δεν ειχα θεμα με το dmesg..σαν χρηστης το εκτελω κανονικα.Και σε αλλες διανομες το ιδιο.Σε ελαχιστες ειχα πετυχει την μαλακια με το dmesg που εγραψα και κανα δυο αλλες εντολες συστηματος που δεν σε αφηνε να τις χρησιμοποιεις σαν απλος χρηστης για "λογους ασφαλειας"...

Τα ψυχολογικά τα έχει ο Λίνους. Για αυτό και θα πάει για θεραπεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Τα ψυχολογικά τα έχει ο Λίνους. Για αυτό και θα πάει για θεραπεία. 

Αν νομιζεις οτι ξυπνησε μια μερα ο Λινους και ειπε..πωπω τι εκανα τοσο καιρο..ωρα να αλλαξω σταση ζωης..ωρα να παω για θεραπεια..τοτε γελιεσαι..φανταζομαι οτι παιζει παρασκηνιο που δεν θα μαθουμε ποτε...τουλαχιστον οχι συντομα.

Ολοι εχουμε ψυχολογικα .Αλλοι πιο σοβαρα , αλλοι πιο ηπια , αλλοι πιο επικινδυνα αλλοι οχι τοσο.Κομπλεξ , εμμονες κλπ...Δεν μας εκανες πιο σοφους με αυτο που ειπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Μηπως καθε διανομη οταν "ετοιμαζει" τον πυρηνα , αλλαζει τα settings αναλογα την φιλοσοφια της?Δηλ στο arch που χω στο διπλανο φορητο ποτε δεν ειχα θεμα με το dmesg..σαν χρηστης το εκτελω κανονικα.Και σε αλλες διανομες το ιδιο.Σε ελαχιστες ειχα πετυχει την μαλακια με το dmesg που εγραψα και κανα δυο αλλες εντολες συστηματος που δεν σε αφηνε να τις χρησιμοποιεις σαν απλος χρηστης για "λογους ασφαλειας"...

Απ' οτι φαινεται, ναι. Στο arch εχουν την συγκεκριμενη επιλογη για το dmesg σαν not set
 https://git.archlinux.org/svntogit/packages.git/tree/trunk/config?h=packages/linux#n9249

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αν νομιζεις οτι ξυπνησε μια μερα ο Λινους και ειπε..πωπω τι εκανα τοσο καιρο..ωρα να αλλαξω σταση ζωης..ωρα να παω για θεραπεια..τοτε γελιεσαι..φανταζομαι οτι παιζει παρασκηνιο που δεν θα μαθουμε ποτε...τουλαχιστον οχι συντομα.

Ολοι εχουμε ψυχολογικα .Αλλοι πιο σοβαρα , αλλοι πιο ηπια , αλλοι πιο επικινδυνα αλλοι οχι τοσο.Κομπλεξ , εμμονες κλπ...Δεν μας εκανες πιο σοφους με αυτο που ειπες.

Αυτό που γράφεις έχει τόση βαρύτητα όση το "αν νομίζεις ότι παίζει κάτι στο παρασκήνιο τότε γελιέσαι". Όπως έγραψες, φαντάζεσαι. Το φαντάζομαι απέχει παρασάγγας από την πραγματικότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bourdoulas είπε

Αυτό που γράφεις έχει τόση βαρύτητα όση το "αν νομίζεις ότι παίζει κάτι στο παρασκήνιο τότε γελιέσαι". Όπως έγραψες, φαντάζεσαι. Το φαντάζομαι απέχει παρασάγγας από την πραγματικότητα. 

Aρα εσυ θεωρεις πιο πιθανη πραγματικοτητα , την μια μερα να υποστηριζει με σθενος το "στυλακι" με το οποιο αντιμετωπιζει τα πραγματα και την επομενη μερα να ξυπναει μετανοιωμενος...πραγματικα μετανοιωμενος.
Και το Αγιο Πνευμα να τον βρηκε θα του επαιρνε περισσοτερο να του αλλαξει τα μυαλα.Οι ανθρωποι δεν αλλαζουν...τουλαχιστον τοσο γρηγορα.Το "φανταζομαι" το γραφω διοτι δεν εχω ιδια γνωση του τι παιχτηκε..απλα βαζουμε κατω τα γεγονοτα και προσπαθουμε να δουμε τι παιχτηκε βασει της λογικης.Υποθεσεις κανουμε.

Βεβαια εσυ φαινεται σιγουρος οτι αυτα που υποθετω εγω απεχουν παρασαγγας απο την πραγματικοτητα που μαλλον γνωριζεις απο πρωτο χερι εσυ.Φωτισε μας , τι σου εκμυστηρευτηκε ο Λινους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Aρα εσυ θεωρεις πιο πιθανη πραγματικοτητα , την μια μερα να υποστηριζει με σθενος το "στυλακι" με το οποιο αντιμετωπιζει τα πραγματα και την επομενη μερα να ξυπναει μετανοιωμενος...πραγματικα μετανοιωμενος.
Και το Αγιο Πνευμα να τον βρηκε θα του επαιρνε περισσοτερο να του αλλαξει τα μυαλα.Οι ανθρωποι δεν αλλαζουν...τουλαχιστον τοσο γρηγορα.Το "φανταζομαι" το γραφω διοτι δεν εχω ιδια γνωση του τι παιχτηκε..απλα βαζουμε κατω τα γεγονοτα και προσπαθουμε να δουμε τι παιχτηκε βασει της λογικης.Υποθεσεις κανουμε.

Βεβαια εσυ φαινεται σιγουρος οτι αυτα που υποθετω εγω απεχουν παρασαγγας απο την πραγματικοτητα που μαλλον γνωριζεις απο πρωτο χερι εσυ.Φωτισε μας , τι σου εκμυστηρευτηκε ο Λινους.

Το γεγονός είναι αυτό :

18 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Τα ψυχολογικά τα έχει ο Λίνους. Για αυτό και θα πάει για θεραπεία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bourdoulas είπε

Το γεγονός είναι αυτό

Kαι για αλλους γεγονος ειναι οτι η Γη ειναι η επιπεδη.Το να παραθετεις τον εαυτο σου σαν επιχειρηματολογια δεν ξερω αν δουλευει ...σαν επιχειρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δυστυχως η ανθρωπινη κοινωνια στον πλανητη Γη , ειναι μια απανθρωπη κοινωνια και ακραιες συμπεριφορες αποκαλυπτουν ψυχολογικα προβληματα.
Μιλησες για bullying. Κατ'εμε δεν υφισταται η εννοια του bullying σε ενηλικους.Τι εννοω..αν ερθει ενας και μου πει "πως εισαι ετσι ρε κοντε...ουτε 1.50 δεν εισαι με τα χερια στην αναταση..πωπω...εισαι κοντοστουπης...πωπω εισαι για να παιξεις το ρολο του χομπιτ " , θα το θεωρησω bullying?
Oχι , γιατι ειμαι σε μια ηλικια που κρινω την αξια του αλλου που μου την λεει καθως και την ουσια αυτων που λεει.Αν ειμαι 1.80 και περασει λοιπον ο ακυρος περαστικος και μου πει τα παραπανω , μπενακης , βγαινακης..Δεν θα παω στην επομενη γωνια να κατσω να κλαψω.
Στο συγκεκριμενο παραδειγμα ο τραμπουκος εχει ψυχολογικα προβληματα , αν η αντιδραση μου ηταν το κλαψομουνιασμα στην γωνια , τοτε εχω και γω τα ψυχολογικα μου..οπως ειπα..ακραιες συμπεριφορες αποκαλυπτουν ψυχολογικα προβληματα.

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. To bullying υφίσταται σε όλες τις ηλικίες. Είναι καθαρά προσωπική σου επιλογή να μην το αναγνωρίζεις στους ενήλικες, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Το bullying γίνεται όταν ένας τραμπούκος πάει και "χτυπάει" στις ανασφάλειες του άλλου. Αναφέρεις ένα παράδειγμα με ύψος. Αν είσαι 1.80 και έρθει ο άλλος και σου πει αυτά τα λόγια που έγραψες, προφανώς και δύσκολα θα επηρρεαστείς εκτός κι αν νομίζεις ότι το 1.80 σημαίνει κοντός. Αν είσαι όμως όντως 1.50, τότε κατά πάση πιθανότητα θα επηρρεαστείς ψυχολογικά. Ακόμα κι αν εσύ προσωπικά δεν επηρρεαστείς, οφείλεις να αναγνωρίσεις ότι άλλοι στη θέση σου θα ένιωθαν πολύ άσχημα.

 

44 λεπτά πριν, mphxths είπε

Παμε τωρα στο θεμα μας.Εχουμε τον λινους , με το πνευματικο του παιδι/δημιουργημα/κατασκευασμα/εργο ζωης , που εχει παρει τετοιες διαστασεις που πλεον η φιλοσοφια που το περιβαλλει ειναι να συμβαλλει ολος ο πλανητης για την εξελιξη του.Μιλαμε για προγραμματιστες που εργαζονται σε μεγαλες εταιριες, σε διανομες κλπ.Δεν ειναι εκει για να μαθουν.Για να βελτιωθουν.
Ειναι εκει επειδη ξερουν οτι εχουν τις γνωσεις και τον χρονο και την ορεξη να συνεισφερουν.Δεν ειναι εκει να τους λεει ο Λινους "ξερεις παιδακι μου , δεν το εκανες σωστα , ελα να σε παρω απο το χερακι να σου δειξω πως γινεται"....ειναι εκει να κανουν δουλεια...και να την κανουν με τους κανονες που εχει θεσει καλως ή κακως ο Λινους.

Και μενα αν εκανα μαλακια δεν θα γουσταρα να με βρισουν ,να μου την πουν ή οτιδηποτε παρομοιο αλλα υπαρχουν πολλοι που οταν τους παιρνεις με το καλο δεν μαθαινουν , επαναλαμβανουν τα ιδια ή και καινουργια λαθη.Πρεπει να χει δει πολλες μαλακιες ο Λινους για να βριζει τοσο.Λες να ξυπναει καθε πρωι και να λεει..ποιον να βρισω σημερα!!!? Βαλε και οτι απο ο,τι λενε οι Φιλανδοι ειναι και λιγο του μπινελικιου , της αντικοινωνικοτητας..δεν θελει πολυ η δουλεια.
Αν λοιπον αυτοι οι φτασμενοι προγραμματιστες θιγονται ευκολα απο τα βρισιδια του Λινους για κατι που κανανε και αποδεχονται οτι ηταν μαλακια...και απλα θελουν να τους μιλανε με το σεις και με το σας , τοτε εχουν ψυχολογικα..Δηλαδη να κανεις την μαλακια και να λες "ΜΑ ΜΗΝ ΜΕ ΒΡΙΖΕΤΕ !!". Ειναι δυνατον ?

 

Στην ανάπτυξη του Linux, όπως πολύ σωστά αναφέρεις συνεισφέρουν προγραμματιστές που εργάζονται σε μεγάλες εταιρείες και πολλοί από αυτούς πληρώνονται για να γράφουν κώδικα για τον πυρήνα του Linux. Όμως παραλείπεις να αναφέρεις ότι αυτοί δεν είναι οι μοναδικοί που συνεισφέρουν. Υπάρχουν και ανεξάρτητοι προγραμματιστές που στον ελεύθερό τους χρόνο προσφέρουν κώδικα ή  και άτομα που αν και δουλεύουν σε μεγάλες εταιρίες, η συνεισφορά τους δεν έχει να κάνει με τη δουλειά της εταιρείας που δουλεύουν. Άρα λανθασμένα θεωρείς ότι όλοι όσοι συνεισφέρουν κώδικα το κάνουν γιατί πληρώνονται γι'αυτό άρα δε χωράνε λάθη. Λάθη πάντα θα υπάρχουν. Επίσης θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος πως το αμέσως επόμενο στάδιο του "ξερεις παιδακι μου , δεν το εκανες σωστα , ελα να σε παρω απο το χερακι να σου δειξω πως γινεται" είναι οι βρισιές και προσωπικές προσβολές. Δηλαδή ενδιάμεση αντιμετώπιση δεν υπάρχει; Ένα μήνυμα του στυλ "το τάδε commit δεν πληρεί τις προδιαγραφές και αν δε διορθωθεί δε θα γίνει merge" δεν μπορεί να ειπωθεί;

Το project όπως σωστά λες, αν και έργο ζωής του Linus από τη στιγμή που το κάνει open source ΚΑΙ ζητάει τη συνεισφορά άλλων, πλέον πέρα από δικαιώματα, έχει και υποχρεώσεις. Τους προγραμματιστές που βρίζει, ούτε τους ξέρει προσωπικά, ούτε τίποτα. Έχει καθαρά επαγγελματική σχέση μεταξύ τους άρα οφείλει να ακολουθεί βασικούς κανόνες επαγγελματικής συμπεριφοράς (Όλοι ξέρουμε δυστυχώς τί έχει πει σχετικά με αυτό ο Linus όταν του είπαν να συμπεριφέρεται πιο επαγγελματικά). Αυτοί οι προγραμματιστές ούτε ενδιαφέρονται για την καταγωγή του Linus που τον κάνει οξύθυμο, ούτε αν έχει δει στο παρελθόν πολλά λάθη από άλλους ή και τους ίδιους, ούτε αν δεν του έκατσε η γυναίκα του το προηγούμενο βράδυ και γι'αυτό έχει νεύρα. Αν δε θέλει ο ίδιος να έχει καμία υποχρέωση, να το συνέχιζε μόνος του το project.

Όπως λες, αρκετοί όταν τους παίρνεις με το καλό δεν μαθαίνουν και δυστυχώς επαναλαμβάνουν τα ίδια λάθη. Συμφωνώ. Εγώ με τη σειρά μου λέω ότι οι περισσότεροι όταν δεν τους παίρνεις με το καλό, στην πληθώρα των περιπτώσεων, έχεις αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θες να πετύχεις. Ισχυρίζεσαι δηλαδή ότι με τα βρισίδια έχεις με μαθηματική ακρίβεια καλύτερα αποτελέσματα από ό,τι με καλή συμπεριφορά; Αν έχεις κάποια έρευνα να μου παραθέσεις σχετικά με αυτό, σοβαρά θα ήθελα να τη δω. Επίσης αν ισχύει, να αλλάξουμε όλα τα βιβλία που αφορούν το management. Αν τελικά όμως δεν το ισχυρίζεσαι αυτό, τότε μάλλον είναι θετική αλλαγή για το μέλλον του Kernel ότι με το νέο Code of Conduct θα υπάρχει βελτίωση στη συμπεριφορά και στον τρόπο αντιμετώπισης γιατί αυτό θα οδηγήσει σε καλύτερο κώδικα.

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Το θεμα ειναι ο πυρηνας που οδηγειται.Διοτι επειδη καποιοι θελουν να τους μιλανε ευγενικα οδηγηθουμε σε μια κατασταση "αχ μην του μιλατε ασχημα , θα παθει τιποτα , περαστε του τον κωδικα να ηρεμησει , να μην μας πει και τραμπουκους ή ρατσιστες ή δενξερωγωτιαλλο" , τοτε χαιρετα μας τον πλατανο.

Όπως ξαναγράφω στην απάντησή μου, κανείς δεν είπε ότι η ποιότητα του κώδικα πρέπει να πέσει. Αν ένα commit είναι χάλια, μην το κάνεις merge καθόλου ή ζήτα διόρθωση. Αν όμως αντί αυτού ξεκινήσεις να βρίζεις και να προσβάλεις, τότε ναι, είσαι τραμπούκος.

 

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Προσωπικα προτιμω τους ανθρωπους που ριχνουν τα μπινελικια τους εκει που πρεπει ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ , παρα αυτους που δεν κανουν σωστη δουλεια (για τους χ,ψ λογους) και κρυβονται πισω απο codes of conduct και παπαριες.

Όπως λες, κι αυτό είναι προσωπική εκτίμησή σου και φυσικά είναι δικαίωμά σου. Οι περισσότεροι όμως προτειμούν να συνεργάζονται με σωστούς επαγγελματίες διότι η εμπειρία στη δουλειά σιγά σιγά αποκτάται. Η συμπεριφορά δύσκολα αλλάζει όμως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...