Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδιά επειδή έχω να ασχοληθώ σοβαρά με τα νέα κτλ...κάτι χρόνια...τι έπαιξε με τον κώδικα δεοντολογίας; Ποιο είναι το κακό; ότι καθένας πρέπει να κάνει την δουλειά του χωρίς να προβάλει την <<ταυτότητά>> του;

Ας μου εξηγήσει κάποιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, rearshooter είπε

ρε παιδιά επειδή έχω να ασχοληθώ σοβαρά με τα νέα κτλ...κάτι χρόνια...τι έπαιξε με τον κώδικα δεοντολογίας; Ποιο είναι το κακό; ότι καθένας πρέπει να κάνει την δουλειά του χωρίς να προβάλει την <<ταυτότητά>> του;

Ας μου εξηγήσει κάποιος!

Επαιξε το εξης. Ο Λινους σε μπινελικωνε αν εστελνες για το πεος κωδικα.Βασικα εβριζε τον κωδικα σου..ελαχιστες φορες εκανε "επιθεση" στο ατομο.
Τωρα βαλανε τον κωδικα δεοντολογιας ωστε να μην βριζονται μεταξυ τους στο mailing list του κερνελ.Το θεμα ειναι οτι ειμαστε στον πλανητη Γη , και ολα αυτα αφορουν το ανθρωπινο ειδος.

Που σημαινει το εξης.Οτι οταν ο αλλος στειλει μαλακια κωδικα ο υπευθυνος δεν θα μπορει να τον βρισει , θα πρεπει ηρεμα και ευγενικα να του πει οτι ο κωδικας δεν περναει για τους χ,ψ λογους και πρεπει να τον αλλαξει.Ο κομπλεξικος προγραμματιστης λοιπον , που ειτε δεν σεβεται τον κωδικα των αλλων και με τον δικο του παει να τα κανει αχταρμα ειτε επειδη δεν ξερει απλως να προγραμματιζει σωστα και παει να μαθει στην καμπουρα του κερνελ θα προβαλλει ενα σωρο επιχειρηματα του στυλ "ειμαι μαυρος για αυτο κοβεις τον κωδικα μου" , "ειμαι transgender και εισαι ομοφοβικος για αυτο τον κοβεις" , "ειμαι γυναικα και δεν υπαρχει ισοτητα με αυτο που κανεις" και αλλα πολλα , πραγματα που ο Λινους δεν κοιτουσε οταν σε μπινελικωνε για την μαλακια κωδικα.
Μπορουσες να του προσαψεις αντικοινωνικη συμπεριφορα , αλλα σιγουρα οχι ρατσιστικη συμπεριφορα.

Ολα αυτα λοιπον τα παραπανω , φοβαται η κοινοτητα οτι θα οδηγησουν τους υπευθυνους να περνανε κωδικες στον κερνελ που δεν πρεπει μονο και μονο να μην μπλεξουν με τους κομπλεξικους προγραμματιστες και βγουν στα social media και κραζουν ολο το linux foundation και γινουν ολα κωλος.Αρα πολλοι φοβουνται οτι το επιπεδο του κερνελ θα ...πεσει.

Αυτα τα ολιγα :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, rearshooter είπε

Μάλιστα....πάντως γενικώς νομίζω οτι ο Λινους μπορεί να ελέγχει ποιοι κάνουν κώδικα....

Εγω πιστευω παιζει παρασκηνιο που δεν θα μαθουμε ποτε ή θα μαθουμε μετα απο χιλιαδες χρονια.
Το ξυπναω μια μερα και αποχωρω προσωρινα απο τα ηνια του κερνελ , και πιστευω οτι δεν επρεπε να βριζω και πρεπει να βρω ιατρικη βοηθεια και δεν ξερωγω τι αλλο ειπε δεν μου ακουγονται νορμαλ.Οι ανθρωποι δεν αλλαζουν απο την μια μερα στην αλλη.
Ισως το γεγονος οτι ηταν αθυροστομος ηταν μια προφαση για να τον "αποχωρησουν" και να αναλαβουν αλλοι που θελουν να πανε τον κερνελ αλλιως...
Δηλ θα μπορουσαν να του κανουν συστασεις να χαλαρωσει λιγο το μπινελικι , να το λυσουν εσωτερικα και να μην μαθευτει παραεξω τιποτα..βρωμαει η υποθεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tritonas00 είπε

λετε να χαμε death threats?

Οταν μιλαμε για το ανθρωπινο ειδος , ολα να τα περιμενεις , αλλα το βρισκω περιττο.Αν και υποθεσεις κανουμε μιας και δεν ξερουμε απο ποιες μεριες βγαζει λεφτα ο Λινους , το μονο σιγουρο ειναι οτι το αφεντικο του ειναι το Linux Foundation.Υποθετω του εχουν πει ανελαβε τον κερνελ και θα σου λυσουμε το οικονομικο σου προβλημα.

Αν μια μερα του πει το Foundation , ξερεις κατι ..απολυεσαι..σου παιρνουμε το πνευματικο παιδι σου..τον γαμας και οικονομικα και ψυχολογικα.Θα μου πεις οκ , ο Λινους ειναι , κρα θα κανουν οι εταιριες να τον παρουν..οκ...αλλα και παλι...

Οταν ενα προτζεκτ φευγει απο τα στενα πλαισια του ενος ατομου/γκαραζ , και το αναλαμβανουν μεγαθηρια εταιριες..ολα συμβαινουν...ξεχναμε τον Τζομπς και πως τον διωξανε απο την Apple?Απο την εταιρια που ιδιος εφτιαξε?Δεν ειναι κατι πρωτογνωρο.
Ειναι high profile ατομο ο Λινους , το death threat θα ειχε αναποδο αποτελεσμα και οπως ειπα ειναι περιττο..απλα σε γαμανε με αλλους τροπους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Αναφορά σε κείμενο
  • IBM announced plans to acquire Red Hat in a deal valued at $34 billion.
  • Prior to the acquisition, Red Hat's market capitalization stood at approximately $20.5 billion.
Αναφορά σε κείμενο

The acquisition is by far IBM's largest deal ever, and the third-biggest in the history of U.S. tech. Excluding the AOL-Time Warner merger, the only larger deals were the $67 billion merger between Dell and EMC in 2016 and JDS Uniphase's $41 billion acquisition of optical-component supplier SDL in 2000, just as the dot-com bubble was bursting.

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε προς τα που θα κινηθεί η Red μετά την εξαγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παιδιά η εξαγορά της δεκαετίας στον χώρο του ελεύθερου λογισμικού όχι βέβαια ότι και η IBM δεν έχει μεγάλη συνεισφορά στο linux καθώς αλλά η red hat είναι όπως και να έχει η μεγαλύτερη εταιρεία στον χώρο.

33 δις δεν είναι και λίγα πάντως

για να δούμε τι θα κάνει και η microsoft καθώς έχει στραφεί εδώ και καιρό και αυτή προς linux. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Canonical Extends Ubuntu 18.04 LTS Linux Support to 10 Years
https://www.serverwatch.com/server-news/canonical-extends-ubuntu-18.04-lts-linux-support-to-10-years.html

Ελπιζω μονο να ειναι για τις server εκδοσεις του λειτουργικου, γιατι αν εινια για το desktop καηκαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...