Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/11/2018 στις 12:29 ΜΜ, vadou είπε

Γιατί μας χαλάει; Αν δεν αλλάξει ο κύκλος των εκδόσεων και απλά υποστηρίζουν τις LTS για 10 χρόνια αντί για 5, που μας επηρεάζει;

Αν και εχουν περασει 5 μερες απο τοτε που ειδα την ερωτηση σου, την ξεχασα, οποτε ας απαντησω τωρα γιατι ειναι κακιστη πρακτικη η πολυετης υποστηριξη μιας desktop διανομης. Ξεκιναω με ενα παραδειγμα.

Πριν κατι μηνες, σε ενα φορουμ μιας closed source εφαρμογης, επεσε Η κλαψα απο κατι χρηστες ubuntu 14.04 που δεν μπορουσαν να εγκαταστησουν/ενημερωσουν την εφαρμογη στην τελευταια της εκδοση επειδη η διανομη ειχε παλιοτερη εκδοση μιας απαραιτητης lib που χρειαζοταν η εφαρμογη. 
Τι και αν εξηγουσα οτι αυτη ειναι η φυση του λινουξ και οτι οι devs της εφαρμογης κανανε το σωστο βγαζοντας απο εξαρτηση μια βιβλιοθηκη 9 χρονων παλια και βαζοντας μια "μολις" 3 χρονων, δεν καταφερα να πεισω τον κολλημενο με την 14.04 οτι η αλλαγη ηταν αναγκαια και πως θα ερχοταν καποια μερα. Τα επιχειρηματα του ηταν οτι η 14.04 ειναι μια χαρα, οτι το kde 4 ειναι γαματο και το plasma bloated (χρηστης kubuntu βλεπεις), οτι η qt5 δεν μας χρειαζεται (ασχετως αν η qt4 ειναι και με τα 2 ποδια στον ταφο, οπως και η python2) και γενικοτερα οτι δεν υπαρχει λογος να παει στην 16.04.
Με τα πολλα, οι devs της εφαρμογης κανανε πισω και βαλανε την παλια βιβλιοθηκη σαν εξαρτηση και η γκρινια τελειωσε εκει. Και μιλαμε για closed source εφαρμογη, που ο dev θα μπορουσε να πει απλα "εγω ετσι το κανω, ειτε το παιρνεις οπως ειναι, η gtfo!". Αυτη την πολιτικη ακριβως ακολουθει η google με τον chrome για παραδειγμα, και εμενα με βρισκει απολυτα συμφωνο.

Παρομοια γκρινια για εφαρμογες που δεν ενημερωνονται κατα τη διαρκεια μιας lts αντιμετωπισαν και οι maintainers του ubuntu πριν κατι χρονια. Καθε τοσο πεταγοταν ο καθε ασχετος χρηστης στο φορουμ και γκρινιαζε "η αγαπημενη μου εφαρμογη ενημερωθηκε στην νεα εκδοση πριν ενα μηνα απο upstream, γιατι δεν εχει περασει ακομα σαν update στα repos?". Και ετσι οι maintainers αποφασισαν να κανουν backporting συγκεκριμενων και ΠΟΛΥ δημοφιλων εφαρμογων (firefox, thunderbird και chromium απ' οσο θυμαμαι) για να σταματησει αυτο το πραγμα. Και το backporting βεβαια εχει και ενα οριο και δεν μπορει να γινεται για παντα.

Ενας maintainer λοιπον. αν υποθεσουμε οτι μια lts θα κρατησει για 10 χρονια, θα πρεπει να βρισκει τροπο να ενημερωνει την εφαρμογη του. Αν θεωρει καποιος οτι ειναι ευκολη δουλεια, ας ζητησει να αναλαβει maintainer σε ενα πακετο του ubuntu και να το συντηρησει για 10 χρονια. Και μην μου πειτε οτι θα τα σωσει ολα το τρεντι χαλι του snap...

Στο κομματι του σερβερ τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα, μιας και upstrean ενημερωσεις γινονται ακομα και σε παλιοτερες εκδοσεις της samba, του apache κλπ, οποτε ο maintainer δεν χρειαζεται να ψαχτει πολυ για backporting. Γιαυτο και διανομες οπως το centos ειναι ιδανικες για τετοιες καταστασεις.

Αυτα...

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε το TLDR:
1.PEBCAK - δημιουργεί ασυμβατότητα στην αντίληψη ορισμένων χρηστών σχετικά με τη χρησιμότητα ενημέρωσης του συστήματός τους
2.σκίζει τους maintainers

Κατανοητό :D

Επεξ/σία από vadou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι ακριβώς επίκαιρο αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον ανάγνωσμα σχετικά με τα οικονομικά του open source

https://www.fordfoundation.org/media/2976/roads-and-bridges-the-unseen-labor-behind-our-digital-infrastructure.pdf#page=8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το 2012 έχω παρατήσει το KDE για χάρτη του LXQT και βρήκα την υγειά μου.

Εν τω μεταξύ τώρα τελευταία λαμβάνω μηνύματα ότι μου κλείνουν τις αναφορές bug (δεκάδες) διότι έχει περάσει αρκετός καιρός από την δημιουργία τους.

Καθόμουν σαν κόπανος και δημιουργούσα αναφορές bug για να «συνεισφέρω». Το έχω μετανοιώσει αφάνταστα.

Αργά κατάλαβα ότι αυτοί παίζουν και το κάνουν εις βάρος μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζουν ένα μήνυμα αντιγραφή επικόλληση και με μαζική επεξεργασία τις κλείνουν.

Εννοείται ότι μετά από χρόνια δεν θα κάτσουν να ασχοληθούν, και ούτε το θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2018 στις 7:31 ΜΜ, DIMITRISG είπε

Από το 2012 έχω παρατήσει το KDE για χάρτη του LXQT και βρήκα την υγειά μου.

Εν τω μεταξύ τώρα τελευταία λαμβάνω μηνύματα ότι μου κλείνουν τις αναφορές bug (δεκάδες) διότι έχει περάσει αρκετός καιρός από την δημιουργία τους.

Καθόμουν σαν κόπανος και δημιουργούσα αναφορές bug για να «συνεισφέρω». Το έχω μετανοιώσει αφάνταστα.

Αργά κατάλαβα ότι αυτοί παίζουν και το κάνουν εις βάρος μας.

Εγώ τις ανοίγω πάλι... :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Debian's Anti-Harassment Team Is Removing A Package Over Its Name
https://phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Debian-AH-Archive-Removal

Ο τυπος που ανοιξε το bug report πρεπει να εινια ο ορισμος του "τον χτυπισε η μαλακια στο κεφαλι"

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...