Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, rearshooter είπε

Η αλήθεια είναι οτι μετά από 9 χρόνια πρόδωσα και γω το gentoo(όντας ένθερμος υποστηρικτής του) και έβαλα Αρκ...προσπαθούσα να στήσω στούντιο διανομή και όλο κάτι μου έσπαγε τα νεύρα...συν το ότι έτρωγα ώρες-μέρες...τώρα βέβαια σκέφτομαι να ξαναβάλω....μου λείπει....είναι άλλη φάση κακά τα ψέματα...κάτι ξέρουν οι δορυφόροι και τα διαστημόπλοια!!

Εχω ξαναμιλησει για το gentoo και επεσαν κλασικα να με φανε κατι γκουρου. Η φιλοσοφια του , δεν εχει πλεον βασεις. Compile τα πακετα , για να ειναι optimized για το συγκεκριμενο μηχανημα του χρηστη , ή για να ενεργοποιησουμε/απενεργοποιησουμε συγκεκριμενα flags κλπ κλπ. Εκτος και αν μιλαμε για περιπτωσεις μηχανηματων που δεν πανε βημα , ολες οι αλλες οι περιπτωσεις αφορουν συγχρονα μηχανηματα που και να μην ειναι optimized το binary δεν εγινε και τιποτα...εχουμε πυρηνες με το τσουβαλι , gbytes ram με το κιλο και ακομα σκεφτομαστε τετοια πραγματα ή ποσο πιο γρηγορα μπουταρει το initd απο το systemd και τετοια...
Aπο την αλλη εγω προσωπικα ποτε δεν ειπα ...αχ το ταδε προγραμμα να ειχε το ταδε flag on στο compile..μου λειπει...δεν λεω οτι δεν υπαρχουν ιδιαιτερες/συγκεκριμενες περιπτωσεις που απο καποιο προγραμμα να λειπει καποιο flag..αλλα δεν αφορα κατι τετοιο τους πολλους χρηστες..εκτος και αν μου διαφευγει καμμια σημαντικη περιπτωση σημαντικου προγραμματος οποτε πασο.

Συμπερασματικα , εν ετει 2020 δεν βρισκω πρακτικο λογο υπαρξης μιας διανομης της φιλοσοφιας του gentoo. Για φιλοσοφικους λογους ή επαναστατικους ή γκουρου λογους φυσικα καλα κανει και υπαρχει :)

ΥΓ : Δεν ξερω τι τρεχουν οι δορυφοροι και τα διαστημοπλοια αλλα αν τρεχουν gentoo καποιοι κατσανε κανανε την βρωμοδουλεια πολυ πιθανον για να ειναι optimized το λειτουργικο για το τοσο "ευαισθητο" hardware και τα στειλανε στο καλο. Αλλη περιπτωση ομως , που ισως οντως να εχει λογο υπαρξης το gentoo εκει...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@mphxths Διαφωνώ κάθετα. Ο τρόπος με τον οποίο διαχειρίζεται το gentoo τα πακέτα του κάνει εξωφρενικά εύκολο το να προσθέσεις ένα δικό σου patch από ένα δικό σου repo πάνω σε ότι ήδη υπάρχει από το ίδιο το repo του gentoo.

Προφανώς αυτό δεν αφορά τόσο "home" users αλλά αυτό το feature είναι λόγος για να σκεφτεί κανείς το να βάλει gentoo αντί να μπλέκει με deb/rpm packaging κτλ.

Το ίδιο ισχυεί και στις περιπτώσεις που υπάρχει κάποιο bug/security issue και το οποίο μπορεί να λυθεί είτε με ένα πολύ μικρό patch είτε κάνοντας disable κάποιο functionality του software μέσω flag. Τότε δε περιμένεις να ανέβει στο repo της εκάστοτε διανομής μπορείς επι τόπου να το λύσεις εύκολα και γρήγορα.

Δεν είναι μόνο το performance increase που προφανώς πλέον είναι αμελητέο αλλά υπάρχουν και use cases για χρήστες με ειδικές ανάγκες από το σύστημα τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2020 στις 1:22 ΜΜ, tritonas00 είπε

+ πακετοποιεις και το εγκαθιστας μεσω του package manager σου:P

Εκ των πραγμάτων αυτό κάνω όταν θέλω να ενημερώσω ένα πρόγραμμα ή να βάλω ένα patch

Αποφεύγω να κάνω compile και να μπλέχω πακέτα και χειροκίνητες εγκαταστάσεις.

Στη δική μου περίπτωση, παίρνω το rpm source της διανομής μου, προσθέτω το patch και ξαναχτίζω το rpm.

Πριν κάνω αναβάθμιση της διανομής στην επόμενη έκδοση αφαιρώ όλα τα πακέτα που έχω βάλει εκτός διανομής (βάσει της κατάληξης που δίνω στα δικά μου rpm)

για να αποφύγω τις συγκρούσεις, και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NullScan είπε

Προφανώς αυτό δεν αφορά τόσο "home" users

Και καπου εκει , παραδεχομαστε οτι το gentoo δεν ειναι για home users :) Ή τουλαχιστον για χρηστες με αναγκες home user. Η οπτικη μου , ειναι οτι ο χρηστης δεν θα επρεπε να ασχολειται με το λειτουργικο του σε τεχνικο επιπεδο.Ας μην ειμαι απολυτος , δεν θα πρεπει να ασχολειται τοσο πολυ με το λειτουργικο του σε τεχνικο επιπεδο.
Αν πρεπει ο ιδιος ο χρηστης να προσθεσει δικο του patch ή να ενεργο/απενεργοποιησει καποιο flag σε καποιο πακετο , τοτε κατι κανει λαθος η διανομη.Γιατι ολα αυτα ειναι αρμοδιοτητες της διανομης , οχι του χρηστη. Εκτος και αν μιλαμε για καποιον προγραμματιστη  ή καποιον χομπιστα ,  οποτε πασο.

Μια μεση λυση πιστευω οτι ειναι αυτο που κανουν καποιες διανομες που προσφερουν για καποια πακετα το source ωστε να τα πακετοποιησεις ( arch - aur , opensuse - rpm source , κλπ).Αλλα το να compile-αρεις τα παντα εν ετει 2020 ...

Εβαλα για να παιξω το calculate linux (gentoo based) σε ενα VM. Δεν ηταν ασχημο , αλλα η εγκατασταση πακετων ηταν λιγο κουραστικη. Εψαχνα με το eix , εγκαθιστουσα με το emerge και δεν ξερω αν εψαχνε καν για τα dependencies το emerge...ή αν εψαχνε ποσο καλη δουλεια εκανε.Και αν ηθελα μια masked εκδοση πακετου , εκδοση που αλλες διανομες την εχουν για stable....τοση καταντια δηλ , επρεπε να διαβασω δεξια και αριστερα για να μαθω περι unmasking ...
Τεσπα , δεν ειμαι σε ηλικια για τετοια πλεον :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2020 στις 7:30 ΠΜ, DIMITRISG είπε

Τελευταία βλέπω όλο και περισσότερο την Microsoft να μεταστρέφεται σε διάφορους τομείς στο Linux και στο OpenSource

quote-if-microsoft-ever-does-application

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

quote-linux-is-a-cancer-that-attaches-it

🤣

Δεν έχει τέλος, μάγκα Λίνους τα έβαλες με έναν κολοσσό και τους πήρες τα σώβρακα!

Spoiler

1*Pp7kmP-s0saE3Or2hN7lVQ.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2020 στις 10:22 ΠΜ, jim_p είπε

ναι κάνει mining με την cpu σου όπως και το pirate bay. Γνώμη μου ότι είναι ένα καλό επιχειρηματικό μοντέλο αντί για διαφημίσεις κάποιο site να έχει τέτοια bot και να κάνουν mining. Και κέρδος βγάζει το site και διαφημίσεις δεν θα έχει. Φυσικά θα πρέπει να ενημερώνει τους επισκέπτες ότι υπάρχει miner στην σελίδα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν δεν το διαβασατε καπου αλλου, καποιος dev του manjaro αγορασε ενα λαπτοπ των 2000ε σε ενα φιλο του, ο οποιος δεν εινια καν μελος της διανομης, με λεφτα απο τα funds της διανομης και εκει αρχισε ενα δραμα :P
https://old.reddit.com/r/linux/comments/hwoev3/change_of_treasurer_for_manjaro_community_funds/
https://old.reddit.com/r/linux/comments/hxpj87/change_in_manjaro_team_composition_announcements/
https://old.reddit.com/r/linux/comments/hyiou3/manjaro_team_lead_philip_müller_makes_another/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...