Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, jim_p είπε

Ξερουμε κανενα σωστο github repo για το youtube-dl, απο αυτα που ξεφυτρωσαν μετα το κλεισιμο του, το οποιο να δεχεται issue reports κλπ?

[YouTube] Unable to extract JS player URL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδη το εκτελεσιμο για το οποιο ψαχνει ο mpv λεγεται youtube-dl, χωρις το "c".
Δεν θελω να μετονομασω το υπαρχον youtube-dl, το οποιο εχω βαλει μεσω του package manager, ουτε να το αφαιρεσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

Επειδη το εκτελεσιμο για το οποιο ψαχνει ο mpv λεγεται youtube-dl, χωρις το "c".
Δεν θελω να μετονομασω το υπαρχον youtube-dl, το οποιο εχω βαλει μεσω του package manager, ουτε να το αφαιρεσω.

Είναι απλά ένα fork για να εξελίσσεται όσο το youtube-dl παραμένει στάσιμο. Δεν υπάρχει GitHub ή άλλο αποθετήριο για το youtube-dl και δε μπορεί να υπάρξει μέχρι να λήξει το θέμα με το DMCA, ενώ έχει γίνει και πρόταση στους δημιουργούς του να αφαιρέσουν τα στοιχεία εκείνα που προσπερνούν το DRM για να μπορέσει να αποκατασταθεί το GitHub αποθετήριο.

Οπότε, είτε θα παραμείνεις με την έκδοση που έχεις και δε σου δουλεύει σωστά είτε θα χρησιμοποιήσεις κάποιο fork για όσο καιρό χρειαστεί. Πιθανόν, δε, κάποιο από τα forks να αντικαταστήσει εξ ολοκλήρου το youtube-dl.

EDIT: εναλλακτικά, μπορείς να δοκιμάσεις το fix μόνος σου. Βρες το αρχείο youtube.py (κάπου στο /usr/lib θα είναι λογικά) και άλλαξε τη γραμμή

ASSETS_RE = r'"assets":.+?"js":\s*("[^"]+")'

σε

ASSETS_RE = r'(?:"assets":.+?"js":\s*("[^"]+"))|(?:"jsUrl":\s*("[^"]+"))'

Δεν έχω ιδέα αν θα δουλέψει και φυσικά θα πρέπει να κάνεις το ίδιο για οτιδήποτε άλλο τυχόν χαλάσει μελλοντικά.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, jim_p είπε

Επειδη το εκτελεσιμο για το οποιο ψαχνει ο mpv λεγεται youtube-dl, χωρις το "c".
Δεν θελω να μετονομασω το υπαρχον youtube-dl, το οποιο εχω βαλει μεσω του package manager, ουτε να το αφαιρεσω.

Υποτιθεται οτι προσθεσαν αυτο. Εγκατεστησα youtube-dlc και mpv-git (αρα δηλ τραβηξε απο το github ο,τι πιο τελευταιο) σε archlinux εγκατασταση αλλα δεν βλεπω να υπαρχει παραμετρος --ytdl-path (ή --ytdl_path).

EDIT : Ευρηκα :) εσκασα την εντολη ως εξης και δουλεψε ...
 

mpv <url> --script-opts=ytdl_hook-ytdl_path=/usr/bin/youtube-dlc

Δεν ξερω με ποια μορφη μπορει να μπει αυτη η παραμετρος στο ~/.config/mpv/mpv.conf για πιο αυτοματη διαδικασια... αλλα το καλο ειναι οτι δουλευει.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@jim_p + καθε ενδιαφερομενο που τρεχει deb-based διανομη. Η παραπανω συνταξη/παραμετρος δεν παιζει με τα deb πακετα που κυκλοφορουν μιας και η προσθηκη της παραμετρου αυτης εγινε πριν 2-3 μερες και προφανως οι διανομες δεν περασαν νεο πακετο για το mpv τοσο συντομα. Αρα η λυση ειναι να βαλει καποιος arch-based διανομη και να χρησιμοποιησει το mpv-git που βρισκεται στο AUR ή να τραβηξει compile + create deb απο το τελευταιο snapshot του git repo του mpv.

Επειδη ξερω οτι το debian θα περασει νεα εκδοση του αγιου...ποτε , παρτε φρεσκο deb , compile-αρισμενο απο τα χερακια μου.  Δοκιμασα το binary και δεχεται κανονικα την παραμετρο που εχω βαλει παραπανω... οπως ηταν λογικο.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη παιρνω τον mpv και το youtube-dl απο το deb multimedia, θεωρεις οτι το youtube-dlc ειναι καλυτερο του στοκ? Αν ναι, να πεισω τον maintainer του να το προσθεσει στο repo του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jim_p είπε

Επειδη παιρνω τον mpv και το youtube-dl απο το deb multimedia, θεωρεις οτι το youtube-dlc ειναι καλυτερο του στοκ? Αν ναι, να πεισω τον maintainer του να το προσθεσει στο repo του.

Δεν εχω ιδεα. Δεν τα χρησιμοποιω ολα αυτα εγω :) Eδω ο δημιουργος του λεει οτι εχει τις ιδιες λειτουργιες με το αρχικο προτζεκτ + καποια παραπανω υποστηριζομενα σαιτς και καποια fixes.
Απο την στιγμη που ειναι απλα ενα εκτελεσιμο ( για το youtube-dlc λεω) , κατεβασε το , ριχτο στο /usr/local/bin και αστο να υπαρχει..μιας και ειναι βελτιωμενη εκδοση του youtube-dl , απο ο,τι λεει ο δημιουργος του. Βαζεις και το mpv απο το deb στο λινκ που εβαλα και ριχνεις και ενα alias στο .bashrc του στυλ

 

alias mpv-dlc='mpv --script-opts=ytdl_hook-ytdl_path=/usr/local/bin/youtube-dlc'

οποτε αν θες να παιζεις με το youtube-dl , χρησιμοποιεις την εντολη "mpv" που θα ψαχνει το youtube-dl , αν θες να παιξεις με το youtube-dlc , χρησιμοποιεις την εντολη "mpv-dlc" που θα χρησιμοποιει το youtube-dlc.
Δεν ξερω τι τυχη θα εχει το ban-αρισμενο youtube-dl και τι μελλον θα εχει και το καινουργιο youtube-dlc , γιατι γενικως θα τα κυνηγανε τωρα.Εφτιαξε αυτο , εφαγε ban και μετα εφτιαξε αυτο. Δηλαδη ακομα και το dlc το ψαχνουν και το ban-αρουν. Οποτε δεν ξερω αν εχει νοημα να πεις στον maintainer του deb multimedia να βαλει το youtube-dlc μιας και μπορει το git repo να αλλαζει καθε τρεις και λιγο.

Στην θεση σου θα αφηνα εγκατεστημενο το -dl , αλλα θα επαιζα με το -dlc βαζοντας το mpv απο το λινκ και το alias στο .bashrc. Αν προκυψει θεμα , θα εχεις fallback το -dl. Μεχρι να ξεκαθαρισει το τοπιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, jim_p είπε

Με αυτη την παραμετρο που λες, μου βγαζει αυτο και παει παρακατω.


[ytdl_hook]script-opts: unknown key ytdl_path, ignoring

Εβαλες το mpv απο το λινκ που εβαλα , που ειναι το τελευταιο git repo snapshot , compiled απο εμενα ? Αλλιως η αλλαγη/προσθηκη της παραμετρου δεν υπαρχει στα πακετα των διανομων...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι :( 
Δικιο εχεις, ο δικος μου mpv δεν εχει το ytdl_path. Το αφηνουμε αν ειναι, δεν θελω να αντικαταστησω τον mpv μου. Ευχαριστω παντως.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, jim_p είπε

Οχι :( 
Δικιο εχεις, ο δικος μου mpv δεν εχει το ytdl_path. Το αφηνουμε αν ειναι, δεν θελω να αντικαταστησω τον mpv μου. Ευχαριστω παντω.

Στην τελικη απλα κανε αποσυμπιεση το deb με καποιο unzip προγραμμα, τσιμπα το εκτελεσιμο , ριχτο σε καποιον φακελο στο /home , και φτιαξε ενα alias στο .bashrc να δειχνει σε αυτο.
Οποτε μπορεις να το χρησιμοποιεις χωρις να το εγκαταστησεις...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το mint αποφασισε τελικα να χτισει τον δικο του chromium για να τον δινει μεσω apt. Τζαμπα τα τοσα howto για το πως θα τον παρει καποιος απο εδω κι εκει :P
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Linux-Mint-Chromium-Hypnotix

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...