Προς το περιεχόμενο

ΕΛ/ΛΑΚ: Επικαιρότητα - Τελευταία Νέα


DIMITRISG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Δεν ειναι κανενα φοβερο νεο, απλα ο Linus τα χωνει σε εναν kernel maintainer της RedHat, σχετικα με τον βασικοτερο κανονα που πρεπει να ακολουθει ("Don't break userspace"). Δεν εχω ιδεα τι εκανε το συγκεκριμενο commit στον 3.8, αλλα θα πρεπει να ηταν τραγικο εαν κρινω απο τα νευρα του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αρχίζει να γίνεται λίγο γραφικός με τα καντίλια που ρίχνει, αλλά δεν είναι και λίγη η δουλειά που έχει αν αναλογιστούμε πόσος κόσμος βασίζεται στον linux kernel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αρχίζει να γίνεται λίγο γραφικός με τα καντίλια που ρίχνει, αλλά δεν είναι και λίγη η δουλειά που έχει αν αναλογιστούμε πόσος κόσμος βασίζεται στον linux kernel

Ειμαι της αποψης πως τα καντηλια, οταν ηγεισαι ενος τοσο μεγαλου, επιτυχημενου project ειναι απαραιτητα. Οσο απαραιτητoς ειναι και ο επαινος.

Το νοημα ειναι να τα ριχνεις εκει που πρεπει, οταν πρεπει, οσο συχνα και εαν ειναι αυτο.

Βεβαια για να καταλαβει κανεις εαν οντως το αξιζε τετοιο δημοσιο ξεχεσμα ο συγκεκριμενος, θα πρεπει να διαθετει και τις απαραιτητες kernel development γνωσεις. Οποτε i give up :-)

P.S. Εαν κρινω απο το υφος της απαντησης του παντως, η πλαστιγγα γερνει εναντιον του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά όπου διαβάζεις για τον Linus βλέπει και κάποιο "fuck you" να κάνει βόλτα! Και μαζί του συμφωνώ (σε όσα καταλαβαίνω όπως καλά είπες) αλλά λίγο cool ρε παιδί μου, κάνει κακό στην υγεία τόση τσαντίλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φιλοσοφία του ελεύθερου λογισμικού

 

Ένα άρθρο για τη φιλοσοφία του ελεύθερου λογισμικού, από το ιστολόγιο του elkosmas.gr

Φιλοσοφία που σε άλλες χρήσεις του linux kernel ισχύει από ελάχιστα εως καθόλου, βλ. Android.

Πάντως ότι η GPL ακολουθεί τις αρχές του κομμουνισμού/μαρξισμού είναι και η δικιά μου άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοσοφία που σε άλλες χρήσεις του linux kernel ισχύει από ελάχιστα εως καθόλου, βλ. Android.

Πάντως ότι η GPL ακολουθεί τις αρχές του κομμουνισμού/μαρξισμού είναι και η δικιά μου άποψη.

 

To να διαθέτεις ελεύθερα την γνώση και την καινοτομία χωρίς περιορισμούς δεν είναι ούτε κουμουνιστικό ούτε μαρξιστικό αλλά είναι τεχνολογική πρόοδος. Δες και με πρόσφατα πραδείγματα όπως του android που μια τέτοια πράξη στην τελική βοηθάει καθαρά καπιταλιστικές εταιρείες να δημιουργούν υπερκέρδη,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να διαθέτεις ελεύθερα την γνώση και την καινοτομία χωρίς περιορισμούς δεν είναι ούτε κουμουνιστικό ούτε μαρξιστικό αλλά είναι τεχνολογική πρόοδος. Δες και με πρόσφατα πραδείγματα όπως του android που μια τέτοια πράξη στην τελική βοηθάει καθαρά καπιταλιστικές εταιρείες να δημιουργούν υπερκέρδη,

Δυο παρατηρήσεις. Πρώτον, σαφώς και είναι τεχνολογική πρόοδος, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ακολουθεί και τη μαρξιστική οδό. Δεύτερον, οι καπιταλιστικές εταιρίες, πότε θα ανοίξουν drivers, firmwares και specs στις συσκευές τους; (όλα, υπεραναλυτικά φυσικά). Να μπορούμε όλοι να πάρουμε την τελευταία κάρτα της nvidia, να την τροποιήσουμε στα μέτρα μας, και να την εξελίξουμε. Εκτός κι αν τελικά θέλουν να κρατάνε την τεχνολογική πρόοδο πίσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...