Προς το περιεχόμενο

Κρίση στα DVD κλαμπ λόγω Ίντερνετ


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσεχε, πελάτης της Disney ή της Warner Bros στην Ελλάδα είναι η Audiovisual, πελάτης της Audiovisual είναι τα dvd-club και πελάτη των dvd-club είσαι εσύ.

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι όταν κατεβάζεις παράνομα ταινίες κλέβεις τον μοναδικό στον οποίο θα μπορούσες να δώσεις χρήματα, δηλαδη τα dvd-club.

 

Όταν έχεις να κάνεις με πνευματικά δικαιώματα, δεν πάει έτσι. Ειδικά όταν ο δημιουργός παίρνει και ποσοστά επί των πωλήσεων.

 

Όταν μιλάμε για ένα ραπανάκι που κλέβεις από το μανάβικο, τότε ναι, κλέβεις μόνο το μανάβικο. Δεν κλέβεις και τον παραγωγό.

 

Αν εσύ βλέπεις ταινίες από το internet, τότε σιγά σιγά τα video club θα αρχίσουν να κλείνουν, η audio visual δεν θα βρίσκει που να διανέμει τις ταινίες της, οπότε σιγά σιγά θα αρχίσει να φέρνει όλο και λιγότερες ταινίες, γεγονός που θα έχει αντίκτυπο και στην παραγωγό εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 353
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και στα λεγόμενα του De@th L0rd έχω να προσθέσω το εξής: εσείς που (μας) αποκαλείτε κλέφτες επειδή κατεβάζουμε ταινίες και δεν τις νοικιάζουμε, μπορείτε να μας πείτε αν εσείς είστασταν/είστε κλέφτες που πουλάτε/νοικιάζετε πειρατικές κόπιες?

 

Και ένα δεύτερο και πιο σημαντικό. Αν εσείς φτιάχνατε/φτιάχνετε κόπιες ταινιών "κλέβοντας" τους προμηθευτές σας, το κάνατε/κάνετε επειδή βλέπατε το συμφέρον σας, χωρίς να σας νοιάζει η ηθική. Και εμείς που κατεβάζουμε ταινίες αυτό ακριβώς κάνουμε, κοιτάζουμε το συμφέρον μας. Γιατί γκρινιάζετε λοιπόν και πετάτε αόριστες και ανόητες ηθικολογίες, τι στιγμή που δεν άλλαξε τπτ και κοιτάμε και εμείς το συμφέρον μας, όπως κάνατε/κάνετε και εσείς? Τώρα θυμηθήκατε το copyright των δημιουργών? Όταν τους τα παίρνατε εσείς ήταν καλά?:rolleyes:

 

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και στην Αγία Γραφή βέβαια, πουθενά δεν λέει "πίστευε και μη ερεύνα".

Αντιθέτως, υπάρχει ένα κόμμα(,) μετά τη λέξη μη, με αποτέλεσμα να αλλάζει εντελώς...

...εχμμμ....

συγγνώμη...

εεε....λάθος τόπικ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και στην Αγία Γραφή βέβαια, πουθενά δεν λέει "πίστευε και μη ερεύνα".

Αντιθέτως, υπάρχει ένα κόμμα(,) μετά τη λέξη μη, με αποτέλεσμα να αλλάζει εντελώς...

...εχμμμ....

συγγνώμη...

εεε....λάθος τόπικ!

 

Το σωστό είναι, καλά τα λες! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς υπάρχει πρόβλημα με την έννοια της λέξης 'κλοπή'.

 

'Κλέβω ενα Χ πράγμα' σημαίνει οτι στερώ απ τον αρχικό ιδιοκτήτη το δικαίωμα στην ιδιοκτησία και στην χρήση του.

 

Το κατέβασμα ταινιών προφανώς και δεν ειναι 'κλοπή' όπως αφήνεται να εννοειθεί. Οταν κατεβάζουμε ενα Dvd-rip δεν χάνει το έργο η εταιρία, πόσο μάλλον ο dvdclubάς.

 

Ο όρος λοιπόν ειναι λάθος.

 

Όσον αφορά το ηθικό του θέματος...

 

Ειναι προφανές το πλήγμα που έχουν υποστεί τα dvdάδικα. Κι εγώ και όλοι μου οι γνωστοί τα τελευταία χρόνια πολύ σπάνια πάμε σε dvdάδικο για ενοικίαση.

 

Κατα τα άλλα, συνεχίζω να τα σκάω για να βλέπω έργα στο σινεμά ή για να αγοράζω δίσκους που μου αρέσουν. Μερικές φορές (σπάνια ειναι, η αλήθεια) αγοράζω και DVD(μουσικά κυρίως).

 

Το θέμα ειναι το εξής:

 

Η κατάσταση αυτή καλώς η κακώς ΔΕΝ δύναται να ανατραπεί. Το μέλλον ειναι το video on demand, το p2p distribution υλικού κλπ.

 

Φυσικά σε εναν ιδανικό κοσμο δε θα υπήρχε το λεγόμενο 'intellectual property' (τι ηλίθιος όρος), οι διάφοροι καλλιτέχνες θα έβγαζαν τα προς το ζήν απο συναυλίες, merchandising κλπ, οι ταινίες απο product placements κ.ο.κ.

 

Μέχρι να φτάσουμε στο σημείο αυτό, δηλαδή εντελώς δωρεάν διάθεση ταινιών/μουσικής μπορούμε να δοκιμάσουμε μεθόδους που να ικανοποιούν και τις 2 πλευρές.

 

Μια απ τις λύσεις που θα μπορούσε να ικανοποιήσει και τις 2 πλευρές ειναι ενα 'μικρό καπέλο' στις τιμές που χρεώνουν οι internet providers το οποίο θα διαμοιράζεται στις διάφορες εταιρίες (κινηματογραφικές, δισκογραφικές κλπ).

 

Κάτι παρόμοιο είχε γίνει οταν άρχισαν να πωλούνται επιτραπέζια audio cd recorders, τα οποία δέχονταν μόνο audio cdrs που κόστιζαν πιο ακριβά απο απλά blank cds. Το έξτρα κόστος πήγαινε στις εταιρίες οι οποίες σαν αποζημίωση για τις καταπατήσεις copyrights. Φυσικά το 'μπονους' των εταιριών ηταν εξωφρενικό, και αυτός ειναι ο λόγος που πολύ λίγοι έχουν επιτραπέζια audio cd recorders...

 

Άλλη λύση ειναι επίσης το σύστημα τύπου itunes, χωρίς όμως DRM restrictions και λοιπές μλκίες.

 

Εγώ προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να πληρώσω ενα μικρό ποσό για να έχω πρόσβαση σε ενα καλής ποιότητας rip με υπότιτλους της επιλογής μου το οποίο θα μπορώ να κάψω όσες φορές θέλω σε όσους δίσκους θέλω και θα μπορώ να παίξω παντού χωρίς περιορισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εφημερίδες βάζουν ταινίες γυρισμένες πριν το 1950 ;

 

Μακάρι να το έκαναν εδώ που τα λέμε, γιατί μου αρέσουν οι παλιές ταινίες και είναι δυσεύρετες, αλλά δεν είναι έτσι.

 

Έχουν βάλει πολλές καινούργιες ταινίες , κομμένες σε 4:3 , όπως το "Εχθρός προ των πυλών" το οποίο δεν είναι βέβαια ταινία γυρισμένη πριν το 1950 ...

 

Όπως επίσης και ο ήχος είναι συχνά-πυκνά κουτσουρεμένος στις ταινίες των εφημερίδων. Το πολυκάναλο soundtrack το κάνουν ... στέρεο ...

 

πρεπει να ειναι DVD5 και οχι 9 γιαυτο εχουν κοψει αρκετα...

 

να ρωτησω αυτους που εχουν video-club και νοικιαζουν ταινιες. ειναι νομιμο? κατι για renting, hiring, lending διαβαζω....εκτος αν εχετε παρει το authorization απο την εταιρεια διανομης...

 

copyright.gif

 

 

dvdwarning.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι παρόμοιο είχε γίνει οταν άρχισαν να πωλούνται επιτραπέζια audio cd recorders, τα οποία δέχονταν μόνο audio cdrs που κόστιζαν πιο ακριβά απο απλά blank cds. Το έξτρα κόστος πήγαινε στις εταιρίες οι οποίες σαν αποζημίωση για τις καταπατήσεις copyrights. Φυσικά το 'μπονους' των εταιριών ηταν εξωφρενικό, και αυτός ειναι ο λόγος που πολύ λίγοι έχουν επιτραπέζια audio cd recorders...

 

 

Κ σε βρίσκουν με τι κόπια και τρως και το πρόστιμο, ειρωνεία ε; :)

 

Video clubber's οντάς κλεπταποδόχος και εγώ (πιστεύω αυτό διατυπώθηκε και αφού δεν το αρνήθηκε κανείς..) Σας υπενθυμίζω ότι όταν πρωτοβρήκατε τον τρόπο του να κατεβάζεται και εσείς ταινίες απ' το ιντερνετ (δε πιστεύω ότι έχει σταματήσει να γίνεται αυτό) το κάνατε χωρίς ίχνος "ηθικής" κ με περίσσια "μαγκιά" μας λέγατε ότι έχετε ταινίες με άκρη από hollywood etc (xa xa!!:P). Τώρα σας τρώει που βρήκαμε κ εμείς τον τρόπο;;

Όταν αντιγράφατε εσείς τα dvd κ τις κασέτες καλά ήταν ; Όταν αντιγράφετε εσείς τα video games καλά είναι, ή μήπως επειδή είστε μικρή επιχείρηση δικαιολογείται η πράξη σας (και στο δικό μου ράφι έχω αντίγραμένες ταινίες αλλά εγώ δεν βγάζω κέρδος απ' αυτές) ; Με τον ίδιο τρόπο δικαιολογείται και εμάς.. Αφού λοιπόν το κάνατε, κάνετε εσείς με το ίδιο σκεπτικό το κάνουμε κ εμείς :)

 

Ποιός είναι ποιό κλέφτης απ' τους δύο μας; Εγώ που δεν βγάζω κέρδος από αυτές ή εσείς;

(Δεν έχω κάτι με τον κλάδο ούτε τίποτα προσωπικό με κανένα ιδιοκτήτη VC αλλά γιατί φταίει το ίντερνετ τώρα που μάθαμε κ εμείς να ψαρεύουμε; )

 

Υστερόγραφο: Τη σύνδεση την έχετε μόνο για τα email σας και για surfάρισμα στο ίντερνετ;;

 

Φιλικά Στέλιος:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να ειναι DVD5 και οχι 9 γιαυτο εχουν κοψει αρκετα...

 

να ρωτησω αυτους που εχουν video-club και νοικιαζουν ταινιες. ειναι νομιμο? κατι για renting, hiring, lending διαβαζω....

 

copyright.gif

 

 

dvdwarning.jpg

 

Τα warnings που παραθέτεις αφορούν τους ενοικιαστές του εκάστοτε dvd, όχι φυσικά τους ιδιοκτήτες βίντεο κλάμπ...

 

Αυτοί αγοράζουν τις ταινίες απο ξεχωριστούς προμηθευτές και στο κόστος της κάθε ταινίας προστίθεται και το μερίδιο της κάθε εταιρίας...

 

Έτσι λειτουργεί τυπικά τουλάχιστον.

 

Θυμάμαι μερικά dvd που είχα δει σε dvdάδικα που έγραφαν πάνω 'not for sale, rent copy' ή κάτι τέτοιο...

 

@status: Απ το relevant αρθρο στην Wikipedia, "The Recordable Audio CD is typically somewhat more expensive than CD-R due to (a) lower volume and (B) a 3% AHRA royalty used to compensate the music industry for the making of a copy.[15]"

 

Κοινώς νομίζω οτι δε μπορούσαν να σου πουν τίποτα αν χρησιμοποιούσες τα ακριβά CD-R...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το τελευταίο μου post στο θέμα.

Πείτε μου κάτι, τελικά υπάρχει κάτι από όσα καταναλώνετε καθημερινά το οποίο αν μπορούσατε με 3 κλικ αλλά παρανομα να μην το πληρώσετε, θα επιλέγατε να το πληρώσετε επειδή σέβεστε τον κόπο του άλλου, επειδή θέλετε να τον ευχαριστείσετε για αυτό που σας προσέφερε, επειδή θέλετε να συνεχίσει να έχει κίνητρο να το παράγει ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο;

Όσοι απαντήσετε ότι δεν θα πληρώνατε τίποτα πώς συνεχίζετε να εχετε την απαίτηση να πληρώνεστε για την δουλειά σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το τελευταίο μου post στο θέμα.

Πείτε μου κάτι, τελικά υπάρχει κάτι από όσα καταναλώνετε καθημερινά το οποίο αν μπορούσατε με 3 κλικ αλλά παρανομα να μην το πληρώσετε, θα επιλέγατε να το πληρώσετε επειδή σέβεστε τον κόπο του άλλου, επειδή θέλετε να τον ευχαριστείσετε για αυτό που σας προσέφερε, επειδή θέλετε να συνεχίσει να έχει κίνητρο να το παράγει ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο;

Όσοι απαντήσετε ότι δεν θα πληρώνατε τίποτα πώς συνεχίζετε να εχετε την απαίτηση να πληρώνεστε για την δουλειά σας;

 

εχουμε την τηλεοραση μας και τη nova :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@status: Απ το relevant αρθρο στην Wikipedia, "The Recordable Audio CD is typically somewhat more expensive than CD-R due to (a) lower volume and (B) a 3% AHRA royalty used to compensate the music industry for the making of a copy.[15]"

 

Κοινώς νομίζω οτι δε μπορούσαν να σου πουν τίποτα αν χρησιμοποιούσες τα ακριβά CD-R...

Δεν είπε κανείς ότι είναι ακριβότερο.

 

To αντίγραφο προϋποθέτει την αγορά του γνήσιου αντίτυπου. Δηλαδή μπορείς να έχεις backup τις ταινίες σου (είτε divx ή dvd) αρκεί να έχεις και το αντίτυπο ή την απόδειξη αγοράς είτε μαζί σου (αν είσαι έξω) είτε στον χώρο σου.

 

Για αυτό το λόγο τα audio cd r είναι προσβάσιμα στο καταναλωτικό κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το τελευταίο μου post στο θέμα.

Πείτε μου κάτι, τελικά υπάρχει κάτι από όσα καταναλώνετε καθημερινά το οποίο αν μπορούσατε με 3 κλικ αλλά παρανομα να μην το πληρώσετε, θα επιλέγατε να το πληρώσετε επειδή σέβεστε τον κόπο του άλλου, επειδή θέλετε να τον ευχαριστείσετε για αυτό που σας προσέφερε, επειδή θέλετε να συνεχίσει να έχει κίνητρο να το παράγει ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο;

Όσοι απαντήσετε ότι δεν θα πληρώνατε τίποτα πώς συνεχίζετε να εχετε την απαίτηση να πληρώνεστε για την δουλειά σας;

Επειδή το πας συνέχεια στο θέμα της "νοοτροπίας του κλέφτη", να σου κάνω και εγώ μια αντιστοιχη ερώτηση-κουϊζ: ποιος εμπορικός κλάδος καλλιτεχνικού υλικού έκανε αύξηση τις τιμές των προϊόντων του πάνω από 100% σε 2-3 χρόνια, τη στιγμή που οι μισθοί παραμένουν στα ίδια επίπεδα? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις μεγάλο λάθος, η εταιρία διανομής παραχωρεί το δικαίωμα ενοικίασης στον dvd-clubber και έτσι σαφώς και έχει κάθε δικαίωμα να τραβάει και εκείνος ζόρι. Είναι προφανές οτι είσαι εντελώς άσχετος αλλά δεν είναι κακό, κάπου αλλού θα είσαι καλός και εσύ, αυτό που είναι κακό είναι να πετάς κοτσάνες και να χαλάς την συζήτηση.

Οι καινουργιες ταινίες έχουν 35-40?+ΦΠΑ 19%.

 

Κοτσάνες λες ε; Δηλαδη εγω αγοράζω την ταινία απο το play με 25ε-30ε λιανική +φπα +εξοδα αποστολής και ο dvdclubber την αγοραζει χοντρική 42-48ε.. μάλιστα... :? :? Αναρωτιέμαι αν φέρω φωτοτυπία τιμολογίου με τις τιμές που λέω -γιατι εχω πρόσβαση και βεβαίως δεν λέω "κοτσάνες"- θα δημοσιευθεί ή απλως θα γινει αναφορα στους mods; Αναρωτιέμαι επαναλαμβάνω, γιατι δεν πρόκειται να δώσω χαρά σε ορισμένους... Συνεχίστε ετσι, δεν θα σας χαλάσω την μαγιονέζα... ;)

 

 

Σχετικά με τα δικαιώματα: Δικαιώματα εχουν οι dvd-clubbers ΑΦΟΥ αγοράσουν την ταινία και μόνο για την κόπια που κατέχουν, δηλαδη στο προιόν που βάζουν στο μαγαζί τους! Εδω δεν μιλάμε αν νοικιάζουμε και τις αντιγράφουμε (που δεν θυμαμαι κανενα videoclub να φωνάζει τότε, γιατι μαζευε μια χαρα τα 2ευρα απο τους πιτσιρικάδες). Εδω μιλάμε οτι νοικιάζεις ενα προιόν που εγω το βρίσκω τσάμπα -το πως ειναι αλλη κουβέντα-. Ο τελευταίος που εχει δικαίωμα να διαμαρτυρηθεί ειναι το dvdclub , ασχέτως αν δίκαίως θίγεται η τσέπη του γιατι ευτελίστηκε το εμπόρευμα που νοικιάζει. Σε λίγο με το ιδιο σκεπτικό θα διαμαρτύρονται τα βενζινάδικα γιατι φτιάχνουμε βιοκαύσιμα στον κήπο και δεν τους έχουμε τόσο ανάγκη. Θα φωνάζει και η ΔΕΗ γιατι κλεβουμε τον ηλιο και παράγουμε κάνουμε ρεύμα στη σκεπή του σπιτιού...

 

By the way, δεν βλέπω να διαμαρτύρεται κανεις dvdclubber για την Nova και τις υπόλοιπες εταιρίες που θα πλασάρουν καινούργιες ταινίες payperview μεσω DSL. Γιατι; Σε σχετικό forum με χρήστες dvdclubbers ειχε γίνει σοβαρό θέμα για μαζική διαμαρτυρία στο υπουργείο οταν ξεκίνησαν οι διαδικασίες της nova και αλλων για payperview. Αρα και αυτο ενόχλησε, αλλα που να τα βάζεις τωρα με τα κεφάλαια και τις εταιρίες... ;) Για τα υπόλοιπα που εγραψα (κόπιες ταινιών, παρτίδες με κοπιαδόρους, ακυκλοφόρητες ταινιες, κονσόλες κτλ) δεν απάντησες κάτι, ισως δεν γνωρίζεις τιποτε για το φόνο ή μαλλον θα ειναι κι αυτα ...ΚΟΤΣΑΝΕΣ... :P :p

 

 

Με δυο λόγια, το θέμα επιασε ακριβως ο silencer51 στην απάντησή του ΕΔΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο μ'αρέσουν κάθε φορά πάντως αυτοί οι τυπάδες που κλαίγονται για το μισθό σε κάθε φόρουμ όταν θίγεται το θέμα της "παρανομίας"-κατεβάζω γιατί δε μου φτάνουν τα λεφτά!

Νομίζω πάντως ότι η καλύτερη λύση είναι κάποιο επιπλέον ποσό από τους ISPs. 2 ευρώ το μήνα ας πούμε για καθέναν από μας κι αν υπολογίσεις ότι είναι χιλιάδες οι συνδρομητές ADSL μια χαρά βγαίνουν τα έσοδα.

Σίγουρα θίγονται οι άνθρωποι που δεν κατεβάζουν παράνομα και είναι λογικό να διαμαρτυρηθούν για μια τέτοια αύξηση, αλλά το θεωρώ ως το καλύτερο μέτρο, μια και το ποσό είναι αστείο.

Τώρα ποιος θα τα πρωτοπάρει και τι ποσοστά θα πάρουν οι δισκογραφικές και τι οι εταιρείες ταινιών είναι μια άλλη ιστορία. Ασ'τους να τρώγονται μεταξύ τους μετά.

Τώρα αν ο άλλος σκέφτεται... όχι ρε φίλε, σιγά μη σκάω 2 ευρώ παραπάνω το μήνα για τις δισκογραφικές... ε τι να πω...

Αν αυτή η κίνηση σε κάνει νόμιμο, στα 2 ευρώ το μήνα κολλάμε; Έλεος δηλαδή. Όπως ξαναείπα, ο Έλληνας εκεί που θέλει, ξέρει να ξοδεύει. Εκεί που δε θέλει, το παίζει φτωχαδάκι-μας τα τρώνε οι λεφτάδες-ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς.

Αυτά!

 

Edit: Δικαίωμα στη διαμαρτυρία έχουν φυσικά οι ιδιοκτήτες που δεν ακολουθούν τακτικές αντιγραφής δισκακίων και ενοικίασής των, έτσι; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το τελευταίο μου post στο θέμα.

Πείτε μου κάτι, τελικά υπάρχει κάτι από όσα καταναλώνετε καθημερινά το οποίο αν μπορούσατε με 3 κλικ αλλά παρανομα να μην το πληρώσετε, θα επιλέγατε να το πληρώσετε επειδή σέβεστε τον κόπο του άλλου, επειδή θέλετε να τον ευχαριστείσετε για αυτό που σας προσέφερε, επειδή θέλετε να συνεχίσει να έχει κίνητρο να το παράγει ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο;

Όσοι απαντήσετε ότι δεν θα πληρώνατε τίποτα πώς συνεχίζετε να εχετε την απαίτηση να πληρώνεστε για την δουλειά σας;

 

Η ερώτησή σου είναι αφελής. Εγώ θα στο θέσω ως εξής: Ναι, κάτι που μου άρεσε πολύ, είτε αυτό είναι ταινία, είτε μουσική, είτε κάτι άλλο, ίσως και να το πλήρωνα ακόμα και αν είχα τη δυνατότητα να το αποκτήσω παράνομα χωρίς κόστος.

 

Αν μπορούσα όμως να αποφύγω, έστω και με παράνομο τρόπο, τον ενδιάμεσο που μου παρέχει αυτό το αγαθό, πχ Video Club, κατάστημα πώλησης software κτλ, τότε ναι, μάλλον θα το έκανα.

 

Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω έτσι όπως το θέτεις, είναι αν αναφέρεσαι στο να μπορούσα να αποκτήσω πχ ένα αυθεντικό CD με παράνομο τρόπο χωρίς να πληρώσω, ή αν εννοείς να το κατεβάσω από p2p, άρα δεν κατέχω το αυθεντικό στα χέρια μου.

 

Αν εννοείς το πρώτο, τότε προφανώς και αναφέρεσαι ξεκάθαρα πλέον σε απροκάλυπτο κλέψιμο, μπαίνω δηλαδή στο δισκάδικο, δεν με βλέπει κανείς, και κλέβω ένα cd. Δεν το κάνουν και πάρα πολλοί αυτό...

 

Αν εννοείς το δεύτερο, τότε πολύ απλά σου απαντώ πως ναι, έχω αγορασμένα πάρα πολλά cd και video games σε original, αν και εχω τη δυνατότητα να τα κατεβάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...