Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα ούτε έτσι χτυπάς το πρόβλημα στη ρίζα του. Η ουσία του μέτρου είναι η δημόσια υγεία ναι; Η υψηλότερη φορολογία στα μαγαζιά όπου θα επιτρέπεται το κάπνισμα πώς ακριβώς βοηθάει σε αυτό; Ίσως να βοηθάει τους μη καπνιστές ΑΝ θα υπάρχει μαγαζί για αυτούς. Για τους καπνιστές όμως δεν ενδιαφέρεται το κράτος; Ίσως να μην έπρεπε να ενδιαφέρεται αλλά δεν είναι έτσι γιατί αν εσύ, λόγο της συνειδητής επιλογής σου να κάνεις μια ανθυγιεινή ζωή, χρειαστεί να νοσηλευτείς σε δημόσιο νοσοκομείο και ίσως να μπεις σε λίστα αναμονής για ένα υγιές μόσχευμα, το κράτος -δυστυχώς- δε θα σου πει "εσύ δεν πρόσεχες οπότε πάρε τον πούλο για να μπει στη σειρά σου κάποιος που ενώ σε όλη του τη ζωή πρόσεχε, του έτυχε κάτι άσχημο" αλλά θα σε φροντίσει το ίδιο με αυτόν (ή τουλάχιστον έτσι οφείλει να κάνει). Και ναι μπορεί και εσύ, ο συνειδητά καπνιστής, να είσαι φορολογούμενος πολίτης όπως όλοι οι άλλοι αλλά you get my point.

 

To πρόβλημα σου είναι οτι σου χαλάν τη ζαχαρένια σου ή "σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας Νίκο τσιαμτσίκα;"

FYI το ένα μπορεί να υπάρξει χωρίς/συμπληρώσει το άλλο χωρίς να αλληλοαποκλείονται.

Και οι 2 είναι θετικές περιπτώσεις.

Common sense anyone?

 

Αυτό που λέω εγώ και προφανώς κανένας δεν ακούει, είναι ότι η μετάβαση για να επιτύχει πρέπει να γίνει σταδιακά!!!!!!

Σταδιακά με σταθερά βήματα τα οποία θα επιβάλλονται με αποφασιστηκότητα.

Ο κόσμος με την "κόντρα" δεν αλλάζει αλλά αντιδράει.

Common sense anyone?

Τα περι Τσιαμτσίκα τα παίρνω απλά σαν αστειάκι και δε μπαίνω καν στον κόπο να σου απαντήσω.

 

Δίκιο έχεις, αλλά κατά λάθος έγινε!Συγγνώμη.

Πάντως η ουσία παραμένει ότι αυτό που έγραψες περί μη αποτελεσματικότητας της

απαγόρευσης καπνίσματος σε δημόσιους χώρους δεν είναι σωστό.

No prob με την παράθεση.

Απλά το επεσήμανα γιατί εδώ μέσα τέτοια ψάχνουν για να αρχίσουν τα αστειάκια...

BTW διάβασε αυτό:

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=198054

και αν ψάξεις και αλλού θα δείς ότι δεν ισχύει αυτό που λες.

Ανέφερα και πριν παλαιότερα παραδείγματα ακραίων μέτρων που έφεραν αντίθετα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η ολική απαγόρευση μπορεί να είναι αποτελεσματική, σε καμιά περίπτωση όμως δεν μπορεί να χαρακτηριστεί δημοκρατική.

Και σ' αυτό και μόνο θα σταθώ, θα κολλήσω, θα εκνευριστώ, θα ρίξω κάνα διάολο.

Τα υπόλοιπα είναι για να κάνουμε κουβέντα άνευ ουσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ pournaras

 

Όχι, το κράτος δεν θα τρίβει τα χέρια του αν δεν μειωθεί η κατανάλωση τσιγάρων, γιατί τα έσοδα από τα τσιγάρα τα διπλοτριπλοπληρώνει για την περίθαλψη των ασθενών από νοσήματα που σχετίζονται με το κάπνισμα, αλλά και από την απώλεια παραγωγικότητας.

Στις ΗΠΑ που τα μετράνε, το CDC λέει ότι για κάθε πακέτο που πωλείται, το σύστημα υγείας επιβαρύνεται με κόστος 10,47 δολλάρια. Αν προσθέσεις και την απώλεια παραγωγικότητας, σκέψου πού πάμε.

Άρα, ασχέτως αν το κράτος επιθυμεί τη σταδιακή και όχι απότομη μείωση της κατανάλωσης τσιγάρων, είναι λάθος να λέμε ότι κερδίζει από το κάπνισμα και θα χαρεί αν δεν μειωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με κόντρα αγόρι μου καλό.

Και πολύ σας αφήσανε. Αν θές να καρκινιάσεις κάντο στο σπίτι σου και μακριά απο τα μούτρα μου. ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα δεν έχω.

Εμένα όμως δε θέλω να σε αφήνω σταδιακά να με γαμάς μέχρι να καταλάβεις τα αυτονόητα. Τι δεν καταλαβαίνεις; Τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ολική απαγόρευση μπορεί να είναι αποτελεσματική, σε καμιά περίπτωση όμως δεν μπορεί να χαρακτηριστεί δημοκρατική.

Γιατι οχι?

 

Επισης: Θελεις να καπνιζεις? Κλεισου σπιτι σου και καπνιζε οσο θελεις αν δεν εχεις συγγενεις κλπ που δεν τους πειραζει ο καπνος.

Πηγαινε στο βουνο και καπνιζε οσο θελεις.

Πηγαινε καπου αλλου στην υπαιθρο και καπνιζε οσο θελεις.

Αλλά οχι εκει που πανε μη καπνιστες που δεν θελουν να μολυνθουν απο την ηλιθια συνηθεια σου.

 

Τοσο απλα.

 

Επισης η υγεια ειναι πανω απο τη δημοκρατια. Και μιας και μολυνετε το περιβαλλον της γης με καθε τζουρα που κανετε θα επρεπε κανονικα να απαγορευτει το τσιγαρο δια παντος!

Μας μολυνετε!:mad::mad: Εστω και 0.00000000000000001%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο πράγματα που θεωρώ ότι ορισμένοι δεν καταλαβαίνουν:

1) Δεν είναι το ζητούμενο κανενός να σταματήσετε να καπνίζετε (δεν το κρίνω αυτό). Απλά να μην επιβαρύνετε με τον καπνό σας τους γύρω σας όπως συνέβαινε μέχρι σήμερα. Συνεπώς, όλα τα παραπάνω είναι και οφτόπικ και ουτοπικά.

2) Αργά ή γρήγορα θα πρέπει να προσαρμοστείτε στα νέα δεδομένα. Διαφορετικά και εγώ θα αναγκαστω να ασκήσω το νόμιμο δικαίωμά μου αλλά και υποχρέωση απέναντι στον εαυτό μου, τη γυναίκα μου και τα παιδιά μου να πάρω ένα τηλέφωνο... για αρχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με κόντρα αγόρι μου καλό.

Και πολύ σας αφήσανε. Αν θές να καρκινιάσεις κάντο στο σπίτι σου και μακριά απο τα μούτρα μου. ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα δεν έχω.

Εμένα όμως δε θέλω να σε αφήνω σταδιακά να με γαμάς μέχρι να καταλάβεις τα αυτονόητα. Τι δεν καταλαβαίνεις; Τι;

 

Θα σου απαντήσω στον ίδιο τόνο αφού το θες έτσι.

Εσύ τι δε καταλάβαίνεις αγοράκι μου;;;

Αν υπάρχει καφετέρια που πάει ο κόσμος και καπνίζει εσένα τι σε κόφτει;;;

Τι ζόρι τραβάς;;;;

Σε υποχρεώνει κανένας να πας;;;; Μη πας αν δε θες.

Τράβα σε καφετέρια μη καπνιστών. Έτσι θα αποφύγεις την κάπνα μου.

Τι δεν καταλαβαίνεις; τι;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No prob με την παράθεση.

Απλά το επεσήμανα γιατί εδώ μέσα τέτοια ψάχνουν για να αρχίσουν τα αστειάκια...

BTW διάβασε αυτό:

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=198054

και αν ψάξεις και αλλού θα δείς ότι δεν ισχύει αυτό που λες.

Ανέφερα και πριν παλαιότερα παραδείγματα ακραίων μέτρων που έφεραν αντίθετα αποτελέσματα.

 

Αυτό που παραθέτεις είναι συνέντευξη, όπου ο δημοσιογράφος αναφέρει ότι το μέτρο είναι αναποτελεσματικό, χωρίς να δίνει πηγές. Επίσης, να σημειώσω ότι οι καπνοβιομηχανίες είναι ένα πολύ ισχυρό λόμπι και, αν ψάξει κανείς στον Τύπο, είναι εύκολο να εντοπίσει τα άρθρα που έχουν πάρει το χαρτζιλικάκι τους από τις καπνοβιομηχανίες.

 

Ας δούμε μερικά στοιχεία από επιστημονικά άρθρα, τα στοιχεία των οποίων έχουν μια μεγαλύτερη αξιοπιστία από τους ισχυρισμούς "σύμφωνα με τον γαλλικό τύπο".

Βάζω εδώ αυτό που βρήκα πρόχειρα, που είναι ένα review που ομαδοποιεί πολλές αντίστοιχες μελέτες:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20117612

 

Twenty-one studies measured absolute differences in tobacco-use prevalence with a median effect of -3.4 percentage points (interquartile interval: -6.3 to -1.4 percentage points). Eleven studies measured differences in tobacco-use cessation among tobacco users exposed to a smokefree policy compared with tobacco users not exposed to a smokefree policy. The median absolute change was an increase in cessation of 6.4 percentage points (interquartile interval: 1.3 to 7.9 percentage points). The qualifying studies provided sufficient evidence that smokefree policies reduce tobacco use among workers when implemented in worksites or by communities. Finally, a systematic economic review identified four studies that, overall, demonstrated economic benefits from a smokefree workplace policy

 

Αν ψάξει κανείς και ανεξάρτητες μελέτες, υπάρχουν δεκάδες πειστικά παραδείγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε παιδιά σας έπιασε κιόλας το στερητικό; Γιατί μόνο έτσι μπορώ να διακαιολογήσω τα τέρατα που διαβαζω εδω μέσα; Θες φίλε μου να είσαι πρεζόνι; Πήγαινε στο σπιτάκι σου ή σε ενα εξωτερικό χώρο και κάπνισε.

Ο πατέρας μου ήταν για χρόνια καπνιστής και ούτε μια φορά δε διανοήθηκε να καπνίσει μέσα στο σπίτι. Χειμώνα καλοκαίρι στο μπαλκόνι την έβγαζε για τσιγάρο. Όσον αφορά στους εργασιακούς χώρους τώρα ο εργοδότης σε πληρώνει για να δουλεύεις όχι για να καπνίζεις. Στο διάλλειμά σου πήγαινε μια βόλτα έξω και κάπνισε 1 πακέτο αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω στον ίδιο τόνο αφού το θες έτσι.

Εσύ τι δε καταλάβαίνεις αγοράκι μου;;;

Αν υπάρχει καφετέρια που πάει ο κόσμος και καπνίζει εσένα τι σε κόφτει;;;

Τι ζόρι τραβάς;;;;

Σε υποχρεώνει κανένας να πας;;;; Μη πας αν δε θες.

Τράβα σε καφετέρια μη καπνιστών. Έτσι θα αποφύγεις την κάπνα μου.

Τι δεν καταλαβαίνεις; τι;;;;

1:γιατι η καφετερια εχει αδεια να εξυπηρετεί ΟΛΟ τον κοσμο οχι μονο μερικους

2: θες δεν θες, δεν καπνιζουν ολοι

3: αν εχεις κοσμο που δεν θελει να ενοχληθει απο τον καπνο, δεν μπορεις να εχεις ατομα που καπνιζουν, ενω το αντιθετο γινεται.

4: δεν μπορεις να εχεις ειδικη αδεια για συγκεκριμενα ατομα μονο, γιατι αν ειναι να κανουμε καφετεριες για ξανθα ατομα, για ατομα που ακουνε ΜΟΝΟ καψουροτραγουδα και οποιος εχει αλλα cd να μην μπαίνει μεσα κλπ κλπ.

 

τωρα καταλαβες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Sorry αν ξεφεύγω λίγο απο την κουβέντα αλλά..

Θα έλεγα ότι η φύση απλά συμβαίνει αλλά ίσως να μην γινόμουν κατανοητός. Θα χρησιμοποιήσω μια λέξη που δεν αρμόζει ακριβώς στη φύση (γιατί όντως nature just happens) απλά για να γίνω πιο κατανοητός. Στη φύση υπάρχει φασισμός. Γεννήθηκες αδύναμος; Τραυματίστηκες σοβαρά; Αρρώστησες; Too fucking bad. Η φύση θα σε αποβάλλει, συμβάλλοντας έτσι στην διατήρηση ενός δυνατού και υγιούς είδους. Δεν την ενδιαφέρει αν ήξερες ή δεν ήξερες ότι θα πάθεις κακό, ούτε θα δείξει οίκτο στην αδυναμία σου. Πιστεύω ότι σε μερικούς τομείς, ο ίδιος "φασισμός" αρμόζει και στον άνθρωπο. Ο φασισμός του να μην έχεις την ευχέρεια να επιλέξεις να κάνεις κακό ούτε στον εαυτό σου εφόσον το σύστημά μας προβλέπει την θεραπεία όλων.

Θέλεις μια συνήθεια που μπορεί -έστω- να έχει αρνητικές, μακροπρόθεσμα, συνέπειες στην υγεία σου; Έχε την, όχι εις βάρος των άλλων που έχουν επιλέξει διαφορετικά όμως. Θέλεις παράλληλα σύστημα υγείας; Οκ. Πληρώνεις το κράτος για να στο παρέχει και αυτό. Θα ελέγχεσαι όμως. Καπνίζεις; Πίνεις; Τρώς ότι βρεις μπροστά σου; Οδηγείς επικίνδυνα χωρίς ζώνη/κράνος; Η υγεία σου, που ο ίδιος έβαλες σε δεύτερη προτεραιότητα, θα έχει την ίδια προτεραιότητα στο σύστημα υγείας του κράτους.

Όλα αυτά όταν και αν οι ίδιοι θέλουμε να αυτοαποκαλούμαστε "ανώτερα όντα" με νοημοσύνη και κριτική ικανότητα.

 

Πανάγος σόρρυ, αλλά όσα αναφέρεις ουδεμία σχέση έχουν με την ανθρώπινη (?) ανωτερότητα, να μη πω και με την νοημοσύνη.

Θέλω να πιστεύω πως απλά δε φαντάζεσαι πόσο επικίνδυνες προεκτάσεις μπορεί να λάβει η άποψή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε παιδιά σας έπιασε κιόλας το στερητικό; Γιατί μόνο έτσι μπορώ να διακαιολογήσω τα τέρατα που διαβαζω εδω μέσα; Θες φίλε μου να είσαι πρεζόνι; Πήγαινε στο σπιτάκι σου ή σε ενα εξωτερικό χώρο και κάπνισε.

Ο πατέρας μου ήταν για χρόνια καπνιστής και ούτε μια φορά δε διανοήθηκε να καπνίσει μέσα στο σπίτι. Χειμώνα καλοκαίρι στο μπαλκόνι την έβγαζε για τσιγάρο. Όσον αφορά στους εργασιακούς χώρους τώρα ο εργοδότης σε πληρώνει για να δουλεύεις όχι για να καπνίζεις. Στο διάλλειμά σου πήγαινε μια βόλτα έξω και κάπνισε 1 πακέτο αν θες.

 

το "πρεζονι" δεν κανει κακο σε κανεναν μονο στον εαυτο του ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ pournaras

 

Όχι, το κράτος δεν θα τρίβει τα χέρια του αν δεν μειωθεί η κατανάλωση τσιγάρων, γιατί τα έσοδα από τα τσιγάρα τα διπλοτριπλοπληρώνει για την περίθαλψη των ασθενών από νοσήματα που σχετίζονται με το κάπνισμα, αλλά και από την απώλεια παραγωγικότητας.

Στις ΗΠΑ που τα μετράνε, το CDC λέει ότι για κάθε πακέτο που πωλείται, το σύστημα υγείας επιβαρύνεται με κόστος 10,47 δολλάρια. Αν προσθέσεις και την απώλεια παραγωγικότητας, σκέψου πού πάμε.

Άρα, ασχέτως αν το κράτος επιθυμεί τη σταδιακή και όχι απότομη μείωση της κατανάλωσης τσιγάρων, είναι λάθος να λέμε ότι κερδίζει από το κάπνισμα και θα χαρεί αν δεν μειωθεί.

 

Αν δηλαδη το κρατος κερδιζει ενα ευρω απο την πωληση και χανει 3 ευρω απο την περιθαλψη, τοτε γιατι δεν το σταματα τελειως, ωστε και να κερδισει δυο ευρω, παρα το αφηνει παλι στη μοιρα του, κοβοντας το απλα απο ενα ποσοστο χωρων.

Δεν μπορεις απο τη μια να μου λες οτι δεν ειμαι ικανος να ελεγξω την υγεια μου, οποτε μου κοβεις το τσιγαο στους δημοσιους χωρους (για να προστατευθει η υγεια μου), αλλα σε ολους τους υπολοιπους χωρους με αφηνεις ερμαιο της βλακειας μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δούλεψε ο προηγούμενος "νόμος"; Οχι. Γιατί;

Αναρωτήσου. Τραγούδα. Διάβασε. Ταξίδεψε. Ανακάλυψε.

Γουστάρεις του φαύλους κύκλους; 169 σελίδες. Βαριά τα 50 πόστ να έχουν original περιεχόμενο και όχι ανακύκλωση.

Διάβασε γιατί δεν μπορεί κάτι τέτοιο να υλοποιηθεί και πώς υπάρχουν δεκάδες προβλήματα κοινωνικοοικονομικοπολιτικά.

Η κολοκυθιά είναι μπάς κλάς παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που παραθέτεις είναι συνέντεξη, όπου ο δημοσιογράφος αναφέρει ότι το μέτρο είναι αναποτελεσματικό, χωρίς να δίνει πηγές. Επίσης, να σημειώσω ότι οι καπνοβιομηχανίες είναι ένα πολύ ισχυρό λόμπι και, αν ψάξει κανείς στον Τύπο, είναι εύκολο να εντοπίσει τα άρθρα που έχουν πάρει το χαρτζιλικάκι τους από τις καπνοβιομηχανίες.

 

Όσες πηγές μπορείς να βρείς για το ένα μπορείς να βρείς και για το άλλο.

Τα μεν λενε οι καπνιστές ότι είναι αξιόπιστα και οι άλλοι ότι είναι κατασκευασμένα από αντικαπνιστικές οργανώσεις, τα δε λένε οι άλλοι ότι είναι αξιόπιστα αλλά οι καπνιστές ότι είναι κατασκευασμένα από καπνοβιομηχανίες.

Ποιός θα κρίνει ποια στοιχεία είναι αξιόπιστα και ποιά όχι;

 

Μακάρι να έχεις εσύ δίκιο και εγώ να είμαι λάθος αλλά κατα την προσωπική μου άποψη το μέτρο δε θα αποδώσει και πιθανόν δε θα παραμείνει ως έχει.

Σε κάθε περίπτωση ο χρόνος θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...