Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλαβάνετε ότι οι παρείσακτοι στο club είστε εσείς οι 5 που γκρινιάζετε έτσι; Δηλαδή μη τρελαθούμε. =ρ

Να βγείτε εσείς έξω για να μη βρωμάτε και βγαίνοντας να κλείσετε τη πόρτα για να μη μπαίνει καθαρός αέρας. Αντε. =ρ

 

Κοίτα να δεις όμως που το αντίθετο θα γίνει.

 

---------- Προσθήκη στις 15:18 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:17 ----------

 

Μη λεμε ακυρα παραδειγματα απλα και μονο για να πουμε. Αυτο ειναι παρανομο απο το νομο, το τσιγαρο σαν χρηση ειναι νομιμοτατο.

 

Άκυρο παράδειγμα? Εσείς λέτε πως ο νόμος είναι αντιδημοκρατικός και φασιστικός και και και. Εγώ να αγιάσουνε τη μέρα που θα πούνε απαγορεύτεται το κάπνισμα. Τότε το ίδιο παράνομο θα είναι και το τσιγάρο και η παιδεραστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δηλαδη θα παθετε κατι αν κανετε το τσιγαρο ΕΞΩ απο το μαγαζι και μετα να μπειτε παλι μεσα?

Προφανώς όχι. Το θέμα για μένα δεν είναι στην επιλογή ανάμεσα στην τέλεια ελευθερία του καπνιστή και το "μόνο έξω", είναι σαφές πως το τελευταίο είναι το πρέπον. Αυτό που βρίσκω ηλίθιο είναι η κατάργηση του προηγούμενου νόμου που ισχύει και στην Ευρώπη. Ακριβώς όπως το έθεσε ο benign:

 

Αλλα ποιον θα πειραξει αν γινει μια ρυθμιση για καταστηματα(καφε κ.τ.λ.)ειδικα για καπνιστες?Στο κατω κατω,δεν θα γινει δια φασιστικης επιβολης ,οποιος καταστηματαρχης θελει ας το κανει μη καπνιστικο και οποιος θελει πλαι,καπνιστικο.

 

Γιατι αλλο ο θεμιτοτατος στοχος να προστετευτουν οι μη καπνιστες και αλλο να απαγορευτει το καπνισμα που ειναι αντιδημοκρατικο.Ας δωσει το κρατος την δυνατοτητα σε οποιον θελει να καπνιζει ελευθερα σε ειδικο χωρο.Αν μπορει να γινει αυτο και υπαρχει ο ορος τηε προσωπικης επιλογης δεν πεφτει λογος στους μη καπνιστες,γιατι απλα δεν θα ειναι εκει.;)

 

Αυτό είναι το λογικό. Από εκεί και πέρα, αν υπάρχουν άνθρωποι, καπνιστές ή μη, που δεν έχουν τα @@ να υποστηρίξουν το δικαίωμά τους να ΜΗΝ πάνε σε χώρο που δε θέλουν, εμένα, καπνιστή ή μη, δε με νοιάζει. Το σκεπτικό "γιατί να αναγκάζομαι ως πεζός να περιμένω στις διαβάσεις, να απαγορευτούν τα αυτοκίνητα" είναι ηλίθιο. Το "περισσότερη πεζοδρόμηση, λιγότεροι αυτοκινητόδρομοι" είναι το δόκιμο. Δε με νοιάζει πόσο πρήχτης είναι ο καπνιστής φίλος σας, δε με νοιάζει αν θα τον πιάσουν οι πόνοι απ' τη στέρηση, δε με νοιάζει αν δε μπορεί να πιει τον καφέ του χωρίς τσιγάρο. Είναι δικό σας πρόβλημα, της παρέας, τι θα κάνετε γι' αυτό, αν θα περάσει το δικό του ή όχι. Έχω πατήσει πόδι ως καπνιστής ακόμα όταν ο κολλητός άναβε τσιγάρο ενώ έτρωγα, έχω πιει άπειρους καφέδες και ως καπνιστής χωρίς τσιγάρο όταν ο διπλανός μου δεν κάπνιζε. Χθες γνώρισα μια κοπελιά και της έσπασα τα νεύρα μέχρι να ΜΕ ΠΕΙΣΕΙ πως όντως δε την ενοχλεί αν καπνίσω (σε εξωτερικό χώρο) επειδή η εμπειρία μου λέει πως το "μπα, δεν πειράζει" βγαίνει στους μη καπνιστές πιο εύκολα από το "δε βαριέσαι" στους καπνιστές. Και κάποια τέτοια ασπόνδυλα χαίρονται όταν η μαμά Κράτος επιβάλλει καθολικές απαγορεύσεις επειδή δε μπορεί να κουμαντάρει την πάρτη του σε ένα προηγούμενο νομικό πλαίσιο που τους χωράει όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χωριστούν οι καφετέριες σε καπνιστήρια και μη, γιατί να μην χωριστούν έτσι και οι δημόσιες υπηρεσίες και οι εργασιακοί χώροι;

Δικαίωμα του καθενός εργαζόμενου θα είναι να επιλέγει που θα πάει όπως και του πελάτη.

 

Οχι, η δημοσια υπηρεσια ειναι μια (για καθε χρηση), και οταν χρειαστει, θα πας μονο σε αυτη. Το κεντρο διασκεδασης δεν ειναι ενα, και οταν βγουμε, δε θα μαζευοτυμε ολοι σε ενα. Και εν τελει, τη δημοσια υπηρεσια τη φτιαξαμε και τη συντηρουμε ολοι με τους φορους μας, την καφετερια την εφτιαξε καποιος ιδιωτης μονος του, και δε σου ζητησε φραγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έστω ότι είναι αντιδημοκρατικό το να απαγορευτεί το κάπνισμα. Η παιδεραστία? Δεν έχει δικαίωμα ο παιδεραστής στην αγάπη? Τι θα κάνει κακό στο παιδάκι? Αφού θα πάρει γλυφιτζούρι και καραμέλες μετά.

 

Τι ταξη πας στο δημοτικο μικρε?:lol::lol::lol:

 

Πλακα κανεις τωρα?Ασφαλως και κανενας διεστραμμενος δεν εχει δικαιωμα να ασελγησει σε ενα αθωο παιδακι γιατι δεν χει δικαιωμα να χρησιμοποιει χωρις την θεληση του ενα σωμα που δεν του ανηκει.Υπαρχει συγκριση τωρα?Δηλαδη ειμαστε ταυτοσημοι οι καπνιστες με τους παιδεραστες? :lol::lol::lol:

 

Μου εφτιαξες το απογευμα με το αστειο σου.Μονο μου χυθηκε ο καφες απο τα γελια αλλα δεν πειραζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ταξη πας στο δημοτικο μικρε?:lol::lol::lol:

 

Πλακα κανεις τωρα?Ασφαλως και κανενας διεστραμμενος δεν εχει δικαιωμα να ασελγησει σε ενα αθωο παιδακι γιατι δεν χει δικαιωμα να χρησιμοποιει χωρις την θεληση του ενα σωμα που δεν του ανηκει.Υπαρχει συγκριση τωρα?Δηλαδη ειμαστε ταυτοσημοι οι καπνιστες με τους παιδεραστες? :lol::lol::lol:

 

Μου εφτιαξες το απογευμα με το αστειο σου.Μονο μου χυθηκε ο καφες απο τα γελια αλλα δεν πειραζει.

 

Άμα δε σου καψε το πληκτρολόγιο εντάξει είσαι. Χρησιμοποίησα τραβηγμένο παράδειγμα για να συνενοειθούμε. Και άσε τα τι τάξη πας.

 

Λες:

γιατι δεν χει δικαιωμα να χρησιμοποιει χωρις την θεληση του ενα σωμα που δεν του ανηκει.

 

Αν το δεις λίγο ανοικτά με αναγκάζεις να καπνίσω το καπνό σου. how about that?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και επανέρχομαι μετά από δυο τρεις σελίδες, για να απαντήσω στο γεγονός ότι η συνήθεια μου είναι ηλίθια, αλλά δεν προσέλαβα ποτέ κανένα, και ίσα ίσα που μέχρι στιγμής έχω σεβαστεί ΚΑΙ το νόμο (όταν αυτός ήταν σε ισχύ την πρώτη φορά, μετά τον έγραψαν όλοι στα συκώτια τους) αλλά ΚΑΙ τον άνθρωπο που μπορεί να κάθεται δίπλα μου και να τον ενοχλεί ο καπνός μου.

Αλλά, γιατί πάντα υπάρχει ένα αλλά:

1) Είμαι στο γραφείο μου. Μόνος μου. Στην επιχείρηση μου. Με κλειστή την πόρτα. Δεν ενοχλώ κανέναν. Και όμως ο νόμος απαγορεύει να καπνίσω. Μα γιατί; Αφού μόνος μου καρκινιάζω. Οπότε; Αυτό θεωρείται λογικό;

2) Έχω δικαίωμα, όπως και ο κάθε μη καπνιστής, να έχω την δυνατότητα να επιλέξω τον χώρο που θα πάω να διασκεδάσω. Θεωρώ απόλυτα λογικό λοιπόν να υπάρχουν μαγαζιά τα οποία θα είναι μόνο για καπνιστές, και να το πάω ένα βήμα παραπέρα, αν δεν καπνίζεις, δε θα κάθεσαι και μέσα. Να πληρώνεις πρόστιμο που πήγες εκεί και δεν καπνίζεις. Αυτό πώς σου φαίνεται; Ηλίθιο; Ναι είναι.

Αλλά τι να κάνουμε.

3) Ξαναλέω, αν όντως εφαρμοστεί ο νόμος στο ακέραιο αυτή τη φορά, θεωρώ πως πολύ σύντομα θα έχουμε τα αντίστοιχα lock-in του εξωτερικού.

4) Όπως μου έλεγε ένας φίλος προχτές, καλύτερα να το απαγορεύσουν μέσα. Θα δεις. Θα βγαίνεις έξω στο πτσόκρυο, μαζί με το πονεμένο γιομενάκι που θέλει κι αυτό να ξεχαρμανιάσει, και μπορεί να πιάσεις και καμιά κουβέντα. Τρου στόρυ. (έχει και τα καλά του).

5) αντικαπνιστής αντικαπνιστής, αλλά μη σφαχτούμε κιόλας για το θέμα. Πολύ επίθεση για το τίποτα.

Και απ' ό,τι βλέπω στα παπάργια πολλών για το τι είναι δημοκρατικό και τι δεν είναι, όταν αφορά ένα θέμα που μας κάνει τζιζ.

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, η δημοσια υπηρεσια ειναι μια (για καθε χρηση), και οταν χρειαστει, θα πας μονο σε αυτη. Το κεντρο διασκεδασης δεν ειναι ενα, και οταν βγουμε, δε θα μαζευοτυμε ολοι σε ενα. Και εν τελει, τη δημοσια υπηρεσια τη φτιαξαμε και τη συντηρουμε ολοι με τους φορους μας, την καφετερια την εφτιαξε καποιος ιδιωτης μονος του, και δε σου ζητησε φραγκο.

 

Θα υπάρχει και η μη καπνιστική δημόσια υπηρεσία ρε συ :P

 

Αλλά άσε στην άκρη την δημόσια υπηρεσία... την τράπεζα... το εργασιακό περιβάλλον... το κατάστημα που ψωνίζεις; Ιδιωτικές επιχειρήσεις δεν είναι και αυτές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις άδειες δεν θα τις πάρουν τσάμπα. Θα τις πληρώσουν. Οπότε θα τους έρθει πιο φτηνά να πάνε και να λαδώσουν το δήμο για 1 ακόμα αδειούλα.

 

Προφανως και δε γνωριζεις το ποση αλληλεγγυη εχουν τα καταστηματα μεταξυ του, που ενας βγαζει μια καρεκλα παραπανω, και δεκα "συναδελφοι" του κανουν μεσα στο 10λεπτο καταγγελια. Οπως και δε γνωριζεις οτι αν υπαρχει οριο αριθμου, υπαρχει και τελος, δεν μπορεις να πεις εχω δωσει αδεια για 100 περιπτερα και να εχεις δωσει για 200.

 

Κοίτα να δεις όμως που το αντίθετο θα γίνει.

 

---------- Προσθήκη στις 15:18 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:17 ----------

 

 

Άκυρο παράδειγμα? Εσείς λέτε πως ο νόμος είναι αντιδημοκρατικός και φασιστικός και και και. Εγώ να αγιάσουνε τη μέρα που θα πούνε απαγορεύτεται το κάπνισμα. Τότε το ίδιο παράνομο θα είναι και το τσιγάρο και η παιδεραστία.

 

Εσυ μιλας για το αν ποτε βγει το καπνισμα τελειως παρανομο. Τοτε ναι, ολοι συμφωνουμε. Αλλα μεχρι τοτε, το καπνισμα ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ, οποτε τα παραδειγματα σου ειναι ακυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντικό μέρος της εξελικτικής διαδικασίας ήμασταν κάποτε, μέχρι που καταφέραμε να χρησιμοποιήσουμε το κόκκαλο σαν όπλο, και να ανάβουμε φωτιές. Από τότε, η εξέλιξή μας (σωματική και νοητική) άρχισε να αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο, σε σχέση με την εξέλιξη άλλων ειδών.

Ε?:fear::fear:

Μπερδευεις την εξελιξη με την νοημοσυνη μηπως?

 

 

Προσφέρουμε πολύ λιγότερα στη φύση από ότι λαμβάνουμε, διαταράσσοντας έτσι όλες τις ισορροπίες, χωρίς όμως να έχουμε κατανοήσει ότι στην ουσία σε εμάς τους ίδιους κάνουμε κακό, κλάνοντας ένα @ της Γης διότι η φύση θα βρει τρόπο να ανανεωθεί - χωρίς εμάς ίσως.

Η φυση δεν εχει νοημοσυνη για να βρει τροπο να ανανεωθει. Δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις.

 

 

Αθανασία: Η απόδειξη την μεγάλης απληστίας και ματαιοδοξίας του ανθρώπου. Δεν υπάρχει ηθική στην αθανασία. Όποιος θέλει να ζήσει για πάντα, για μένα έχει χάσει το νόημα της ύπαρξής του.

-10^10000000000000000000000000

Διαφωνω καθετως και οριζοντιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και δε γνωριζεις το ποση αλληλεγγυη εχουν τα καταστηματα μεταξυ του, που ενας βγαζει μια καρεκλα παραπανω, και δεκα "συναδελφοι" του κανουν μεσα στο 10λεπτο καταγγελια. Οπως και δε γνωριζεις οτι αν υπαρχει οριο αριθμου, υπαρχει και τελος, δεν μπορεις να πεις εχω δωσει αδεια για 100 περιπτερα και να εχεις δωσει για 200.

 

Να δούμε το παράδειγμα των δημοσίων υπαλλήλων? Που θα έπρεπε να υπάρχει ορισμένος αριθμός και έχει μαζευτεί η μισή ελλάδα εκεί μέσα?

 

Όντως δεν το γνωρίζω αυτό που λες,γνωρίζω όμως πολύ καλά πως κάνει το κράτος τα στραβά μάτια ακόμα και καταγγελία να γίνει.

 

 

Εσυ μιλας για το αν ποτε βγει το καπνισμα τελειως παρανομο. Τοτε ναι, ολοι συμφωνουμε. Αλλα μεχρι τοτε, το καπνισμα ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ, οποτε τα παραδειγματα σου ειναι ακυρα.

 

Ωραία. Το κάπνισμα είναι νόμιμο. Οχι όμως στους δημόσιους χώρους. Πως αυτό είναι αντιδημοκρατικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Το κάπνισμα είναι νόμιμο. Οχι όμως στους δημόσιους χώρους. Πως αυτό είναι αντιδημοκρατικό?

 

Είναι υπεργενικευμένο. Αντιδημοκρατικό είναι όταν "απαγορεύεται να περνάς το φανάρι". Δημοκρατικό είναι όταν "απαγορεύεται να περνάς το φανάρι ΟΤΑΝ το φανάρι είναι κόκκινο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υπάρχει και η μη καπνιστική δημόσια υπηρεσία ρε συ :P

 

Αλλά άσε στην άκρη την δημόσια υπηρεσία... την τράπεζα... το εργασιακό περιβάλλον... το κατάστημα που ψωνίζεις; Ιδιωτικές επιχειρήσεις δεν είναι και αυτές;

 

Βρε συ μην παιζουμε με τις λεξεις. Σε αυτους τους χωρους ουτως η αλλως για τον πελατη το καπνισμα απαγορευοταν, επιτρεποταν (στην πραξη, γιατι στη θεωρια, κι εκει απαγορευοταν), στους εργαζομενους, ωστε να μην σηκωνονται καθε δεκα λεπτα για τσιγαρο. Τωρα απλα απαγορευτηκε και για αυτους. Εκει δεν νομιζω να εχει κανεις προβλημα. Μπηκες στην τραπεζα για δεκα λεπτα, μπηκες στο καταστημα με τα ρουχα για 30 sec, να ρωτησεις μια τιμη, ενταξει δεν θα χαρμανιασεις κιολας. Μην τα εξισωνουμε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο klainmaingr εχει ηδη πει:

Αν δώσεις το δικαίωμα επιλογής, ΑΥΤΟΜΑΤΑ και λόγω όπως πρόσφατα είπα μαλακισμένης νοοτροπίας και ηλίθιας ανοχής εκ μέρους μας προς τους καπνίζοντες, ΑΝΑΙΡΕΙΣ το νόμο.

Και όταν ξέρω οτι αν δώσω δικαίωμα επιλογής θα αυτοαναιρεθεί ένας νόμος που σαν κράτος θέλω να κάνω, ναι το αφαιρώ. Καλό κάνω, κακό δεν κάνω.

 

 

Φιλε κροκοδιλε αυτη η αποψη δεν στεκει λογικα,επιστημονικα σου μιλαω τωρα ετσι?

 

Ο νομος μπορει να εχει εξαιρεσεις, αυτο δεν τον αναιρει! Μαλιστα αν μελετησεις το νομικο δικαιο ολων των χωρων του κοσμου,παντου υπαρχουν εξαιρεσεις και μαλιστα το πνευμα των νεων νομοθετων δεν ειναι να ειναι ακαμπτοι στον 21 αιωνα ειμαστε.

 

Καθολου δεν αναιρειται η ισχυς του νομου αρκει να εφαρμοζεται αυστηρα ,το προβλημα ειναι εχουμε αστυνομια να το εφαρμοσει?

 

Εχεις δικο που οργιζεσαι με καποιους αναιδεις καπνιστες αλλα ειναι ετσι οπως και πολλοι αλλοι συμπατριωτες μας λαμογια γιατι δεν φοβουνται οτι θα τους πιασει η θα τους τιμωρησει καποιος.Εκει ειναι το προβλημα,ενας δημοκρατικος νομος του 21 αιωνα μπορει και πρεπει να σεβεται τις μειοψηφιες και να εχει υποπεριπτωσεις,ποσο μαλλον την πλειοψηφια που ειναι στην Ελλαδα οι καπνιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι υπεργενικευμένο. Αντιδημοκρατικό είναι όταν "απαγορεύεται να περνάς το φανάρι". Δημοκρατικό είναι όταν "απαγορεύεται να περνάς το φανάρι ΟΤΑΝ το φανάρι είναι κόκκινο".

 

Οπότε αυτό που μου λες είναι ότι δημοκρατικό είνια κάτι όταν έχει το "ναι μεν απαγορεύεται" αλλά έχει και δίπλα ένα "αλλά". Ορθό.

 

Ο νόμος λοιπόν λέει "Ναι μεν απαραγορεύεται το κάπνισμα στους δημοσιους χώρους,ΑΛΛΑ οπουδήποτε αλλού κάνε ότι γουστάρεις". Σωστά? Επομένως αυτό δεν είναι δημοκρατικό? Ή μήπως επειδή το "αλλά" δεν βολεύει μερικούς δεν είναι δημοκρατικός ο νόμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δε σου καψε το πληκτρολόγιο εντάξει είσαι. Χρησιμοποίησα τραβηγμένο παράδειγμα για να συνενοειθούμε. Και άσε τα τι τάξη πας.

 

Λες:

 

Αν το δεις λίγο ανοικτά με αναγκάζεις να καπνίσω το καπνό σου. how about that?

 

Αρα συμφωνουμε απολυτα!

 

1. Το παραδειγμα σου ειναι ακραιο,παραλογο και ατυχες.

2.Ασφαλως αν διαβαζεις κιολας,περα απο το να γραφεις αποψεις θα ειδες πως και εγω συμφωνω κα καταδικαζω αυτους που αναγκαζουν τους αλλους να γινουν παθητικοι καπνιστες και προτεινα ξεχωριστα μερη οπου να επιλεγει ο καπνιστης η μη αν θελει να παει η οχι.

 

Τελος το να συγκρινεις τους καπνιστες με τους παιδεραστες ειναι οχι μονο ακραιο αλλα προσβλητικο και στους καπνιστες σαν ανθρωποι.Σοβαρεψου και κανε αναλογες συγκρισεις για να σε παρει καποιος σοβαρα στην συζητηση.Με τα μυαλα σου θα μπορουσα και εγω να πω οτι οι μη καπνιστες ειναι κρυφες πουτανες που για να μην φανουν οι βρωμιες που κανουν σε κλειστα μερη,σπιτι τους,κανουν τους ιεραποστολους κατα του καπνισματος και αλλου ειναι λεχριτες σε κοινωνικα η αλλα θεματα για αυτο ειναι εμπαθεις.Φυσικα δεν το λεω αυτο ειναι αστειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...