Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε κροκοδιλε αυτη η αποψη δεν στεκει λογικα,επιστημονικα σου μιλαω τωρα ετσι?

 

Ο νομος μπορει να εχει εξαιρεσεις, αυτο δεν τον αναιρει! Μαλιστα αν μελετησεις το νομικο δικαιο ολων των χωρων του κοσμου,παντου υπαρχουν εξαιρεσεις και μαλιστα το πνευμα των νεων νομοθετων δεν ειναι να ειναι ακαμπτοι στον 21 αιωνα ειμαστε.

Και στην Ελλαδα ειμαστε.

Οπου αμα ενας νόμος εχει μια εξαιρεση, ενα παραθυρακι δηλαδη και μονο, τοτε ο νόμος παει περιπατο! Περιπατο. Δωσε μια εξαιρεση και ολοι θα βρουνε τροπο να την εκμεταλλευτουν και να παει περιπατο ο νόμος.

Οποτε?

Κάνεις εναν νόμο που να μην εχει εξαιρεσεις. Τοσο απλα.

 

Και παλι βεβαια δεν σου εξασφαλιζει τιποτα αυτο γιατι Ελλαδα εισαι, αρα δεν θα τηρηθει ο νόμος και πολυ συχνα.

Φαντασου δηλαδη να ανοιξεις και παραθυρακι. Παει ο νόμος τοτε....

 

 

Καθολου δεν αναιρειται η ισχυς του νομου αρκει να εφαρμοζεται αυστηρα ,το προβλημα ειναι εχουμε αστυνομια να το εφαρμοσει?

Οχι! Αρα δεν πρεπει να εχει εξαιρεσεις. ΟΕΔ σωστα?

 

 

Εχεις δικο που οργιζεσαι με καποιους αναιδεις καπνιστες αλλα ειναι ετσι οπως και πολλοι αλλοι συμπατριωτες μας λαμογια γιατι δεν φοβουνται οτι θα τους πιασει η θα τους τιμωρησει καποιος.Εκει ειναι το προβλημα,ενας δημοκρατικος νομος του 21 αιωνα μπορει και πρεπει να σεβεται τις μειοψηφιες και να εχει υποπεριπτωσεις,ποσο μαλλον την πλειοψηφια που ειναι στην Ελλαδα οι καπνιστες.

Μα δεν ειναι το σημαντικο αυτο.

Παρελειψες να απαντησεις στο σημαντικο που ειπα πιο πανω.

Δεν εχει τη μεγαλυτερη σημασια η δημοκρατικοτητα ή οχι καποιου πραγματος.

Μεγαλυτερη σημασια εχει η υγεια.

Και αφου οι καπνιστες εστω και κατα ελαχιστο με βλαπτετε ακομη και οταν καπνιζετε στην υπαιθρο κανονικα επρεπε να απαγορευτει δια νόμου το τσιγαρο.

 

Οποτε το κριτηριο της δημοκρατικοτητας παει περιπατο οταν μιλαμε για κατι που βλαπτει την υγεια!

 

Δηλαδη επειδη ειστε οι καπνιστες περισσοτεροι απο εμας τους μη καπνιστες αυτο θα πει οτι πρεπει να γινουν ολα τα μαγαζια καπνιστων? Οχι? Δεν θελετε να μας το κανετε αυτο? Αρα πρεπει να γινουν αναμεικτα μηπως? Μα γιατι? Αυτο θα ηταν αντιδημοκρατικο να γινουν αναμεικτα και οποιαδηποτε λυση περαν της πληρους εφαρμογης του να γινουν ολα τα μαγαζια καπνιστων θα ηταν αντιδημοκρατικη!:-)

Οπως ειπα η δημοκρατια σε τετοια θεματα υγειας παει περιπατο. Μοιαζει αδυναμη μπροστα στο μεγιστο θεμα της υγειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ε?:fear::fear:

Μπερδευεις την εξελιξη με την νοημοσυνη μηπως?

Η εξέλιξη δεν αφορά μόνο τις τρίχες που κάποτε είχαμε και πλέον δεν έχουμε αλλά και την νοημοσύνη μας. Η νοημοσύνη είναι εξελισσόμενη.

 

Η φυση δεν εχει νοημοσυνη για να βρει τροπο να ανανεωθει. Δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις.

Η Γη είναι ένας τεράστιος ζωντανός οργανισμός. Ανόητος; Ίσως. Η ανανέωση δεν γίνεται συνειδητά.

 

 

-10^10000000000000000000000000

Διαφωνω καθετως και οριζοντιως.

Do you want to live forever? Για σκέψου τι θα γινόταν αν όλοι μπορούσαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα συμφωνουμε απολυτα!

 

1. Το παραδειγμα σου ειναι ακραιο,παραλογο και ατυχες.

2.Ασφαλως αν διαβαζεις κιολας,περα απο το να γραφεις αποψεις θα ειδες πως και εγω συμφωνω κα καταδικαζω αυτους που αναγκαζουν τους αλλους να γινουν παθητικοι καπνιστες και προτεινα ξεχωριστα μερη οπου να επιλεγει ο καπνιστης η μη αν θελει να παει η οχι.

 

Τελος το να συγκρινεις τους καπνιστες με τους παιδεραστες ειναι οχι μονο ακραιο αλλα προβλητικο και στους καπνιστες σαν ανθρωποι.Σοβαρεψου και κανε αναλογες συγκρισεις για να σε παρει καποιος σοβαρα στην συζητηση.Με τα μυαλα σου θα μπορουσα και εγω να πω οτι οι μη καπνιστες ειναι κρυφες πουτανες που για να μην φανουν οι βρωμιες που κανουν σε κλειστα μερη,σπιτι τους,κανουν τους ιεραποστολους κατα του καπνισματος και αλλου ειναι λεχριτες σε κοινωνικα η αλλα θεματα για αυτο ειναι εμπαθεις.Φυσικα δεν το λεω αυτο ειναι αστειο.

 

Μα δεν είπα ότι διαφωνούμε. Στα περισσότερα που γράφεις συμφωνώ και σου βγάζω το καπέλο αν όντως είσαι αυτό που περιγράφεις.

 

Θα έγραφα απόψεις χωρίς να διαβάζω εαν δεν έκανα quote. Εαν μπορείς να δεις θα καταλάβεις ότι διαβάζω. Από πρώτη δημοτικού κι όλας μας μαθαίνουν να διαβάζουμε και παώ ήδη τριτη.

 

Τώρα το να προσβάλεσαι από ένα ακραίο παράδειγμα που έδωσα είναι απλά γελοίο. Δεν σύκρινα τους καπνιστές με τους παιδεραστές. Καταστάσεις σύκρινα. Εαν δεν μπορείς να το καταλάβεις έλα στο δημοτικό μαζί μου να κάτσουμε μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος λοιπόν λέει "Ναι μεν απαραγορεύεται το κάπνισμα στους δημοσιους χώρους,ΑΛΛΑ οπουδήποτε αλλού κάνε ότι γουστάρεις". Σωστά? Επομένως αυτό δεν είναι δημοκρατικό? Ή μήπως επειδή το "αλλά" δεν βολεύει μερικούς δεν είναι δημοκρατικός ο νόμος?

 

Non, αυτό που λες σε αντιστοιχία με το παράδειγμά μου δεν είναι "αλλά όταν είναι πράσινο περνάς" είναι "αλλά όπου ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΝΑΡΙ κάνε ό,τι θες".

 

Για παράδειγμα, το ανέφερε νομίζω ο πουρνάρας πριν, αυτός έχει μια επιχείρηση μόνος του. Είναι αυτός και το γραφείο του και ένα πισί και ένα τηλέφωνο σε ένα δωμάτιο. Και ο νόμος του απαγορεύει να καπνίζει εκεί, μέσα στο μαγαζί του που δεν είναι κανείς άλλος. Πόσο δημοκρατικό είναι αυτό;

 

Και επίσης ας κάνει κάποιος τον κόπο να απαντήσει στο γιατί ο προηγούμενος νόμος δε μας έκανε. Ο κροκόδειλος ήταν ο πρώτος που παραδέχτηκε πως το πρόβλημα είναι πως απλώς σας κάνουν ότι θέλουν οι κλαψομ**νηδες καπνιστές φίλοι σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Non, αυτό που λες σε αντιστοιχία με το παράδειγμά μου δεν είναι "αλλά όταν είναι πράσινο περνάς" είναι "αλλά όπου ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΝΑΡΙ κάνε ό,τι θες".

 

Για παράδειγμα, το ανέφερε νομίζω ο πουρνάρας πριν, αυτός έχει μια επιχείρηση μόνος του. Είναι αυτός και το γραφείο του και ένα πισί και ένα τηλέφωνο σε ένα δωμάτιο. Και ο νόμος του απαγορεύει να καπνίζει εκεί, μέσα στο μαγαζί του που δεν είναι κανείς άλλος. Πόσο δημοκρατικό είναι αυτό;

 

Από τη στιγμή που δεν απασχολεί κανέναν άλλο εργαζόμενο ναι συμφωνώ γιατί τότε είναι σαν να δουλεύει πρακτικά στο σπίτι του.

 

Και επίσης ας κάνει κάποιος τον κόπο να απαντήσει στο γιατί ο προηγούμενος νόμος δε μας έκανε. Ο κροκόδειλος ήταν ο πρώτος που παραδέχτηκε πως το πρόβλημα είναι πως απλώς σας κάνουν ότι θέλουν οι κλαψομ**νηδες καπνιστές φίλοι σας.

 

Αυτό ρε το χουν συζητήσει πιο πίσω άλλοι. Ότι οι καπνιστές γρίνιαζαν όταν τους έλεγες μην ανάψεις τσιγάρο(λένε οι μεν), οι μη καπνιστές δεν επέμεναν αρκετά (λένε οι δε) και άλλα τέτοια πολλά. Εγώ λέω ότι δεν είδα να εφαρμόζεται πουθενά το μέτρο ούτε είδα να τρώει κανείς πρόστυμο. Τώρα μπορεί να τυχε και να μην είδα εγώ τίποτα τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και το μέτρο δεν εφαρμόστηκε γιατί είμαστε ένα κάρο ραγιαδομαλάκες στην ηλιόλουστη χώρα μας. Και ξαναλέω, από το να μην ισχύει τίποτα και πουθενά, προτιμώ να απαγορεύεται παντού, ναι. Αλλά ανάμεσα στην τήρηση ολικής απαγόρευσης και την τήρηση του περασμένου νόμου, είμαι με το 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ μην παιζουμε με τις λεξεις. Σε αυτους τους χωρους ουτως η αλλως για τον πελατη το καπνισμα απαγορευοταν, επιτρεποταν (στην πραξη, γιατι στη θεωρια, κι εκει απαγορευοταν), στους εργαζομενους, ωστε να μην σηκωνονται καθε δεκα λεπτα για τσιγαρο. Τωρα απλα απαγορευτηκε και για αυτους. Εκει δεν νομιζω να εχει κανεις προβλημα. Μπηκες στην τραπεζα για δεκα λεπτα, μπηκες στο καταστημα με τα ρουχα για 30 sec, να ρωτησεις μια τιμη, ενταξει δεν θα χαρμανιασεις κιολας. Μην τα εξισωνουμε ολα.

 

Μας εσύ πάλι αποφεύγεις επιμελώς το ζήτημα παίζοντας με τις λέξεις ...

 

Εφόσον τίθεται ζήτημα δημόσιας υγείας για τους υπαλλήλους σε κάθε κατάστημα... γιατί όχι και για τους πελάτες του κάθε μπαρ;

 

Δεν μπορεί να γίνεται η δημόσια υγεία θέμα επιλογής του ιδιώτη ελεύθερου επαγγελματία ή του πελάτη.

 

Δημοκρατία δεν είναι το να έχω εστιατόριο με χαλασμένα κρέατα ή ιδ. κλινική χωρίς κανόνες υγιεινής, αφήνοντας τον πελάτη να κρίνει και να επιλέξει.

 

Όπως και το να πηγαίνω σε μπαρ με μολυσμένη ατμόσφαιρα από την καπνίλα.

Απλά επειδή αυτά θεωρούνται κέντρα διασκέδασης υπήρχε μια ανοχή σε βάρος της υγείας των άλλων.

 

Παλιότερα είτε λόγω άγνοιας είτε λόγω συμφερόντων των καπνιστικών βιομηχανιών αφήνονταν τελείως ανεξέλεγκτα. Αυτό όμως δεν ήταν ούτε σωστό ούτε δημοκρατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ρε το χουν συζητήσει πιο πίσω άλλοι. Ότι οι καπνιστές γρίνιαζαν όταν τους έλεγες μην ανάψεις τσιγάρο(λένε οι μεν), οι μη καπνιστές δεν επέμεναν αρκετά (λένε οι δε) και άλλα τέτοια πολλά. Εγώ λέω ότι δεν είδα να εφαρμόζεται πουθενά το μέτρο ούτε είδα να τρώει κανείς πρόστυμο. Τώρα μπορεί να τυχε και να μην είδα εγώ τίποτα τέτοιο...

 

Ο προηγουμενος νομος ηταν μια χαρα. Δεν ειδες κανενα να τρωει προστιμο, διοτι ηταν απλα νομος στα χαρτια. Ψηφηστηκε, αλλα δεν υπηρχαν ουτε επιπτωσεις - προστιμα, αλλα δεν υπερχε ουτε καν σωμα ελεγχου. Αρα δεν εβγαινε και κανεις εξω να κανει ουτε τον πρωτο τυπικο ελεγχο των πρωτων ημερων. Συβ του οτι πεσαμε σε εκλογες, αλλαγες κυβερνησης, οπως παντα οι νομοι των προηγουμενων δεν ειναι καλοι εμεις θα κανουμε καλυτερους κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είπα ότι διαφωνούμε. Στα περισσότερα που γράφεις συμφωνώ και σου βγάζω το καπέλο αν όντως είσαι αυτό που περιγράφεις.

 

Θα έγραφα απόψεις χωρίς να διαβάζω εαν δεν έκανα quote. Εαν μπορείς να δεις θα καταλάβεις ότι διαβάζω. Από πρώτη δημοτικού κι όλας μας μαθαίνουν να διαβάζουμε και παώ ήδη τριτη.

 

Τώρα το να προσβάλεσαι από ένα ακραίο παράδειγμα που έδωσα είναι απλά γελοίο. Δεν σύκρινα τους καπνιστές με τους παιδεραστές. Καταστάσεις σύκρινα. Εαν δεν μπορείς να το καταλάβεις έλα στο δημοτικό μαζί μου να κάτσουμε μαζί.

 

Φιλε labfroggie,

 

Στην δουλεια μου ,καθηγητης ειμαι σε φροντιστηριο,δεν εχω καπνισει ποτε ,ουτε καν στο γραφειο των καθηγητων για να μην δωσω λαθος παραδειγμα γιατι ξερω οτι οι νεοι ειναι ευαλωτοι πριν μεγαλωσουν και ωριμασουν και επειδη καποια παιδια με αγαπουν και θαυμαζουν,(ασχετως αν το αξιζω:devil:)δεν θελω να δωσω κακο παραδειγμα και περναω καθε μερα 7-8 ωρες με νερο,καραμελες και ασχετο junk food που μου δινουν τα πιτσιρικια.

 

Αλλα δεν μου αρεσει να ταπεινωνεται και να τσαλακωνεται η προσωπικοτητα του καπνιστη,ειδικα αν τυχαινει να ειναι ανθρωπος που σεβεται τους μη καπνιστες.Σχεδον εν μια νυκτι αποφασισε στην τουρλα του Σαββατου οπως συνηθιζει το Ελλαδισταν και χωρις σωστη προετοιμασια να παρει ατελεις και σε καποια σημεια λαθος νομους για να δαιμονοποιησει τους καπνιστες.

 

Δειτε και αυτο ετσι για να χαλαρωσουμε λιγο κιολας.Η Βρεττανικη κωμωδια στα καλυτερα της. :lol:

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=EIo6LRDgSoY&feature=related[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας εσύ πάλι αποφεύγεις επιμελώς το ζήτημα παίζοντας με τις λέξεις ...

 

Εφόσον τίθεται ζήτημα δημόσιας υγείας για τους υπαλλήλους σε κάθε κατάστημα... γιατί όχι και για τους πελάτες του κάθε μπαρ;

 

Δεν μπορεί να γίνεται η δημόσια υγεία θέμα επιλογής του ιδιώτη ελεύθερου επαγγελματία ή του πελάτη.

 

Δημοκρατία δεν είναι το να έχω εστιατόριο με χαλασμένα κρέατα ή ιδ. κλινική χωρίς κανόνες υγιεινής, αφήνοντας τον πελάτη να κρίνει και να επιλέξει.

 

Όπως και το να πηγαίνω σε μπαρ με μολυσμένη ατμόσφαιρα από την καπνίλα.

Απλά επειδή αυτά θεωρούνται κέντρα διασκέδασης υπήρχε μια ανοχή σε βάρος της υγείας των άλλων.

 

Παλιότερα είτε λόγω άγνοιας είτε λόγω συμφερόντων των καπνιστικών βιομηχανιών αφήνονταν τελείως ανεξέλεγκτα. Αυτό όμως δεν ήταν ούτε σωστό ούτε δημοκρατικό.

 

Σε εχασα. Πως ακριβως απειλειται η υγεια ενος καπνιστη μεσα σε ενα καταστημα οπου θα εχει δηλωθει οτι ειναι για καπνιστες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εχασα. Πως ακριβως απειλειται η υγεια ενος καπνιστη μεσα σε ενα καταστημα οπου θα εχει δηλωθει οτι ειναι για καπνιστες;

 

Δηλαδή οι μη καπνιστές τώρα πηγαίνουν σε ειδικά μη καπνιστικά μπαρ; ...ή μένουν στο σπίτι για να προστατεύσουν την υγεία τους;

 

Αν υπήρχε επιλογή, πολύ απλά το 100% των μπαρ θα επέλεγε την καπνιστική οδό έτσι δεν είναι; Αναγκαστικά ο πελάτης θα συνέχισε να πηγαίνει όπως κάνει και τώρα μην έχοντας άλλη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και το μέτρο δεν εφαρμόστηκε γιατί είμαστε ένα κάρο ραγιαδομαλάκες στην ηλιόλουστη χώρα μας. Και ξαναλέω, από το να μην ισχύει τίποτα και πουθενά, προτιμώ να απαγορεύεται παντού, ναι. Αλλά ανάμεσα στην τήρηση ολικής απαγόρευσης και την τήρηση του περασμένου νόμου, είμαι με το 2ο.

 

Ωραία η περιγραφη και ναι συμφωνώ μαζί σου. Δηλαδή ο προιγούμενος μια χαρά μου έκανε ΑΡΚΕΙ να τηρούταν στο έπακρο.

 

Ο προηγουμενος νομος ηταν μια χαρα. Δεν ειδες κανενα να τρωει προστιμο, διοτι ηταν απλα νομος στα χαρτια. Ψηφηστηκε, αλλα δεν υπηρχαν ουτε επιπτωσεις - προστιμα, αλλα δεν υπερχε ουτε καν σωμα ελεγχου. Αρα δεν εβγαινε και κανεις εξω να κανει ουτε τον πρωτο τυπικο ελεγχο των πρωτων ημερων. Συβ του οτι πεσαμε σε εκλογες, αλλαγες κυβερνησης, οπως παντα οι νομοι των προηγουμενων δεν ειναι καλοι εμεις θα κανουμε καλυτερους κλπ κλπ.

 

Παίζει. Δεν το χα παρακολουθήσει πολύ το θέμα αλλά δεν μου φαίνεται παράξενο να έγινε αυτό που λες. :P

 

Φιλε labfroggie,

 

Στην δουλεια μου ,καθηγητης ειμαι σε φροντιστηριο,δεν εχω καπνισει ποτε ,ουτε καν στο γραφειο των καθηγητων για να μην δωσω λαθος παραδειγμα γιατι ξερω οτι οι νεοι ειναι ευαλωτοι πριν μεγαλωσουν και ωριμασουν και επειδη καποια παιδια με αγαπουν και θαυμαζουν,(ασχετως αν το αξιζω:devil:)δεν θελω να δωσω κακο παραδειγμα και περναω καθε μερα 7-8 ωρες με νερο,καραμελες και ασχετο junk food που μου δινουν τα πιτσιρικια.

 

Αλλα δεν μου αρεσει να ταπεινωνεται και να τσαλακωνεται η προσωπικοτητα του καπνιστη,ειδικα αν τυχαινει να ειναι ανθρωπος που σεβεται τους μη καπνιστες.Σχεδον εν μια νυκτι αποφασισε στην τουρλα του Σαββατου οπως συνηθιζει το Ελλαδισταν και χωρις σωστη προετοιμασια να παρει ατελεις και σε καποια σημεια λαθος νομους για να δαιμονοποιησει τους καπνιστες.

 

Και σου ξαναλέω, εαν είσαι αυτό που λες εγώ σου βγάζω το καπέλο. Αλλά δεν σημαίνει πως επειδή εξίσωσα 2 καταστάσεις εξίσωσα και τα άτομα,την ηθική των ατόμων,τη λογική τους και όλα τα λοιπά. Το ότι κάνω quote αυτά που γράφεις δεν σημαίνει πως κάνω επίθεση σε σένα. Ούτε έχω κάνα προσωπικο με τους καπνιστές. Εξάλλου λίγο πολύ όλοι έχουμε αρκετούς φίλους καπνιστές και δεν ζούμε στο μεσαίωνα για να τους θεωρούμε "κακούλιδες ανθρώπους". Και ειλικρινά δεν νομίζω πως δαιμονοποιούνται οι καπνιστές ούτε περιθοριοποιούνται. Και νομίζω οποιοσδήποτε νοήμον έλληνας τα ίδια πιστεύει. Οτι υπάρχουν καθίκια καπνιστές ναι αλλά γίνονται καθίκια μόνο στο θέμα τσιγάρου. ;)

 

Αυτά αγαπητέ καλοήθη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή οι μη καπνιστές τώρα πηγαίνουν σε ειδικά μη καπνιστικά μπαρ; ...ή μένουν στο σπίτι για να προστατεύσουν την υγεία τους;

 

Αν υπήρχε επιλογή, πολύ απλά το 100% των μπαρ θα επέλεγε την καπνιστική οδό έτσι δεν είναι; Αναγκαστικά ο πελάτης θα συνέχισε να πηγαίνει όπως κάνει και τώρα μην έχοντας άλλη επιλογή.

 

Μα δεν ειπε κανεις οτι δεν πρεπει να υπαρξει νομος και μεριμνα για τους μη κανπιστες, ισα ισα (ειμαι κι εγω μεσα σε αυτους πλεον εδω και 2 χρονια).

 

Για τη δευτερη προταση

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3573824&postcount=1713

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εχασα. Πως ακριβως απειλειται η υγεια ενος καπνιστη μεσα σε ενα καταστημα οπου θα εχει δηλωθει οτι ειναι για καπνιστες;

δεν καταλαβαινεις οτι στο τελος ΟΛΑ θα ειναι για καπνιστες οπως και ειχε γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα πιστευω οτι ενας νομος θα επρεπε να υπαρχει: απαγορευεται το καπνισμα οπουδηποτε και οποτεδηποτε μπορουν αλλοι γυρω να ενοχληθουν. δε με νοιαζει αν ειναι κλειστος ή ανοιχτος χωρος. μου εχει τυχει σε συναυλια σε ανοιχτο χωρο να καπνιζει το βουβαλι η κυρια μπροστα μου και εγω ουτε να κουνηθω μπορουσα ουτε και να μιλησω. αρα, γιατι να κανουμε τη ζωη μας δυσκολη? το προβλημα το δημιουργουν οι εχοντες τη συνηθεια επειδη δε σεβονται τους γυρω αλλα μονο τη, παρτη τους. εκει πρεπει να στοχευσει ο νομος. τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...