Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
και έχω μαλακισμένη νοοτροπία δεν με πάει η καρδιά να πάρω το 1142.

 

"αφεντικό, δωρεάν ώρες με snacks αλλίως..." :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη να τη χωρισω τη κοπελα μου επειδη καπνιζει? ειμαι αντικαπνιστης αλλα την αγαπω. δεν μπορω να της πω τα χαλαμε επειδη καπνιζεις..

Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε χαχαχαχαχα. ε ενταξει δεν καπνιζει πολλα και μου υποσχεθηκε οτι θα το ελαττωσει

 

Τώρα που πλησιάζουν και τα Χριστουγεννα θα είναι πιο εύκολο να το ελαττώσει. Βγαίνουν και τα έλατα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος αναρωτηθηκε και προσβληθηκε γιατι αποκαλεσα ηλιθια συνηθεια το καπνισμα.

Μα εννοειτε! Επειδη σκοτωνεις τον εαυτο σου πιο γρηγορα απο οσο αν δεν καπνιζες και ολα αυτα γιατι? Για να εχεις μια μικρη στιγμη απολαυσης, που 1ον στην ουσια ειναι μια ψευδαισθηση και 2ον θα μπορουσε να αναπληρωθει διαφορετικα.

 

Παμε να αναφερω μερικα στοιχεια για την ηλιθιοτητα που λεγεται καπνισμα και να αρχισει ο διαγωνισμος του ποιος καπνιστης θα ειναι καλυτερος στο να τα αγνοησει, χλευασει ή ειρωνευτει με την σπουδαια λογικη και-εσενα-τι-σε-νοιαζει-δικη-σου-ειναι-η-ζωη?

(η λογικη ειναι τραγικη γιατι δεν μπορω να πιστεψω πως νοημονα οντα κανουν κατι τελειως κομφορμιστικο-να καπνιζουν- τελειως ανουσιο, το αρχισαν για κομφορμιστικους λογους, ξερουν οτι πιθανοτατα θα τους σκοτωσει πιο γρηγορα, πολυ πιο γρηγορα ισως, δεν το παραδεχονται ή ακομα και το παραδεχονται. )

 

Ερευνα του CDC στην Αμερικη για το διαστημα 1995-1999. Πορισμα:

Το καπνισμα αφαιρει περιπου 13.2 και 14.5 χρονια ζωης κατα μεσο ορο στους αντρες και στις γυναικες καπνιστες, αντιστοιχα.

 

 

2002 ερευνα στους κατοικους της Μασαχουσετης. Πορισμα:

Το καπνισμα αφαιρει περιπου 16 χρονια ζωης κατα μεσο ορο απο τους καπνιστες.

 

 

Ερευνα απο The Netherlands Epidermiology and Demography Compression of Morbidity Research Group Πορισμα:

Το καπνισμα μειωνει την διαρκεια ζωης. Οι καπνιστες εχουν τριπλασιες πιθανοτητες να μην φτασουν τα 70 απο οτι οι μη καπνιστες.

 

 

Richard Doll: Mortality in relation to smoking: 50 years' observations on male British doctors. Πορισμα:

Μελετες 50 ετων σε Αγγλους γιατρους δειχνουν οτι τουλαχιστον οι μισοι απο τους μακροχρονιους καπνιστες πεθαινουν νωριτερα απο οτι θα πεθαιναν αν δεν καπνιζαν.

 

 

Διαγραμμα απο το American Journal of Public Health:

Συσχετιση καρκινου του πνευμονα με την καταναλωση τσιγαρων.

326px-Cancer_smoking_lung_cancer_correlation_from_NIH.svg.png

Τυχαιο?

ΟΧΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη να τη χωρισω τη κοπελα μου επειδη καπνιζει? ειμαι αντικαπνιστης αλλα την αγαπω. δεν μπορω να της πω τα χαλαμε επειδη καπνιζεις..

Καμια ιδεα?

 

Πες της να διαβάσει αυτό http://skeftomai.gr/kapnisma/download.html. Αν θελει να το κοψει, θα την βοηθίσει.

Διαβασε το και συ, εγω που δεν εχω καπνίσει ποτε το βρήκα πολυ ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακαλούσα να κάνει ντου κανας υπεύθυνος να κόψει καναν κόλο αλλά τζίφος.

 

μη μασας. τωρα που αλλαξε η κεφαλη του υπουργειου υγειας οχι κωλοι, πτωματα θα πεσουν :shifty: :P

 

---------- Προσθήκη στις 00:36 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:31 ----------

 

Πες της να διαβάσει αυτό http://skeftomai.gr/kapnisma/download.html. Αν θελει να το κοψει, θα την βοηθίσει.

Διαβασε το και συ, εγω που δεν εχω καπνίσει ποτε το βρήκα πολυ ενδιαφέρον.

 

fear of death>all

 

Νέα πρωτοποριακή μέθοδος των Αυστραλών σε όσους θέλουν να κόψουν το τσιγάρο

 

Πρόκειται για μια θεραπεία σοκ, σε όσους θέλουν άμεσα αποτελέσματα για να σταματήσουν το κάπνισμα.

 

Στην Αυστραλία η καρδιολογική κλινική σε νοσοκομείο του Σίδνει δοκιμάζει μια νέα τακτική για να βοηθήσει τους καπνιστές να καταπολεμήσουν τον εθισμό τους από τη νικοτίνη.

 

Με τη βοήθεια γραφικών απεικονίσεων, ηθοποιών και προγραμμάτων υπολογιστών, δημιουργούν μια μικρού μήκους ταινία, που δείχνει στον αμετανόητο θεριακλή τι ακριβώς θα του συμβεί.

 

Σύμφωνα με τις πρώτες ενδείξεις τουλάχιστον οι μισοί από τους δεκάδες καπνιστές που εθελοντικά μπήκαν στο πρόγραμμα διακοπής, κατάφεραν να διατηρηθούν άκαπνοι για 12 μήνες.

Διαβάστε περισσότερα: http://windmo.blogspot.com/2010/09/blog-post_2129.html#ixzz0ynNa2SFJ

Under Creative Commons License: Attribution

Επεξ/σία από FarCry
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη μασας. τωρα που αλλαξε η κεφαλη του υπουργειου υγειας οχι κολοι, πτωματα θα πεσουν :shifty: :P

 

Και να 'ταν μονο αυτο...

Πλεον ειναι Υπουργειο Υγειας, Διατροφης και Αθλητισμου.

 

Το βλεπω το νομοσχεδιο που θα απαγορευει το junk food να ερχεται. Θα μας κανουν και οικονομια :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά θα απαγορευτεί λέτε ή θα έχουμε τα περσινά με τα φακελάκια?

 

Φακελάκια, μπύρες , κηροπήγια , κυπελάκια παγωτού , άδεια πακέτα από τσίχλες κ τσιγάρα... Η κουτοπονηριά του ελληνάρα δεν έχει όριο. :P Πέρισυ δεν ελέγχαν από όσο θυμάμαι. Φέτος έχω δεί με τα μάτια μου τη δημοτική αστυνομία να κάνει επιδρομές κ συστάσεις άρα εάν παραμείνουν το ίδιο σε επιφυλακή (που το ελπίζω) κ το χειμώνα θα κοπούν οι "πατέντες". Και δε νομίζω να είναι τόσο βλάκες που να μην κοιτάνε για τέτοια περιστατικά ή να μη μπορούν να μυρίσουν την τσιγαρίλα.Εφόσον υπάρχει και το εισπρακτικό κομμάτι με τις ευλογίες μου να πεσουν τα πρώτα πρόστιμα,μπας και συνειδητοποιηθούν μερικοί κ καταλάβουν γιατί ο κωλοέλληνας μόνο στη τσέπη πονάει, πουθενά αλλού. Τώρα τα περι πτώσης τζίρου κ κίνησης είναι προσωρινά λόγω της αντίδρασης κ της ψευτομαγκιάς. Την άνοιξη θα έχει πολύ περισσότερη κίνηση πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...