Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα ακούω για το κόλπο της λέσχης καπνιστών που κάποιοι ίσως επιλέξουν ως λύση για τα μαγαζιά τους (προφανώς για καφέ/μπαρ). Το μείον είναι ότι δεν επιτρέπεται η είσοδος σε ανήλικους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μπαα παλι τιποτα δεν θα γινει...

και περσυ που υποτιθεται οτι αν όχι τα μαγαζια(καφετερτιες εστιατορια κτλ) τουλαχιστον οι δημοσιες υπηρεσιες επρεπε να δινουν το καλο παραδειγμα το χαλι ηταν απεριγραπτο. Προσωπικα οταν ειχα επισκεφτει το ΑΤ Σερρων για τυπικες γραφειοκρατικες διαδικασιες ενα οργανο ( δεν θυμαμαι τον βαθμο του) ειχε το θρασσος να αναψει τσιγαρο μπροστα στα ματια μου! Εν τω μεταξυ βολτες εκανε ο τυπος στο ΑΤ! Να ελεγα οτι καθοταν στο γραφειο του , ενταξει, αλλα οχι και να βολταρεις μοστραροντας το τσιγαρο σου ρε φιλε ... ελεος δηλαδη... καταντια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον υπάρχει και το εισπρακτικό κομμάτι με τις ευλογίες μου να πεσουν τα πρώτα πρόστιμα,μπας και συνειδητοποιηθούν μερικοί κ καταλάβουν γιατί ο κωλοέλληνας μόνο στη τσέπη πονάει, πουθενά αλλού.

 

πιο αληθινα λογια δεν εχουν ξαναειπωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι!

Τρως το πρώτο μπιφτέκι επειδή σε τσακώνουν να ανάβεις τσιγάρο. Δε γαμιέται λες έχω λεφτά.

Το ρίχνεις στο ποτό τουλάχιστον αφού δε μένει και τίποτα άλλο να κάνεις άμα βγεις.

Φεύγεις μεθυσμένος σε πιάνουν στο δρόμο σου κόβουν και μία κλήση..και έδεσε η κομπόστα. Τι γαμάτα!

Όποτε τι μένει; κάθεσαι σπίτι, παίρνεις μία κούτα τσιγάρα και ένα κασόνι μπύρες και περνάς καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συνειδητοποιεις και αποδεχεσαι οτι υπαρχει και καλυτερος τροπος να περνας καλα απο το να πινεις ενα κασονι μπυρες και να καπνιζεις μια κουτα τσιγαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω σήμερα στην διεύθυνση συγκοινωνιών ( Θέρμη ) εδώ Θεσσαλονίκη και περνάω μπροστά από τα ταμία και βρομοκοπούσε ο τόπος τσιγαρίλα, κοιτάω μέσα και βλέπω τον υπάλληλο να φουμάρει. Είχε χάρη που είχα δουλειά και βιαζόμουν αλλιώς θα τα άκουγε για τα καλά το ζώο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα κάτσεις σπίτι; Άντε να παραγγείλεις και κανένα πιτόγυρο ή να σαπίσεις στον υπολογίστη.

 

Εχμ, όταν είσαι έξω με φίλους για να κάνετε χαβαλέ κ να περάσετε καλά πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει τσιγάρο; Άρα τσάμπα βγαίνεις αν είναι όλο σου το είναι κ ο χαρακτήρας να βασίζεται σε ένα πράγμα για να περάσεις καλά. Με λίγα λόγια το τσιγάρο είναι ψυχοτροπικό φάρμακο. Στην ουσία δηλαδή δεν είσαι εσύ αλλά το τσιγάρο που καλοπερνάει:P :p/no offence. Αμπελοφιλοσοφίες κάνουμε.

 

Χωρίς αλκοόλ

 

 

Επι του θέματος. Το χειμώνα ως μη-καπνιστής δεν πηγαίνω καν σε σπίτια καπνιστών,για να αποφύγω την ανθυγιεινή ατμόσφαιρα, πολλές φορές με αντιδράσεις κ παρεξηγήσεις. Τελικά αυτοί που επέμειναν στο τσιγάρο με μαγκιά, επειδή και άλλοι το έκοψαν, έμειναν μόνο με αυτό στο τέλος αντί για την παρέα. Τώρα που έρχονται σε άκαπνα σπίτια ζορίζονται αφάνταστα λόγω της εξάρτησής τους. Δε με χαλάει όμως ,γιατί έτσι καταλαβαίνουν πως είναι να επιβάλλεις σε κάποιον τις συνήθειές σου ως ορθές ενώ αντικειμενικά είναι λάθος. Συγχωρούνται για μένα άτομα ηλικίας 15-20, που ακόμα είναι στην επανάσταση κ μιλάνε οι ορμόνες. Για μένα καλό θα είναι να δοκιμάζει κάποιος το τσιγάρο αν έχει την ευκαιρία για να καταλαβαίνει πως είναι η εξάρτηση κ τι ζημιές κάνει.

Κοινώς το "Να μην καπνίσεις ποτέ", δε πρέπει να το λέει κανένας γιατί υπάρχει η αντίστροφη ψυχολογία της περιέργιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

None taken. Από τη στιγμή που καπνίζεις και δεν είσαι σε φάση να το κόψεις, το τσιγάρο στη βόλτα σου είναι απαραίτητο γκάτζετ. Τι να κάνουμε ρε παιδιά; Θέλουμε να καπνίζουμε την ώρα που πίνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

None taken. Από τη στιγμή που καπνίζεις και δεν είσαι σε φάση να το κόψεις, το τσιγάρο στη βόλτα σου είναι απαραίτητο γκάτζετ. Τι να κάνουμε ρε παιδιά; Θέλουμε να καπνίζουμε την ώρα που πίνουμε.

 

Έχεις 9 μήνες το χρόνο ήλιο να καπνίζεις ελεύθερα έξω. :-D Διάλεξε τα κατάλληλα μαγαζιά;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γεμίσουν τα μπαράκια νέρντουλα και χοντρούλες με ακμή. ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ.

 

Μια χαρά είναι τα γκομενάκια που δεν καπνίζουν. Από "κοντάρια" θα ξεμείνουμε, αλλά δεν με χαλάει :lol:

 

---------- Post added at 14:50 ---------- Previous post was at 14:37 ----------

 

Αυτό είναι το θέμα μας το αν θα τις ρίξω εγώ ή όχι? :rolleyes:

 

Απλώς ακόμα ένα "επιχείρημα" σου πήγε στράφι.

 

---------- Post added at 14:51 ---------- Previous post was at 14:50 ----------

 

Τι στο καλό που πήγε το μήνυμά σου, φαίνεται σαν να απαντάω στον εαυτό μου. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όταν μου λες "κοντάρια"; Δε σε πειράζει μόνο το ότι καπνίζει ο απέναντι σου, αλλά σου τη σπάει και η φάτσα του. Υπάρχει κάποιος λόγος να βγαίνεις τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όταν μου λες "κοντάρια"; Δε σε πειράζει μόνο το ότι καπνίζει ο απέναντι σου, αλλά σου τη σπάει και η φάτσα του. Υπάρχει κάποιος λόγος να βγαίνεις τότε;

 

Καμία σχέση. Πρέπει να σου γράψω ένα κατεβατό, για να σου εξηγήσω ότι το... απελπισίας επιχείρημά σου δεν στέκει? Εγώ από την εμπειρία μου, τουλάχιστον στην πόλη μου, έχω διαπιστώσει ότι το μεγαλύτερο μέρος των γυναικών που ΔΕΝ καπνίζει, ΔΕΝ είναι χοντρές με ακμή.

 

Πώς θες να μας χαρακτηρίσω αφού δεν σου αρέσει το "κοντάρια"? Νταγλαράδες? Πέστο όπως θες, το νόημα δεν αλλάζει.

 

Εμένα δεν μου τη σπάει καμία φάτσα. Είναι όλοι ευπρόσδεκτοι να καθίσουν δίπλα μου. Εσένα αντιθέτως φαίνεται να σε ενοχλούν οι nerds και οι χοντρές ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιχειρηματολογώ για να σε πείσω και να σε κάνω γαύρο. Ο καθένας έχει τα πιστεύω του προφανώς. Υπερασπίζομαι το δικαίωμα μου να καπνίζω στα κέντρα διασκέδασης που βγαίνω όταν θέλω μαζί με την πλειοψηφία των ανθρώπων που βρίσκονται στα κέντρα αυτά το Σαββατόβραδο. ΤΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ. Σέβομαι απόλυτα το δικαίωμα σου να μη γουστάρεις να τρως τη κάπνα. Απόλυτα όμως αλλά άμα τσούζουν τα ματάκια σου (και τα δικά μου τσούζουν μετά από κάποια ώρα το παραδέχομαι) καλύτερα να πας στα goodys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...